Охорона праці та пожежна безпека в Україні

Понеділок, 06.05.2024
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 18.116.51.117· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Нормативно-правові акти з охорони праці [559]
Інструкції з охорони праці [278]
Журнали [43]
Нормативні акти підприємства з питань охорони праці [146]
РЕКЛАМА

Останні коментарі
Доброго дня. 
Прошу пояснити, потрібно видавати наказ/розпорядження чи просто затвердити пере




спасибо за труд, спасибо за сайт )) Сколько лет прошло ... Пришла за инструкцией

у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год


Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
Головна » Файли » Охорона праці » Інструкції з охорони праці

ТІ з безпечного ведення робіт для кранівників стрілових самохідних (автомобільних, гусеничних, залізничних, пневмоколісних) кранів
[ ] 03.01.2011, 00:27

ДНАОП 0.00-5.03-95
Типова інструкція  з безпечного ведення робіт для кранівників (машиністів) стрілових самохідних (автомобільних, гусеничних, залізничних, пневмоколісних) кранів
Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 25.09.95 № 135, Зареєстровано Міністерством юстиції України 10.10.95 за № 371/907

1. Загальні положення
1.1. Дана Типова інструкція розроблена на основі Правил будови i безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів (далi – Правила), затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України вiд 16.12.93 № 128, поширюється на всі відомства, підприємства, організації (далi – підприємства) України незалежно від їх відомчої (галузевої) належності та громадян, якi є власниками кранів, визначає загальне пра­ва та обов’язки кранівників стрілових самохідних кранів, а також ус­тановлює порядок безпечного виконання робіт по переміщенню вантажів кранами.
1.2. Для керування та обслуговування стрілових самохідних кранів власник зобов’язаний призначити кранівників, якi мають посвідчення на право керування краном даного типу.
На паровi крани для обслуговування парового котла, крiм кранiв­ника, слiд призначити його помiчника. На крани з iншим приводом по­мiчники призначаються в тих випадках, коли це передбачено iнструк­цiєю по монтажу та експлуатацiї крана або зумовлюється мiсцевими умовами роботи.
Керування автомобiльним краном може бути доручено шоферу пiсля його навчання та атестацiї в квалiфiкацiйнiй комiсiї.
Навчання та атестацiя зазначених осiб проводиться в порядку, встановленому Правилами.
1.3. У разi, коли кран знаходиться в приватнiй власностi, обо­в’язки кранiвника, його помiчника може виконувати власник за умови, що вiн пройшов навчання та атестацiю як кранiвник у порядку, вста­новленому Правилами.
1.4. Для пiдвiшування вантажу на гак крана призначаються стро­пальники. До виконання обов’язкiв стропальникiв можуть бути допущенi iншi робiтники (такелажники, монтажники тощо), що пройшли навчання за професiєю, ква­лi­фiкацiйною характеристикою котрої передбачено ви­конання робiт по стропуванню вантажу.
У разi, коли кран знаходиться в приватнiй власностi, обов’язки стропальника може виконувати власник за умови, що вiн пройшов навчання та атестацiю як стропальник у порядку, встановленому Прави­лами.
1.5. При роботi двох i бiльше стропальникiв один iз них призна­чається старшим.
1.6. У випадках, коли зона, що обслуговується краном, повнiстю не оглядається з кабiни i вiдсутнiй радiо- або телефонний зв’язок мiж кранiвником i стропальником, для передавання сигналiв стропаль­ника кранiвнику особою, вiд­повiдальною за безпечне проведення робiт з перемiщення вантажiв кранами, призначається сигнальник.
1.7. Для виконання обов’язкiв кранiвника та його помiч­ника мо­жуть бути призначенi робiтники, якi досягли 18 рокiв. Перед призна­ченням на роботу вони повиннi пройти медичний огляд для визначення вiдповiдностi їх фiзичного стану вимогам, що ставляться до цих про­фесiй.
1.8. Пiд час роботи кранiвник та його помiчник повиннi мати при собi посвiдчення на право керування краном.
1.9. Допуск до роботи кранiвникiв та їх помiчникiв i стро­паль­никiв оформлюється наказом по цеху або пiдприємству. Допуск кранiвникiв до обслуговування i ремонту електроустаткування крана може бу­ти здiйснений лише з дозволу головного енергетика пiдприємства в по­рядку, встановленому Правилами технiчної експлуатацiї електроуста­новок спо­живачiв
У випадку, коли кран знаходиться у приватнiй власностi i його обслуговування, згiдно з договором, ведеться пiдпри­ємством (органi­зацiєю), що має вiдповiдний дозвiл органiв Держнаглядохоронпрацi, порядок допуску до роботи кра­нiвникiв, їх помiчникiв визначається договором мiж власником крана та пiдприємством (органiзацiєю), що об­слуговує цей кран (крани).
1.10. Перед допуском до роботи постiйно дiючою комiсiєю, приз­наченою наказом керiвника пiдприємства (органiзацiї), перевiряється у кранiвникiв та їх помiчникiв знання iнструкцiї заводу-виготовлювача по монтажу та експлуатацiї крана, на якому вони будуть працювати, та вручається їм пiд розписку виробнича iнструкцiя. Крiм цього, вида­ються кранiвнику або вивiшуються у мiсцях виконання робiт краном графiчнi зображення (схеми) безпечного стропування, обв’язування i зачiплювання вантажiв. Кранiвникам i помiчникам кранiвникiв парових кранiв, крiм того, повиннi бути виданi виробничi iнструкцiї по об­слуговуванню котлiв.
1.11. Кранiвники та їх помiчники пiсля перерви в роботi за спе­цiальнiстю бiльше одного року проходять перевiрку знань у комiсiї пiдприємства i в разi одержання позитивних результатiв допускаються до стажування для вiдновлення необхiдних навичок.
Якщо кран знаходиться у приватнiй власностi й обов’язки кранiв­ника або його помiчника виконує власник, то пiсля перерви в роботi бiльше одного року вiн проходить перевiрку знань за договором на пiдприємствi, яке має комiсiю з атестацiї кранiвникiв, або в комi­сiї органу Держнаглядохорон­працi. При задовiльних результатах пере­вiрки вiн допускається до стажування за договором на вказаному або iншому пiдприємствi, що має крани такого ж типу i моделi.
1.12. Повторна перевiрка знань кранiвникiв, їх помiчникiв комi­сiєю пiдприємства (органiзацiї) проводиться:
1.12.1. Перiодично, не рiдше одного разу у 12 мiсяцiв.
1.12.2. У разi переходу з одного пiдприємства на iнше.
1.12.3. За вимогою iнспектора органiв Держнаглядохорон­працi (далi – iнспектор) або iнженерно-технiчного працiвника по нагляду за вантажопiдiймальними кранами (далi – IТП по нагляду).
Повторна перевiрка знань проводиться в обсязi даної Iнструкцiї та iнструкцiї заводу-виготовлювача по монтажу та експлуатацiї крана.
1.13. Навчений та атестований кранiвник повинен:
1.13.1. Знати виробничу iнструкцiю, а також iнструкцiю заводу-виготовлювача по монтажу та експлуатацiї крана. Кра­нiвник залiзничного крана та його помiчник повиннi знати Iнструкцiї з сигналiзацiї, Пра­вила технiчної експлуатацiї та Iнструкцiю по руху поїздiв i маневро­вiй роботi, що дiють на залiзницях, у частинi, яка їх стосується, а кранiвник авто­мобiльного, гусеничного, пневмоколiсного крана – Пра­вила дорожнього руху.
1.13.2. Знати будову крана, будову i призначення його механiзмiв i приладiв безпеки.
1.13.3. Володiти навичками, необхiдними для керування механiзмами крана та догляду за ними.
1.13.4. Знати фактори, що впливають на стiйкiсть крана i причини втрати стiйкостi.
1.13.5. Знати асортимент i призначення мастильних ма­терiалiв, що застосовуються для змащування частин, якi труться.
1.13.6. Знати встановлений Правилами порядок обмiну сигналами зi стропальниками.
1.13.7. Знати безпечнi способи стропування i зачiплювання вантажiв.
1.13.8. Умiти визначати придатнiсть до роботи канатiв, знiмних вантажозахоплювальних пристроїв та тари (стропiв, траверс, захватiв тощо).
1.13.9. Знати встановлений Правилами порядок проведення робiт краном поблизу лiнiй електропередачi (далi – ЛЕП).
1.13.10. Знати прийоми звiльнення вiд дiї струму осiб, якi потрапили пiд напругу, i способи надання їм першої допомоги.
1.14. Кранiвник контролює роботу свого помiчника i стропальника, вiдповiдає за дiї учня, що проходить у нього стажування, i за порушення вказiвок щодо керування та обслуговування крана, викладе­них у виробничiй iнструкцiї.
1.15. Кранiвнику забороняється виводити з дiї прилади безпеки (заклинювати контактори, вимикати обмежувачi, наприк­лад такi, як: вантажопiдiймальностi або вантажного моменту, висоти пiдiймання га­ка, пiдiймання та опускання стрi­ли, гальмовi електромагнiти, елек­тричний захист тощо), а також виконувати роботу краном у разi їх несправностi.

2. Обов’язки кранiвника перед пуском крана в роботу
2.1. Перед тим як стати до роботи, кранiвник пере­свiдчується у справностi всiх механiзмiв, металоконструкцiй та iнших частин кра­на, а також у станi грунту або залiзничної колiї на мiсцi наступної роботи крана. Для цього кранiвник повинен:
2.1.1. Оглянути механiзми крана, їх крiплення i гальма, а також ходову частину, тяговi i буфернi пристрої.
2.1.2. Перевiрити наявнiсть i справнiсть огорож механiзмiв.
2.1.3. Перевiрити мащення передач, пiдшипникiв i канатiв, а також стан мастильних пристосувань i сальникiв.
2.1.4. Оглянути у доступних мiсцях металоконструкцiю i з’єднання секцiй стрiли та елементiв її пiдвiски (канатiв, розтяжок, блокiв, серг, тощо), а також металоконструкцiю i зварнi шви ходової рами (шасi) та поворотної частини.
2.1.5. Оглянути в доступних мiсцях стан канатiв та їх крiплення на барабанi, стрiлi, грейферi, а також укладку канатiв у рiвчаках блокiв i барабанiв.
2.1.6. Оглянути гак та його крiплення в обоймi, грейфер або вантажопiдiймальний магнiт, а також ланцюги i кiльця його пiдвiски.
2.1.7. Перевiрити справнiсть додаткових опор (висувних балок, домкратiв), стабiлiзаторiв, а у залiзничних кранiв – також рейкових захватiв.
2.1.8. Перевiрити комплектнiсть противаги i надiйнiсть її крiплення.
2.1.9. Перевiрити наявнiсть i справнiсть устаткування та приладiв безпеки на кранi (обмежувача вантажопiдiймальностi або вантажно­го моменту, всiх кiнцевих вимикачiв, покажчика вантажопiдiймальностi у залежностi вiд вильоту стрiли, покажчика нахилу крана тощо).
2.1.10. Перевiрити справнiсть освiтлення крана, буферних лiхтарiв i фар.
2.1.11. При прийманнi електричного крана провести зов­нiшнiй огляд (без зняття кожухiв i розбирання) електричних апаратiв (рубиль­никiв, контакторiв, контролерiв, пускових опорiв, гальмових електро­магнiтiв, кiнцевих вимикачiв), а також оглянути кiльця або колектори електричних машин та їх щiтки. Якщо кран живиться вiд зовнiшньої ме­режi, то кранiвник повинен перевiрити справнiсть гнучкого кабелю.
2.1.12. Провести при прийманнi крана з гiдроприводом огляд системи привода, гнучких шлангiв, якщо вони застосовуються, насосiв i запобiжних клапанiв на напiрних лiнiях.
2.1.13. Провести разом iз помiчником огляд парового котла на кранах iз паровим приводом; перевiрити стан i роботу контрольних приладiв, запiрної i регулювальної апаратури, а також запобiжних кла­панiв.
2.2. Кранiвник разом iз стропальником повинен пере­вiрити справнiсть знiмних вантажозахоплювальних пристроїв i наявнiсть на них клейм або бiрок iз позначенням ван­тажопiдiймальностi, дати випробу­вання i номера.
2.3. При прийманнi працюючого крана його огляд треба проводити разом iз кранiвником, який здає змiну. Для огляду крана адмiнiстра­цiя пiдприємства, установи або цеху зобов’язана надати на початку змiни необхiдний час.

2.4. Огляд крана повинен здiйснюватися тiльки при непрацюючих механiзмах, а огляд електрокрана – при вимкнутому рубильнику в кабi­нi кранiвника. Огляд гнучкого кабелю повинен здiйснюватися при вим­кнутому рубильнику, що подає напругу на кабель.
2.5. При оглядi крана кранiвник повинен користуватися переносною лампою з напругою не бiльше 42 В.
2.6. Пiсля огляду перед пуском крана в роботу кранiвник, пересвiдчившись у дотриманнi необхiдних габаритiв наближення, зобов’яза­ний випробувати механiзми на холостому ходу i перевiрити при цьому справнiсть дiї:
2.6.1. Механiзмiв крана та електричної апаратури, якщо така є.
2.6.2. Приладiв i пристроїв безпеки
2.6.3. Гальм.
2.6.4. Гiдросистеми на кранах з гiдросистемою.
2.7. При виявленнi пiд час огляду i випробування крана несправностей чи недолiкiв, якi перешкоджають безпечнiй роботi, i не­можливостi їх усунення своїми силами кранiвник, не приступаючи до ро­боти, доповiдає про це особi, вiд­повiдальнiй за утримання вантажопi­дiймальних кранiв в справ­­­ному станi, й iнформує особу, вiдповiдальну за безпечне проведення робiт з перемiщення вантажiв кранами.
2.8. Кранiвник не повинен ставати до роботи на кранi у разi наявностi таких несправностей:
2.8.1. Трiщин або деформацiй в металоконструкцiях крана.
2.8.2. Трiщин в елементах пiдвiски стрiли (сергах, тягах тощо), а також при вiдсутностi шплiнтiв i затискачiв у мiсцях крiплення ка­натiв або ослаблення їх крiплення.
2.8.3. Стрiловий i вантажний канати мають кiлькiсть об­ривiв дротин та поверхневе спрацювання, що перевищує встановленi Правилами норми, обiрвану сталку чи мiсцеве пошкодження (всi норми бракування канатiв вантажо­пiдiй­мальних кранiв викладенi в дод. 10 до Пра­вил).
2.8.4. Механiзми пiдiймання вантажу або стрiли мають дефекти (несправностi), що загрожують безпечностi роботи крана.
2.8.5. Деталi гальма механiзму пiдiймання вантажу або стрiли мають пошкодження.
2.8.6. Гаки мають зношення в зiвi, що перевищує 10% первiсної висоти перерiзу, несправнi запобiжнi замки, що запобiгають довiльно­му випаданню знiмного вантажозахоплювального пристрою, порушене крiп­лення його в обоймi.
2.8.7. Несправнi або вiдсутнi передбаченi паспортом крана та iн­струкцiєю заводу-виготовлювача по експлуатацiї крана прилади та прис­трої безпеки (обмежувач вантажопiдiй­маль­ностi або вантажного момен­ту, сигнальнi прилади, кiнцевi вимикачi механiзмiв, блокування то­що).
2.8.8. Пошкодженi або невкомплектованi додатковi опори, пошкод­женi або вiдсутнi рейковi захвати, гальмовi башмаки залiзничних кра­нiв, стабiлiзатори автомобiльних та iнших кранiв iз пiдресорною хо­довою частиною.
2.8.9. Вiдсутня огорожа механiзмiв i голих струмоведучих частин електроустаткування.
2.9. Вимоги п.2.8 повиннi також дотримуватися кра­нiвником у ра­зi виявлення ним пiд час огляду крана несправностей (дефектiв) при наявностi яких, вiдповiдно до вимог iнструкцiї заводу-виготовлювача по експлуатацiї крана, його робота не повинна допускатися до моменту усунення цих несправностей (дефектiв).
2.10. До початку роботи кранiвник зобов’язаний пере­свiдчитися в достатнiй освiтленостi робочої зони; при роботi автомобiльного крана зафiксувати пристрiй (стабiлiзатор) для зняття навантаження з ресор, а при роботi залiзничного крана без додаткових опор заклинити ресо­ри.
2.11. Здiйснивши приймання крана, кранiвник робить вiдповiдний запис про результати приймання у вахтовому журналi i пiсля одержання завдання вiд особи, вiдповiдальної за безпечне проведення робiт з перемiщення вантажiв кранами, стає до роботи згiдно з одержаним на­рядом.
2.12. Пiдключення електричних кранiв до джерела живлення повин­не здiйснюватися електромонтером. Виконувати це пiдключення кранiв­нику не дозволяється.

3. Обов’язки кранiвника пiд час роботи крана

3.1. Перед початком роботи кранiвник повинен перевiрити наяв­нiсть посвiдчення на право проведення робiт у стропальника, якщо стропальник уперше стає до роботи з ним. Якщо для стропування ванта­жiв призначенi робiтники, якi не мають посвiдчення стропальника, то кранiвник не повинен ставати до роботи.
3.2. Пiд час роботи механiзмiв кранiвник та його помiчник не повиннi вiдволiкатися вiд своїх прямих обов’язкiв, а також здiйсню­вати чистку, змащування i ремонт механiзмiв.
3.3. При обслуговуваннi крана кранiвником та його по­мiчником, а також при наявностi на кранi стажиста, жоден з них не має права вiд­ходити вiд крана навiть на короткий час, не попередивши про це один одного. При короткочаснiй вiдсутностi помiчника кранiвника парового крана кранiвник повнiстю бере на себе обслуговування парового котла. Забороняється залишати працюючим паровий котел без догляду навiть на короткий час. У разi потреби вiдлучитися кранiвник зобов’язаний зупинити двигун, який приводить до руху механiзми крана, замкнути на замок регулятор пари парових кранiв.
У разi вiдлучення кранiвника його помiчнику, стажисту або iншим особам керувати краном не дозволяється.
Входити на кран i сходити з нього пiд час його роботи не дозво­ляється.
3.4. Перед тим як здiйснити будь-який рух краном, кранiвник зо­бов’язаний пересвiдчитися, що його помiчник i стажист перебувають у безпечних мiсцях, а в зонi роботи крана немає стороннiх людей.
3.5. При раптовому припиненнi постачання струму до електричного крана кранiвник повинен поставити штурвали або рукоятки контролерiв у нульове положення i вимкнути рубильник у кабiнi.
3.6. При включеннi механiзмiв кранiвник повинен подати поперед­жувальний сигнал. Ця вимога повинна виконуватись також, якщо у роботi механiзмiв крана була перерва.
3.7. Пересування крана пiд ЛЕП повинно здiйснюватись при опуще­нiй стрiлi (у транспортному положеннi). Знаходження стрiли у будь­-якому робочому станi у цьому випадку забороняється.
3.8. При перемiщеннi крана з вантажем положення стрiли i ванта­жопiдiймальнiсть крана повиннi встановлюватися вiд­повiдно до вказi­вок, що мiстяться в iнструкцiї з монтажу та експлуатацiї крана. У разi вiдсутностi вказiвок, а також при перемiщеннi крана без ванта­жу стрiла повинна бути встановлена вздовж колiї. Здiйснювати одно­часно перемiщення крана i поворот стрiли не дозволяється. Винятки дозволяються для залiзничних грейферних кранiв, що працюють на пря­молiнiйнiй дiлянцi колiї.
3.9. Кранiвник зобов’язаний встановлювати кран на до­датковi (виноснi) опори, якщо це вимагається за характеристикою крана, при цьому вiн повинен стежити, щоб опори були справнi i пiд них пiдкла­денi мiцнi та стiйкi пiдкладки або вимощенi клiтки зi шпал; залiз­ничнi крани при цьому повиннi бути укрiпленi всiма наявними рейко­вими захватами.
Кран необхiдно встановлювати на всi додатковi опори, передбаче­нi для даної характеристики крана. Пiдкладати пiд додатковi опори нестiйкi пiдкладки, якi можуть руйнуватися або з яких може зiсков­знути опора при пiдiйманнi вантажу чи поворотi крана, не дозволяєть­ся.
3.10. Забороняється перебування кранiвника в кабiнi крана при встановленнi його на додатковi опори i при пере­веденнi їх у тран­спортне положення. Ця вимога не поширюється на крани, в яких вико­нання зазначених операцiй здiйснюється тiльки з кабiни крана автома­тично.
3.11. Пiдкладки пiд додатковi опори автомобiльного або пневмо­колiсного крана повиннi бути iнвентарною при­на­лежнiстю крана i пос­тiйно знаходитись на кранi. Якщо заводом-ви­готовлювачем передбачено зберiгання стропiв i пiдкладок пiд додатковi опори на неповоротнiй частинi крана, то знi­мання їх перед роботою й укладання на мiсце по­винен здiйснювати особисто кранiвник, працюючий на даному кра­нi.
3.12. Установлення кранiв для виконання будiвельно-монтажних робiт повинно проводитись згiдно з проектом виконання робiт, з вимога­ми якого мають бути пiд розписку ознайомленi кранiвники, котрi керу­ють кранами пiд час виконання робiт.
3.13. Кранiвник повинен установлювати стрiловий само­хiдний кран на спланованому i пiдготовленому майданчику з урахуванням категорiї i характеру грунту. Установлювати крани для роботи на свiжонасипано­му, невтрамбованому грунтi, а також на майданчику з нахилом, що пе­ревищує вказаний в їх паспортi, не дозволяється.
3.14. Установлювати стрiловi самохiднi крани на краю укосiв, котлованiв або канав можна за умови дотримання таких вiдстаней:
У разi неможливостi дотримання цих вiдстаней укiс має бути ук­рiплений згiдно з проектом.
3.15. При встановленнi залiзничного крана для робiт на криволi­нiйнiй дiлянцi колiї (на кривiй) без пересування кра­нiвник зобов’я­заний укрiпити його всiма наявними рейковими захватами, а при вста­новленнi його на ухилi, крiм того, зобов’язаний пiдкласти пiд коле­са гальмовi башмаки i за­крiпити кран ручним гальмом.
3.16. Робота на несправних залiзничних колiях i мiсцях, де не забезпечується надiйна стiйкiсть крана, не дозволяється. Про помi­чену несправнiсть залiзничної колiї машинiст зобов’язаний сповiсти­ти особу, вiдповiдальну за безпечне проведення робiт з перемiщення вантажiв кранами.
3.17. Спiльна робота по перемiщенню i пiдiйманню вантажу двома або кiлькома кранами допускається в окремих випадках i повинна здiйснюватися згiдно з проектом або технологiчною картою, розробле­ними спецiалiзованою ор­ганiзацiєю. В них повиннi бути наведенi схеми стропування i перемiщення вантажу iз зазначенням послiдовностi вико­нання операцiй, положення вантажних канатiв, а також мiститися вимо­ги до пiдготовки i стану колiї та iншi вказiвки щодо безпечного пiдiймання i перемiщення вантажiв. Робота повинна здiйснюватися пiд безпосереднiм керiвництвом особи, вiд­повiдальної за безпечне прове­дення робiт з перемiщення вантажiв кранами, чи спецiально призначе­ного iнженерно-технiчного працiвника; при цьому навантаження, що при­падає на кожний кран, не повинно перевищувати його вантажопiдiй­мальнiсть.
3.18. При пiдiйманнi i перемiщеннi вантажу кранiвник повинен керуватися такими вимогами:
3.18.1. Виконувати роботу краном тiльки за сигналом стропальни­ка. Якщо стропальник подає сигнал, дiючи всупереч iнструкцiї, то кранiвник за таким сигналом не повинен здiйснювати маневр крана. За пошкодження, спричиненi дiєю крана, внаслiдок виконання неправильно поданого сигналу, несуть вiдповiдальнiсть як кранiвник, так i стро­пальник, який подав неправильний сигнал. Обмiн сигналами мiж стро­пальником i кранiвником повинен здiйснюватися за встановленим на пiд­приємствi порядком. Рекомендована знакова сигналiзацiя наведена у додатку 15 до Правил.
Сигнал «Стiй!» кранiвник зобов’язаний виконувати незалежно вiд того, хто його подає.
3.18.2. Визначати за покажчиком вантажопiдiймальностi вантажо­пiдiймальнiсть для кожного вильоту стрiли. При ро­ботi крана на ухи­лi, а залiзничного – також на кривiй, коли покажчик вильоту не врахо­вує ухилу, вилiт стрiли визначити фактичним промiром, при цьому за­мiряється горизонтальна вiдстань вiд осi обертання поворотної части­ни крана до центра вiльно висячого гака.
3.18.3. Перед пiдiйманням вантажу попередити стропальника та всiх, хто знаходиться бiля крана, про необхiднiсть покинути зону пi­дiймання вантажу, а також про можливе опускання стрiли. Перемiщення вантажу можна здiйснювати лише за вiдсутностi людей у зонi роботи крана. Зазначенi вимоги кранiвник повинен виконувати також при пi­дiйманнi i перемiщеннi грейфера або вантажопiдiймального магнiту.
При роботi крана людям забороняється знаходитись поруч iз плат­формою, а також виходити на неповоротну частину, щоб не бути затис­нутим мiж поворотною i неповоротною частинами крана.
3.18.4. При навантаженнi i розвантаженнi вагонеток, автомашин i причепiв до них, залiзничних пiввагонiв i платформ робота крана доз­воляється тiльки у разi вiдсутностi людей на транспортних засобах, у чому кранiвник повинен попередньо пересвiдчитися.
Виняток може бути допущений при навантаженнi i роз­вантаженнi пiввагонiв, якщо з кабiни крана добре оглядається площа пiдлоги пiв­вагона i робiтник може вiдiйти вiд висячого (що пiдiймається, опус­кається, перемiщується) вантажу на безпечну вiдстань. Такi роботи повиннi проводитись за тех­нологiєю, розробленою пiдприємством (ор­ганiзацiєю), яке здiйснює навантаження i розвантаження пiввагонiв, й затвердженою його керiвництвом. При цьому в технологiї повиннi бу­ти зазначенi мiсця знаходження стропальникiв при пере­мiщеннi ванта­жiв i передбачена можливiсть їх виходу на естакади або навiснi май­данчики. Перебування людей на платформах, в автомашинах, у пiвваго­нах та iншому рухомому складi при навантаженнi i розвантаженнi їх магнiтними i грейферними кранами забороняється.
З вимогами технологiї до початку виконання зазначених робiт кранiвник повинен бути ознайомлений пiд розписку.
3.18.5. Встановлювати гак пiдiймального механiзму над вантажем так, щоб при пiдiйманнi виключався скiсний натяг вантажного каната.
3.18.6. При пiдiйманнi вантажу необхiдно попередньо пiдняти його на висоту 200–300 мм для перевiрки пра­вильностi стропу­вання вантажiв i надiйностi дiї гальма.
3.18.7. При пiдiйманнi вантажу вiдстань мiж обоймою гака та блоками на стрiлi повинна бути не менша нiж 500 мм.
3.18.8. Вантажi, якi перемiщуються у горизонтальному напрямку, необхiдно попередньо пiдняти на 500 мм вище за предмети, що зустрi­чаються на шляху.
3.18.9. При пiдiйманнi стрiли слiд стежити, щоб вона не пiдiй­малась вище положення, вiдповiдного найменшому робочому вильоту.
3.18.10. При пiдiйманнi, опусканнi та перемiщеннi вантажу, що знаходиться поблизу стiни, колони, штабеля, за­лiзничного вагона, ав­томашини, верстата або iншого обладнання, попередньо пересвiдчитися у вiдсутностi стропальника (зачiплювача) та iнших людей мiж ванта­жем, що пiдiймається, опускається або перемiщується, та зазначени­ми частинами будинку, обладнанням,транспортними засобами, а також у неможливостi черкання стрiлою або вантажем, що пiдiй­мається, за стi­ни, колони, вагони тощо.
3.18.11. Пiдiймання i перемiщення дрiбноштучних вантажiв повин­но здiйснюватися у спецiально призначенiй для цього тарi, при цьому має виключатися можливiсть випадання окремих вантажiв. Пiдiймання цегли у пiддонах без огорожi дозволяється при навантаженнi i розван­таженнi (на землю) автомашин, їх причепiв, а також за умови виведен­ня людей iз зони перемiщення вантажу.
3.18.12. Перед пiдiйманням вантажу з колодязя, канави, траншеї, котлована, а також перед опусканням вантажу в них попередньо перес­вiдчитися при опусканнi порожнього (ненавантаженого) гака в тому, що при його нижчому положеннi на барабанi лебiдки залишається не менше 1,5 витки каната, не враховуючи виткiв, що знаходяться пiд за­тискним пристроєм.
3.18.13. Укладання i розбирання вантажу повинно здiй­снюватися рiвномiрно, без порушення встановлених для складування вантажiв га­баритiв i без завалювання проходiв.
3.18.14. Уважно стежити за канатами; у випадку спадання їх iз барабанiв або блокiв, утворення петель, виявлення пошкоджень канатiв необхiдно припинити роботу крана.
3.18.15. Встановлювати кран або здiйснювати пере­мi­щення вантажiв на вiдстанi ближче 30 м вiд крайнього провода ЛЕП з напругою по­над 42 В кранiвник може тiльки за наявностi наряду-допуску, що виз­начає безпечнi умови такої роботи. Наряд-допуск повинен бути пiдпи­саний ке­рiв­ником (начальником, головним iнженером) пiдприємства чи органiзацiї, що виконує роботи, або iншою керiвною особою за її вка­зiвкою i видаватись на руки кранiвнику перед початком роботи. Кра­нiвнику забороняється самовiльно встановлювати кран для роботи поб­лизу ЛЕП, про що робиться запис у дорожньому листi. Робота крана поблизу ЛЕП має виконуватися пiд безпосереднiм керiвництвом особи, вiд­по­вi­дальної за безпечне проведення робiт з перемiщення вантажiв кранами. Ця особа повинна вказати кранiвнику мiсце встановлення кра­на та забезпечити виконання передбачених нарядом-допуском умов ро­бiт i зробити запис у вахтовому журналi кранiвника про дозвiл на ви­конання роботи. При проведеннi робiт в охороннiй зонi ЛЕП або у ме­жах розривiв, установлених Правилами охорони високовольтних елек­тричних мереж, наряд-допуск може бути виданий тiльки за наявностi дозволу органiзацiї, яка експлуатує ЛЕП.
3.18.16. Вантаж, який перемiщується краном i не має спецiальних пристроїв (петель, римiв, цапф тощо), має бути застроплений (обв’яза­ний) вiдповiдно до розроблених пiд­приємством способiв безпечного стропування (обв’язування) вантажiв. Графiчнi зображення цих спосо­бiв (схеми стропування) повиннi бути виданi на руки кранiвнику або вивiшенi у мiсцях виконання робiт. Для вантажiв, в яких наявнi пет­лi, цапфи, рими, призначенi для пiдiймання вантажу у рiзних положен­нях, також мають бути розробленi схеми стропування. Пiдiймання ван­тажу, на який не розробленi схеми стропування, повинно здiйснюватися у присутностi i пiд керiв­ництвом особи, вiдповiдальної за безпечне проведення робiт з перемiщення вантажiв кранами.
3.18.17. За наявностi у крана двох механiзмiв пiдiймання одночасна їх робота не дозволяється. Гак непрацюючого механiзму повинен бути завжди пiднятий у найвище положення.
3.18.18. У разi необхiдностi пересування залiзничного крана з вантажем по криволiнiйнiй дiлянцi колiї навантаження повинно бути меншим на 20% навантаження, встановленого для даного вильоту стрi­ли.
3.18.19. При роботi парового крана у зимовий час стежити за станом паропровода i пароводяних труб, iнжектора та насоса, а також перiодично пропускати пару у запасний бак iз водою (не допускаючи перегрiву води) та обiгрiвати вестову трубу iнжектора.
3.18.20. При роботi крана з грейфером, призначеним для сипких i кускових матерiалiв, не дозволяється проводити перевалку матерiалу, найбiльший розмiр кускiв якого перевищує 300 мм, а насипна маса пе­ревищує встановлену для даного грейфера. Перевалка штучного вантажу може здiй­снюватися лише спецiальним грейфером.
3.18.21. Робота грейферних i магнiтних кранiв допускається лише за умови вiдсутностi в зонi iх дiй людей, у тому числi пiдсобних ро­бiтникiв, якi обслуговують кран. Пiдсобнi робiтники можуть бути до­пущенi до виконання своїх обо­в’язкiв тiльки пiд час перерви у роботi крана, пiсля того як грейфер або магнiт буде опущений на землю.
3.18.22. При роботi крана з гаком чи пiдйомним еле­ктромагнiтом опускання вантажу, електромагнiту або стрiли необхiдно здiйснювати лише двигуном.
3.18.23. При одночаснiй роботi кiлькох залiзничних кранiв на однiй колiї (за виключенням спiльної роботи), щоб уникнути зiткнення, необхiдно зберiгати вiдстань мiж габаритами кранiв або габаритами пiдвiшених вантажiв не менше 5 м. Кранiвники повиннi попереджу­вати один одного сигналами про наближення свого крана.
3.18.24. При проведеннi робiт залiзничними кранами та при їх пересуваннi по електрифiкованих залiзничних колiях промислових пiд­приємств, на будiвництвi тощо для дотримання безпеки слiд керуватися Правилами безпеки пра­цiвникiв залiзничного транспорту на електрифi­кованих лiнiях.
3.18.25. Виконання робiт на територiї, небезпечнiй у вибухо- i пожежному вiдношеннi, або з отруйними, їдкими вантажами кранiвник може здiйснювати тiльки пiсля одержання спецiальної вказiвки вiд осо­би, вiдповiдальної за безпечне проведення робiт з перемiщення ван­тажiв кранами.
3.18.26. При роботi стрiлового самохiдного крана вiдстань мiж поворотною частиною крана при будь-якому його по­ложеннi i габаритами будiвель або штабелями вантажiв чи iншими предметами повинна бути не менше 1 м.
3.19. При пiдiйманнi i перемiщеннi вантажiв кранiвнику заборо­няється:
3.19.1. Допускати до стропування, зачiплювання та обв’язування вантажiв осiб, якi не мають посвiдчення стро­пальникiв (зачiплюва­чiв), а також застосовувати знiмнi ван­тажозахоплювальнi пристрої, що не мають клейм або бiрок iз зазначенням його номера, вантажопiдiй­мальностi i дати випробування. Кранiвник у цих випадках повинен при­пинити роботу краном i довести до вiдома особи, вiдповiдальної за безпечне проведення робiт з перемiщення вантажiв кранами.
3.19.2. Пiдiймати чи кантувати вантаж, маса якого перевищує вантажопiдiймальнiсть крана для даного вильоту стрi­ли. Якщо кранiв­ник не знає маси вантажу, то вiн повинен одержати такi вiдомостi в особи, вiдповiдальної за безпечне проведення робiт з перемiщення ван­тажiв кранами.
3.19.3. Опускати стрiлу з вантажем до вильоту, при котрому ван­тажопiдiймальнiсть крана буде меншою за масу вантажу, що пiдiймаєть­ся.
3.19.4. Здiйснювати рiзке гальмування при поворотi стрiли з ван­тажем.
3.19.5. Пiдтягувати вантаж по землi, рейках чи лагах гаком крана при скiсному натягу канатiв, а також пересувати залiзничнi ва­гони, платформи, вагонетки або вiзки за допомогою гака.
3.19.6. Вiдривати гаком або грейфером вантаж, засипаний землею чи примерзлий до землi, закладений iншими вантажами, укрiплений бол­тами або залитий бетоном.
3.19.7. Звiльняти краном защемленi вантажем знiмнi вантажоза­хоплювальнi пристрої (стропи, ланцюги, траверси, захвати тощо).
3.19.8. Пiдiймати залiзобетоннi i бетоннi вироби масою понад 500 кг, що не мають маркування та позначки про фактичну масу.
3.19.9. Пiдiймати:
– залiзобетоннi вироби з пошкодженими петлями;
– вантаж, стропування (обв’язка, зачiплювання) якого не вiдпо­вiдає схемам безпечних методiв стропування;
– вантаж, що знаходиться у нестiйкому положеннi;
– вантаж, пiдвiшений за один рiг дворогого гака
– вантаж у переповненiй вище бортiв тарi.
3.19.10. Укладати вантаж на електричнi кабелi та трубопроводи, а також на краю укосу або траншеї.
3.19.11. Пiдiймати вантаж iз людьми, якi перебувають на ньому, а також вантаж, що вирiвнюється масою людей або пiдтримується рука­ми. Пiдiймання людей кранами допускається у виключних випадках з ви­користанням для цього спе­цiальних колисок (кабiн) i розробки спецi­алiзованою ор­ганiзацiєю проекта, що вiдображає всi заходи по забез­печенню безпечного виконання цих робiт. Проект повинен бути узгод­жений з органом Держнаглядохоронпрацi. З проектом пiд розписку має бути ознайомлений кранiвник.
3.19.12. Передавати керування краном особам, якi не мають прав на керування краном, а також допускати до самостiйного керування уч­нiв i стажистiв без спостереження за ними.
3.19.13. Здiйснювати навантаження i розвантаження автомашин при перебуваннi шофера або iнших осiб у кабiнi.
3.19.14. Пiдiймати балони iз стиснутим або зрiдженим газом, не укладенi в спецiальнi контейнери.
3.20. Кранiвник зобов’язаний опустити вантаж, припинити роботу крана i сповiстити про це особу, вiдповiдальну за безпечне проведення робiт з перемiщення вантажiв кранами у разi виникнення несправнос­тей, зазначених у п. 2.8.1–2.8.9 i 2.9 цієї Типової iнструк­цiї, а також:
3.20.1. При наближеннi грози, сильному вiтрi, швидкiсть якого перевищує допустиму для роботи даного крана та зазначену в його пас­портi, при цьому кранiвник повинен виконати вказiвку iнструкцiї за­воду-виготовлювача щодо за­побiгання угону крана вiтром.
3.20.2. При недостатнiй освiтленостi мiсця роботи крана, сильному снiгопадi або туманi, а також в iнших випадках, коли кранiвник погано розрiзняє сигнали стропальника або перемiщуваний вантаж.
3.20.3. При температурi повiтря нижче допустимої мiну­сової, позначеної в паспортi крана.
3.20.4. При закручуваннi канатiв вантажного полiспаста.
3.21. Котел парового крана повинен бути негайно зупинений у таких випадках:
3.21.1. При упусканнi води. При цьому пiдживлення водою не допускається.
3.21.2. При припиненнi дiї всiх запобiжних клапанiв.
3.21.3. При припиненнi дiї всiх живильних пристроїв або всiх водовказiвних приладiв.
3.21.4. При виявленнi в основних елементах котла (ба­рабанi, вогневiй коробцi, трубнiй решiтцi) трiщин, випинiв, пропускiв у зварних швах, обривiв двох чи бiльше зв’язок, що знаходяться поруч.
3.22. Якщо пiд час дiї крана трапиться аварiя або нещасний випадок, то кранiвник зобов’язаний довести про це до вiдома особи, вiдповiдальної за безпечне проведення робiт з перемiщення вантажiв кранами, а також особи, вiд­повi­дальної за утримання вантажопiдiй­мального крана у справному станi.
3.23. При виникненнi на кранi пожежi машинiст зобов’язаний негайно приступити до її гасiння, викликавши одночасно через членiв бригади, що обслуговує кран, пожежну охорону. При пожежi на елек­тричному кранi насамперед треба вимкнути рубильник, що подає напругу на кран.

4. Обов’язки кранiвника пiсля закiнчення роботи крана

4.1. По закiнченнi роботи крана кранiвник зобов’язаний додержуватись таких вимог:
4.1.1. Не залишати вантаж, магнiт або грейфер у пiд­вiшеному станi.
4.1.2. Поставити кран у призначене для стоянки мiсце, загальмувати його, а пiд колеса залiзничного крана, крiм того, пiдкласти гальмовi башмаки.
4.1.3. Установити стрiлу i гак у положення, визначене iнструкцiєю заводу-виготовлювача з монтажу та експлуатацiї крана.
4.1.4. Зупинити двигун, вимкнути рубильник електричного крана у кабiнi, якщо кран живиться вiд зовнiшнього джерела. Рубильник перед гнучким кабелем повинен бути вимкнений i запертий на замок.
4.1.5. Не залишати залiзничний кран на дiлянцi колiї, що має ухил.
4.1.6. Не залишати паровий кран пiд тиском пари у котлi та iз вогнем у топцi без нагляду з боку помiчника кранiвника.
4.2. При роботi крана в кiлька змiн машинiст, який здає змiну, повинен сповiстити свого змiнника про всi неполадки в роботi крана i здати змiну, зробивши у вахтовому (змiн­ному) журналi вiдповiдний за­пис.

5. Обслуговування крана

5.1. Кранiвник вiдповiдає за правильне обслуговування крана, при цьому вiн повинен:
5.1.1. Утримувати механiзми та обладнання крана у справ­ностi та чистотi.
5.1.2. Своєчасно робити змащування всiх механiзмiв крана i канатiв згiдно з вказiвкою iнструкцiї заводу-виготовлювача.
5.1.3. Стежити за тим, щоб його помiчник (на паровому кранi) обслуговував паровий котел у повнiй вiдповiдностi з iнструкцiєю для персоналу котельних.
5.1.4. Мастильнi та обтиральнi матерiали зберiгати у закритому посудi. Використаний обтиральний матерiал не­обхiдно прийняти з кра­на.
5.1.5. Знати строки i результати проведення слюсарями та електромонтерами профiлактичних перiодичних оглядiв крана та його окре­мих механiзмiв i вузлiв iз записом у журналi профiлактичних оглядiв.
5.2. Усунення несправностей, що виникли пiд час роботи крана, здiйснюється за заявкою кранiвника. Iншi види ремонту крана та очи­щення котла вiд накипу на парових кранах здiйснюються в установленi власником цих кранiв строки.

6. Вiдповiдальнiсть кранiвника

6.1. Кранiвник стрiлового самохiдного крана, навчений та атестований згiдно з Правилами, несе особисту вiд­по­вi­дальнiсть за пору­шення вимог, викладених у данiй Типовiй iнструкцiї, у вiдповiдностi з чинним законодавством України.




Категорія: Інструкції з охорони праці | Додав: ohranatruda
Переглядів: 3491 | Завантажень: 1 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar




Copyright otipb.at.ua © 2024
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 987

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
журнал акт протокол правила Анимешник S2014 графік Будівлі закон инструктаж положение водители навчання первая помощь скачать безопасность жизнедеятельности скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга підручник инструкции по охране труда мультфильм видеоприкол Видео анекдоты Инструкция Кран робота Должностная инструкция грейфер такелажники АМОРТИЗАТОР веревка Канат юмор Прикол Дрель Дерева автотранспорт шиномонтаж Порядок трубопровод баня видео урок Автомобили грузовики Торговля БЕЗКОШТОВНО бесплатно Лекции плакаты агитация приказ скачати Кодекс науково-практичний коментар лекції Метро авария автомобиль Пожар Книги травматизм звіт издательства Лифт электроустановки Гост відео Опс ост горение киностудия Кіно кино Пособие Банк програма тестування тестирование программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство Цивільний захист плакат постер Цивільна безпека дтп бжд литература Водитель цирк сиз спецодежда зоопарк Реєстрація погрузка выгрузка Автослесарь животные грузчика дворника азс аптечка скринсейвер коментар Комментарий взрыв Презентация связь ртуть холодильники медицина Здравоохранение ppt Художник воздух шум СН Документальний фільм Архивы Эвакуация Тренировка заземление ожоги памятка угарный газ Питание харчування игра Гра склад офис электрооборудование ПУЭ офіс презентація сельское хозяйство розрахунок Пожарная безопасность безопасность Дробление сварка вывоз мусора Бомбы должностные инструкции СП общежитие психология ограждения образование Машиностроение снип сборник вопросы и ответы Молот окраска Первая медицинская помощь iso бухгалтер артисты библиотекарь библиограф газ инсульт Пчеловодство Театр авіація Справочник детское кресло электросварка Видеоурок PowerPoint стрес пляж Аптека Газонокосилка жкх вибрация ДСП Глаза НПК ринок Автодор біологія Легкая промышленность кон спирт атп Радиация излучение школи ультразвук спорт аудит Делопроизводство и секретарское дел відпочинок Средства защиты эргономика опасные грузы интимный словарь смотреть онлайн бе методика гн учебное пособие рабочее место статистика стенд ЗОШ Тара Інформатика та комп'ютерна техніка Информатика очки железная дорога фільм Туризм респиратор флот вентиляция контроль компьютер бассейн трактор больницы виноградарство Фізична культура история Історія вагон вокзал буй трамвай авиастроение Пропаганда Діти лифты Respirator дк титан цинк пожаротушение журнали Обж чрезвычайные ситуации ДНЗ Школа заряд выставки землетрясение тваринництво судна дозиметр ожог концепт Лесное хозяйство Методичний посібник детский сад дизайн роз'яснення завдання гидротехнические сооружения ПТМ НС билеты вопросы автоклав дискомфорт гармонизация Законодательство авиапредприятие аеропорт ведро станки Бункер вебинар байк басейн en кровотечение настанова допуск грипп заходи Відеоурок асбест библиотека музей Дворник бронхит крани Bulldog Kärcher зерно
РЕКЛАМА

Кнопка сайту




Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.