Охорона праці та пожежна безпека в Україні

Вівторок, 19.03.2024
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 54.235.6.60· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Література з питань охорони праці [337]
Література з питань пожежної безпеки [169]
Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( [295]
Література з ЦО, ЦЗ, БЖД [153]
РЕКЛАМА

Останні коментарі
Доброго дня. 
Прошу пояснити, потрібно видавати наказ/розпорядження чи просто затвердити пере




спасибо за труд, спасибо за сайт )) Сколько лет прошло ... Пришла за инструкцией

у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год


Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 7
Гостей: 7
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
Головна » Файли » Підручники та інша література » Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки (

Кримінальна відповідальність порушення законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці
[ ] 28.07.2011, 21:50
Кримінальна відповідальність порушення законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці

Кримінальна відповідальність за порушення вимог законодавства з охорони праці передбачена Кримінальним кодексом України (далі – КК). Вона настає за порушення вимог актів законодавства та інших нормативно-правових актів з охорони праці, якщо це порушення створило небезпеку для життя чи здоров'я людей. Цей вид відповідальності передбачає встановлення складу злочину. Злочини кваліфікуються як такі, що вчиняються проти безпеки виробництва.
Порушення вимог законодавства про охорону праці (ст. 271 КК). Порушення вимог актів законодавства чи інших нормативно-правових актів з охорони праці полягає у відсутності чи поверховості необхідного інструктажу, недостатньому контролі за додержанням правил охорони праці, незадовільному санітарно-гігієнічному стані виробничих приміщень і робочих місць, несправності робочого обладнання, інструменту тощо.
Згідно з  пунктом 11 постанови Пленуму Верховного Суду УРСР «Про судову практику в справах, пов'язаних із порушенням вимог законодавства про охорону праці» від 10 жовтня 1982 р. № 6 (далі – Постанова № 6) поняття «шкода здоров'ю потерпілого» стосується нещасних випадків, що спричинили тілесні ушкодження одній особі чи легкі тілесні ушкодження, короткочасний розлад здоров'я чи короткочасну втрату працездатності одній чи декільком особам.
Потерпілими від злочинів, передбачених статтею 271 КК, можуть бути тільки особи, які мають трудові відносини з підприємством, установою, організацією (далі – підприємство), у тому числі відряджені, стажисти, практиканти тощо; це, зокрема, зафіксовано в пункті 9 Постанови № 6. Поняття «інші тяжкі наслідки» відповідає випадкам, коли йдеться про завдання тяжких тілесних ушкоджень хоча б одній особі чи середньої тяжкості тілесних ушкоджень двом або більше особам, значних матеріальних збитків державній, громадській організації або громадянам, а також про простій підприємств, цехів чи їх виробничих дільниць (п. 12 Постанови № 6).
За статтею 271 КК відповідальність можуть нести тільки ті посадові особи, на яких законом чи на підставі наказу, посадової інструкції, спеціального розпорядження безпосередньо покладено обов'язок з додержання вимог охорони праці на відповідній ділянці роботи чи контролю за їх виконанням. Не можуть відповідати за порушення вимог законодавства про охорону праці за цією статтею працівники, які не мають повноважень посадових осіб. У певних випадках відповідальність працівників настає за статтями про злочини проти життя та здоров'я особи (ст. 119, 128 КК).
Стаття 271 КК не охоплює порушень спеціальних правил безпеки при виконанні робіт, а стосується загальних правил, що регулюють питання охорони праці в усіх видах економічної діяльності. Спеціальні правила містять вимоги безпеки для однієї галузі чи однієї роботи. Порушення цих правил кваліфікується за статтями 272 – 274 КК.
Порушення правил безпеки при виконанні робіт з підвищеною небезпекою (ст. 272 КК). Багато робіт на виробництві характеризуються підвищеною небезпекою, оскільки ймовірність настання нещасного випадку чи аварії при їх виконанні та завдання відповідної шкоди вища, ніж при звичайних роботах. Перелік робіт підвищеної небезпеки у формі Додатка 1 до Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2003 р. № 1631.
Потерпілим внаслідок злочинних дій, передбачених статтею 272 КК, є працівник виробництва. При завданні шкоди стороннім особам відповідальність настає або за посадові злочини (наприклад, службова недбалість), або за злочини проти життя та здоров'я особи.
При встановленні сутності порушень, передбачених цією статтею, звертаються не тільки до вказаного переліку робіт, а й до спеціальних галузевих правил, які містять організаційно-правові та технічні вимоги безпечного виконання таких робіт на тому чи іншому виробництві. Йдеться, наприклад, про Правила безпеки у вугільних шахтах, затверджені наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 16 листопада 2004 р. № 257; Правила безпеки при проектуванні та експлуатації об'єктів циклічно-потокової технології відкритих гірничих робіт, затверджені наказом Держнаглядохоронпраці України від 22 травня 1997 р. № 145.
Наслідками злочину за статтею 272 КК є створення загрози загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або завдання шкоди здоров'ю потерпілого; загибель людей або інші тяжкі наслідки. Суб'єктами злочину за цією статтею є особи, які зобов'язані додержуватися правил безпеки при виконанні робіт з підвищеною небезпекою. Це можуть бути громадяни – суб'єкти підприємницької діяльності, службові особи (керівники робіт, інженерно-технічні працівники), робітники.
Порушення правил безпеки на вибухонебезпечних підприємствах або у вибухонебезпечних цехах (ст. 273 КК). Потерпілими внаслідок таких порушень можуть бути як працівники вибухонебезпечного підприємства, так і особи, які не мають до нього відношення.
Відповідальність за статтею 273 КК може настати при вибухах речовин, які обумовили визнання підприємства (цеху) вибухонебезпечним. Вибухонебезпечність конкретного підприємства чи цеху визначається при його проектуванні, визначенні чи зміні технології компетентними державними органами, які здійснюють нагляд за дотриманням безпеки виробництва або ж адміністрацією певного об'єкта. Залежно від виду та кількості вибухонебезпечних речовин, які знаходяться на підприємстві, їх концентрації, використовуваних технологій визначаються категорія чи клас вибухової або пожежно-вибухової небезпечності як для підприємства в цілому, так і для окремої його частини.
При встановленні сутності порушень, передбачених цією статтею, також керуються спеціальними правилами, дотримання яких забезпечує безпеку на вибухонебезпечних підприємствах від вибухів і супутніх їм пожеж, отруєнь, інших тяжких наслідків. До таких актів належать, наприклад, НПАОП 0.00-1.17-92 Єдині правила безпеки при вибухових роботах, затверджені Держгіртехнаглядом України 25 березня 1992 р.; Правила вибухобезпеки при використанні мазуту та природного газу в котельних установках, затверджені Міненерго СРСР 8 лютого 1984 р.
Суб'єктами злочину за цією статтею є особи, які зобов'язані додержуватися правил безпеки на вибухонебезпечному підприємстві (цеху). Сторонні особи також можуть відповідати за статтею 273 КК, якщо до їхнього відома в установленому порядку було доведено правила безпеки на таких підприємствах.
Порушення правил ядерної або радіаційної безпеки (ст. 274 КК). Такі порушення можуть спричинити надзвичайно тяжкі наслідки: людські жертви, вибухи, знищення атомних реакторів, інших експлуатаційних установок, радіаційне зараження місцевості, іонізаційне опромінення населення. Потерпілими від злочину можуть бути як працівники виробництва, де використовуються радіоактивні матеріали, так і особи, які не мають до нього відношення.
Порушення правил, що стосуються безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд (ст. 275 КК). Небезпека цих порушень полягає в тому, що вони можуть спричинити для користувача продукції тяжкі наслідки: вибухи, аварії, руйнування будівель і споруд.
Статтею 21 Закону № 2694 встановлено, що виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, які вводяться в дію, повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці, а проектування виробничих об'єктів, розроблення нових технологій, засобів виробництва, засобів колективного та індивідуального захисту працівників повинно провадитися з урахуванням вимог щодо охорони праці. Обов'язковим є попереднє проведення експертизи робочого проекту чи робочої документації на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці та одержання роботодавцем дозволу на початок роботи. Ця ж стаття передбачає прийняття в експлуатацію нових і реконструйованих виробничих об'єктів за участю представників профспілок.
До злочину може призвести порушення правил безпечного використання промислової продукції, порушення правил при її розробленні чи конструюванні, при її виготовленні (використання неякісних матеріалів) чи зберіганні (порушено вимоги температурних режимів); порушення правил безпеки при проектуванні.
Потерпілими від злочину за статтею 275 КК є споживачі (користувачі) промислової продукції: працівники різних виробництв; ті, хто користується нею в побуті; особи, які працюють, проживають в будівлях або іншим чином використовують будівлі і споруди.
Зазначений злочин слід відмежовувати від злочину, передбаченого статтею 227 КК «Випуск або реалізація недоброякісної продукції». Предметом злочину за статтею 275 КК може бути промислова продукція, яка не відповідає вимогам якості, що забезпечують безпеку її використання. У випадках настання при використанні такої продукції негативних наслідків: створення реальної загрози загибелі людей, завдання шкоди здоров'ю потерпілого, загибель людей, інші тяжкі наслідки – дії суб'єкта, який допустив при розробленні, конструюванні, виготовленні чи зберіганні продукції порушення правил її безпечного використання, кваліфікуються за статтею 275 КК. За відсутності вказаних наслідків такі дії кваліфікуються за статтею 227 КК (якщо наявні всі ознаки складу злочину).


Уголовная ответственность за нарушение требований законодательства по охране труда предусмотрена Уголовным кодексом Украины (далее - УК). Она наступает за нарушение требований актов законодательства и других нормативно-правовых актов по охране труда, если это нарушение создало опасность для жизни или здоровья людей. Этот вид ответственности предполагает установление состава преступления. Преступления квалифицируются как имеющие совершаются против безопасности производства.
Нарушение требований законодательства об охране труда (ст. 271 УК). Нарушение требований актов законодательства или иных нормативно-правовых актов по охране труда заключается в отсутствии или этажности необходимого инструктажа, недостаточном контроле за соблюдением правил охраны труда, неудовлетворительном санитарно-гигиеническом состоянии производственных помещений и рабочих мест, неисправности рабочего оборудования, инструмента и т.п..
Согласно пункту 11 постановления Пленума Верховного Суда УССР «О судебной практике по делам, связанным с нарушением требований законодательства об охране труда» от 10 октября 1982 г. № 6 (далее - Постановление № 6) понятия «вред здоровью потерпевшего» касается несчастных случаев, повлекших телесные повреждения одному лицу или легкие телесные повреждения, кратковременное расстройство здоровья или кратковременную потерю работоспособности одного или нескольких человек.
Потерпевшими от преступлений, предусмотренных статьей 271 УК, могут быть только лица, имеющие трудовые отношения с предприятием, учреждением, организацией (далее - предприятие), в том числе командированные, стажеры, практиканты и т.п.; это, в частности, зафиксировано в пункте 9 Постановления № 6. Понятие «иные тяжкие последствия» соответствует случаям, когда речь идет о нанесения тяжких телесных повреждений хотя бы одному лицу или средней тяжести телесных повреждений двум или более лицам, значительный материальный ущерб государственной, общественной организации или гражданам, а также о простое предприятий, цехов или их производственных участков (п. 12 Постановления № 6).
По статье 271 УК ответственность могут нести только те должностные лица, на которых законом или на основании приказа, должностной инструкции, специального распоряжения непосредственно возложена обязанность по соблюдению требований охраны труда на соответствующем участке работы или контроля за их выполнением. Не могут отвечать за нарушение требований законодательства об охране труда по этой статье работники, не имеющие полномочий должностных лиц. В определенных случаях ответственность работников наступает по статьям о преступлениях против жизни и здоровья человека (ст. 119, 128 УК).
Статья 271 УК не охватывает нарушений специальных правил безопасности при выполнении работ, а касается общих правил, регулирующих вопросы охраны труда во всех видах экономической деятельности. Специальные правила содержат требования безопасности для одной отрасли или одной работы. Нарушение этих правил квалифицируется по статьям 272 - 274 УК.
Нарушение правил безопасности при выполнении работ с повышенной опасностью (ст. 272 ​​УК). Многие работы на производстве характеризуются повышенной опасностью, так как вероятность наступления несчастного случая или аварии при их исполнении и задачи соответствующего ущерба выше, чем при обычных работах. Перечень работ повышенной опасности в форме Приложения 1 к Порядку выдачи разрешений Государственным комитетом по надзору за охраной труда и его территориальными органами утверждена постановлением Кабинета Министров Украины от 15 октября 2003 г. № 1631.
Пострадавшим в результате преступных действий, предусмотренных статьей 272 УК, является работник производства. При нанесении вреда третьим лицам ответственность наступает либо за должностные преступления (например, служебная халатность), или за преступления против жизни и здоровья человека.
При установлении сущности нарушений, предусмотренных этой статьей, обращаются не только в указанный перечень работ, но и в специальных отраслевых правил, содержащих организационно-правовые и технические требования безопасного выполнения таких работ на том или ином производстве. Речь идет, например, о Правила безопасности в угольных шахтах, утвержденные приказом Государственного комитета Украины по надзору за охраной труда от 16 ноября 2004 г. № 257; Правила безопасности при проектировании и эксплуатации объектов циклично-поточной технологии открытых горных работ, утвержденные приказом Госнадзорохрантруда Украины от 22 мая 1997 г. № 145.
Последствиями преступления по статье 272 УК является создание угрозы гибели людей или наступление других тяжких последствий или нанесения вреда здоровью потерпевшего; гибель людей или иные тяжкие последствия. Субъектами преступления по этой статье являются лица, которые обязаны соблюдать правила безопасности при выполнении работ с повышенной опасностью. Это могут быть граждане - субъекты предпринимательской деятельности, должностные лица (руководители работ, инженерно-технические работники), рабочие.
Нарушение правил безопасности на взрывоопасных предприятиях или во взрывоопасных цехах (ст. 273 УК). Пострадавшими вследствие таких нарушений могут быть как работники взрывоопасного предприятия, так и лица, не имеющие к нему отношение.
Ответственность по статье 273 УК может наступить при взрывах веществ, которые обусловили признание предприятия (цеха) взрывоопасным. Взрывоопасность конкретного предприятия или цеха определяется при его проектировании, определении или изменении технологии компетентными государственными органами, осуществляющими надзор за соблюдением безопасности производства или администрацией определенного объекта. В зависимости от вида и количества взрывоопасных веществ, находящихся на предприятии, их концентрации, используемых технологий определяются категория или класс взрывчатого или пожарно-взрывной опасности как для предприятия в целом, так и для отдельной его части.
При установлении сущности нарушений, предусмотренных этой статьей, также руководствуются специальными правилами, соблюдение которых обеспечивает безопасность на взрывоопасных предприятиях от взрывов и сопутствующих им пожаров, отравлений, других тяжких последствий. К таким актам относятся, например, НПАОП 0.00-1.17-92 Единые правила безопасности при взрывных работах, утвержденные Госгортехнадзором Украины 25 марта 1992 г.; Правила взрывобезопасности при использовании мазута и природного газа в котельных установках, утвержденные Минэнерго СССР 8 февраля 1984
Субъектами преступления по этой статье являются лица, которые обязаны соблюдать правила безопасности на взрывоопасном предприятии (цеха). Посторонние лица также могут отвечать по статье 273 УК, если до их сведения в установленном порядке было доказано правила безопасности на таких предприятиях.
Нарушение правил ядерной или радиационной безопасности (ст. 274 УК). Такие нарушения могут повлечь тяжелейшие последствия: человеческие жертвы, взрывы, уничтожение атомных реакторов, других эксплуатационных установок, радиационное заражение местности, ионизационные облучения населения. Потерпевшими от преступления могут быть как работники производства, где используются радиоактивные материалы, так и лица, не имеющие к нему отношение.
Нарушение правил, касающихся безопасного использования промышленной продукции или безопасной эксплуатации зданий и сооружений (ст. 275 УК). Опасность этих нарушений заключается в том, что они могут повлечь для покупателя продукции тяжелые последствия: взрывы, аварии, разрушения зданий и сооружений.
Статьей 21 Закона № 2694 установлено, что производственные здания, сооружения, машины, механизмы, оборудование, транспортные средства, которые вводятся в действие, должны соответствовать требованиям нормативно-правовых актов по охране труда, а проектирование производственных объектов, разработка новых технологий, средств производства, средств коллективной и индивидуальной защиты работников должно производиться с учетом требований по охране труда. Обязательно предварительное проведение экспертизы рабочего проекта или рабочей документации на соответствие нормативно-правовым актам по охране труда и получения работодателем разрешения на начало работы. Эта же статья предусматривает принятия в эксплуатацию новых и реконструированных производственных объектов с участием представителей профсоюзов.
К преступлению может привести нарушение правил безопасного использования промышленной продукции, нарушение правил при ее разработке или конструировании, при ее изготовлении (использование некачественных материалов) или хранении (нарушены требования температурных режимов); нарушение правил безопасности при проектировании.
Потерпевшими от преступления по статье 275 УК являются потребители (пользователи) промышленной продукции: работники различных производств; те, кто пользуется ею в быту; лица, работающие, проживающие в зданиях или иным образом используют здания и сооружения.
Указанное преступление следует отграничивать от преступления, предусмотренного статьей 227 УК «Выпуск или реализация недоброкачественной продукции». Предметом преступления по статье 275 УК может быть промышленная продукция, не соответствующая требованиям качества, обеспечивающие безопасность ее использования. В случаях наступления при использовании такой продукции негативных последствий: создание реальной угрозы гибели людей, причинения вреда здоровью потерпевшего, гибель людей, иные тяжкие последствия - действия субъекта, допустившего при разработке, конструировании, изготовлении или хранении продукции нарушение правил ее безопасной использования, квалифицируются по статье 275 УК. При отсутствии указанных последствий такие действия квалифицируются по статье 227 УК (если имеются все признаки состава преступления).





Категорія: Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( | Додав: ohranatruda
Переглядів: 2419 | Завантажень: 1 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 1
avatar
0
1 ohranatruda • 13:14, 03.05.2018
Виконання функціональних обов'язків з охорони праці не може бути кримінальним злочином

Для притягнення до кримінальної відповідальності особа повинна бути наділена організаційно-розпорядчими або адміністративно-господарськими функціями

Працівник, який не є службовою особою, але виконує функціональні обов'язки з охороні праці, не може притягатися до кримінальної відповідальності за порушення вимог законодавства про охорону праці.

Такого висновку дійшла Колегія суддів Другої судової палати Касаційного кримінльного суду Верховного Суду при розгляді справи № 727/922/17 (провадження № 51-601км17) щодо обвинувачення майстра ПТУ в скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 271 ККУ (порушення правил охорони праці службовою особою, що спричинило тяжкі наслідки).

Суд роз'яснив, що суб'єктом цього злочину є службова особа підприємства, установи, організації, яка на підставі наказу адміністрації, посадовій інструкції або відповідно до займаної посади має спеціальні обов'язки з охорони праці, або громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності. У разі порушення вимог законодавства про охорону праці, що спричинило кримінально-правові наслідки, службові особи з урахуванням обставин справи можуть нести відповідальність за злочини у сфері службової діяльності, а рядові працівники - за злочини проти життя і здоров'я людини.

Звинувачення було висунене не як посадовцю, а як майстрові, відповідальному за проведення виробничої практики. Оскільки таке формулювання звинувачення не наділяє обвинуваченого службовими повноваженнями в контексті положень ч. 2 ст. 271 ККУ, при постанові вироку суд з урахуванням вимог ст. 337 КПК не міг виходити за межі звинувачення, встановлювати відповідні обставини у вироку і визнати обвинуваченого службовою особою - суб'єктом злочину. Покладені на майстра обов'язки з охорони праці, виходячи із завдань учбового процесу, носили функціональний характер, супроводжували проходження студентами виробничої практики, проте не наділяли обвинуваченого організаціно-розпорядчими або адміністративно-господарськими функціями, які властиві службовій особі відповідно до вимог примітки ст. 364 ККУ.

Постанова у справі була ухвалена 15 березня 2018 року.
ComForm">
avatar




Copyright otipb.at.ua © 2024
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 987

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
журнал акт протокол правила Анимешник S2014 графік Будівлі закон инструктаж положение водители навчання первая помощь скачать безопасность жизнедеятельности скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга підручник инструкции по охране труда мультфильм видеоприкол Видео анекдоты Инструкция Кран робота Должностная инструкция грейфер такелажники АМОРТИЗАТОР веревка Канат юмор Прикол Дрель Дерева автотранспорт шиномонтаж Порядок трубопровод баня видео урок Автомобили грузовики Торговля БЕЗКОШТОВНО бесплатно Лекции плакаты агитация приказ скачати Кодекс науково-практичний коментар лекції Метро авария автомобиль Пожар Книги травматизм звіт издательства Лифт электроустановки Гост відео Опс ост горение киностудия Кіно кино Пособие Банк програма тестування тестирование программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство Цивільний захист плакат постер Цивільна безпека дтп бжд литература Водитель цирк сиз спецодежда зоопарк Реєстрація погрузка выгрузка Автослесарь животные грузчика дворника азс аптечка скринсейвер коментар Комментарий взрыв Презентация связь ртуть холодильники медицина Здравоохранение ppt Художник воздух шум СН Документальний фільм Архивы Эвакуация Тренировка заземление ожоги памятка угарный газ Питание харчування игра Гра склад офис электрооборудование ПУЭ офіс презентація сельское хозяйство розрахунок Пожарная безопасность безопасность Дробление сварка вывоз мусора Бомбы должностные инструкции СП общежитие психология ограждения образование Машиностроение снип сборник вопросы и ответы Молот окраска Первая медицинская помощь iso бухгалтер артисты библиотекарь библиограф газ инсульт Пчеловодство Театр авіація Справочник детское кресло электросварка Видеоурок PowerPoint стрес пляж Аптека Газонокосилка жкх вибрация ДСП Глаза НПК ринок Автодор біологія Легкая промышленность кон спирт атп Радиация излучение школи ультразвук спорт аудит Делопроизводство и секретарское дел відпочинок Средства защиты эргономика опасные грузы интимный словарь смотреть онлайн бе методика гн учебное пособие рабочее место статистика стенд ЗОШ Тара Інформатика та комп'ютерна техніка Информатика очки железная дорога фільм Туризм респиратор флот вентиляция контроль компьютер бассейн трактор больницы виноградарство Фізична культура история Історія вагон вокзал буй трамвай авиастроение Пропаганда Діти лифты Respirator дк титан цинк пожаротушение журнали Обж чрезвычайные ситуации ДНЗ Школа заряд выставки землетрясение тваринництво судна дозиметр ожог концепт Лесное хозяйство Методичний посібник детский сад дизайн роз'яснення завдання гидротехнические сооружения ПТМ НС билеты вопросы автоклав дискомфорт гармонизация Законодательство авиапредприятие аеропорт ведро станки Бункер вебинар байк басейн en кровотечение настанова допуск грипп заходи Відеоурок асбест библиотека музей Дворник бронхит крани Bulldog Kärcher зерно
РЕКЛАМА

Кнопка сайту




Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.