Травми
грудної клітини характерні при аваріях на транспорті, при падінні з
висоти, при сильних ударах рухомого предмета в область грудної клітини. Більше 50% всіх загиблих від травм припадає на хворих з ушкодженнями органів грудної клітини.
При
сильних ударах в область грудної клітини виникають множинні переломи
ребер, хребта, грудини, лопаток і т. д. При переломах і втиснутий кісток
відбуваються пошкодження внутрішніх органів (серце, легені, органи
середостіння), які можуть виявитися набагато серйозніше і важче, ніж
поверхневі ушкодження.
Поранення грудної клітини можуть бути проникаючими і непроникаюче. Зазвичай вони супроводжуються великою крововтратою, забоєм легень, серця та інших органів грудної клітини. Може виникнути стан, зване пневмотораксом (скупчення повітря в грудній клітці), яке часто приводить до летального результату.
Глибокі поранення грудної клітки, що проникають в грудну порожнину, небезпечні, передусім, порушенням дихання. Якщо повітря заходить крізь рану в плевральну порожнину, легеня здавлюється і виключається з акту дихання. Це явище має назву "відкритий пневмоторакс". При відкритому пневмотораксі рана "дихає" — повітря з шумом входить та виходить крізь рану, чутно присмоктування повітря при вдиху, а під час видиху чи при кашлі з'являються пухирці крові.
Перша допомога при травмах грудної клітки полягає в наступному:
- зупинці видимої кровотечі; - перетворенні відкритого пневмотораксу в закритий (шляхом накладення щільною пов'язки на область рани).
Спочатку треба накласти на рану лист поліетилену чи прогумованої тканини, потім — марлеву пов'язку, яка клеїться до тіла лейкопластиром. Далі грудна клітка міцно бинтується. Потерпілому надають напівсидяче положення і забезпечують спокій.
Закрита травма грудей часто супроводжується переломами ребер і грудини. При цьому виникає біль в місці перелому, що посилюється при кашлі і глибоких вдихах. Ускладнення подібних переломів — поранення легенів та інших органів грудної порожнини гострими відламками кісток.
- хворим з переломами ребер роблять тимчасову іммобілізацію грудної
клітини (на видиху накладають на грудну клітку що давить пов'язку з
широкого бинта, простирадла або іншого підсобного матеріалу).
Потерпілому надають напівсидяче положення із зігнутими в колінах ногами, забезпечують повний спокій і прикладають холод до місця пошкодження.
Для
зменшення болю грудну клітку треба декілька разів стягнути рушником чи
широким бинтом. Дають випити 1-2 таблетки анальгіну чи інших
знеболюючих.
Хворі з ушкодженнями грудної клітини підлягають обов'язковій госпіталізації.
|