Але не все залежить від керівника. Сама специфіка виробництва може бути пов'язана з факторами підвищеної небезпеки, шкідливості і т. д. У таких випадках роботодавець повинен компенсувати працівникові «шкідливість» його роботи, виходячи з норм чинного законодавства, наприклад:
• надати йому додаткову відпустку (ст. 7 Закону № 504);
• установити підвищену оплату праці (сг. 100 КЗпП);
* забезпечити видачу спецодягу і засобів індивідуального захисту (ст. 163, 164 КЗпП);
* видавати мило, знешкоджуючі засоби, а також молоко і лікувально-профілактичне харчування (ст. 165, 166 КЗпП);
• організовувати обов'язкові медогляди (ст. 169 КЗпП).
Крім того, «шкідливість» робочого місця забороняє роботодавцеві залучати на таку роботу жінок (ст. 174 КЗпП) і неповнолітніх (ст. 190 КЗпП).
Що стосується інтересів працівників, то працівник може отримати пенсію за віком на пільгових умовах, якщо доведе, що певний період часу пропрацював у небезпечних і шкідливих умовах (ст. 13 Закону № 1788).
Як же виявити шкідливі і небезпечні (далі за текстом -ШіН) фактори виробництва, які служать підставою для виконання роботодавцем своїх обов'язків, а працівникам дозволяють претендувати на пільгову пенсію? Відповідь очевидна: проводити атестацію робочих місць за умовами праці (п. 2 Порядку № 442).
Отже, мета проведення атестації — оформити правові підстави надання на підприємстві передбачених законом гарантій і компенсацій для працівників із ШіН умовами праці.
2. Як на практиці визначити, чи потрібно підприємству проводити атестацію?Роботодавець повинен організувати на своєму підприємстві атестацію робочих місць, якщо його виробництво (техпроцеси, обладнання, сировина, продукція) є потенційним джерелом ШіН факторів, які
можуть несприятливо впливати на здоров'я працівників (п. 1 Порядку № 442). Визначення шкідливих і небезпечних умов праці наведене в п. 4 Гігієнічної кла-
сифікації, затвердженої Наказом МОЗ № 528.
Правовою підставою для проведення таких атестацій служать нормативні акти з питань охорони і гігієни праці, а також списки виробництв, робіт, професій та посад із ШіН умовами праці (п. 1.2 Рекомендацій № 41).
Для того щоб з'ясувати, чи потрібно проводити атестацію, підприємство з небезпечним або шкідливим виробництвом вивчає норми охорони та гігієни праці щодо свого виробництва, а також:
• списки виробництв, професій і посад, що дають право на пільги при отриманні пенсії за віком,
затверджені Постановою № 36;
• переліки робіт, на яких установлюється підвищена оплата праці (наприклад, перелік таких робіт у будівництві затверджений Постановою № 576);
• список виробництв, робіт, цехів, професій і посад, робота на яких дає право на додаткову відпустку
у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці, затверджений Постановою № 1290;
• перелік професій, що передбачають обов'язковий медогляд, затверджений Наказом № 45;
• Перелік № 4430-87, що містить назви хімічних речовин, при роботі з якими рекомендується видавати молоко.
Знайшовши в цих документах роботи, фактори, професії, які є на робочих місцях його підприємства, роботодавець проводить атестацію таких місць. Причому атестація повинна проводитися незалежно від того, є роботодавець юридичною особою чи приватним підприємцем.
3. Як проводиться атестація?Основні нормативні документи, що регулюють процес проведення атестації на підприємстві, — Постанова № 442 та Рекомендації № 41.
Проведення атестації оформляється наказом керівника, у якому вказується склад атестаційної комісії, строки проведення атестації, порядок проведення
досліджень робочих місць і т. д. До складу комісії слід включати працівників кадрової служби, служби охорони праці підприємства, представників профспілкового комітету та| інших спеціалістів.
До речі, відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника.
Атестація робочих місць проводиться не рідше одного разу на 5 років. Частіше атестація може проводитися, якщо це прямо передбачено колективним договором підприємства. Позачергова атестація може бути проведена в тому випадку, якщо умови праці на підприємстві істотно змінилися.
Для санітарно-гігієнічних досліджень при атестації залучаються санітарні лабораторії, це можуть бути лабораторії місцевих санепідстанцій.
У процесі атестації комісія заповнює Карту умов праці (додаток 2 до Рекомендацій № 41) за кожним робочим місцем. Така карта підписується головою та членами атестаційної комісії.
У результаті атестації повинні бути оформлені такі документи:
1. Перелік робочих місць, за якими підтверджено пільги і компенсації у зв'язку із ШіН умовами праці. Такий перелік підписується головою комісії та затверджується наказом керівника підприємства. На підприємстві він зберігається 50 років. Причому за кожним працівником, чия посада або робота внесені до цього переліку, підприємство повинне зробити витяг з наказу і додати до його трудової книжки.
2. Перелік робочих місць з несприятливими умовами праці, на яких необхідно здійснити першочергові заходи щодо поліпшення.
3. Якщо підприємство планує добровільно за свій рахунок виплачувати будь-які компенсації працівникам на умовах колективного договору або виплачувати за свій рахунок пенсію на умовах ч. З ст. 13 Закону № 504, — тоді за наслідками атестації складається перелік робочих місць таких працівників. Цей перелік і буде підставою для передбачених колдоговором виплат.
4. Якщо атестацію не проводити, які можуть бути наслідки?По-перше, якщо атестація не проводилася, але підприємство несе затрати на виплату компенсацій і надання гарантій працівникам (додаткові відпустки, підвищена оплата праці, спецодяї і і. д.), при пе ревірці можуть виникнути питання з приводу правомірності таких виплат, а також проблеми з оподаткуванням таких виплат.
По-друге, якщо підприємство не проведе атестацію і не надаватиме належні працівникам гарантії та виплачуватиме компенсації, то кожний «шкідливий» працівник може звернутися до суду і вимагати відшкодування матеріального і морального збитку. У такому разі непрове-дення атестації не тільки не в|рятує роботодавця від відповідальності, але, навпаки, стане доказом його провини.
По-третє, непроведення атестації робочих місць є порушенням законодавства про охорону праці, зокрема Постанови № 442. Порушник — керівник підприємства може бути притягнений до адміністративної відповідальності у вигляді сплати штрафу від 2 до 5 НМДГ (ч. 2 ст. 41 КУпАП).
Перелік документів1. КЗпП - Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-Х/111.
2. КУпАП - Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-Х.
3. Закон № 504 - Закон України від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки».
4. Закон № 1788 - Закон України від 05.11.91 р. № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення».
5. Постанова № 36 - постанова КМУ від 16.01.03 р. № 36 «Про затвердження списків виробництв, робі|г, професій, посад і показників, зайнятість 8 яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах».
6. Постанова № 442 - постанова КМУ від 01.08.91 р. № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці».
7. Постанова № 576 - постанова КМУ від 12.07.05 р. № 576 «Про затвердження переліку робіт із важкими, шкідливими та особливо шкідливими умовами праці у будівництві, на яких встановлюється підвищена оплата праці».
8. Постанова № 1290 - постанова КМУ від 17.11.97 р. № 1290 «Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників 8 яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці».
9. Наказ № 45 - наказ Міністерства охорони здоров'я України від 31.03.94 р. № 45 «Про затвердження Положення про порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій».
10. Наказ № 528 - наказ Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.01 р. № 528 «Про затвердження Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу».
11. Перелік № 4430-87 - Перелік хімічних речовин, при роботі з якими у профілактичних цілях рекомендується вживання молока або інших рівноцінних харчових продуктів, затверджений Міністерством охорони здоров'я СРСР від 04.11.87 р. за № 4430-87.
12. Рекомендації № 41 - Методичні рекомендації для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені постановою Міністерства праці України від 01.09.92 р. № 41.
Олег ЗІНЕНКО, юрист БАЛАНС ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ТИЖНЕВИК №24(670), 11 ЧЕРВНЯ 2007р.