ЗАТВЕРДЖУЮ:
Директор
___________
«___»___________2011 р.
(число, місяць, рік)
ІНСТРУКЦІЯ
з експлуатації внутрішнього
протипожежного водопроводу
1. Загальні положення1.1. Ця інструкція розроблена відповідно до «Правил пожежної безпеки в Україні» (НАПБ А.01.001-2004) і визначає правила експлуатації внутрішнього протипожежного водогону.
1.2. Внутрішній протипожежний водогін призначений для гасіння різних горючих матеріалів.
1.3. Системи внутрішнього протипожежного водопроводу повинні постійно утримуватися в справному стані і забезпечувати подачу необхідної для гасіння пожежі розрахункової кількості води. Вільний напір води у внутрішніх пожежних кранів повинен забезпечувати компактний натиск струменя необхідної для гасіння пожежі у найвищій і віддаленій частині будівлі. Довжина компактної частини струменя повинна бути не менше 6 метрів.
1.4. Забороняється застосування внутрішнього протипожежного водопроводу для гасіння електроустановок які знаходяться під напругою.
1.5. Приміщення, де розташована насосна станція, повинно мати температуру повітря упродовж року не менше +50С, аварійне освітлення і бути постійно замкнене. Ключі від приміщення знаходяться в обслуговуючого і оперативного персоналу. Біля входу в приміщення має бути табло з написом "Станція (вузол керування) пожежогасіння".
1.6. Насоси-підвищувачі, трубопроводи й арматура, а також електродвигуни системи пожежогасіння повинні бути пофарбовані в червоний колір.
1.7. Електроживлення установок пожежогасіння повинно здійснюватися від незалежного джерела живлення або переключатися на нього автоматично в разі виключення основного джерела.
2. Нанесення маркування на пожежну шафу2.1. На дверцятах пожежних шаф із зовнішнього боку повинна бути нанесена наступна інформація:
а) буквений індекс пожежного крана «ПК»;
б) порядковий номер пожежного крана № ___ вказується після літерного індексу «ПК»;
в) номер телефону виклику пожежної охорони - «101»;
г) додаткова інформація (при необхідності розміщується всередині пожежної шафи) про порядок включення насосів-підвищувачів, відкриття засувки (електрозасувки) обвідної лінії, місце їх знаходження і т.п.
2.2. Зовнішнє оформлення пожежних шаф має включати червоний сигнальний колір.
2.3. Кожен пожежний кран повинен бути забезпечений пожежним рукавом і стволом однакового з ним діаметра, а також важелем (при необхідності) для полегшення відкривання крану. Довжина пожежного рукава має бути не менше передбаченої проектом (10, 15, 20 метрів).
2.4. Пожежний рукав і стовбур повинні бути з'єднані між собою і приєднані до пожежного крану. Пожежний рукав перед установкою на пожежний кран повинен бути перевірений на справність з пуском води і висушений. Льняні рукави не рідше одного разу на шість місяців необхідно перекочувати на нову скатку.
2.5. До внутрішніх пожежних кранів повинен бути забезпечений вільний доступ. Забороняється встановлювати і зберігати у місця їх розміщення різні матеріали й устаткування. Місця розміщення внутрішніх пожежних кранів необхідно забезпечити знаками пожежної безпеки «Не захаращувати».
3. Технічний огляд пожежного крану3.1. Кожен пожежний кран не менше двох разів на рік (навесні й восени) повинен піддаватися технічному огляду шляхом виконання наступних дій:
а) візуальний огляд (відсутність корозії і течі стояків і крана, наявність моховика, стан ущільнювальних гумових прокладок на крані, рукавних полугайках і стовбурі;
б) пуск, злив води зі стояка, відкриття і закриття крана;
в) очищення пожежної шафи, рукава, крана від пилу і бруду.
3.2. Результати перевірок реєструються у спеціальному журналі технічного обслуговування.
3.3. Пожежні крани повинні постійно бути справними і доступними для використання.
4. Приведення в дію внутрішнього протипожежного водогону4.1. Внутрішній протипожежний водогін приводиться в дію наступним чином:
а) відкрити дверцята пожежної шафи;
б) взяти пожежний рукав з приєднаним стволом і прокласти його до місця пожежі, не допускаючи при цьому різких зламів, скруток пожежного рукава;
в) відкрити вентиль пожежного крана для пуску води і направити струмінь в осередок пожежі.
4.2. Пожежні крани встановлюються на висоті 1,35 м над підлогою приміщення і розміщуються у шафах, що мають отвори для провітрювання, пристосування для пломбування та обладнаних пристроями (кошиками) для розміщення пожежного рукава, укладеного в подвійну скатку або «гармошку».
5. Випробовування внутрішнього протипожежного водопроводу5.1. Перевірка працездатності мереж пожежного водопроводу на водовіддачу повинна здійснюватися не рідше двох разів на рік (навесні й восени) з пуском води.
5.2. Випробування внутрішнього протипожежного водопроводу на водовіддачу проводиться шляхом прокладки рукавної лінії зі стволом від найбільш віддаленого і високо розташованого внутрішнього пожежного крана в будівлі. При випробуванні стовбур виводиться в найближчий віконний або дверний проріз назовні будівлі, подається вода і вимірюється, довжина компактної частини струменя, яка повинна бути не менше 6-ти метрів. За результатами перевірки складається акт (форма акта додається).
5.3. Засувки з електроприводом, встановлені на обвідних лініях водомірних пристроїв повинні перевірятися на працездатність не рідше двох разів на рік. Перевірка електрозасувок проводиться від місцевого та дистанційного пуску одночасно з перевіркою системи внутрішнього протипожежного водопроводу на водоподачі.
5.4. Перевірка роботи насоса-підвищувача повинна проводитись щомісячно від місцевого та дистанційного пуску. У приміщенні встановлення пожежних насосів-підвищувачів повинна бути вивішена інструкція про порядок включення в роботу насосів та відкриття запірної арматури, а також чітка схема протипожежного водопостачання будівлі і схема обв'язки насосів із зазначенням на ній засувок, вентилів, зворотних клапанів, продуктивності, числа обертів, робочого тиску та потужності насосів.
5.5. Усі засувки, вентилі повинні мати номери, які збігаються з номерами на схемі, мати чіткі вказівки щодо їх призначення та порядку приведення в дію під час пуску або зупинки насосів.
5.6. Усі виявлені при перевірці несправності в технічному стані пожежних кранів, рукавів і мереж протипожежного водопроводу повинні бути усунені в найкоротші терміни.
З інструкцією ознайомлена,
приймаю до виконання:
відповідальна за протипожежний стан