Охорона праці та пожежна безпека в Україні

Середа, 24.04.2024
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 3.15.190.144· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Література з питань охорони праці [337]
Література з питань пожежної безпеки [169]
Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( [295]
Література з ЦО, ЦЗ, БЖД [153]
РЕКЛАМА

Останні коментарі
Доброго дня. 
Прошу пояснити, потрібно видавати наказ/розпорядження чи просто затвердити пере




спасибо за труд, спасибо за сайт )) Сколько лет прошло ... Пришла за инструкцией

у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год


Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
Головна » Файли » Підручники та інша література » Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки (

Короткі замикання, перевантаження, перехідні опори. Заходи пожежної безпеки
[ ] 30.01.2010, 21:01

Короткі замикання, перевантаження, перехідні опори. Заходи пожежної безпеки


Короткі замикання в електромережі найчастіше відбуваються через порушення ізоляції струмопровідних частин в результаті механічного пошкодження, старіння, впливу вологи і агресивних середовищ, а також неправильних дій людей. При виникненні короткого замикання зростає сила струму, а кількість теплоти, що виділяється, як відомо, пропорційно квадрату струму. Так, якщо при короткому замиканні струм збільшиться в 20 раз, то кількість тепла при цьому  зросте приблизно в 400 разів.

Тепловий вплив на ізоляцію дротів різко знижує її механічні та діелектричні властивості. Наприклад, якщо провідність електрокартону (як ізоляційного матеріалу) при 20 ° С прийняти за одиницю, то при температурах 30, 40 і 50 ° С вона збільшиться в 4, 13 і 37 раз відповідно. Теплове старіння ізоляції найбільш часто виникає через перевантаження електромереж струмами, що перевищують тривало допустимі для даного виду і перетинів провідників. Наприклад, для кабелів з паперовою ізоляцією термін їх служби може бути визначений за відомим «восьміградусной правилом»: перевищення температури на кожні 8 ° С скорочує термін служби ізоляції в 2 рази. Тепловому руйнуванню піддаються і полімерні ізоляційні матеріали.
Вплив вологи і агресивних середовищ на ізоляцію проводів істотно погіршує її стан через появу поверхневих струмів витоку. Від виникаючого є при цьому тепла рідина випаровується, а на ізоляції залишаються сліди солі. При припиненні випаровування струм витоку зникає. При неодноразовій дії вологи процес повторюється, але через підвищення концентрації солі провідність збільшується настільки, що струм витоку не припиняється навіть після закінчення випаровування. Крім того, з'являються дрібні іскри. Надалі під дією струму витоку ізоляція обвуглюється, втрачає міцність, що може привести до виникнення місцевого дугового поверхневого розряду, здатного запалити ізоляцію.
Пожежна небезпека коротких замикань електропроводів характеризується наступними можливими проявами електричного струму: займанням ізоляції проводів і навколишніх горючих предметів і речовин;
здатністю ізоляції проводів поширювати горіння при підпалюванні її від сторонніх джерел запалювання;
формуванню при короткому замиканні розплавлених частинок металу, підпалюючих навколишні горючі матеріали (швидкість розльоту розплавлених частинок металу може досягати 11 м / с, а їхня температура - 2050-2700 ° С).

При перевантаженні електромереж також виникає аварійний режим. Через неправильний вибір, включення або пошкодження споживачів сумарний струм, що проходить в мережі, перевищує номінальне значення, тобто відбувається підвищення щільності струму (перевантаження). Наприклад, при проходженні струму в 40 А через послідовно з'єднані три шматки дроту однакової довжини, але різного перерізу - 10, 4 і 1 мм² щілість його буде різна: 4, 10 і 40 А/мм². В останньому шматку найвища щільність струму, і відповідно, найвищі втрати потужності. Дріт перетином 10 мм² злегка нагріється, температура дроту перетином 4 мм² досягне допустимої, а ізоляція проводу перерізом 1 мм² просто згорить.

Чим струм короткого замикання відрізняється від струму перевантаження
Головна відмінність короткого замикання від перевантаження полягає в тому, що при короткому замиканні порушення ізоляції є причиною аварійного режиму, а при перевантаженні - його наслідком. При певних обставинах перевантаження проводів та кабелів у зв'язку з більшою тривалістю аварійного режиму більш пожежонебезпечна, ніж коротке замикання. Матеріал жили проводів істотно впливає на запальну здатність при перевантаженнях. Порівняння показників пожежної небезпеки проводів марок АПВ і ПВ, отриманих при випробуваннях в режимі перевантаження, показує, що ймовірність займання ізоляції в проводах з мідними струмопровідними жилами вище, ніж у алюмінієвих.

При короткому замиканні спостерігається та ж закономірність. Прожигаюча здатність дугових розрядів в ланцюгах з мідними струмопровідними жилами більш висока, ніж з жилами з алюмінію. Наприклад, сталева труба з товщиною стінки 2,8 мм пропалюється (або запалюється горючий матеріал на її поверхні) при перетині жили з алюмінію 16 мм², а з мідною жилою - при перетині 6 мм².

Кратність струму визначається відношенням струму короткого замикання або перевантаження до тривало допустимого струму для даного перерізу провідника.

Найбільшу пожежну небезпеку мають дроти та кабелі з поліетиленовою оболонкою, а також поліетиленові труби при прокладанні в них проводів і кабелів. Електропроводки в поліетиленових трубах в пожежному відношенні представляють велику небезпеку, чим електропроводки в вініпластових трубах, тому область застосування поліетиленових труб значно вужче. Особливо небезпечна перевантаження в приватних житлових будинках, де, як правило, від однієї мережі запитано всі споживачі, а апарати захисту нерідко відсутні або розраховані тільки на струм короткого замикання. У багатоповерхових житлових будинках також ніщо не перешкоджає мешканцям користуватися більш потужними лампами або включати побутові електроприлади загальною потужністю більшою, ніж та, на яку розрахована мережа.

На електроустановочних пристроях (розетках, вимикачах, патронах і т. д.) вказані граничні значення струмів, напруг, потужності, а на затисках, роз'ємах та інших виробах, крім того, найбільші перетину приєднуються провідників. Для безпечного користування цими пристроями необхідно вміти розшифровувати ці написи.
Наприклад, на вимикачі нанесено «6,3 А; 250 В», на патроні - «4 А; 250 В; 300 Вт», а на подовжувачі-розгалужувачі - «250 В; 6,3 А», «220 В. 1300 Вт »,« 127 В, 700 Вт ». «6,3 А» попереджає про те, що струм, що проходить через вимикач, не повинен перевищувати 6,3 А, інакше вимикач перегріється. Для будь-якого меншого струму вимикач годиться, тому що чим менше струм, тим менше нагрівається контакт. Напис «250 В» вказує, що вимикач може застосовуватися в мережах напругою не вище 250 В. Якщо помножити 4 А на 250 В, то вийде 1000, а не 300 Вт Як пов'язати обчислене значення з написом? Треба виходити з потужності. При напрузі в мережі 220 В допустимий струм: 1,3 А (300:220); при напрузі 127 В - 2,3 А (300-127). Току 4 А відповідає напруга 75 В (300:4). Напис «250 В; 6,3 А» зазначає, що пристрій призначений для мереж напругою не більше 250 В і для струму не більше 6,3 А. Примножуючи 6,3 А на 220 В, отримуємо 1386 Вт (округлено 1300 Вт). Примножуючи 6,3 А на 127 В, отримуємо 799 Вт (округлено 700 Вт). Виникає питання: чи не небезпечно так округляти? Чи не небезпечно, так як після округлення вийшли менші значення потужності. Якщо потужність менше, то менше нагріваються контакти.

При протіканні через контактне з'єднання електричного струму через перехідний опір на контактному з'єднанні падає напруга, потужність і виділяється енергія, яка викликає нагрів контактів. Надмірне збільшення струму в ланцюзі або зростання опору веде до подальшого підвищення температури контакту і підвідних проводів, що може викликати пожежу. В електроустановках застосовуються нероз'ємні контактні з'єднання (паяння, зварювання) і роз'ємні (на гвинтах, такі що встромляються, пружинні і т. п.), а також контакти комутаційних пристроїв - магнітних пускачів, реле, вимикачів та інших апаратів, спеціально призначених для замикання і розмикання електричних ланцюгів, тобто для їх комутації. У мережах внутрішньобудинкового електропостачання від введення до приймача електроенергії електричний струм навантаження протікає через велику кількість контактних з'єднань.

Контактні з'єднання ніколи, ні за яких обставин не повинні порушуватися. Однак дослідження проведені деякий час тому над обладнанням внутрішньобудинкових мереж, показали, що з усіх обстежених контактів тільки 50% задовольняють вимогам ГОСТу. При протіканні струму навантаження в неякісному контактному з'єднанні за одиницю часу виділяється значна кількість тепла, пропорційна квадрату струму (щільності струму) і опору точок дійсного дотику контакту.
Якщо розігріті контакти будуть стикатися з горючими матеріалами, то можливо їх займання або обвуглювання і загоряння ізоляції проводів.

Величина перехідного опору контактів залежить від щільності струму, сили стискання контактів (величини площі опору), від матеріалу, з якого вони виготовлені, ступеня окислення контактних поверхонь і т. д.

Для зменшення щільності струму в контакті (а значить, і температури) необхідно збільшити площа дійсного дотику контактів. Якщо контактні площини притиснути один до одного з деякою силою, дрібні горбки в місцях дотику будуть незначно зім'яті. Через це збільшаться розміри дотичних елементарних площадок і з'являться додаткові майданчики торкання, а щільність струму, перехідний опір і нагрів контакту знизяться. Експериментальні дослідження показали, що між опором контакту і величиною крутного моменту (силою стиснення) існує обернено пропорційна залежність. Зі зменшенням крутного моменту в 2 рази опір контактного з'єднання проводу АПВ перерізом 4 мм2 або двох проводів перетином 2,5 мм2 збільшується в 4-5 разів.

Для відводу тепла від контактів і розсіювання його в навколишнє середовище виготовляють контакти певної маси і поверхні охолодження. Особливу увагу приділяють місцям з'єднання проводів і підключення їх до контактів ввідних пристроїв електроприймачів. На знімних кінцях проводів застосовують наконечники різної форми і спеціальні затиски. Надійність контакту забезпечується звичайними шайбами, пружними і з бортиками. Через 3-3,5 року опір контакту збільшується приблизно в 2 рази. Значно збільшується опір контактів і при короткому замиканні в результаті короткого періодичного впливу струму на контакт. Випробування показали, що найбільшу стабільність при дії несприятливих факторів мають контактні з'єднання з пружними пружними шайбами. На жаль, «економія на шайбах» - явище досить поширене. Шайба повинна бути з кольорового металу, наприклад, з латуні. Сталеву шайбу захищають антикорозійним покриттям.





Категорія: Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( | Додав: ohranatruda
Переглядів: 2640 | Завантажень: 1 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 1
avatar
0
1 Дина • 11:28, 06.04.2012
Пожарную опасность может представлять любая электрическая цепь, в которую локально, в течение определенного времени подключается мощность более 15 Вт. В | этот диапазон входит большинство электрических изделий.
Опасность возникновения пожаров при эксплуатации электроустановок заключается в наличии сгораемой изоляции электрических сетей, машин и аппаратов, кислорода воздуха (или другого окислителя) и источника зажигания (электрического тока). Большинство изоляционных материалов (хлопчатобумажная и шелковая ткань, резина, лакоткани, бумага, картон, полистирол, полиэтилен, поливинилхлорид, трансформаторное масло и др.) сгораемые.
Причинами пожаров могут быть аварийные режимы работы электротехнических изделий: короткие замыкания, перегрузки проводников, машин и аппаратов; искры и электродуги; большие переходные сопротивления; вихревые токи, возникающие в массивных металлических деталях в результате изменения магнитных потоков, индуктирующих ЭДС (эти индуктированные токи замыкаются накоротко в толще деталей).
Перегрузкой называется такое явление, когда по электрическим проводам и электрическим приборам идет ток больше допустимого. Основными причинами перегрузки являются: несоответствие сечения проводников рабочему току (например, когда электропроводка к звонку выполняется телефонным проводом);
параллельное включение в сеть не предусмотренных расчетом токоприемников без увеличения сечения проводников (например, подключение удлинителя с 3-4 розетками в одну рабочую); попадание на проводники токов утечки, молнии; повышение температуры окружающей среды.
Опасность перегрузки объясняется тепловым действием тока. Так, для кабелей с бумажной изоляцией срок их службы может быть определен по известному «восьмиградусному правилу», в соответствии с которым превышение температуры на каждые 8°С сокращает срок службы изоляции в 2 раза.
Кроме того, при перегрузке электросети приборы и аппараты, подключенные к ней, постоянно испытывают нехватку тока, что может привести к их аварийному выходу из строя.
Коротким замыканием (КЗ) называется всякое замыкание между проводами, или между проводом и землей. Причиной возникновения КЗ является нарушение изоляции в электрических проводах и кабелях, машинах и аппаратах, которое вызывается: перенапряжениями; старением изоляции; механическими повреждениями изоляции; прямыми ударами молнии. При возникновении КЗ в цепи ее общее сопротивление уменьшается, что приводит к увеличению токов в ее ветвях по сравнению с токами нормального режима. Опасность КЗ заключается в увеличении в сотни тысяч ампер силы тока, что приводит к выделению в самый незначительный промежуток времени большого количества тепла в проводниках, а это вызывает резкое повышение температуры и воспламенение изоляции, расплавление материала проводника с выбросом искр, способных вызвать пожар горючих материалов (температура плавления алюминия составляет 660°С, меди — 1085°С; температура кипения алюминия составляет ок. 2500°С, меди - 2540°С.
ComForm">
avatar




Copyright otipb.at.ua © 2024
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 987

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
журнал акт протокол правила Анимешник S2014 графік Будівлі закон инструктаж положение водители навчання первая помощь скачать безопасность жизнедеятельности скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга підручник инструкции по охране труда мультфильм видеоприкол Видео анекдоты Инструкция Кран робота Должностная инструкция грейфер такелажники АМОРТИЗАТОР веревка Канат юмор Прикол Дрель Дерева автотранспорт шиномонтаж Порядок трубопровод баня видео урок Автомобили грузовики Торговля БЕЗКОШТОВНО бесплатно Лекции плакаты агитация приказ скачати Кодекс науково-практичний коментар лекції Метро авария автомобиль Пожар Книги травматизм звіт издательства Лифт электроустановки Гост відео Опс ост горение киностудия Кіно кино Пособие Банк програма тестування тестирование программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство Цивільний захист плакат постер Цивільна безпека дтп бжд литература Водитель цирк сиз спецодежда зоопарк Реєстрація погрузка выгрузка Автослесарь животные грузчика дворника азс аптечка скринсейвер коментар Комментарий взрыв Презентация связь ртуть холодильники медицина Здравоохранение ppt Художник воздух шум СН Документальний фільм Архивы Эвакуация Тренировка заземление ожоги памятка угарный газ Питание харчування игра Гра склад офис электрооборудование ПУЭ офіс презентація сельское хозяйство розрахунок Пожарная безопасность безопасность Дробление сварка вывоз мусора Бомбы должностные инструкции СП общежитие психология ограждения образование Машиностроение снип сборник вопросы и ответы Молот окраска Первая медицинская помощь iso бухгалтер артисты библиотекарь библиограф газ инсульт Пчеловодство Театр авіація Справочник детское кресло электросварка Видеоурок PowerPoint стрес пляж Аптека Газонокосилка жкх вибрация ДСП Глаза НПК ринок Автодор біологія Легкая промышленность кон спирт атп Радиация излучение школи ультразвук спорт аудит Делопроизводство и секретарское дел відпочинок Средства защиты эргономика опасные грузы интимный словарь смотреть онлайн бе методика гн учебное пособие рабочее место статистика стенд ЗОШ Тара Інформатика та комп'ютерна техніка Информатика очки железная дорога фільм Туризм респиратор флот вентиляция контроль компьютер бассейн трактор больницы виноградарство Фізична культура история Історія вагон вокзал буй трамвай авиастроение Пропаганда Діти лифты Respirator дк титан цинк пожаротушение журнали Обж чрезвычайные ситуации ДНЗ Школа заряд выставки землетрясение тваринництво судна дозиметр ожог концепт Лесное хозяйство Методичний посібник детский сад дизайн роз'яснення завдання гидротехнические сооружения ПТМ НС билеты вопросы автоклав дискомфорт гармонизация Законодательство авиапредприятие аеропорт ведро станки Бункер вебинар байк басейн en кровотечение настанова допуск грипп заходи Відеоурок асбест библиотека музей Дворник бронхит крани Bulldog Kärcher зерно
РЕКЛАМА

Кнопка сайту




Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.