Охорона праці та пожежна безпека в Україні

П`ятниця, 29.03.2024
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 3.85.167.119· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Література з питань охорони праці [337]
Література з питань пожежної безпеки [169]
Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( [295]
Література з ЦО, ЦЗ, БЖД [153]
РЕКЛАМА

Останні коментарі
Доброго дня. 
Прошу пояснити, потрібно видавати наказ/розпорядження чи просто затвердити пере




спасибо за труд, спасибо за сайт )) Сколько лет прошло ... Пришла за инструкцией

у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год


Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
Головна » Файли » Підручники та інша література » Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки (

Власник VS Орендар: хто відповідає за дотримання норм у сфері пожежної безпеки на орендованому об'єкті?
[ ] 29.03.2015, 08:37

Власник VS Орендар: хто відповідає за дотримання норм у сфері пожежної безпеки на орендованому об'єкті?

 

Дуже часто між орендарем та орендодавцем виникають суперечності щодо того, хто має відповідати за пожежну безпеку в орендованому приміщенні. І якщо у випадку, коли власник приміщення в ньому ж і  проводить свою господарську діяльність, все ясно та зрозуміло – претензії можуть бути тільки до власника, то у разі передачі приміщення в оренду ситуація стає полем для маневрування для зацікавлених осіб.

Юристи скажуть – у чому проблема, прописуйте в договорі оренди відповідні положення і все, ситуація зрозуміла та врегульована. Але юристи на те й юристи, щоб цим перейматися, а щодо реалій, то.. Насправді, не всі сторони – особливо це стосується тих, хто ще не відчував на себе «гнів» контролюючого органу щодо недотримання правил пожежної безпеки, - здогадуються прописати детально у договорі оренди розподіл прав та обов’язків щодо дотримання вимог протипожежного стану об’єкту.  В результаті, як казав один відомий український діяч, - маємо те, що маємо.

Зрозуміло, що внести до договору оренди положення щодо розподілу обов’язків по дотриманню вимог чинних норм у сфері пожежної та техногенної безпеки буде зацікавлений передусім орендодавець. При цьому, «зацікавлений» не в плані «розділити такі обов’язки з урахуванням конкретної ситуації», а максимально перекинути всю відповідальність на орендаря, не приділяючи особливої уваги тому, чи може гіпотетично останній виконувати такі вимоги та чи повинен взагалі.

Про необхідність визначення прав та обов’язків орендаря та орендодавця щодо забезпечення пожежної безпеки та відповідальності за порушення встановлених вимог наголошується і в нових Правилах пожежної безпеки в Україні, затверджених  наприкінці 2014 року. По тексту також зазначається, що суб’єктом, відповідальним за дотримання правил пожежної безпеки, є власник або орендар. Хто вже це буде конкретно – законодавець надає право сторонам самим вирішувати це питання.

До речі, відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна», обов’язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна є однією з істотних умов договору оренди, а як говорить нам Цивільний кодекс України, без погодження істотних умов договір не є укладеним. Зрозуміло, що вказаний закон стосується державного та комунального майна, однак аналогію щодо дії норм на майно, яке перебуває у приватній власності, провести можна.

Отже, якщо ви хочете орендувати приміщення та укладаєте відповідний договір оренди з власником, не полініться та приділіть достатньо уваги вивченню його положень. Слід пам’ятати, що договір – це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків, і якщо в ньому буде зазначено, що обов’язки щодо дотримання правил пожежної безпеки покладено на орендаря, то потім і всі питання стосовно протипожежного стану об’єкта будуть висуватися саме до нього, зворотнє ж довести буде не так просто.

Такої позиції дотримується і Вищий адміністративний суд України, який, зокрема, в ухвалі від 29.09.2011 №К/9991/42195/11 вказує, що згідно з договором оренди орендар зобов’язується суворо дотримуватися протипожежних вимог на орендованому об’єкті,  отже і відповідальність за порушення  цих вимог несе саме він, а тому необгрунтованим є посилання позивача (орендаря) на те, що рішення відповідача (контролюючого органу) з винесених питань повинні стосуватися орендодавця.

Цілком логічно, що якщо орендар орендує весь об’єкт або значну його площу, то варто покласти відповідальність за дотримання вимог пожежної безпеки саме на нього. Однак, у випадку оренди невеликого приміщення або частини цього приміщення обов’язки по дотриманню протипожежних вимог доцільно покласти на орендодавця, залишивши за орендарем обов’язок щодо дотримання встановленого на об’єкті протипожежного режиму.

Якщо орендодавець вже встановив у приміщенні загальну систему протипожежного захисту (засоби автоматичної пожежної сигналізації, пожежогасіння, димовидалення, оповіщення про пожежу, пожарні кран-комплекти тощо), то на орендаря варто покласти обов’язки щодо підтримання у належному стані такого обладнання.

Вкажіть у договорі оренди режим роботи на об’єкті, порядок доступу до нього в не робочий час у випадку пожежі або інших надзвичайних ситуацій, дії охорони. Не зайвим буде визначення порядку надання орендодавцем орендарю інформації стосовно будівельних  та технічних характеристик, проектної документації, інформації щодо результатів перевірок протипожежного стану тощо. Не забудьте поряд з цим чітко прописати відповідальність кожної із сторін за недотримання вказаних положень.

У будь-якому випадку, розподіл прав та обов’язків залишається за вами як сторонами договору, а отже тільки у ваших силах реалізувати своє право на свободу в укладанні договору та погодженні його істотних умов, щоб потім не кусати лікті. Попереджуйте проблеми, а не відкладайте їх на потім.
 


ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

"29" вересня 2011 р.                               м. Київ                                                                                                                              К/9991/42195/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі

суддів: Калашнікової О.В., Леонтович К.Г., Сіроша М.В., Чалого С.Я., Черпіцької Л.Т.,

розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою приватного підприємства “Троянда-К” на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2011 року у справі № 2а-18933/09/0370 за позовом приватного підприємства “Троянда-К” до Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Волинській області, Камінь-Каширського районного відділу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Волинській області про визнання незаконними постанов, -

в с т а н о в и л а :

У вересні 2009 року приватне підприємство “Троянда-К” звернулося в суд з позовом до Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Волинській області, Камінь-Каширського районного відділу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Волинській області, в якому просило скасувати постанову начальника відділення з питань наглядово-профілактичної діяльності Камінь-Каширського РВ ГУ МНС України у Волинській області Пилипчука С.В. №4 про анулювання дозволу на початок роботи підприємства та оренду приміщень від 14.08.2009 р., та постанову в.о. головного державного інспектора з пожежного нагляду Волинської області Мельничука О.А. №29 про застосування запобіжних заходів від 17.08.2009 р.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 5 листопада 2009 року позовні вимоги задоволені.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2011 року скасоване рішення суду першої інстанції та ухвалене нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду приватне підприємство “Троянда-К” звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судового рішення, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, на підставі подання прокуратури Камінь-Каширського району від 14 травня 2009 року спільно з працівниками Камінь-Каширської районної санепідемстанції у відповідності до ст.. 6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” здійснена перевірка протипожежного стану магазину-кафе приватного підприємства “Троянда-К”.

У зв'язку з цим начальником відділення з питань наглядово-профілактичної діяльності Камінь-Каширського РВ ГУ МНС Пилипчуком С.В, було видане посвідчення (направлення) № 81 від 18 травня 2009 року, а також наказ №33 від 18 травня 2009 року про проведення позапланової перевірки приватного підприємства “Троянда-К”.

В ході проведення перевірки виявлений ряд порушень з питань пожежної безпеки зокрема: - приміщення магазину-кафе не обладнані сертифікованою системою автоматичної пожежної сигналізації; - дерев'яні елементи покрівлі магазину не оброблені вогнезахисним розчином ДСА-1; - на будівлі магазину-кафе не відремонтовані стержневі пристрої блискавко захисту; в приміщенні кухні пошкоджена електророзетка; паливна не забезпечена сертифікованим вогнегасником; в приміщенні паливної зберігаються горючі упаковки; - в торговому залі роздільча коробка електромережі не закрита металевою кришкою; - в торговому залі магазину живлення морозильних камер здійснюється через електропродовжувачі; - з працівниками магазин-кафе не проводиться інструктаж з питань пожежної безпеки.

Відповідно до ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” за результатами перевірки складений акт № 84 від 18 травня 2009 року і припис на усунення порушень вимог пожежної безпеки №249 від 18 травня 2009 року.

На підставі повторного подання прокуратури Камінь-Каширського району від 28 липня 2009 року №1256 з 10 по 14 серпня 2009 року здійснена позапланова перевірка протипожежного стану позивача.

В ході позапланової перевірки встановлено, що порушення з питань протипожежного захисту продовжують мати місце надалі, термін виконання, яких закінчився 30 червня 2009 року зокрема: - дерев'яні елементи покрівлі магазину не оброблені вогнезахисним розчином ДСА-1; - на будівлі магазину не відремонтовані стержневі пристрої блискавко захисту; - приміщення паливної захаращене горючими упаковками, сторонніми речами; - стеля торгового залу магазину оздоблена горючими матеріалами з невідомими властивостями щодо пожежної безпеки; - в торговому залі магазину живлення морозильних камер здійснюється через електропродовжувачі; - приміщення магазину-кафе не обладнані сертифікованою системою автоматичної пожежної сигналізації; - приміщення кафе не забезпечене сертифікованим вогнегасником; - на відстані 9 метрів від магазину проводиться спалювання горючої тари, коробок

З приводу цього 17 серпня 2009 року за № 29/8 в.о. головним державним інспектором з пожежного нагляду Волинської області винесена постанова про зупинення експлуатації магазину з кафе ПП “Троянда-К”.

Згідно п. 3.2 договору про оренду від 19 січня 2007 року між Камінь-Каширським міським споживчим товариством та ПП “Троянда-К” орендар зобов'язується суворо дотримуватися протипожежних вимог на орендованому об'єкті.

Отже, відповідальність за порушення цих вимог несе орендар, а тому необґрунтованим є посилання на те, що рішення відповідача з винесених питань повинні стосуватися орендодавця.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про пожежну безпеку” забезпечення пожежної безпеки є складовою частиною виробничої та іншої діяльності посадових осіб, працівників підприємств, установ, організацій та підприємців. Це повинно бути відображене у трудових договорах (контрактах) та статутах підприємств, установ та організацій. Забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ та організацій покладається на їх керівників і уповноважених ними осіб, якщо інше не передбачене відповідним договором. Забезпечення пожежної безпеки при проектуванні та забудові населених пунктів, будівництві, розширенні, реконструкції та технічному переоснащенні підприємств, будівель і споруд покладається на органи архітектури, замовників, забудовників, проектні та будівельні організації. Забезпечення пожежної безпеки в жилих приміщеннях державного, громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів покладається на квартиронаймачів і власників, а в жилих будинках приватного житлового фонду та інших спорудах, на дачах і садових ділянках - на їх власників або наймачів, якщо це обумовлено договором найму.

Статтею 5 Закону України “Про пожежну безпеку” власники підприємств, установ та організацій або уповноважені ними органи (далі - власники), а також орендарі зобов'язані: розробляти комплексні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, впроваджувати досягнення науки і техніки, позитивний досвід; відповідно до нормативних актів з пожежної безпеки розробляти і затверджувати положення, інструкції, інші нормативні акти, що діють у межах підприємства, установи та організації, здійснювати постійний контроль за їх додержанням; забезпечувати додержання протипожежних вимог стандартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежного нагляду; організовувати навчання працівників правилам пожежної безпеки та пропаганду заходів щодо їх забезпечення; у разі відсутності в нормативних актах вимог, необхідних для забезпечення пожежної безпеки, вживати відповідних заходів, погоджуючи їх з органами державного пожежного нагляду; утримувати в справному стані засоби протипожежного захисту і зв'язку, пожежну техніку, обладнання та інвентар, не допускати їх використання не за призначенням; створювати у разі потреби відповідно до встановленого порядку підрозділи пожежної охорони та необхідну для їх функціонування матеріально-технічну базу; подавати на вимогу державної пожежної охорони відомості та документи про стан пожежної безпеки об'єктів і продукції, що ними виробляється; здійснювати заходи щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики; своєчасно інформувати пожежну охорону про несправність пожежної техніки, систем протипожежного захисту, водопостачання, а також про закриття доріг і проїздів на своїй території.

Судом апеляційної інстанції вірно зазначено, що позивачем не спростовані допущення перелічених вище та вказаних в актах перевірки порушення протипожежного захисту.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов до вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог щодо скасування постанов відповідачів, які прийняті в межах повноважень та відповідно до норм чинного законодавства.

Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного, судом апеляційної інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст.220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу приватного підприємства “Троянда-К” –відхилити.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2011 року –залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Джерело: protokol.com.ua





Категорія: Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( | Додав: ohranatruda
Переглядів: 2405 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar




Copyright otipb.at.ua © 2024
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Чи потрібен на сайті розділ із студентськими роботами?
Всього відповідей: 894

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
журнал акт протокол правила Анимешник S2014 графік Будівлі закон инструктаж положение водители навчання первая помощь скачать безопасность жизнедеятельности скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга підручник инструкции по охране труда мультфильм видеоприкол Видео анекдоты Инструкция Кран робота Должностная инструкция грейфер такелажники АМОРТИЗАТОР веревка Канат юмор Прикол Дрель Дерева автотранспорт шиномонтаж Порядок трубопровод баня видео урок Автомобили грузовики Торговля БЕЗКОШТОВНО бесплатно Лекции плакаты агитация приказ скачати Кодекс науково-практичний коментар лекції Метро авария автомобиль Пожар Книги травматизм звіт издательства Лифт электроустановки Гост відео Опс ост горение киностудия Кіно кино Пособие Банк програма тестування тестирование программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство Цивільний захист плакат постер Цивільна безпека дтп бжд литература Водитель цирк сиз спецодежда зоопарк Реєстрація погрузка выгрузка Автослесарь животные грузчика дворника азс аптечка скринсейвер коментар Комментарий взрыв Презентация связь ртуть холодильники медицина Здравоохранение ppt Художник воздух шум СН Документальний фільм Архивы Эвакуация Тренировка заземление ожоги памятка угарный газ Питание харчування игра Гра склад офис электрооборудование ПУЭ офіс презентація сельское хозяйство розрахунок Пожарная безопасность безопасность Дробление сварка вывоз мусора Бомбы должностные инструкции СП общежитие психология ограждения образование Машиностроение снип сборник вопросы и ответы Молот окраска Первая медицинская помощь iso бухгалтер артисты библиотекарь библиограф газ инсульт Пчеловодство Театр авіація Справочник детское кресло электросварка Видеоурок PowerPoint стрес пляж Аптека Газонокосилка жкх вибрация ДСП Глаза НПК ринок Автодор біологія Легкая промышленность кон спирт атп Радиация излучение школи ультразвук спорт аудит Делопроизводство и секретарское дел відпочинок Средства защиты эргономика опасные грузы интимный словарь смотреть онлайн бе методика гн учебное пособие рабочее место статистика стенд ЗОШ Тара Інформатика та комп'ютерна техніка Информатика очки железная дорога фільм Туризм респиратор флот вентиляция контроль компьютер бассейн трактор больницы виноградарство Фізична культура история Історія вагон вокзал буй трамвай авиастроение Пропаганда Діти лифты Respirator дк титан цинк пожаротушение журнали Обж чрезвычайные ситуации ДНЗ Школа заряд выставки землетрясение тваринництво судна дозиметр ожог концепт Лесное хозяйство Методичний посібник детский сад дизайн роз'яснення завдання гидротехнические сооружения ПТМ НС билеты вопросы автоклав дискомфорт гармонизация Законодательство авиапредприятие аеропорт ведро станки Бункер вебинар байк басейн en кровотечение настанова допуск грипп заходи Відеоурок асбест библиотека музей Дворник бронхит крани Bulldog Kärcher зерно
РЕКЛАМА

Кнопка сайту




Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.