Охорона праці та пожежна безпека в Україні

П`ятниця, 29.03.2024
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 44.221.45.48· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Нормативно-правові акти з трудових відносин та діяльності профспілок [80]
Соцстрахування [27]
Безпека дорожнього руху [133]
Виробнича санітарія [131]
Акти [21]
інші журнали [9]
інші документи [789]
Питання та відповіді [256]
Посадові інструкції [20]
Цікаве та прикольне [568]
Відео [544]
Довідники кваліфікаційних характеристик професій працівників [35]
Спецодяг та ЗІЗ [141]
Розслідування нещасних випадків [95]
Корисні програми [70]
Цивільний захист [229]
Медичні огляди [39]
РЕКЛАМА

Останні коментарі
Доброго дня. 
Прошу пояснити, потрібно видавати наказ/розпорядження чи просто затвердити пере




спасибо за труд, спасибо за сайт )) Сколько лет прошло ... Пришла за инструкцией

у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год


Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
Головна » Файли » Інше » Цікаве та прикольне

Що таке втома матеріалів. Історія виникнення поняття
[ ] 21.03.2012, 14:05

Що таке втома матеріалів. Історія виникнення поняття


Втома матеріалу - це фізичне явище руйнування в результаті накопичення в ньому пошкоджень, найчастіше, мікротріщин, які утворюються в процесі впливу навантажень на матеріал. Наприклад, щоб розламати мідний дріт вам доведеться його кілька разів зігнути. В даному випадку дріт ламається, тому що від ваших невеликих впливів на нього матеріал втомлюється.

Всі елементи будь-яких конструкцій і машин під час експлуатації піддаються впливу таких нерівномірних навантажень. І міцність кожного з матеріалів залежить не тільки від здатності витримати разове максимальне навантаження, але і від його вміння чинити опір багаторазово повторюваним малим навантаженням. Тобто, міцність матеріалу - це сукупність даних здібностей.

Історія виникнення поняття

Взагалі, про таке фізичне явище, як втома матеріалів, людство вперше задумалося десь в першій третині 19-го століття. Деякі інженери помітили, що осі коліс диліжансів періодично ламаються в моменти не найбільших навантажень на транспортний засіб. Вивчивши цей дивний казус, перший раз поняття «втома матеріалу» прозвучало в 1829 році в роботі французького професора-математика Жана-Віктора Понселе, до якого, зрозуміло, тоді ніхто особливо не прислухався. Все ж втома було поняттям, що застосовуються виключно до живого організму, тоді як металеві конструкції є неживими предметами.

Але з розвитком залізничного транспорту, який в 19 столітті був одним з головних способів перевезення вантажів і пасажирів, досить швидко стало ясно, що вагонні і паровозні осі піддаються постійному впливу навантажень, і їх вихід з ладу призводить до масштабних аварій і катастроф.

Перше серйозне вивчення втоми металів провів німецький хімік Фрідріх Веллер, в 1876 він опублікував свої результати досліджень. Саме він є автором кривої Веллера - графіка, що до сих пір використовується, як основний критерій визначення витривалості матеріалу.

Але перш ніж, явище втоми конструкцій міцно увійшло в побут інженерів-проектувальників, сталося безліч техногенних катастроф. За період з 1886 по 1937 роки по всьому світу відбулися страшні обвалення декількох мостів, катастрофи кораблів та інших клепаних конструкцій, в результаті яких гинули тисячі людей.

І лише десь у середині 20 століття інженери зрозуміли, що втома матеріалів - це одне з базових явищ, яке слід враховувати при проектуванні повітряних і морських суден, побудові машин, поїздів, мостових та кранових конструкцій. Тоді, щоб запобігти появі тріщин втоми на зміну клепаним з'єднанням прийшло зварювання. Однак, воно по суті, стало ще більшим «провокатором втоми» матеріалів, зробивши конструкції практично безперервними, а значить, що приймають на себе великі навантаження.

Одним з перших зареєстрованих руйнувань великої звареної конструкції було падіння суцільнозварного мосту через канал Принца Альберта в Бельгії в 1938 році. Під час другої світової війни фіксувалися масові руйнування корпусів військових судів. Наприклад, з 2710 побудованих американцями пароплавів типу «Ліберті», корпуси яких створювалися за допомогою зварювання, 145 були серйозно пошкоджені втомним руйнуванням, а кілька судів буквально переломилися надвоє в морі.

Регулярні аварії відбувалися і на нафтогазових підприємствах, на яких ушкоджувалися цистерни для зберігання. У 1962 році через втому матеріалів зруйнувався міст в Мельбурні, кілька зварних мостів впало в США, Росії і Канаді. А вже в 60-х роках минулого століття через неї сталися аварії англійських пасажирських літаків «Comet».

У 2002 році втома суднового корпусу стала причиною жахливої ​​катастрофи, що сталася з танкером "Prestige", який зламався надвоє в Біскайській затоці, виливши в море тонни нафти.

Особливо до втоми схильні метали. Спочатку в металевих конструкціях з'являються невидимі мікротріщини, які під дією навантажень з часом стають все більше. Така втома вже стає видною неозброєним оком, а значить, запобігти руйнуванню конструкції можливо шляхом простого обстеження.

Однак значення цих стадій в інженерній справі в різних галузях техніки різне. Так, наприклад, розвиток тріщини в оболонці фюзеляжу літака або колінчастого вала автомобільного двигуна може протікати дуже швидко, буквально миттєво привівши до аварії. А ось в конструкціях морських споруд часто навіть досить великі тріщини можуть не нести негайної загрози.

Тому процес втоми матеріалів інженери зазвичай ділять на дві фази:
- Інкубаційну - до появи макроскопічних тріщин;
- Фазу розвитку макротріщин, яка завжди завершується руйнуванням конструкції або деталі.

 





Категорія: Цікаве та прикольне | Додав: ohranatruda
Переглядів: 676 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar




Copyright otipb.at.ua © 2024
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 987

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
журнал акт протокол правила Анимешник S2014 графік Будівлі закон инструктаж положение водители навчання первая помощь скачать безопасность жизнедеятельности скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга підручник инструкции по охране труда мультфильм видеоприкол Видео анекдоты Инструкция Кран робота Должностная инструкция грейфер такелажники АМОРТИЗАТОР веревка Канат юмор Прикол Дрель Дерева автотранспорт шиномонтаж Порядок трубопровод баня видео урок Автомобили грузовики Торговля БЕЗКОШТОВНО бесплатно Лекции плакаты агитация приказ скачати Кодекс науково-практичний коментар лекції Метро авария автомобиль Пожар Книги травматизм звіт издательства Лифт электроустановки Гост відео Опс ост горение киностудия Кіно кино Пособие Банк програма тестування тестирование программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство Цивільний захист плакат постер Цивільна безпека дтп бжд литература Водитель цирк сиз спецодежда зоопарк Реєстрація погрузка выгрузка Автослесарь животные грузчика дворника азс аптечка скринсейвер коментар Комментарий взрыв Презентация связь ртуть холодильники медицина Здравоохранение ppt Художник воздух шум СН Документальний фільм Архивы Эвакуация Тренировка заземление ожоги памятка угарный газ Питание харчування игра Гра склад офис электрооборудование ПУЭ офіс презентація сельское хозяйство розрахунок Пожарная безопасность безопасность Дробление сварка вывоз мусора Бомбы должностные инструкции СП общежитие психология ограждения образование Машиностроение снип сборник вопросы и ответы Молот окраска Первая медицинская помощь iso бухгалтер артисты библиотекарь библиограф газ инсульт Пчеловодство Театр авіація Справочник детское кресло электросварка Видеоурок PowerPoint стрес пляж Аптека Газонокосилка жкх вибрация ДСП Глаза НПК ринок Автодор біологія Легкая промышленность кон спирт атп Радиация излучение школи ультразвук спорт аудит Делопроизводство и секретарское дел відпочинок Средства защиты эргономика опасные грузы интимный словарь смотреть онлайн бе методика гн учебное пособие рабочее место статистика стенд ЗОШ Тара Інформатика та комп'ютерна техніка Информатика очки железная дорога фільм Туризм респиратор флот вентиляция контроль компьютер бассейн трактор больницы виноградарство Фізична культура история Історія вагон вокзал буй трамвай авиастроение Пропаганда Діти лифты Respirator дк титан цинк пожаротушение журнали Обж чрезвычайные ситуации ДНЗ Школа заряд выставки землетрясение тваринництво судна дозиметр ожог концепт Лесное хозяйство Методичний посібник детский сад дизайн роз'яснення завдання гидротехнические сооружения ПТМ НС билеты вопросы автоклав дискомфорт гармонизация Законодательство авиапредприятие аеропорт ведро станки Бункер вебинар байк басейн en кровотечение настанова допуск грипп заходи Відеоурок асбест библиотека музей Дворник бронхит крани Bulldog Kärcher зерно
РЕКЛАМА

Кнопка сайту




Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.