Цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників. До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
1Чи законне відеоспостереження в офісі?• 14:21, 10.12.2011
Вже півроку працюю на підприємстві, але нещодавно звернула увагу на те, що в офісі встановлено камери відеоспостереження. Працювати «під пильним наглядом» некомфортно всьому колективові. Підкажіть, чи має право керівництво таким способом слідкувати за роботою персоналу? Ірина Федоренко, Березняки
У вашому випадку дії керівництва незаконні, оскільки перш ніж встановити систему відеоспостереження, керівництво має узгодити це з працівниками та отримати від них письмовий чи усний дозвіл. Раджу спочатку все ж таки поговорити з керівництвом і дізнатись про мету такого спостереження. Доведіть до відома адміністрації, що подібні заходи не сприяють якості вашої роботи і створюють дискомфорт. Схоже, що керівництво не довіряє своїм підлеглим, але це не дає права порушувати закон. У Цивільному кодексі України (ст. 307) зазначено, що особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Зйомку дозволено, якщо вона проводиться відкрито на вулиці, конференціях, зборах, мітингах та інших заходах публічного характеру, а також в інтересах нацбезпеки, економічного добробуту та прав людини. Варто зазначити, що за незаконну зйомку законом передбачені відповідні санкції. Тож якщо відеоспостереження завдало вам моральної чи матеріальної шкоди — можете звернутися до суду.