Охорона праці та пожежна безпека в Україні

П`ятниця, 26.04.2024
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 18.189.180.244· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Нормативно-правові акти з пожежної безпеки [183]
Нормативні акти підприємства з питань пожежної безпеки [33]
Інструкції з пожежної безпеки [110]
Журнали [21]
РЕКЛАМА

Останні коментарі
Доброго дня. 
Прошу пояснити, потрібно видавати наказ/розпорядження чи просто затвердити пере




спасибо за труд, спасибо за сайт )) Сколько лет прошло ... Пришла за инструкцией

у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год


Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
Головна » Файли » Пожежна безпека » Нормативно-правові акти з пожежної безпеки

Інструкція з гасіння пожеж на енергетичних об'єктах України НАПБ В.05.024-2005/111
[ ] 01.10.2010, 20:29

НАПБ В.05.024-2005/111
Інструкція з гасіння пожеж на енергетичних об'єктах України
Затверджено Наказом Мінпаливенерго України від 08.04.2005 №159; Узгоджено з МНС України (лист від 11.02.2005 № 21/1/284)
Видано на заміну:  НАПБ 05.027-2000 (ГКД 34.03.306-2000) Інструкція з гасіння пожеж на енергетичних підприємствах Мінпаливенерго України

РОЗРОБЛЕНА Українським  науково-дослідним інститутом пожежної безпеки  (УкрНДІПБ) МНС України
ВНЕСЕНА  УкрНДІПБ МНС України
РОЗРОБНИКИ  В.Л.Давидов,   С.В. Семичаєвський (УкрНДІПБ МНС України);   А.В.Ораєвський (Державний департамент пожежної безпеки МНС  України); О.О.Євменєв (Управління надзвичайних ситуацій, пожежної  безпеки та охорони праці Мінпаливенерго України)
СТРОК ПЕРЕВІРКИ 2010 рік
ЧИННА від "25" липня 2005 року



1  СФЕРА ВИКОРИСТАННЯ
1.1  У цій інструкції викладено основні вимоги щодо розроблення, затвердження та коригування планів і карток пожежогасіння з урахуванням специфіки енергетичних об'єктів Мінпаливенерго України й рекомендації щодо гасіння пожеж на електроустановках, що перебувають під напругою.
1.2  Вимоги цієї інструкції обов'язкові для енергетичних об'єктів Мінпаливенерго України.
1.3  Крім цієї інструкції під час гасіння пожеж на електроустановках слід використовувати вимоги ГКД 34.03.303-99 (НАПБ В.01.034-99/111) (розділ 14 "Порядок дій при пожежі").
2  НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ
У цій інструкції є посилання на такі нормативні документи:
ГОСТ 12.1.002-84 ССБТ. Электрические поля промышленной частоты. Допустимые уровни напряженности и требования к проведению контроля на рабочих местах (ССБП. Електричні поля промислової частоти. Допустимі рівні напруженості та вимоги до проведення контролю на робочих місцях);
ГОСТ 12.1.038-82* ССБТ. Электробезопасность. Предельно допустимые уровни напряжений прикосновения и токов (ССБП. Електробезпека. Гранично допустимі рівні напруг доторкання та струмів);
СНиП 2.04.02-84* Водоснабжение. Наружные сети и сооружения (Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди);
Тимчасова настанова з організації професійної підготовки працівників органів управління та підрозділів МНС України — Затв. наказом МНС України від 27.11.2003 №455;
НАПБ В.01.034-99/111 (ГКД 34.03.303-99) Правила пожежної безпеки в компаніях, на підприємствах та в організаціях енергетичної галузі України. — Затв. наказом Міненерго України від 25.01.99 №27;
НАПБ 05.005-99 (ГКД 34.03.304-99) Інструкція з організації протипожежних тренувань на підприємствах Міненерго України. — Затв. наказом Міненерго України від 15.10.99 №290.
3 ПОЗНАКИ ТА СКОРОЧЕННЯ
1.  АВР — автоматичне ввімкнення резерву
2.  ВЩК — блочний щит керування
3.  ГЩК — головний щит керування
4.  ДПД — добровільна пожежна дружина
5.  ЗРП — закритий розподільний пристрій
6.  КГП — керівник гасіння пожежі
7.  MB — масляний вимикач
8.  ППС — пульт пожежної сигналізації
9.  РПВП — розподільний пристрій власних потреб
10.ЦЩК — центральний щит керування.
4  ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
4.1  План пожежогасіння є основним документом,  що і встановлює порядок організації гасіння пожеж на енергетичних об'єктах, взаємодії персоналу об'єкта й особового складу пожежних підрозділів, які прибули на місце пожежі, а також визначає заходи безпеки, обов'язкові для виконання під час гасіння пожеж.
Не допускаються розроблення та наявність на енергетичних об'єктах інших місцевих рекомендацій і положень (інструкцій) з цього питання.
4.2 Плани пожежогасіння складаються для:
-  теплових електростанцій незалежно від потужності;
-  гідроелектростанцій потужністю 20 МВт й вище;
-  стаціонарних дизельних електростанцій і газотурбінних установок потужністю 10 МВт й вище;
-  районних станцій теплопостачання (промислових котелень) сумарною тепловою потужністю більше 300 Гкал;
-  самостійних складів твердого палива та мазутних господарств із резервуарами об'ємом більше 10 тис.м3;
-  підстанцій 500 кВ й вище.
4.3  Для підстанцій напругою від 110 до 500 кВ допускається складати тільки картки пожежогасіння та схему розташування сил і засобів пожежогасіння (графічна частина).
Картки пожежогасіння повинні зберігатись у чергового персоналу.
4.4  План пожежогасіння повинен складатись із текстової частини, оформленої окремою книжкою на щільному
папері єдиного формату розміром не менше 210 мм ? 297 мм, і графічної.
4.5 План пожежогасіння розробляється працівниками пожежної охорони разом зі спеціалістами енергетичного об'єкта й затверджується відповідно начальником гарнізону пожежної охорони та директором енергетичного об'єкта.
Для розроблення плану пожежогасіння адміністрація об'єкта зобов'язана на вимогу пожежної охорони надавати необхідні відомості та документи.
4.6  Під час розроблення плану пожежогасіння в обов'язковому порядку враховуються питання необхідності збереження безперервного режиму роботи максимальної кількості одиниць обладнання для забезпечення споживачів тепловою та електричною енергією під час конкретної пожежі, а також умови забезпечення безпеки.
4.7 План пожежогасіння необхідно розробляти в найкорот-ші терміни, але не пізніше ніж за один місяць до пуску підприємства або окремих енергетичних установок і споруд.
4.8  Коригування планів і карток пожежогасіння необхідно виконувати:
-  під час розширення або реконструкції енергетичного об'єкта;
-  якщо було виявлено недоліки під час проведення щорічних спільних протипожежних тренувань (навчань) або гасіння пожежі;
- в разі одержання вказівок від Мінпаливенерго України та Держпожбезпеки;
- якщо виявлено недоліки під час проведення перевірок Держпожбезпеки або Службою пожежної безпеки Мінпаливенерго України.
4.9  Після розроблення та затвердження плану пожежогасіння на енергетичному об'єкті план необхідно довести до відома кожного працівника об'єкта з використанням групового або індивідуального методу навчання на цьому об'єкті.
Начальники змін, диспетчери підстанцій і підприємств мереж, машиністи блоків, оператори та інший черговий персонал енергетичного об'єкта зобов'язані вивчити і знати зміст плану пожежогасіння конкретного підприємства нарівні з технологічними та іншими посадовими інструкціями.
4.10  План пожежогасіння необхідно практично відпрацьовувати на заняттях особового складу гарнізону пожежної охорони й планових протипожежних тренуваннях відповідно до вимог ГКД 34.03.304-99 (НАПБ 05.005-99).
4.11  Один примірник плану пожежогасіння необхідно передати адміністрації об'єкта для керівництва й зберігати
постійно на головному (центральному) щиті керування (ГЩК (ЦЩК)) разом із бланками допуску на проведення гасіння пожежі.
Допускається зберігати план пожежогасіння разом з іншою документацією, але за умови забезпечення можливості негайного й безперешкодного користування ним під час пожежі.
5. ВИМОГИ ДО ТЕКСТОВОЇ ЧАСТИНИ ПЛАНУ ПОЖЕЖОГАСІННЯ
5.1 Текстова   частина   плану   пожежогасіння   повинна містити стислу характеристику об'єкта, основні обов'язки чергового персоналу під час виникнення пожежі й організації її гасіння, порядок зустрічі й взаємодії з прибулими пожежними підрозділами, особливості гасіння пожежі на устаткуванні та електроустановках, які перебувають під напругою.
5.2  Текстова  частина  плану  пожежогасіння  повинна бути конкретною, без другорядних деталей і пояснень, і містити порядок основних обов'язків оперативного персоналу під час виникнення пожежі:
-  повідомлення про пожежу в пожежну охорону, керівництву підприємства, диспетчеру вищого рівня та посадовим особам;
- перевірка пуску в роботу установок пожежогасіння та резервних насосів для підвищення тиску й витрати води в протипожежному водопроводі;
- організація збору членів ДПД й персоналу об'єкта для задіяння наявних засобів пожежогасіння та евакуації людей (за необхідності);
-  організація гасіння пожежі наявними силами й засобами, а також охолодження (за необхідності) несучих металевих ферм, колон, балок, близько розташованого обладнання;
-  проведення необхідних операцій із технологічним обладнанням, яке перебуває поза зоною пожежі, для забезпечення стійкого й безпечного режиму його роботи;
-  дії персоналу зі збереження власних потреб об'єкта, з перемикання обладнання, збереження електроживлення насосів протипожежного водопостачання й установок пожежогасіння, а також вузлів керування системами протипожежного захисту;
-  установлення конкретної відповідальної особи за підготовку бланка-допуску на проведення гасіння пожежі (в т.ч. на обладнанні, яке перебуває під напругою);
-  визначення порядку підготовки й видачі індивідуальних засобів захисту (діелектричного взуття, рукавиць, за-землювальних пристроїв), а також проведення робіт із заземлення пожежної техніки та перевірки якості цього заземлення;
-  зустріч і супровід підрозділів пожежної охорони, що прибувають;
-  участь у роботі штабу пожежогасіння й забезпечення технічних консультацій для керівника гасіння пожежі (КГП) з особового складу пожежної охорони тощо.
5.3  Враховуючи особливості технології енергетичного виробництва й застосовуваних будівельних матеріалів, у плані пожежогасіння необхідно брати до уваги вимоги безпеки під час дій особового складу пожежних підрозділів і персоналу об'єкта, а також надавати конкретні й стислі рекомендації з гасіння наявних на об'єкті та в обладнанні вогненебезпечних газів,  рідин і твердих матеріалів для запобігання розтіканню, плавленню та утворенню вибухонебезпечних концентрацій речовин.
5.4  3 метою раціональних дій персоналу в складній ситуації під час пожежі на технологічних установках та електрообладнанні, а також у кабельних спорудах розробляються картки пожежогасіння згідно з додатком А.
В картках пожежогасіння повинні бути конкретно, без зайвих пояснень, вказані дії персоналу під час пожежі, які визначаються аналізом можливих ситуацій на цьому обладнанні або в приміщенні.
5.5  Картки пожежогасіння затверджуються головним інженером і передаються для керівництва начальнику зміни відповідного підрозділу підприємства, диспетчеру (черговому) підстанції або підприємства мереж.
У разі необхідності виконання дій з обладнанням, яке перебуває в оперативному віданні або впливає на режим роботи енергосистеми, картки пожежогасіння погоджуються з відповідним територіальним диспетчерським управлінням.
5.6  Для пожежних підрозділів у плані пожежогасіння:
-  дається розрахунок сил і засобів для гасіння пожежі, що розвинулася, визначається порядок їх швидкого зосередження;
- визначаються особливості розвитку пожежі та боротьби з нею на цьому об'єкті з різноманітними варіантами рішень залежно від ситуації на пожежі;
-  враховується необхідність негайного надання допомоги людям, які знаходяться в задимлених приміщеннях і приміщеннях, що горять, раціонального використання
наявних у розпорядженні КГП сил і засобів, їх активної взаємодії;
- надаються рекомендації КГП, начальникові штабу пожежогасіння, іншим членам штабу, вимоги до безпеки.
6. ВИМОГИ ДО ГРАФІЧНОЇ ЧАСТИНИ ПЛАНУ ПОЖЕЖОГАСІННЯ
6.1  Графічна частина плану пожежогасіння на енергооб'єктах являє собою план-схему об'єкта довільного масштабу, виконану на білому папері розміром не менше 2 м ? 1 м, на яку наноситься розташування основних будинків, споруд і відповідних пожежонебезпечних установок, а також доріг, джерел води (схема зовнішнього водопостачання), в'їзди та входи в будинки й т.ін.
Допускається замість план-схеми, виконаної на папері, використовувати стаціонарні модульні планшети, мнемосхеми або макети об'єкта, які необхідно розміщати на видних для персоналу місцях щита керування.
6.2  На план-схемі наносяться всі вододжерела із зазначенням відстані від вододжерел до основних будівель (місць пожежі) та рекомендований оптимальний варіант прокладання рукавних ліній.
6.3 Зазначається найоптимальніший варіант розміщення пожежної техніки, який задовольняє різноманітні ситуації під час пожежі на енергооб'єкті, й місця її заземлення.
6.4  Під час визначення місць установлення пожежної техніки необхідно враховувати умови безпеки особового складу пожежних підрозділів і техніки від падіння будівельних конструкцій, опор або високовольтних проводів і кабелів, можливих викидів речовин, які горять, і т.ін.
6.5  На план-схемі необхідно позначити місця розміщення пожежної техніки, яка перебуває в резерві, а також люків (входів) у кабельні приміщення.
6.6  Для наочності й кращого зорового сприйняття припускається застосовувати різноманітні колірні тони для будинків і споруд енергетичного об'єкта, нанесених на план-схему.
6.7  За необхідності до плану пожежогасіння додаються схеми внутрішнього протипожежного водопроводу, схеми установок пожежогасіння, розрізи й поповерхові плани будинків і споруд.
6.8  План-схема плану пожежогасіння повинна розглядатись і затверджуватися начальником гарнізону пожежної охорони та директором підприємства.
7 РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ГАСІННЯ ПОЖЕЖ НА ЕЛЕКТРОУСТАНОВКАХ ПІД НАПРУГОЮ
7.1 Загальні відомості
7.1.1  Під час гасіння пожеж на електроустановках під напругою з використанням ручних стволів необхідно:
-  застосовувати ефективні засоби та прийоми подачі вогнегасних речовин у зону горіння;
-  дотримуватись електробезпечних відстаней від електроустановок, що перебувають під напругою, до пожежників, які працюють із ручними пожежними стволами;
-  застосовувати індивідуальні ізолюючі електрозахисні засоби під час гасіння пожеж на електроустановках без зняття напруги;
- забезпечувати надійне заземлення пожежних стволів і автомобілів.
7.1.2   Як вогнегасні речовини під час гасіння пожеж на електроустановках під напругою доцільно використовувати розпилені струмені води, інертні гази й порошкові суміші, а також комбіновану суміш - розпилену воду з порошком.
Застосовувати всі види піни під час гасіння пожеж на електроустановках під напругою ручними засобами за участю людей забороняється.
7.1.3  Під час гасіння пожежі на електроустановках під напругою необхідно застосовувати засоби та прийоми подачі в зону горіння вогнегасних речовин, які забезпечують безпечну роботу пожежників і ефективне гасіння пожежі.
7.1.4  Безпечні відстані, наведені в табл. 2, обрано з урахуванням відсутності граничних суттєвих струмів витоку, а також потенціалів і напруг електричного поля, значення яких нижче нормативних, згідно з ГОСТ 12.1.038-82 і ГОСТ 12.1.002-84.
7.1.5  Під час гасіння пожежі на електроустановках напругою до 220 кВ включно час перебування пожежників на бойових позиціях не обмежується.
7.1.6  Бойові позиції пожежників з урахуванням безпечних відстаней до конкретних електроустановок визначаються й уточнюються під час проведення пожежно-тактичних тренувань (навчань), а потім заносяться до плану пожежогасіння.
7.1.7  Заземлення ручних  пожежних  стволів  і  насосів пожежних автомобілів під час гасіння пожеж на електроустановках, які перебувають під напругою, повинно здійснюватися за допомогою гнучких мідних проводів перерізом не менше 12 мм2, оснащених спеціальними струбцинами для підключення до заземлених конструкцій: гідрантів водогінних мереж, металевих опор повітряних ліній електропередачі, обсадних труб артезіанських свердловин, шурфів і т.ін.
7.1.7.1  Місця підключення до заземлених конструкцій, перерахованих у 7.1.7, повинні визначатися спеціалістами енергооб'єкта, вноситись у графічну частину плану пожежогасіння і позначатися відповідними знаками заземлення.
7.1.7.2  Ручні пожежні стволи й насоси пожежних автомобілів потрібно заземлювати окремо. Під час подачі води від внутрішнього водопроводу заземлюються тільки стволи.
7.1.8 Індивідуальні ізолюючі електрозахисні засоби (діелектричні рукавиці, боти) необхідно застосовувати для електробезпечності персоналу та пожежників, які безпосередньо беруть участь у гасінні пожежі на електроустановках, що перебувають під напругою.
7.1.8.1  Автомобілі пожежних частин, які охороняють енергооб'єкти, повинні бути вкомплектовані індивідуальними ізолюючими засобами захисту відповідно до чисельності бойової обслуги, яка безпосередньо бере участь у гасінні пожежі.
7.1.8.2  Необхідна  кількість  індивідуальних   ізолюючих засобів захисту на енергооб'єктах, у т.ч. для пожежних підрозділів, які залучаються до гасіння пожеж з інших частин, визначається під час розроблення планів пожежогасіння.
7.2 Гасіння пожеж на електроустановках під напругою
7.2.1  Під час  пожежі  на енергооб'єкті  обслуговуючий персонал зобов'язаний у першу чергу повідомити про пожежу начальника зміни станції (чергового, диспетчера) й пожежну охорону, а потім ужити всіх необхідних заходів відповідно до плану пожежогасіння (картки пожежогасіння).
7.2.2  До   прибуття   пожежних   підрозділів   начальник зміни разом з черговим персоналом зобов'язані виконати такі роботи:
-  визначити місце виникнення пожежі, оцінити ситуацію на пожежі, спрогнозувати поширення пожежі й можливість утворення нових осередків горіння на іншому електрообладнанні;
-  приступити до гасіння пожежі та охолодження будівельних конструкцій силами й засобами енергетичного об'єкта;
- при можливості зняти напругу з установки, що горить, або сусіднього з нею електрообладнання, якщо це не спричинить більш тяжких наслідків;
-  перевірити ввімкнення системи автоматичного пожежогасіння, а в разі відмови задіяти її в ручному режимі;
-  організувати зустріч пожежних підрозділів і визначити місця заземлення пожежної техніки та розташування пожежних гідрантів;
- поінформувати КГП про безпечні маршрути прямування пожежників на бойові позиції.
7.2.3 Загоряння в електроустановках під напругою ліквідовується персоналом енергетичного об'єкта за допомогою переносних і пересувних вогнегасників, типи яких наведено в табл.1.
Таблиця 1  - Типи вогнегасників, які застосовуються для гасіння пожеж на електроустановках під напругою

7.2.4  Гасіння пожежі в приміщеннях на електроустановках, які перебувають під напругою до 10 кВ, всіма видами піни за допомогою ручних засобів забороняється, оскільки піна й розчин піноутворювача мають підвищену електропровідність у порівнянні з розпиленою водою.
За потреби гасіння пожежі повітряно-механічною піною, з об'ємним заповненням приміщення (тунелю) піною проводиться попереднє закріплення піногенераторів, їх заземлення, а також заземлення насосів пожежних машин. Водій пожежної машини повинен працювати в діелектричних рукавицях і взутті.
7.2.5  Після прибуття до місця виклику першого пожежного підрозділу старший начальник (начальник варти, заступник начальника частини й т.ін.) повинен швидко зв'язатися з начальником зміни або посадовою особою, відповідальною за виконання робіт, передбачених у 7.2,2, для уточнення ситуації на пожежі, одержання інструктажу та письмового допуску на проведення гасіння пожежі на електроустановках, які перебувають під напругою (додаток Б).
7.2.6 Після узгодження маршрутів руху до осередку горіння та розташування бойових позицій, із яких пожежники здійснюватимуть подачу вогнегасних речовин, КГП повинен проінструктувати весь особовий склад, що бере участь у гасінні пожежі, й віддати розпорядження на бойове розгортання.
7.2.7  Для вдосконалення тактичних навичок, набуття вольових якостей, забезпечення психологічної підготовки й підвищення фахової майстерності з урахуванням дотримання правил безпеки праці особовий склад пожежних підрозділів гарнізону повинен не рідше одного разу на рік проходити спеціальний інструктаж безпосередньо на енергетичному об'єкті.
Пожежно-тактичні тренування (навчання) проводяться разом із персоналом об'єкта на підставі ГКД 34.03.304-99 (НАПБ 05.005-99) та Тимчасової настанови з організації професійної підготовки працівників органів управління та підрозділів МНС України.
Під час проведення тренувань (навчань) на енергетичних об'єктах необхідно відпрацьовувати тактичні прийоми з виходом пожежників на бойові позиції, заземленням технічних засобів пожежогасіння (ручних пожежних стволів, насосів пожежних автомобілів) у місцях, визначених планом пожежогасіння та зазначених черговим персоналом.
7.2.8 Подача компактних і розпилених струменів води під час гасіння пожеж на електроустановках під напругою повинна здійснюватися пожежниками з відстаней, наведених у таблиці 2.
Таблиця 2 — Мінімальні безпечні відстані до електроустановок під напругою, які горять, під час подачі пожежниками вогнегасник речовин із ручних стволів


7.2.9  Компактні струмені води доцільно застосовувати тільки під час гасіння пожеж на електроустановках під напругою до 110 кВ,  але тільки в тих випадках,  коли до осередку горіння неможливо наблизитися для подачі розпиленої води. При цьому пожежник повинен знаходитись від найближчих струмоведучих частин електроустановок, яких може торкнутися струмінь води, на відстанях, не менших від зазначених у табл. 2.
7.2.10  Для гасіння пожеж електроустановок, які перебувають під напругою, можна використовувати воду з водопровідних мереж, а також із природних і штучних водойм. Морську воду в зв'язку з її підвищеною електропровідністю застосовувати забороняється.
Забір води з водойм насосами пожежних автомобілів доцільно провадити зі спеціально обладнаних пірсів відповідно до СНиП 2.04.02-84.
7.2.11  Під час ліквідації пожеж на великих площах, які виникають у результаті викиду масел, що горять, необхідно використовувати розпилену воду або її комбінування з порошковими сумішами, котрі подаються в супутньому потоці й надходять у зону горіння одночасно.
7.3 Гасіння пожежі в кабельних спорудах
7.3.1  За наявності в кабельних спорудах автоматичної установки пожежогасіння перевіряються її ввімкнення та ефективність роботи. Якщо вона не ввімкнулась автоматично, то приводиться в дію дистанційним (ручним) керуванням. Перед пуском його в дію необхідно впевнитися, чи персонал не був допущений до виконання ремонтних робіт у зазначеному приміщенні.
7.3.2  Під час гасіння пожежі на відкритих кабельних трасах слід застосовувати розпилену воду від пожежних стволів.
7.3.3  Для проходу в кабельні споруди (тунелі, поверхи, шахти) й подачі від пересувних засобів пожежогасіння розпиленої води, повітряно-механічної піни, крім основних входів (дверних прорізів), потрібно використовувати наявні люки.
7.3.4 Для запобігання поширенню пожежі необхідно вживати заходів для створення водяних завіс або введення піно-генераторів через люки для затоплення об'єму кабельного приміщення повітряно-механічною піною від пересувної пожежної техніки,  при  цьому необхідно дотримуватися вимог, указаних у п. 7.2.4.
Під час подачі піни в кабельні приміщення через дверні прорізи піногенератори закріплюються у верхній частині дверної коробки або поблизу неї.
7.4  Гасіння пожежі на генераторах і синхронних компенсаторах
7.4.1  У разі загоряння обмоток генераторів або синхронних компенсаторів із повітряним охолодженням машина повинна бути аварійно зупинена персоналом, вимкнена з мережі й введена в дію стаціонарна установка водяного пожежогасіння.
Забороняється застосування пінних і хімічних вогнегасників для гасіння пожежі всередині генераторів або синхронних компенсаторів.
7.4.2  У разі загорянь (вибухів) водню біля підшипників та в інших місцях генераторів і синхронних компенсаторів із водневим охолодженням необхідно аварійно зупинити турбогенератор (синхронний компенсатор) і вимкнути з мережі. Від централізованої системи подати в корпус вуглекислий газ (азот) для витіснення водню. Одночасно приступити до гасіння водню за допомогою вуглекислотних вогнегасників та інших засобів пожежогасіння.
7.4.3  Для гасіння розлитого масла, внаслідок порушень ущільнень підшипників, фланцевих з'єднань маслосисте-ми і горіння кабельних трас біля турбогенераторів, потрібно застосувати розпилену воду від пожежних кранів і пересувних засобів (пожежних машин).
7.4.4  У разі виникнення пожежі біля турбогенераторів ужити негайних заходів для охолодження металевих ферм перекриття машинного залу за допомогою водяних струменів від пожежних кранів або лафетних стволів.
7.4.5  У разі пожежі на маслосистемі турбогенератора теплової або атомної електростанції з небезпекою її поширення на маслобак слід ужити заходів для зливання масла в аварійну ємність або ввімкнути стаціонарну установку зрошення маслобака (за її наявності).
7.5  Гасіння пожежі на трансформаторах і маслонапов-нених реакторах
7.5.1   У разі аварії на трансформаторі (реакторі) з виникненням пожежі він повинен бути вимкнений із мережі з усіх боків і заземлений.
Після зняття напруги гасіння пожежі потрібно проводити будь-якими засобами пожежогасіння (розпиленою водою, повітряно-механічною піною, вогнегасниками).
7.5.2  За наявності  на трансформаторі (реакторі) стаціонарної установки пожежогасіння її необхідно ввімкнути дистанційно (вручну), якщо вона не ввімкнулась автоматично.
7.5.3  У разі внутрішнього пошкодження трансформатора (реактора) з викидом масла через вихлопну трубу або через
нижнє рознімання (зріз болтів і деформація фланця рознімання) й виникненні пожежі всередині трансформатора (реактора) потрібно вводити засоби гасіння пожежі всередину трансформатора (реактора) через верхні люки та через деформоване рознімання.
7.5.4  У разі виникнення пожежі на трансформаторі (реакторі) зливати масло з трансформатора (реактора) забороняється, оскільки це може призвести до пошкодження внутрішніх обмоток і ускладнення подальшого гасіння.
7.5.5  У разі пожежі на трансформаторі, встановленому в закритому приміщенні (камері), й закритому розподільному пристрої (ЗРП) слід ужити заходів щодо запобігання поширенню пожежі через отвори, канали, вентиляційну систему і т.ін. Під час гасіння пожежі слід застосовувати ті ж засоби гасіння пожежі, що й для трансформаторів зовнішньої установки.
7.5.6  Під час розвиненої пожежі на трансформаторі необхідно захищати водяними струменями від дії високої температури металеві опори, портали, сусідні трансформатори та інше обладнання, при цьому в зоні водяних струменів із ближнього обладнання й розподільних пристроїв треба зняти високу напругу, вони повинні бути заземлені.
7.6 Правила безпеки праці під час гасіння пожеж на електроустановках під напругою
7.6.1  Основою безпечного гасіння пожеж на електроустановках під напругою є суворе дотримання організаційно-технічних заходів, спрямованих на забезпечення безпеки, а також свідома дисципліна пожежників, які беруть участь у гасінні.
7.6.2  До гасіння пожеж на електроустановках під напругою КГП має право приступати тільки після отримання відповідного письмового допуску та інструктажу персоналу, який обслуговує цю установку.
7.6.3  Гасіння пожеж на електроустановках під напругою здійснюється за дотримання таких обов'язкових умов:
-  недопускання наближення пожежників до струмове-дучих частин електроустановок на відстані, менші від зазначених у табл.2;
-  погодження КГП з черговим персоналом енергооб'єкта маршрутів руху пожежників на бойові позиції та конкретна вказівка їх кожному пожежникові під час інструктажу;
-  виконання робіт пожежниками та водіями пожежних автомобілів, які забезпечують подачу вогнегасних речовин, у діелектричних рукавицях, ботах;
-  подачі вогнегасних речовин після заземлення ручних пожежних стволів і пожежних автомобілів;
-  недопускання гасіння пожеж на електроустановках під напругою ручними засобами за видимості менше 10 м;
-  виконання КГП перестановки сил і засобів,  зміни бойових позицій і т.ін. після погодження зі старшою посадовою особою з числа інженерно-технічного персоналу енергетичного об'єкта.
7.6.4 Під час гасіння пожеж на електроустановках, які перебувають під напругою, забороняється:
-  використання всіх видів піни, крім випадків, зазначених у ГКД  34.03.303-99  (НАПБ В.01.034-99/111);
-  виконання будь-яких відключень та інших операцій з електричним обладнанням особовим складом пожежних підрозділів;
- використання води зі змочувачами під час подачі компактних струменів води як для гасіння, так і для охолодження електрообладнання під напругою і будівельних кон-;струкцій;
- наближення до машин і механізмів, які застосовуються для подачі вогнегасних речовин на електроустановки під напругою, що горять, особам, котрі безпосередньо не беруть участі в гасінні пожежі.

ДОДАТОК А

до п. 5.4 Інструкції з гасіння пожеж на енергетичних об'єктах України

(рекомендований)

Форма картки пожежогасіння

КАРТКА  №6

Кабельний відсік №6 під РПВП — 6 кВ, 2-а секція.

Об'єм — 290 м3.

Пожежна сигналізація ППС-3, у відсіку 8 сповіщувачів ДИП-3.

Стаціонарна установка пожежогасіння розпиленою водою.

Зрошувачів ДВМ-10 — 20 шт.

Вузол керування №2 (ряд Б, вісь 12) засувки напрямку № 6А.

Дистанційне керування на БЩК (панель №24).

Дії під час пожежі

1.  Зазначається  порядок   виклику  пожежної  охорони (телефон об'єктової пожежної охорони, телефон на БЩК (ГЩК, ЦЩК), міський — 8-01), а також оповіщення персоналу: ввімкнення аварійної сирени (панель №2); виклик по пошуковому зв'язку начальників змін; визначення місця зосередження членів ДПД і задіяння засобів пожежогасіння; порядок повідомлення про пожежу диспетчерів, адміністрації (список №1) та охорони об'єкта.

2. Здійснюється перевірка пуску в роботу автоматичної установки пожежогасіння (панель №14) і додаткових насосів водопостачання (панель №15).

3. За необхідності відключення обладнання або в разі аварійного його відключення виконуються можливі операції з переведення роботи на резервне обладнання, особливо в частині забезпечення власних потреб, а також із переключення обладнання, а у виняткових випадках — і виведення його з роботи, якщо траси силових, контрольних кабелів і ланцюгів керування цього обладнання проходять у зоні пожежі.

Операції з переведення відповідного обладнання в зоні пожежі відсіку № 6 можуть бути такими (приблизно):

3.1.  Увімкнути:

MB ??? №6 (комірка №43, секція 2А);

Перевести живлення з 1-ї на 2-у секцію 0,4 кВ;

MB трансформатора №30 і т.ін.

3.2.  Вимкнути:

АВР 1-ї та 2-ї секцій 0,4 кВ;

MB комірок 37,39,42,57 (секція 2А).

3.3.  Зняти оперативний струм (панель №...) і т.ін.;

3.4. Увімкнути заземлювальні ножі комірок 39,42 (по команді диспетчера кабельної мережі, а за відсутності зв'язку — після перевірки відсутності напруги) й т.ін.

4.  Направити чергового електромонтера, який добре знає розташування під'їзних шляхів, для зустрічі й супроводу пожежних підрозділів (за наявності об'єктової пожежної охорони з виїзною технікою ці дії можуть бути самостійними).

5.  Вжити можливих заходів для створення сприятливих умов роботи для персоналу та пожежних підрозділів із гасіння пожежі (включити стаціонарні заземлювальні пристрої або підключити переносні), видати діелектричні боти й рукавиці.

6.  Видати письмовий допуск на гасіння пожежі першому прибулому старшому оперативному начальникові пожежної охорони — КГП.

7.  Коротко поінформувати КГП про вжиті заходи й надати свої пропозиції та рекомендації.

Начальник   цеху _____________    ______________

                                     (підпис)                  (прізвище)

ЗАТВЕРДЖЕНО               УЗГОДЖЕНО

Головний інженер             Територіальне диспетчерське

(підпис) прізвище              управління (за необхідності)

Зворотний бік картки

Креслення кабельного відсіку з нанесенням:

1.  Схеми входів і люків;

2.  Секційних перегородок;

3.  Схеми стаціонарної установки пожежогасіння;

4.  Відгалуження кабелів у сусідні приміщення (можливе поширення пожежі) та вентиляційні пристрої.

Примітка. Допускається картки пожежогасіння виконувати складовими, за діями: начальника зміни станції; начальника зміни елек-троцеху; старшого чергового електромонтера та ін. (аналогічно для інших виробничих цехів). Необхідність підготовки таких карток визначається керівництвом об'єкта з урахуванням місцевих умов.

ДОДАТОК Б

до ?. 7.2.5 Інструкції з гасіння пожеж

на енергетичних об'єктах України

(обов'язковий)

Форма допуску на проведення гасіння пожежі

ДОПУСК на проведення гасіння пожежі

________________________________________________________________________________

(назва об'єкта)

1.  Місце проведення гасіння пожежі й що дозволяється гасити (назва приміщень, відкритого пристрою тощо)

____________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________

2.  Електроустановки, кабелі в зоні пожежі та на підступах до них знеструмлені (перераховуються незнеструмлені електроустановки й кабелі, зазначаються місця їхнього розташування і максимальна напруга на них).

3.  Допуск видав__________________________________

                                                  (посада, прізвище)

__________________________________________________________________

             (підпис)       (година)         (хв)              (число, місяць, рік)




Категорія: Нормативно-правові акти з пожежної безпеки | Додав: ohranatruda
Переглядів: 7529 | Завантажень: 1 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 1
avatar
ComForm">
avatar




Copyright otipb.at.ua © 2024
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 987

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
журнал акт протокол правила Анимешник S2014 графік Будівлі закон инструктаж положение водители навчання первая помощь скачать безопасность жизнедеятельности скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга підручник инструкции по охране труда мультфильм видеоприкол Видео анекдоты Инструкция Кран робота Должностная инструкция грейфер такелажники АМОРТИЗАТОР веревка Канат юмор Прикол Дрель Дерева автотранспорт шиномонтаж Порядок трубопровод баня видео урок Автомобили грузовики Торговля БЕЗКОШТОВНО бесплатно Лекции плакаты агитация приказ скачати Кодекс науково-практичний коментар лекції Метро авария автомобиль Пожар Книги травматизм звіт издательства Лифт электроустановки Гост відео Опс ост горение киностудия Кіно кино Пособие Банк програма тестування тестирование программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство Цивільний захист плакат постер Цивільна безпека дтп бжд литература Водитель цирк сиз спецодежда зоопарк Реєстрація погрузка выгрузка Автослесарь животные грузчика дворника азс аптечка скринсейвер коментар Комментарий взрыв Презентация связь ртуть холодильники медицина Здравоохранение ppt Художник воздух шум СН Документальний фільм Архивы Эвакуация Тренировка заземление ожоги памятка угарный газ Питание харчування игра Гра склад офис электрооборудование ПУЭ офіс презентація сельское хозяйство розрахунок Пожарная безопасность безопасность Дробление сварка вывоз мусора Бомбы должностные инструкции СП общежитие психология ограждения образование Машиностроение снип сборник вопросы и ответы Молот окраска Первая медицинская помощь iso бухгалтер артисты библиотекарь библиограф газ инсульт Пчеловодство Театр авіація Справочник детское кресло электросварка Видеоурок PowerPoint стрес пляж Аптека Газонокосилка жкх вибрация ДСП Глаза НПК ринок Автодор біологія Легкая промышленность кон спирт атп Радиация излучение школи ультразвук спорт аудит Делопроизводство и секретарское дел відпочинок Средства защиты эргономика опасные грузы интимный словарь смотреть онлайн бе методика гн учебное пособие рабочее место статистика стенд ЗОШ Тара Інформатика та комп'ютерна техніка Информатика очки железная дорога фільм Туризм респиратор флот вентиляция контроль компьютер бассейн трактор больницы виноградарство Фізична культура история Історія вагон вокзал буй трамвай авиастроение Пропаганда Діти лифты Respirator дк титан цинк пожаротушение журнали Обж чрезвычайные ситуации ДНЗ Школа заряд выставки землетрясение тваринництво судна дозиметр ожог концепт Лесное хозяйство Методичний посібник детский сад дизайн роз'яснення завдання гидротехнические сооружения ПТМ НС билеты вопросы автоклав дискомфорт гармонизация Законодательство авиапредприятие аеропорт ведро станки Бункер вебинар байк басейн en кровотечение настанова допуск грипп заходи Відеоурок асбест библиотека музей Дворник бронхит крани Bulldog Kärcher зерно
РЕКЛАМА

Кнопка сайту




Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.