Порятунок під час пожежі. Евакуація. Дії в разі пожежі в житловому будинку. Правила евакуації при пожежі в школі.
Відразу після виявлення пожежі потрібно телефонувати 01, де б це не сталося: на виробництві або в навчальному закладі. Бажано послати кого-небудь зустріти пожежну бригаду або зробити це самому. Крім того, потрібно поставити до відома начальство або старшого групи і тільки потім починати гасити пожежу самостійно. Використовувати для гасіння вогню треба порошкові або вуглекислотні вогнегасники, застосовуючи їх з мінімального безпечної відстані. Струмінь з балона потрібно направляти в основу полум'я, безпосередньо на речовину, яка горить, а не на полум'я або дим. При відсутності спеціальних вогнегасників полум'я можна погасити, накривши його щільною мокрою тканиною або залити водою. Але лити воду в палаюче масло не можна - це тільки посилить горіння. Якщо ж спроби загасити вогонь не увінчалися успіхом, потрібно готуватися до евакуації. Перед тим як покинути приміщення самому, необхідно вивести тих, хто не може це зробити самостійно. Маленьких дітей потрібно взяти на руки, допомогти літнім людям, надати першу допомогу потерпілим. При сильному задимленні необхідно закрити ніс і рот від диму. Найкраще для цього підходять спеціальні маски і капюшони саморятування, але при їх відсутності можна скористатися ватно-марлевою пов'язкою або респіратором, нарешті, саморобним пристроєм: мокрим хусткою або рушником. Дим при пожежі є найчастішим джерелом ураження. Часто матеріали, застосовувані в обробці приміщень, при загорянні виділяє їдкий, а іноді і отруйний газ. Зовсім «нешкідлива» у повсякденному житті підвісна стеля Амстронг, під час пожежі перетворюється на джерело смерті. Так сталося під час пожежі в нічному клубі міста Пензи, там основним джерелом отруйного диму був саме підвісна стеля. Йти з небезпечної зони потрібно групами, рухаючись уздовж стін. Незважаючи на бажання негайно втекти, рухатися поповзом безпечніше - біля підлоги завжди залишається невеликий простір, де диму менше і ризик отруїтися небезпечними газами нижче. При евакуації не можна користуватися ліфтами спускатися тільки по сходах і виходити через пожежні виходи. Залишаючи приміщення бажано знеструмити його від електричної мережі і газу, а йдучи щільно закрити за собою двері, не замикаючи її на ключ. Пам'ятайте, що швидкість поширення пожежі дуже висока, і діяти необхідно швидко, але без суєти. Паніка серед постраждалих може викликати тільки погіршення ситуації. Тому величезне значення мають навчальні заходи безпеки і профілактика самої ситуації, при якій може виникнути пожежа.
Вчені визначили оптимальний спосіб евакуювати людей із хмарочосів. Робота дослідників поки не прийнята до публікації в рецензований науковий журнал, але її препринт доступний на сайті arXiv. org.
Розробка адекватних моделей, що описують поведінку людей в екстремальних ситуаціях на кшталт евакуації з палаючого будинку, пов'язана з серйозними труднощами, тому що жодна модель не може врахувати всю сукупність факторів, що впливають на процес. Найпростіші моделі представляють пересування людей в таких випадках як переміщення потоку нестисливої рідини, і в разі паніки через що виникають заторів швидкість цього потоку може падати до нуля. Можна сказати, що при цьому відбувається фазовий перехід, коли поведінка системи змінюється кардинальним чином.
Для того щоб перешкоджати повної зупинки, необхідно не допускати збільшення щільності потоку вище якогось критичного значення. Автори нової роботи порівнювали, наскільки добре можна контролювати це значення при використанні двох найбільш популярних стратегій евакуації - одночасного виведення всіх людей з будівлі або послідовному звільнення поверху за поверхом.
Виявилося, що другий варіант є кращим, навіть незважаючи на те що він вимагає більше часу для повного очищення будівлі. При послідовної евакуації ймовірність утворення у вузьких місцях на кшталт сходових прорізів "згустків", які з небезпечно великої кількості людей виявляється помітно менше, ніж при одномоментному виведення всіх людей.
Нещодавно інший колектив фахівців розробив оптимальну стратегію евакуації людей з приміщень з вузькими дверними прорізами. Вчені показали, що швидше за все кімната звільняється, якщо безпосередньо перед дверима з одного боку від неї знаходиться перешкода.