Охорона праці та пожежна безпека в Україні

Вівторок, 21.05.2019
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 54.227.76.35· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Література з питань охорони праці [336]
Література з питань пожежної безпеки [169]
Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( [294]
Література з ЦО, ЦЗ, БЖД [153]
РЕКЛАМА
загрузка...
Останні коментарі
у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во...

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год


РЕКЛАМА
Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
загрузка...
Головна » Файли » Підручники та інша література » Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки (

Власник VS Орендар: хто відповідає за дотримання норм у сфері пожежної безпеки на орендованому об'єкті?
[ ] 29.03.2015, 08:37

Власник VS Орендар: хто відповідає за дотримання норм у сфері пожежної безпеки на орендованому об'єкті?

 

Дуже часто між орендарем та орендодавцем виникають суперечності щодо того, хто має відповідати за пожежну безпеку в орендованому приміщенні. І якщо у випадку, коли власник приміщення в ньому ж і  проводить свою господарську діяльність, все ясно та зрозуміло – претензії можуть бути тільки до власника, то у разі передачі приміщення в оренду ситуація стає полем для маневрування для зацікавлених осіб.

Юристи скажуть – у чому проблема, прописуйте в договорі оренди відповідні положення і все, ситуація зрозуміла та врегульована. Але юристи на те й юристи, щоб цим перейматися, а щодо реалій, то.. Насправді, не всі сторони – особливо це стосується тих, хто ще не відчував на себе «гнів» контролюючого органу щодо недотримання правил пожежної безпеки, - здогадуються прописати детально у договорі оренди розподіл прав та обов’язків щодо дотримання вимог протипожежного стану об’єкту.  В результаті, як казав один відомий український діяч, - маємо те, що маємо.

Зрозуміло, що внести до договору оренди положення щодо розподілу обов’язків по дотриманню вимог чинних норм у сфері пожежної та техногенної безпеки буде зацікавлений передусім орендодавець. При цьому, «зацікавлений» не в плані «розділити такі обов’язки з урахуванням конкретної ситуації», а максимально перекинути всю відповідальність на орендаря, не приділяючи особливої уваги тому, чи може гіпотетично останній виконувати такі вимоги та чи повинен взагалі.

Про необхідність визначення прав та обов’язків орендаря та орендодавця щодо забезпечення пожежної безпеки та відповідальності за порушення встановлених вимог наголошується і в нових Правилах пожежної безпеки в Україні, затверджених  наприкінці 2014 року. По тексту також зазначається, що суб’єктом, відповідальним за дотримання правил пожежної безпеки, є власник або орендар. Хто вже це буде конкретно – законодавець надає право сторонам самим вирішувати це питання.

До речі, відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна», обов’язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна є однією з істотних умов договору оренди, а як говорить нам Цивільний кодекс України, без погодження істотних умов договір не є укладеним. Зрозуміло, що вказаний закон стосується державного та комунального майна, однак аналогію щодо дії норм на майно, яке перебуває у приватній власності, провести можна.

Отже, якщо ви хочете орендувати приміщення та укладаєте відповідний договір оренди з власником, не полініться та приділіть достатньо уваги вивченню його положень. Слід пам’ятати, що договір – це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків, і якщо в ньому буде зазначено, що обов’язки щодо дотримання правил пожежної безпеки покладено на орендаря, то потім і всі питання стосовно протипожежного стану об’єкта будуть висуватися саме до нього, зворотнє ж довести буде не так просто.

Такої позиції дотримується і Вищий адміністративний суд України, який, зокрема, в ухвалі від 29.09.2011 №К/9991/42195/11 вказує, що згідно з договором оренди орендар зобов’язується суворо дотримуватися протипожежних вимог на орендованому об’єкті,  отже і відповідальність за порушення  цих вимог несе саме він, а тому необгрунтованим є посилання позивача (орендаря) на те, що рішення відповідача (контролюючого органу) з винесених питань повинні стосуватися орендодавця.

Цілком логічно, що якщо орендар орендує весь об’єкт або значну його площу, то варто покласти відповідальність за дотримання вимог пожежної безпеки саме на нього. Однак, у випадку оренди невеликого приміщення або частини цього приміщення обов’язки по дотриманню протипожежних вимог доцільно покласти на орендодавця, залишивши за орендарем обов’язок щодо дотримання встановленого на об’єкті протипожежного режиму.

Якщо орендодавець вже встановив у приміщенні загальну систему протипожежного захисту (засоби автоматичної пожежної сигналізації, пожежогасіння, димовидалення, оповіщення про пожежу, пожарні кран-комплекти тощо), то на орендаря варто покласти обов’язки щодо підтримання у належному стані такого обладнання.

Вкажіть у договорі оренди режим роботи на об’єкті, порядок доступу до нього в не робочий час у випадку пожежі або інших надзвичайних ситуацій, дії охорони. Не зайвим буде визначення порядку надання орендодавцем орендарю інформації стосовно будівельних  та технічних характеристик, проектної документації, інформації щодо результатів перевірок протипожежного стану тощо. Не забудьте поряд з цим чітко прописати відповідальність кожної із сторін за недотримання вказаних положень.

У будь-якому випадку, розподіл прав та обов’язків залишається за вами як сторонами договору, а отже тільки у ваших силах реалізувати своє право на свободу в укладанні договору та погодженні його істотних умов, щоб потім не кусати лікті. Попереджуйте проблеми, а не відкладайте їх на потім.
 


ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

"29" вересня 2011 р.                               м. Київ                                                                                                                              К/9991/42195/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі

суддів: Калашнікової О.В., Леонтович К.Г., Сіроша М.В., Чалого С.Я., Черпіцької Л.Т.,

розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою приватного підприємства “Троянда-К” на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2011 року у справі № 2а-18933/09/0370 за позовом приватного підприємства “Троянда-К” до Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Волинській області, Камінь-Каширського районного відділу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Волинській області про визнання незаконними постанов, -

в с т а н о в и л а :

У вересні 2009 року приватне підприємство “Троянда-К” звернулося в суд з позовом до Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Волинській області, Камінь-Каширського районного відділу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Волинській області, в якому просило скасувати постанову начальника відділення з питань наглядово-профілактичної діяльності Камінь-Каширського РВ ГУ МНС України у Волинській області Пилипчука С.В. №4 про анулювання дозволу на початок роботи підприємства та оренду приміщень від 14.08.2009 р., та постанову в.о. головного державного інспектора з пожежного нагляду Волинської області Мельничука О.А. №29 про застосування запобіжних заходів від 17.08.2009 р.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 5 листопада 2009 року позовні вимоги задоволені.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2011 року скасоване рішення суду першої інстанції та ухвалене нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду приватне підприємство “Троянда-К” звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судового рішення, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, на підставі подання прокуратури Камінь-Каширського району від 14 травня 2009 року спільно з працівниками Камінь-Каширської районної санепідемстанції у відповідності до ст.. 6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” здійснена перевірка протипожежного стану магазину-кафе приватного підприємства “Троянда-К”.

У зв'язку з цим начальником відділення з питань наглядово-профілактичної діяльності Камінь-Каширського РВ ГУ МНС Пилипчуком С.В, було видане посвідчення (направлення) № 81 від 18 травня 2009 року, а також наказ №33 від 18 травня 2009 року про проведення позапланової перевірки приватного підприємства “Троянда-К”.

В ході проведення перевірки виявлений ряд порушень з питань пожежної безпеки зокрема: - приміщення магазину-кафе не обладнані сертифікованою системою автоматичної пожежної сигналізації; - дерев'яні елементи покрівлі магазину не оброблені вогнезахисним розчином ДСА-1; - на будівлі магазину-кафе не відремонтовані стержневі пристрої блискавко захисту; в приміщенні кухні пошкоджена електророзетка; паливна не забезпечена сертифікованим вогнегасником; в приміщенні паливної зберігаються горючі упаковки; - в торговому залі роздільча коробка електромережі не закрита металевою кришкою; - в торговому залі магазину живлення морозильних камер здійснюється через електропродовжувачі; - з працівниками магазин-кафе не проводиться інструктаж з питань пожежної безпеки.

Відповідно до ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” за результатами перевірки складений акт № 84 від 18 травня 2009 року і припис на усунення порушень вимог пожежної безпеки №249 від 18 травня 2009 року.

На підставі повторного подання прокуратури Камінь-Каширського району від 28 липня 2009 року №1256 з 10 по 14 серпня 2009 року здійснена позапланова перевірка протипожежного стану позивача.

В ході позапланової перевірки встановлено, що порушення з питань протипожежного захисту продовжують мати місце надалі, термін виконання, яких закінчився 30 червня 2009 року зокрема: - дерев'яні елементи покрівлі магазину не оброблені вогнезахисним розчином ДСА-1; - на будівлі магазину не відремонтовані стержневі пристрої блискавко захисту; - приміщення паливної захаращене горючими упаковками, сторонніми речами; - стеля торгового залу магазину оздоблена горючими матеріалами з невідомими властивостями щодо пожежної безпеки; - в торговому залі магазину живлення морозильних камер здійснюється через електропродовжувачі; - приміщення магазину-кафе не обладнані сертифікованою системою автоматичної пожежної сигналізації; - приміщення кафе не забезпечене сертифікованим вогнегасником; - на відстані 9 метрів від магазину проводиться спалювання горючої тари, коробок

З приводу цього 17 серпня 2009 року за № 29/8 в.о. головним державним інспектором з пожежного нагляду Волинської області винесена постанова про зупинення експлуатації магазину з кафе ПП “Троянда-К”.

Згідно п. 3.2 договору про оренду від 19 січня 2007 року між Камінь-Каширським міським споживчим товариством та ПП “Троянда-К” орендар зобов'язується суворо дотримуватися протипожежних вимог на орендованому об'єкті.

Отже, відповідальність за порушення цих вимог несе орендар, а тому необґрунтованим є посилання на те, що рішення відповідача з винесених питань повинні стосуватися орендодавця.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про пожежну безпеку” забезпечення пожежної безпеки є складовою частиною виробничої та іншої діяльності посадових осіб, працівників підприємств, установ, організацій та підприємців. Це повинно бути відображене у трудових договорах (контрактах) та статутах підприємств, установ та організацій. Забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ та організацій покладається на їх керівників і уповноважених ними осіб, якщо інше не передбачене відповідним договором. Забезпечення пожежної безпеки при проектуванні та забудові населених пунктів, будівництві, розширенні, реконструкції та технічному переоснащенні підприємств, будівель і споруд покладається на органи архітектури, замовників, забудовників, проектні та будівельні організації. Забезпечення пожежної безпеки в жилих приміщеннях державного, громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів покладається на квартиронаймачів і власників, а в жилих будинках приватного житлового фонду та інших спорудах, на дачах і садових ділянках - на їх власників або наймачів, якщо це обумовлено договором найму.

Статтею 5 Закону України “Про пожежну безпеку” власники підприємств, установ та організацій або уповноважені ними органи (далі - власники), а також орендарі зобов'язані: розробляти комплексні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, впроваджувати досягнення науки і техніки, позитивний досвід; відповідно до нормативних актів з пожежної безпеки розробляти і затверджувати положення, інструкції, інші нормативні акти, що діють у межах підприємства, установи та організації, здійснювати постійний контроль за їх додержанням; забезпечувати додержання протипожежних вимог стандартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежного нагляду; організовувати навчання працівників правилам пожежної безпеки та пропаганду заходів щодо їх забезпечення; у разі відсутності в нормативних актах вимог, необхідних для забезпечення пожежної безпеки, вживати відповідних заходів, погоджуючи їх з органами державного пожежного нагляду; утримувати в справному стані засоби протипожежного захисту і зв'язку, пожежну техніку, обладнання та інвентар, не допускати їх використання не за призначенням; створювати у разі потреби відповідно до встановленого порядку підрозділи пожежної охорони та необхідну для їх функціонування матеріально-технічну базу; подавати на вимогу державної пожежної охорони відомості та документи про стан пожежної безпеки об'єктів і продукції, що ними виробляється; здійснювати заходи щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики; своєчасно інформувати пожежну охорону про несправність пожежної техніки, систем протипожежного захисту, водопостачання, а також про закриття доріг і проїздів на своїй території.

Судом апеляційної інстанції вірно зазначено, що позивачем не спростовані допущення перелічених вище та вказаних в актах перевірки порушення протипожежного захисту.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов до вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог щодо скасування постанов відповідачів, які прийняті в межах повноважень та відповідно до норм чинного законодавства.

Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного, судом апеляційної інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст.220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу приватного підприємства “Троянда-К” –відхилити.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2011 року –залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Джерело: protokol.com.ua

Категорія: Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( | Додав: ohranatruda
Переглядів: 1130 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
avatar
Copyright otipb.at.ua © 2019
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 920

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
Закон про охорону праці Закон про охрану труда Закон України Про охорону праці Закон Украины Про охрану птруда ГПК Украины Гражданско-процессуальный кодекс Ук ДНАОП 0.05-8.04-92 Журнал журнал обліку електроінструментів електроприймач журнал учета Журнал учёта аварий и отказов в раб Акт акт огляду акт осмотра заземлители Наряд-допуск роботи в електроустановках вимірювання опору розтікання протокол протокол перевірки Правила пуе діюча електроустановка електроустановка ДПД ПТК служба охорони праці xtybt jhfyt nhelf? положение про об Адміністративно-громадський контрол положення інструкції з охорони праці Типове положення Перелік від 27 червня 2003 р. № 994 15.11.2005 N 606 безпека руху НПАОП інструкція графік будівлі споруди закон кабінет охорони праці инструктаж водії положение водители інструктаж медичні огляди Навчання 1 група електробезпеки медичний огляд первая помощь скачать скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга Виробів мультфильм Видеоприкол видео анекдоты инструкция кран робота такелажники автомобіль Веревка канат Працівник будівництво Електромонтажник юмор прикол дрель атестація дерева автотранспорт гуртожиток готель норми Порядок Освіта баня видео урок автомобили грузовики торговля баз деревообработка Бесплатно лекции плакаты Приказ Безпека Скачати кодекс лекції железнодорожный транспорт метро авария автомобиль пожар книги вправи лифт гост Відео правила пожарной безопасности Кино пособие банк програма тестирование Программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство розслідування гражданская оборона плакат Постер дтп БЖД литература водитель цирк зоопарк пневмоинструмент животные агропром АЗС аптечка огнетушители скринсейвер комментарий взрыв презентация связь Зв'язок Холодильники Освітлення медицина здравоохранение молниезащита ремни безопасности художник Воздух шум Архивы тренировка ОЖОГИ Памятка питание Харчування Игра Склад офис Электрооборудование ПУЭ офіс сельское хозяйство безопасность сварка аптеки Вывоз мусора бомбы общежитие психология ограждения Образование Машинобудування машиностроение КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ сборник автовышка Вопросы и ответы молот ОКРАСКА заборона ISO бухгалтер артисты газ инсульт пчеловодство авторемонт театр справочник видеоурок powerpoint Програми пляж Дозвіл аптека ЖКХ ДСП глаза очі НПК Ринок Промисловість лабаратория біологія легкая промышленность ВЫВИХ спирт радиация Випромінювання школи залізниця спорт аудит відпочинок средства защиты Довідник Методика ионизация учебное пособие статистика стенд плакаты ГО информатика очки железная дорога фільм туризм флот вентиляция Компьютер зберігання бассейн трактор больницы история історія Вагон Вокзал трамвай документи пропаганда діти титан Цинк бензол ОБЖ оплата праці ДНЗ ЗНЗ школа навчально-виховний процес Тиск выставки обморожение Землетрясение дозиметр концепт Звітність Лесное хозяйство Декларація детский сад Дизайн тележки знезараження билеты вопросы Карбамид автоклав законодательство агітація АЕРОПОРТ Повідомлення ведро Станки Бункер байк en Відповідність дрон катастрофи допуск СОУ Вимірювання енергія ГРИПП Концертный зал библиотека музей Вимога дворник БРОНХИТ
РЕКЛАМА

Кнопка сайту
Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.