НАПБ В.01.059-2009/980 Правила пожежної безпеки для культових споруд Затверджено Наказ МНС України від 18.05.2009 N 339 / Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 червня 2009 р. за N 506/16522
Правила пожежної безпеки для культових споруд встановлюють вимоги пожежної безпеки під час будівництва, реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення та експлуатації таких споруд. Ці Правила розроблені відповідно до Закону України "Про пожежну безпеку” та постанови Кабінету Міністрів України від 01.07.2002 N 870 "Про затвердження Програми забезпечення пожежної безпеки на період до 2010 року” і є обов’язковими для виконання юридичними особами та фізичними особами — підприємствами незалежно від форм власності та виду їх діяльності. Забезпечення пожежної безпеки в культових спорудах покладається на настоятелів цих споруд та уповноважених ними осіб. Під час нового будівництва або реконструкції культових споруд забезпечення пожежної безпеки покладається на замовника або уповноважену ним особу та будівельну організацію.
Концепція Державної цільової соціальної програми забезпечення пожежної безпеки на 2011 - 2015 роки
Схвалено Розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 2348-р
Закон України "Про пожежну безпеку" визначає, що забезпечення пожежної безпеки є невід'ємною частиною реалізації державної політики у сфері охорони життя та здоров'я людей, національного багатства і навколишнього природного середовища. За офіційними даними, з 2000 по 2009 рік у державі зареєстровано 523848 пожеж, унаслідок яких загинуло 37503 особи та було травмовано 17867 осіб. У середньому щодня виникало 145 пожеж, унаслідок яких гинуло десять та отримувало травми п'ять осіб, вогнем знищувалося або пошкоджувалося 60 будівель та споруд і вісім одиниць техніки. Прямі матеріальні збитки від пожеж за зазначений період становлять понад 2 млрд. 211 млн. гривень, а загальні економічні витрати - більш як 7 млрд. гривень, або в середньому близько 0,75 відсотка валового внутрішнього продукту. Велика кількість пожеж та їх наслідки свідчать про гостру необхідність підвищення ефективності охорони життя людей, національного багатства і навколишнього природного середовища, що потребує посилення протипожежного захисту об'єктів підвищеної небезпеки, об'єктів з масовим перебуванням людей та населених пунктів......
НАПБ 03.003-2009 Норми пожежної безпеки для пасажирських вагонів Затверджені Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 30.01.2009 року № 103
Норми пожежної безпеки для пасажирських вагонів визначають необхідний на даному етапі розвитку вагонобудування рівень протипожежного захисту пасажирських вагонів для перевезення пасажирів на залізничному транспорті та спрямовані на зниження ризику травмування пасажирів і матеріальних втрат унаслідок пожеж у вагонах. Ці Норми поширюються на проектування, побудову нових, виконання: капітально-відновлювального (КВР), капітального з подовженням терміну експлуатації (КРП), капітального другого обсягу з модернізацією (КР-2М), капітального другого обсягу (КР-2), капітального першого обсягу (КР-1), деповського (ДР) ремонтів та експлуатацію на залізничному транспорті України колії 1520 мм всіх типів пасажирських вагонів.
НАПБ Б.02.014-2004 Положення про порядок погодження з органами державного пожежного нагляду проектних рішень, на які не встановлено норми та правила, обґрунтованих відхилень від обов'язкових вимог нормативних документів Положение о порядке согласования с органами государственного пожарного надзора проектных решений, на которые не установлены нормы и правила, обгрунтованих отклонений от обязательных требований нормативных документов.
Затверджено Наказом МНС України выд 15.11.2004 № 170, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2004 р. за № 1467/10066
Положення про порядок погодження з органами державного пожежного нагляду проектних рішень, на які не встановлено норми та правила, обґрунтованих відхилень від обов'язкових вимог нормативних документів (далі - Положення) встановлює порядок розгляду та погодження з органами державного пожежного нагляду (далі - держпожнагляд) проектних рішень, на які не встановлено норми і правила щодо забезпечення пожежної безпеки, а також обґрунтованих відхилень від обов'язкових вимог нормативних документів (далі - НД) у проектно-кошторисній документації (проекти, робочі проекти, робоча документація) на нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт будинків і споруд та інших об'єктів, розширення і технічне переоснащення підприємств стадії проектування, що підлягає затвердженню (далі - проекти будівництва), якщо вона розробляється за рішенням замовника на основі затверджених технікоекономічних обґрунтувань інвестицій (для об'єктів промислового призначення) або ескізного проекту (для об'єктів цивільного призначення). Сфера дії Положення поширюється на міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, виробничі об'єднання незалежно від виду діяльності і форм власності, творчі колективи та окремих фахівців (далі - організація-розробник), які розробляють проекти будівництва, якщо останнє містить обґрунтовані відхилення від протипожежних вимог державних будівельних норм. Положення призначене для застосування на території України усіма учасниками інвестиційного процесу в будівництві незалежно від виду діяльності і форм власності, а також органами держпожнагляду, якщо інше не передбачено законодавством України.
Порядок видачi органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи пiдприємств та оренду примiщень
Кабiнет Мiнiстрiв України Постановою вiд 10 листопада 2010 р. № 1073 вніс змiни до Порядку видачi органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи пiдприємств та оренду примiщень, затвердженого ПКМУ вiд 14 лютого 2001 р. № 150.
Згiдно зi змiнами:
строк видачi дозволу збiльшено з 5 до 10 днiв; конкретизовано пiдстави для вiдмови у видачi дозволу; наведено перелiк пiдстав для анулювання дозволу.
Формат документу: pdf / Постанова чинна з 06.12.2010 року
НАПБ 05.017-94 Інструкція по експлуатації і ремонту пожежних рукавів. Затверджено: ГУПО МВС України, 17.01.1994 / Узгоджено: УкрНді-ПБ МВС України, 10.01.94 Інструкція по експлуатації та ремонту пожежний рукавів визначає основні вимоги по організації, зберіганню. експлуатації ремонту, а також технічному обслуговуванню пожежних рукавів в підрозділах пожежної охооони України. Інструкція призначається для практичної діяльності підрозділів пожежної охорони та учбових закладів.
ППБО 07-91. Правила пожежної безпеки для закладів охорони здоров'я Затверджені Міністерством охорони здоров'я СРСР 30 серпня 1991 і ГУПО МВС СРСР 30 червня 1991 Узгоджено: Всесоюзної федерацією профспілок працівників охорони здоров'я 9 серпня 1990 (Лист № 01-05-3). Всесоюзним Радою з управління курортами профспілок 12 березня 1991 (Лист № 26-11).
Ці Правила встановлюють основні вимоги пожежної безпеки для лікувально-профілактичних, санітарно-профілактичних, аптечних і дитячих установ, науково-дослідних центрів та інститутів, навчальних закладів, інших організацій і підприємств системи охорони здоров'я. При розташуванні на території закладів будівель, споруд та приміщень іншого функціонального призначення (культурно-видовищні, торговельні, громадського харчування та ін) Поряд з цими Правилами слід також виконувати вимоги відповідних державних і галузевих (за функціональним призначенням) правил пожежної безпеки, стандартів та інших нормативних документів. Усі працюючі в установі (незалежно від займаної посади та характеру виконуваної роботи) зобов'язані чітко знати і суворо виконувати встановлені правила пожежної безпеки, не допускати дій, що можуть призвести до вибуху або пожежі. У разі виявлення пожежі кожен співробітник зобов'язаний: негайно повідомити про це в пожежну охорону; вжити заходів до евакуації людей; при необхідності знеструмити прилади та обладнання, відключити вентиляцію; приступити до гасіння пожежі наявними засобами пожежогасіння (вогнегасник, внутрішній пожежний кран, установка пожежогасіння і т.п.); вжити заходів за викликом до місця пожежі керівника підрозділу. Керівники установ та їх структурних підрозділів, вихователі, медичний і обслуговуючий персонал, особи а також, винні в порушенні цих Правил, несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Рекомендації з розробки інструкцій про заходи пожежної безпеки в будинках і приміщеннях на ринках України
Затверджені Заступником начальника Держпожбезпеки МВС України П.Ф.Борисовим 4 грудня 2002 року
Рекомендації з розробки інструкцій про заходи пожежної безпеки в будинках і приміщеннях на ринках України незалежно від їх форм власності встановлюють вимоги до побудови, викладу та змісту інструкцій про заходи пожежної безпеки Інструкції повинні відповідати Закону України "Про пожежну безпеку", Правилам пожежної безпеки в Україні та вимогам інших нормативних актів з питань пожежної безпеки. Ці Інструкції повинні встановлювати порядок та способи забезпечення пожежної безпеки, обов'язки і дії працівників у разі виникнення пожежі, включати порядок оповіщення людей та повідомлення про неї в пожежну охорону, евакуації людей і матеріальних цінностей, застосування засобів пожежогасіння та взаємодії з підрозділами пожежної охорони. Проекти інструкцій підлягають узгодженню з начальником добровільної пожежної дружини (у разі її наявності), а також з іншими зацікавленими службами ринку. Директор (власник) ринку забезпечує періодичну перевірку інструкцій, своєчасне внесення змін або опрацювання нових інструкцій не рідше одного разу на 5 років. Інструкція підлягає достроковому перегляду або скасуванню, якщо виявлено її невідповідність вимогам законо¬давчих актів та інших державних НАПБ.
НАПБ Б.02.013-2003 Положення про порядок розроблення, затвердження, перегляду, скасування та реєстрації нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки Затверджено Наказом МНС України 23.09.2003 № 355 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 вересня 2003 р. за № 874/8195
Положення про порядок розроблення, затвердження, перегляду, скасування та реєстрації нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки визначає перелік до-кументів, що належать до нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, встановлює порядок їх розроблення, затвердження, перегляду, внесення змін і доповнень, скасування та ре-єстрації. Положення поширюється на всі міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності. Положення розроблено на підставі Закон України "Пропожежнубезпеку" від 17 грудня 1993 року.
Примірна інструкція про порядок прийняття в експлуатацію робіт протипожежного призначення Затверджена Наказом Держпожбезпеки від «21» червня 2010р. № 94
Ця Інструкція розроблена у відповідності до Закону України «Про пожежну
безпеку», постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 №1243 Про
Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, ДБН
В.2.5-13-98 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Пожежна автоматика
будинків і споруд», ДБН А.2.2-3-2004 «Проектування, порядок розроблення,
погодження та затвердження проектної документації для будівництва», ДБН
А.3.1-3-94 «Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.
Основні положення», НАПБ Б.07.016-2004 «Ліцензійні умови провадження
господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного
обслуговування засобів протипожежного захисту та сисем опалення, оцінки
протипожежного стану об’єктів», НАПБ Б.01.012-2007 «Правила з
вогнезахисту», НАПБ Б.07.007-2004 «Порядок проведення державної
експертизи щодо пожежної безпеки проектів будівництва та іншої
документації» чинного законодавства і відповідає вимогам наказів МНС
України, Державним будівельним нормам та іншим нормативно-правовим
актам.
1.2. Інструкція визначає порядок прийняття в експлуатацію робіт
протипожежного призначення а також замовлення, постачання, зберігання,
обліку і звітності використання бланків актів прийняття в експлуатацію
робіт протипожежного призначення (надалі – актів).
НАПБ Б.07.029-2007 Порядок розподілу суб'єктів господарювання за
ступенем ризику їх господарської діяльності для безпеки життя і здоров'я населення, навколишнього природного середовища щодо пожежної безпеки Порядок распределения субъектов хозяйствования по степени риска их хозяйственной деятельности для безопасности жизни и здоровья населения, окружающей природной среды относительно пожарной безопасности
Затверджено: Постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2007 р. № 1324 Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року № 803, від 21 жовтня 2009 року № 1109
Цей Порядок визначає критерії розподілу суб'єктів господарювання за
ступенем ризику їх господарської діяльності для безпеки життя і здоров'я
населення, навколишнього природного середовища щодо пожежної безпеки та
періодичність проведення посадовими особами органів державного
пожежного нагляду планових перевірок з метою врегулювання питань
державного нагляду (контролю) у сфері пожежної безпеки.
НАОП 1.1.23-8.01-92 НАПБ В.06.015-92/110 Класифікація основних приміщень газової промисловості щодо вибухопожежної і пожежної безпеки
Настоящий классификатор распространяется на проектируемые и реконструируемые, а также эксплуатируемые производственные и складские здания газовой промышленности в части определения категории помещений и зданий по взрывопожарной и пожарной опасности, а также в части определения класса взрывоопасных и пожароопасных зон. Административно-бытовые и общественные здания и помещения по взрывопожарной и пожарной опасности не категорируются. Они должны удовлетворять требованиям пожарной безопасности, изложенным в соответствующих нормативных документах. Затверджено: мінгазпром СРСР, 09.07.1992 діє з: 09.07.1992 (взамен ВНТП 8-88) Категории основных помещений газовой промышленности по взрывопожарной и пожарной опасности установлены в соответствии с общесоюзными нормами технологического проектирования "Определение категорий помещении и зданий по взрывопожарной и пожарной опасности (ОНТП24-86) .
НАПБ В.01.058-2008/112 Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів.
Затверджено наказом Міністерства палива та енергетики України за № 658 від 24.12.2008. Зареєстровано в Мінюсті за № 235/16251 від 16.03.2009.
Ці Правила встановлюють основні вимоги пожежної безпеки, яких необхідно дотримуватися під час експлуатації об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів.
Ці Правила є обов'язковими для виконання на всіх підприємствах, що пов'язані зі зберіганням, транспортуванням та реалізацією нафтопродуктів в Україні, незалежно від видів їх діяльності і форм власності.
До об'єктів зберігання нафтопродуктів віднесено склади нафтопродуктів з комплексом основних і допоміжних технологічних об'єктів (зливно-наливні естакади, насосні для перекачування нафтопродуктів, резервуарні парки тощо), до об'єктів транспортування нафтопродуктів віднесено об'єкти магістральних нафтопродукто-проводів, до об'єктів реалізації нафтопродуктів віднесено автозаправні станції.
Ці Правила не поширюються на товарно-сировинні резервуарні парки нафтопереробних заводів, сировинні парки нафтохімічних підприємств, видаткові склади нафтопродуктів, що входять до складу підприємств (промислових, транспортних, енергетичних тощо).
НАПБ В.06.014-92/510 (РД 31.31.54-92 ) Перечень зданий, помещений и сооружений морского транспорта с указанием категорий взрывопожарной и пожарной опасности и класса зон, подлежащих оборудованию установками пожаротушения и пожарной сигнализации.
Узгоджено: ПАС МВС СРСР, 07.02.92 №20/6/ 45 Затверджено: Департамент морського транспорту мінтрансу РРФСР, 01.08.1992 діє з: 01.08.1992
Перечень распространяется на проектирование, строительство и эксплуатацию зданий (помещений), сооружений и других объектов морского транспорта и обязателен для учета в проектировании и хозяйственной деятельности предприятий и организаций работниками, ответственными за обеспечение пожарной и взрывопожарной безопасности, а также оборудование и эксплуатацию установок и средств пожаротушения и пожарной (охранной) сигнализации. Данный перечень составлен на основе ОНТП 24-86/МВД СССР "Определение категорий помещений и зданий по взрывопожарной и пожарной безопасности". Перечень не распространяется на здания и помещения для производства и хранения взрывчатых веществ (ВВ), средств инициирования ВВ, а также здания и сооружения (включая причалы для обслуживания и ремонта судов с атомными установками), в которых размещаются и обрабатываются радиоактивные вещества.
НАПБ В.06.013-89/510 Перечень категорий помещений и сооружений автотранспортных и авторемонтных предприятий по взрывопожарной и пожарной опасности и классов взрывоопасных и пожароопасных зон по правилам устройства электроустановок.
Перечень категорий помещений и сооружений автотранспортных и авторемонтных предприятий по взрывопожарной и пожарной опасности и классов взрывоопасных и пожароопасных зон по правилам устройства электроустановок разработан Гипроавтотрансом в соответствии с требованиями ОНТП 24-86 МВД СССР и "Правил устройства электроустановок" (ПУЭ издание шестое). С введением в действие Перечня... считать утратившим силу Приказ Министерства от 20.12.84 N 138 и изменения к нему N 1 от 11.07.85 и N 2 от 27.01.86 Перечень категорий помещений и сооружений автотранспортных (АТП) и авторемонтных предприятий (АРП) по взрывопожарной и пожарной опасности и классов взрывоопасных и пожароопасных зон по правилам устройства электроустановок разработан на основании задания, утвержденного Заместителем Министра автомобильного транспорта РСФСР 23.05.87. "Перечень" разработан в соответствии с требованиями Общесоюзных норм технологического проектирования "Определение категорий помещений и зданий по взрывопожарной и пожарной опасности" ОНТП 24-86 и "Правил устройства электроустановок" (ПУЭ издание шестое). Отнесение к категории В помещений хранения, ежедневного технического обслуживания, текущего ремонта и диагностирования подвижного состава, работающего на жидком и газообразном топливе, согласовано ГУПО МВД СССР (письма от 22.03.88 N 16/609 и от 29.11.88 N 7/6/2312) с учетом выполнения мероприятий, указанных в письме ГУПО МВД СССР от 29.12.85 N 716/4286. Перечень категорий помещений по взрывопожарной и пожарной опасности, классов взрывоопасных и пожароопасных зон по ПУЭ предназначен для использования при проектировании, строительстве и эксплуатации различных типов автотранспортных предприятий и их отдельных зданий и сооружений, авторемонтных предприятий, станций и баз технического обслуживания в системе Минавтотранса РСФСР. В случае применения в технологическом процессе технического обслуживания и ремонта подвижного состава новых эксплуатационных и ремонтных материалов, не указанных в настоящем "Перечне...", категории помещений следует определять расчетным путем по методике, указанной в ОНТП 24-86, или по перечням аналогичных производств в других отраслях народного хозяйства, утвержденных министерствами и ведомствами в установленном порядке.