Інструкція про заходи пожежної безпеки при проведенні вогневих робіт
1. Загальні вимоги:
1.1. Вимоги даної інструкції повинні виконуватись при проведенні електрозварювальних, газозварювальних, паяльних та інших вогневих робіт із застосуванням відкритого вогню у виробничих, складських та інших приміщеннях.
1.2. Інструкція розроблена на основі розділу 8 „Правил пожежної безпеки в Україні", розділу 12.2 „Правил пожежної безпеки в компаніях, на підприємствах та в організаціях енергетичної галузі України", „Інструкції про заходи пожежної безпеки при виконанні вогневих робіт на енергетичних об'єктах Міненерго".
1.3. До вогневих робіт відносяться всі види електрозварювальних, газозварювальних, бензогасових та паяльних робіт, варіння бітумів та смол, а також інших робіт із застосуванням відкритого вогню.
1.4. До проведення зварювальних та інших вогневих робіт допускаються особи, які пройшли навчання з програми пожежно-технічного мінімуму, щорічну перевірку знань, одержали спеціальний талон та мають при собі кваліфікаційне посвідчення на робочому місці.
2. Підготовка до проведення вогневих робіт та їх виконання.
2.1. Місця проведення зварювальних та інших вогневих робіт можуть бути:
- постійними, організованих у спеціально обладнаних для цієї мети цехах, майстернях чи відкритих майданчиках;
- тимчасовими, коли вогневі роботи проводяться безпосередньо в приміщеннях, на обладнанні при ремонтах або аварійно відновлювальних роботах, спорудах та на території об'єкту, якщо немає можливості винести деталі чи конструкції на постійні місця проведення вогневих робіт.
2.2. Постійне місце проведення вогневих робіт визначається наказом директора району електричних мереж.
2.3. Вогневі роботи на постійних місцях проводяться без оформлення спеціальних дозволяючих документів, а на тимчасових місцях - згідно з нарядом-допуском, виданого керівником підрозділу.
2.4. Проведення вогневих робіт на постійних чи тимчасових місцях дозволяється при дотриманні заходів, які виключають можливість виникнення пожежі:
- очищення робочого місця від горючих матеріалів;
- захист горючих конструкцій;
- забезпеченість засобами пожежегасіння ( вогнегасниками, ящиком з піском та совком, ємністю з водою).
2.5. Після закінчення вогневих робіт виконавець повинен ретельно оглянути місце їх проведення, при наявності горючих конструкцій, полити їх водою (при необхідності), усунути можливі причини виникнення пожежі.
Особа, відповідальна за протипожежний стан приміщення, де проводились вогневі роботи, ПОВИННА перевірити місце проведення робіт через 2 години після їх закінчення.
2.6. При проведенні зварювальних та інших вогненебезпечних робіт на висоті ( з лісів, підмостків та ін.) повинні бути вжиті заходи для обмеження розповсюдження та падіння частинок розплавленого металу на горючі конструкції, обладнання та матеріали.
2.7.Місце проведення вогневих робіт повинно бути прибране від горючих речовин та матеріалів у радіусі не менше, ніж зазначено у таблиці:
Висота точки зварювання над рівнем підлоги чи прилеглій території, м
|
0,2
|
2
|
3
|
4
|
6
|
8
|
10
|
Більше 10
|
Мінімальний радіус зони, м.
|
5
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
2.8. Будівельні конструкції, настили підлог, оздоблення, а також ізоляція та обладнання із горючих матеріалів, які знаходяться в межах вказаних радіусів, повинні бути захищені від іскор металевими екранами, покривалом із негорючого теплоізоляційного матеріалу, чи іншими способами, та при необхідності, политі водою.
2.9. У вибухонебезпечних приміщеннях вогненебезпечні роботи повинні виконуватися тільки у випадку неможливості їх проведення у місцях постійного проведення чи у приміщеннях небезпечних у пожежному відношенні.
2.10. У приміщенні чи дільниці, відведеному для проведення вогневих робіт ПОВИННІ БУТИ:
- перелік видів дозволених вогневих робіт (затверджується головним інженером);
- інструкція про заходи пожежної безпеки ;
- інструкція з охорони праці;
- необхідні схеми та плакати з технології проведення вогневих робіт;
- первинні засоби пожежегасіння (вогнегасник, азбестове полотно чи кошма та ємність з водою).
2.11. Забороняється проведення вогневих робіт:
- робітникам, які не пройшли навчання, перевірку знань правил технічної експлуатації, охорони праці, пожежної безпеки, технології робіт та не мають права проведення вогневих робіт (не мають талонів з пожежної безпеки та кваліфікаційного посвідчення);
- коли несправності апаратури;
- коли невиконанні протипожежних заходів, не підготовлених засобах пожежегасіння та не оформленні наряду-допуску на тимчасове проведення цих робіт;
- коли на обладнані чи неподалік будівельних конструкцій ( менше 20 м.) знаходяться свіжопофарбовані конструкції чи при проведенні фарбувальних робіт;
- у робочій одежі та рукавицях, просочених горючими рідинами чи мастиками;
- з оголеними зварювальними дротами, з поганою ізоляцією, а також коли їх переріз не забезпечує протікання допустимого зварювального струму.
2.12. При аваріях, тимчасові зварювальні та інші вогневі роботи можуть проводитися без наряду, під наглядом керівника підрозділу чи за його вказівкою - під наглядом іншої відповідальної особи з числа ІТП.
Оформлення наряду-допуску на вогневі роботи у цьому випадку не потрібно, але повинні додержуватись протипожежні заходи щоб виключити виникнення пожежі. 2.13.Біля місця, де встановлюється ацетиленовий генератор, необхідно повісити таблички (плакати) з написами : „Вхід стороннім заборонено - вогненебезпечно" , „Не палити", „Не проходити з вогнем".
При необхідності розташування переносних (пересувних) ацетиленових генераторів у проходах чи на сходових площадках їх необхідно огородити та встановити за ними безперервний нагляд.
Ацетиленові генератори необхідно огороджувати і розташовувати не ближче 10 м. від місць проведення зварювальних робіт, від відкритого вогню та сильно нагрітих предметів, а також від місць, де повітря забирається компресорами чи вентиляторами.
2.14. Після закінчення робочого часу, всі газові балони, апарати для паяння та різання з застосуванням горючих рідин, необхідно прибирати із приміщення у місце постійного їх зберігання, а електрозварювальні апарати відключати від електромереж.
На період перерв (на обід та ін.) балони з газом, апаратуру електрозварювання, паяння та різання матеріалів необхідно відключати, шланги звільняти від горючих рідин та газів.
2.15. ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ встановлювати газові балони та іншу апаратуру для проведення зварювання та газорізання у вибухонебезпечних приміщеннях, ємностях та кабельних спорудах.
2.16. ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ використовувати відкритий вогонь для відігрівання заморожених трубопроводів, ємностей та інших подібних пристроїв у середині приміщень, будинків, а також зовні цих приміщень та будинків, розташованих ближче 3-х метрів від горючих конструкцій чи пожежонебезпечного обладнання.
2.17. ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ розширювати робоче місце та об'єм робіт, якщо вони не передбачені нарядом.
У випадку необхідності збільшення об'єму робіт та розширення робочого місця, оформляється новий наряд.
2.18. Особа, відповідальна за пожежну безпеку на місці проведення тимчасових вогневих робіт проводить перевірку приведення робочого місця у пожежебезпечний стан.
3. Відповідальність за дотримання вимог пожежної безпеки при виконанні вогневих робіт.
3.1. Загальну відповідальність за організацію та виконання вимог пожежної безпеки при проведенні вогневих робіт несуть керівники структурних підрозділів, служб, лабораторій, майстерень, складів, дільниць у приміщеннях чи на території яких виконуються ці роботи.
3.2. ПЕРСОНАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ за вжиття заходів з пожежної безпеки при вогневих роботах та їх дотримання на робочому місці несуть посадові
особи, які видають наряд на ці роботи, керівник робіт, допускач черговий чи оперативно-виробничий персонал, а також конкретні виконавці робіт.
Конкретні виконавці вогневих робіт персонально відповідають за кожне порушення правил, яке виникне з їх вини.
3.3. Особи, які порушують вимоги „Правил пожежної безпеки при проведенні вогневих робіт на енергопідприємствах" притягуються до відповідальності у адміністративному чи судовому порядку, в залежності від ступеня та характеру порушення, з обов'язковим вилученням талона пожежної безпеки.
|