______________________________________________________
(повне найменування підприємства із зазначенням підпорядкованості)
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ _______________________
(посада роботодавця і
_____________________________
найменування підприємства)
_________________ № _________
(число, місяць, рік)
ІНСТРУКЦІЯ
З ОХОРОНИ ПРАЦІ № __________
ПІД ЧАС РОБІТ З РУЧНИМИ ВІЗКАМИ
1. Загальні положення1.1. Дія інструкції поширюється на всі підрозділи підприємства.
1.2. За даною інструкцією робітник інструктується перед початком роботи (первинний інструктаж), а потім через кожні 6 місяців (повторний інструктаж).
Результати інструктажу заносяться в «Журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці»; в журналі після проходження інструктажу повинен бути підпис особи, яка інструктує, та робітника.
1.3. Власник повинен застрахувати робітника від нещасних випадків та професійних захворювань.
В разі пошкодження здоров`я робітника з вини власника, він (робітник) має право на відшкодування заподіяної йому шкоди.
1.4. За невиконання даної інструкції робітник несе дисциплінарну, матеріальну, адміністративну та кримінальну відповідальність.
1.5. До самостійної роботи з ручними візками допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли медичне обстеження, вступний інструктаж з охорони праці, інструктаж на робочому місці та інструктаж з питань пожежної безпеки.
1.6. Робітник повинен:
1.6.1. Виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку.
1.6.2. Не залишати без нагляду ручний візок.
1.6.3. Знати розміщення приміщень, дільниць і небезпечні та шкідливі фактори, що мають місце в них.
1.6.3. Виконувати тільки ту роботу, яка доручена керівником.
1.6.4. Бути уважним, під час роботи не відволікатися від роботи.
1.6.5. Знати і виконувати вимоги знаків безпеки.
1.6.6. Вміти надавати першу медичну допомогу потерпілим від нещасних випадків.
1.6.7. Знати розташування первинних засобів пожежогасіння і вміти ними користуватись.
1.6.8. Пам`ятати про особисту відповідальність за виконання правил охорони праці та безпеку товаришів по роботі.
1.7. На робітника діють шкідливі та небезпечні виробничі фактори:
- завантажений візок, який рухається по інерції;
- фізичні навантаження статичної і динамічної дії;
- рухомі транспортні машини;
- понижена температура робочої зони;
- гострі краї, задирки та шорсткість на поверхнях вантажу;
- підвищена запиленість робочої зони при навантаженні і перевезенні пильних матеріалів.
1.8. Якщо робітник при роботі з візком поєднує іншу роботу, то він повинен бути проінструктований по безпечному виконанню цих робіт.
1.9. Робітник забезпечується спецодягом та засобами індивідуального захисту по основній професії; при роботі тільки з ручним візком - костюмом (халатом) бавовняним.
1.10. Швидкість руху візків з вантажем та без вантажу має бути не більше 5 км/год.
1.11. Зусилля, прикладене для пересування візка з вантажем, не повинно перевищувати для чоловіків 15 кг, для жінок - 10 кг.
2. Вимоги безпеки перед початком роботи2.1. Одягнути спецодяг (костюм бавовняний, халат), застібнути його на всі ґудзики, волосся сховати під головний убір.
Забороняється працювати в легкому взутті (тапочки, босоніжки тощо).
2.2. Прийняти візок від попередньої зміни, провести його ретельний огляд, перевірити надійність гальма, запірних пристроїв, механізму рукоятки для підйому та фіксації платформи тощо.
2.3. Про всі виявлені несправності візка повідомити керівника робіт. До усунення несправностей роботу не розпочинати.
3. Вимоги безпеки під час виконання роботи3.1. Стежити за тим, щоб візки були справні: платформи не перекошені, колеса надійно закріплені, ободи мали пружне, непошкоджене та недеформоване покриття.
3.2. Стежити за справністю, стійкістю платформ (стелажів).
3.3. Укладати вантаж на платформи (стелаж) візків рівними та щільними рядами однакової висоти так, щоб він не виступав за габарити платформи. Ящики слід укладати «в перев`язку», щоб виключити розвалювання штабеля.
3.4. Не навантажувати візки вантажем вище рівня очей транспортувальника (160 см від рівня підлоги). При пересуванні візка вантаж має не заважати спостереженню за шляхом проїзду.
3.5. Під час пересування візок треба тримати тільки за рукоятку голоблі або за поручні, а не за краї бокових стінок. Візок належить тягти за собою, а при спусканні похилою площиною пускати попереду себе.
3.6. Під час роботи на триколісних візках стежити за тим, щоб на поворотах під час руху по нерівній підлозі, а також при укладанні вантажу візок не перевернувся.
3.7. Під час опускання платформи (на візках з підйомною платформою) бути уважним та обережним, міцно тримати підйомний важіль при визволенні клямки доти, доки платформа не спуститься до фіксованого положення.
3.8. Під час переміщення легкозаймистих рідин, балонів з газами, горючих матеріалів палити забороняється.
3.9. Під час переміщення вантажів в ящиках для запобігання пораненню рук виступаючі цвяхи і кінці залізної обв`язки необхідно загинати.
3.10. Під час перевезення і розвантажування вантажів не захаращувати проходи, проїзди.
3.11. Під час установки на візок контейнера необхідно слідкувати, щоб виключалось його перекидання.
3.12. При переміщенні нестійких вантажів треба застосовувати підкладки.
3.13. Забороняється:
3.13.1. Працювати з несправними візками (не обертається або відсутнє колесо, перекошена платформа і т.д.) та при явних дефектах в покритті підлоги (ями, щілини, виступи).
3.13.2. Підтримувати попереду навантажені візки при спусканні похилою площиною.
3.13.3. Підставляти ноги під колеса при зупинці візка.
3.13.4. Відчиняти вхідні двері в проїздах ударом об них візка.
3.13.5. Сідати на візки під час руху та кататися на них.
3.13.6. Користуватися піддонами з деформованими ніжками (опорами).
4. Вимоги безпеки після закінчення роботи4.1. Ретельно очистити візок від бруду і пилу, змастити колеса і поставити візок у відведене місце. Голоблю зафіксувати рукояткою у вертикальному положенні.
4.2. Зняти спецодяг, сховати його в індивідуальну шафу, помити руки, обличчя теплою водою з милом, при можливостіі прийняти душ.
4.3. Доповісти керівникові про всі недоліки, які мали місце під час роботи.
5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях5.1. Аварійна ситуація може виникнути у разі:
- розвалювання вантажу;
- поранення об гострі частини вантажу;
- ураження електричним струмом;
- дії транспортних засобів;
- недостатньої освітленості робочої зони;
- статичних та динамічних перевантажень.
5.2. У випадках, коли створилась аварійна ситуація і можливість виникнення нещасного випадку, слід огородити небезпечну зону, не допускати в неї сторонніх осіб, повідомити про те, що сталося, керівника робіт.
5.3. Надання першої медичної допомоги:5.3.1. Надання першої медичної допомоги при ураженні електричним струмом:У разі ураження електричним струмом необхідно негайно звільнити потерпілого від дії електричного струму, відключивши електроустановку від джерела живлення, а при неможливості відключення – відтягнути його від струмоведучих частин за одяг або застосувавши підручний ізоляційний матеріал.
У разі відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити йому штучне дихання і непрямий (зовнішній) масаж серця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різке погіршення кровообігу мозку. При такому стані необхідно негайно приступити до оживлення потерпілого і викликати швидку медичну допомогу.
5.3.2. Перша допомога при пораненні:Для надання першої допомоги при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти стерильний перев`язочний матеріал, що міститься у ньому, на рану і зав`язати її бинтом.
Якщо індивідуального пакету якимсь чином не буде, то для перев`язки необхідно використати чисту носову хустинку, чисту полотняну ганчірку і т. ін. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька крапель настойки йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після нього накласти ганчірку на рану. Особливо важливо застосовувати настойку йоду зазначеним чином при забруднених ранах.
5.3.3. Перша допомога при переломах, вивихах, ударах:При переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластикою, палицею, картоном або іншим подібним предметом.
Пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев`язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба.
При переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або роту) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку з льодом або снігом, чи холодною водою) або зробити холодну примочку.
При підозрінні перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям униз, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався, з метою уникнення ушкодження спинного мозку.
При переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.
5.3.4. Надання першої допомоги при опіках кислотами і лугами:При попаданні кислоти або лугу на шкіру, ушкоджені ділянки необхідно ретельно промити цівкою води на протязі 15-20 хвилин, після цього пошкоджену кислотою поверхню обмити 5%-ним розчином питної соди, а обпечену лугом - 3%-ним розчином борної кислоти або розчином оцтової кислоти.
При попаданні на слизову оболонку очей кислоти або лугу необхідно очі ретельно промити цівковою води протягом 15-20 хвилин, після цього промити 2%-ним розчином питної соди, а при ураженні очей лугом - 2%-ним розчином борної кислоти.
При опіках порожнини рота лугом необхідно полоскати 3%-ним розчином оптової кислоти або 3%-ним розчином борної кислоти, при опіках кислотою - 5%-ним розчином питної соди.
При попаданні кислоти в дихальні шляхи необхідно дихати розпиленим за допомогою пульверизатора 10%-ним розчином питної соди, при попаданні лугу - розпиленим 3%-ним розчином оцтової кислоти.
5.3.5. Надання першої допомоги при теплових опіках:При опіках вогнем, парою, гарячими предметами ні в якому разі не можна відкривати пухирі, які утворюються, та обв`язувати опіки бинтом.
При опіках першого ступеня (почервоніння) обпечене місце обробляють ватою, змоченою етиловим спиртом.
При опіках другого ступеня (пухирі) обпечене місце обробляють спиртом, 3%-ним марганцевим розчином або 5%-ним розчином таніну.
При опіках третього ступеня (зруйнування шкіряної тканини) накривають рану стерильною пов`язкою та викликають лікаря.
5.3.6. Перша допомога при кровотечі:Для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно:
- підняти поранену кінцівку вверх;
- кровоточиву рану закрити перев`язочним матеріалом (із пакета), складеним у клубочок, придавити 2 зверху, не торкаючись самої рани, потримати на протязі 4-5 хвилин; якщо кровотеча зупинилася, то не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього покласти ще одну подушечку з іншого пакета чи кусок вати і забинтувати поранене місце (з деяким натиском);
- при сильній кровотечі, яку не можна зупинити пов`язкою, застосовується здавлювання кровоносних судин, які живлять поранену область, за допомогою згинання кінцівок в суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою; при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.
5.4. У разі виникнення пожежі викликати пожежну частину та приступити до гасіння її наявними засобами пожежогасіння.
5.5. Виконувати всі вказівки керівника робіт по ліквідації небезпеки.
Візи: