Автоматичні спринклери є ефективними і надійними елементами системи пожежної безпеки будівель. Згідно з дослідженням проведеним у 2009 році 4,6% житлових будинків в США були обладнані спринклерами. Цей показник зріс порівняно з 2007 роком, коли наявність протипожежних спринклерів було зареєстровано в 3,9% житлових будинків. При цьому серед будинків, побудованих за попередні чотири роки, спринклерні системи були в 18,5% будинків.
За статистикою в 2006-2010 рр.. приблизно в 9% випадків будівлі, в яких траплялися пожежі, були обладнані спринклерними системами пожежогасіння. Крім того, спринклерами були обладнані 55% медичних установ, 48% виробничих приміщень, 51% готелів і мотелів, 53% в'язниць, 53% гуртожитків, в яких були зареєстровані пожежі.
Тим не менш, спринклерні системи пожежогасіння ще рідко зустрічаються в освітніх установах (34%), офісах і магазинах (23%) і особливо в житлових будинках (6%), де відбувається найбільше число випадків загибелі людей від пожеж. А це значить, є ще великий потенціал використання спринклерів для запобігання загибелі людей і скорочення матеріальних збитків.
Спринклерні системи ретельно розробляються для того, щоб включатися при пожежі і не включатися без необхідності. Кожен спринклер реагує тільки на пожежу в своїй області. Витрати води при роботі спринклерів виявляються істотно меншими в порівнянні з традиційним гасінням пожежі, тому що чим раніше починається гасіння, тим менше води потрібно.
За статистикою спринклери спрацювали в 91% випадків, включаючи пожежі в споруджуваних будинках. Активовані спринклери були ефективними в 96% випадків. Найбільш поширені водні спринклерні системи ефективно працювали 89% випадків, а сухі спринклерні системи ефективно спрацювали в 76% випадків.
Відповідно до стандарту NFPA 13, розділ 3.4, водними називаються спринклерні системи, підключені до системи водопостачання, які починають розбризкувати воду під дією тепла, що утворюється при пожежі. У сухих спрінклерниех системах містяться повітря або азот під тиском, які випускається при активації спринклерів в разі пожежі, дозволяючи воді пройти по трубах в розбризкувачі.
За даними NFPA (Національної асоціації пожежної безпеки, США) при використанні водних спринклерів було зареєстровано на 83% менше випадків загибелі людей при пожежах, а матеріальний збиток був нижче на 69%.
У тих випадках коли спринклерні системи не спрацьовували при пожежах найбільш частою причиною (63%) було їх відключення до початку пожежі, яке могло бути пов'язано з профілактичним оглядом або обслуговуванням. Іншими частими причинами були поломка системи через втручання людей (18%), відсутність технічного обслуговування (6%) і невідповідність системи типу пожеж (5%). Тільки 8% невдач були пов'язані з несправністю компонентів спринклерної системи.
У тих випадках, коли спринклерні системи спрацьовували, але виявлялися неефективними, найбільш частою причиною, було те, що вода не досягла вогню (53%) або тому що води було недостатньо (18%). Іншими значущими причинами були втручання людей, які пошкодили систему (9%), відсутність технічного обслуговування (8%) і невідповідність системи типу пожежі (3%).