Інформація до роздумів . Обмороження виникають при тривалому перебуванні на повітрі при низьких температурах, при зіткненні тіла з холодним металом на морозі. Помилково вважати, що отримують обмороження тільки на морозі. Відомі випадки, коли обмороження наступало при температурі повітря і вище 0 градусів при підвищеній вологості і сильному вітрі, особливо якщо на людині легкий одяг, тісне або мокре взуття. Випадки обмороження при плюсовій температурі повітря, аж до плюс 15 градусів, відзначалися в першу і другу світові війни.
Призводять до обмороження та замерзання також загальне ослаблення організму внаслідок перенапруги, втоми, голоду і алкогольного сп'яніння. Часом не останню роль в замерзанні грає страх перед холодом, особливо у людей, що потрапили в холодну воду або в снігові замети, а також при травмі взимку і втраті здатності до пересування.
Частіше піддаються обмороженню пальці ніг, рідше пальці рук і ще менш часто - ніс, вуха, щоки, підборіддя.
Розрізняють чотири ступені обмороження:
I ступінь - почервоніння і набряк,
II ступінь - утворення пухирів,
III ступінь - омертвіння шкіри,
IV ступінь - омертвіння частини тіла (пальців, стоп).
В результаті загального охолодження організму настає замерзання: з'являється слабкість, сонливість, запаморочення, потім зменшується пульс і дихання, порушується мова. У кінцевій стадії замерзання м'язи потерпілого скорочені, кінцівки зігнуті, притиснуті до тулуба і сильно напружені, зіниці звужені.
Як надати першу допомогу потерпілому?
Якщо побіліли щоки, ніс, вуха, достатньо їх розтерти чистою, сухою, теплою рукою до почервоніння і появи поколювання. Краще розтирати обморожену частину тіла спиртом, горілкою, одеколоном. Якщо їх немає, розтирати можна м'якою рукавичкою, хутряним коміром або сухою фланеллю.
Не можна розтирати снігом (як вважають деякі), т.к. сніг не зігріває, а охолоджує відморожені ділянки та ушкоджує шкіру (можна занести інфекцію).
Під час розтирання потерпілому рекомендують рухати пальцями, стопами. Масаж роблять від кінчиків пальців до центру тулуба. З ніг взуття потрібно знімати обережно, щоб не пошкодити обморожені пальці. Якщо без зусиль зняти не вдається, треба розпороти взуття ножем по шву.
Якщо потерпілого не можна помістити в тепле приміщення, то зігрівання може бути проведено поблизу джерел тепла (багаття, нагрівальні прилади), але без форсованої дії тепла на якусь одну ділянку тіла: такий місцевий нагрів біля розпечених каменів, багаття, печі, гарячих труб вкрай небезпечний.
Одночасно з розтиранням і зігріванням потерпілому потрібно дати випити гарячий чай, каву. Масаж роблять до почервоніння шкіри і відновлення чутливості. Потім шкіру протирають спиртом (горілкою або одеколоном) і накладають пов'язку.
При обмороженнях ІІІ- IV ступенів розкривати міхури і робити масаж забороняється. Уражену шкіру треба протерти спиртом і накласти по можливості стерильну пов'язку (індивідуальний пакет, бинт). Якщо є умови, то краще всього зігрівати кінцівки в ємності (ванні) з теплою водою, починаючи з температури 30 градусів і протягом 15-20 хвилин довівши температуру до 40 градусів шляхом додавання гарячої води. Одночасно проводиться легкий масаж кінцівок. Після відновлення кровообігу кінцівку витягують з води, витирають насухо, обробляють спиртом (горілкою, одеколоном), накладають суху стерильну пов'язку і утеплюють кінцівку ватою або тканиною.
В аварійних умовах, щоб обігріти потерпілого, треба зняти з нього мокрий і обмерзлий одяг, посадити на коліна так, щоб його спина щільно стикалася з грудьми людини, яка надає допомогу. Чим менше шарів одягу поділяють тіла, чим більше площа зіткнення тіл, тим ефективніше зігрівання. Треба пам'ятати, що замерзла людина самостійно (без обігріву зовні) зігрітися не в змозі, скільки б теплого одягу на нього не наділи. Надаючи першу допомогу при замерзанні, постраждалого поступово зігрівають: вносять у тепле приміщення, розрізають по швам одяг і починають розтирати все тіло чистими руками теплою м'якою тканиною, поки шкіра не почервоніє. Ще краще опустити замерзлого в ванну з теплою водою, до 37 градусів. Коли з'являться перші ознаки пожвавлення і кінцівки почнуть згинатися і розгинатися, потрібно поступово і дуже обережно, без особливих зусиль, почати рухати їх в суглобах. Як тільки замерзлий почне приходити до тями, йому потрібно дати випити гарячого чаю, кави , прийняти гарячу рідку їжу, серцеві засоби .
У теплому приміщенні не рекомендується вкутувати замерзлого в ковдри, так як вони ізолюють його від теплого повітря. Слід пам'ятати, що тканини потерпілого дуже легко травмуються, тому поводитися з замерзлим треба з надзвичайною обережністю.
У кожному разі, при першій же можливості необхідно звернутися до лікаря.