Охорона праці та пожежна безпека в Україні

Середа, 18.12.2024
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 18.117.119.158· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Література з питань охорони праці [337]
Література з питань пожежної безпеки [169]
Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( [295]
Література з ЦО, ЦЗ, БЖД [153]
РЕКЛАМА

Останні коментарі
Где найти актуальную ссылку?

Доброго дня. 
Прошу пояснити, потрібно видавати наказ/розпорядження чи просто затвердити пере




спасибо за труд, спасибо за сайт )) Сколько лет прошло ... Пришла за инструкцией

у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год

Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
Головна » Файли » Підручники та інша література » Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки (

Атестація робочих місць: кому це потрібно?
[ ] 18.09.2009, 13:19

Коли кадровик, бухгалтер або юрист уперше чує фразу «атестація робочих місць за умовами праці», у його уяві виникає купа нудної звітної документації, яку невідомо навіщо потрібно заповнювати.
Кому потрібна така атестація? І в яких випадках? Ці запитання виникають часто. Давайте подивимося, що ж це насправді: «бюрократизм» правових норм чи об'єктивна виробнича необхідність?

1. Навіщо потрібно проводити таку атестацію?

У кожного працівника повинно бути своє робоче місце — це раз.
На робочому місці повинні бути створені умови, необхідні для виконання конкретних службових завдань, це два.

Умови праці на робочому місці повинні бути нешкідливими і безпечними для працівника — це три.
І ось про це «раз-два-три» і повинен потурбуватися роботодавець (ст. 29 та 153 КЗпП).
Але не все залежить від керівника. Сама специфіка виробництва може бути пов'язана з факторами підвищеної небезпеки, шкідливості і т. д. У таких випадках роботодавець повинен компенсувати працівникові «шкідливість» його роботи, виходячи з норм чинного законодавства, наприклад:
•   надати йому додаткову відпустку (ст. 7 Закону № 504);
•   установити підвищену оплату праці (сг. 100 КЗпП);
*   забезпечити видачу спецодягу і засобів індивідуального захисту (ст. 163, 164 КЗпП);
*   видавати мило, знешкоджуючі засоби, а також молоко і лікувально-профілактичне харчування (ст. 165, 166 КЗпП);
•   організовувати обов'язкові медогляди (ст. 169 КЗпП).
Крім того, «шкідливість» робочого місця забороняє роботодавцеві залучати на таку роботу жінок (ст. 174 КЗпП) і неповнолітніх (ст. 190 КЗпП).
Що стосується інтересів працівників, то працівник може отримати пенсію за віком на пільгових умовах, якщо доведе, що певний період часу пропрацював у небезпечних і шкідливих умовах (ст. 13 Закону № 1788).
Як же виявити шкідливі і небезпечні (далі за текстом -ШіН) фактори виробництва, які служать підставою для виконання роботодавцем своїх обов'язків, а працівникам дозволяють претендувати на пільгову пенсію? Відповідь очевидна: проводити атестацію робочих місць за умовами праці (п. 2 Порядку № 442).
Отже, мета проведення атестації — оформити правові підстави надання на підприємстві передбачених законом гарантій і компенсацій для працівників із ШіН умовами праці.

2. Як на практиці визначити, чи потрібно підприємству проводити атестацію?


Роботодавець повинен організувати на своєму підприємстві атестацію робочих місць, якщо його виробництво (техпроцеси, обладнання, сировина, продукція) є потенційним джерелом ШіН факторів, які
можуть несприятливо впливати на здоров'я працівників (п. 1 Порядку № 442). Визначення шкідливих і небезпечних умов праці наведене в п. 4 Гігієнічної кла-
сифікації, затвердженої Наказом МОЗ № 528.
Правовою підставою для проведення таких атестацій служать нормативні акти з питань охорони і гігієни праці, а також списки виробництв, робіт, професій та посад із ШіН умовами праці (п. 1.2 Рекомендацій № 41).
Для того щоб з'ясувати, чи потрібно проводити атестацію, підприємство з небезпечним або шкідливим виробництвом вивчає норми охорони та гігієни праці щодо свого виробництва, а також:
•  списки виробництв, професій і посад, що дають право на пільги при отриманні пенсії за віком,
затверджені Постановою № 36;
•   переліки робіт, на яких установлюється підвищена оплата праці (наприклад, перелік таких робіт у будівництві затверджений Постановою № 576);
•   список виробництв, робіт, цехів, професій і посад, робота на яких дає право на додаткову відпустку
у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці, затверджений Постановою № 1290;
•   перелік професій, що передбачають обов'язковий медогляд, затверджений Наказом № 45;
•   Перелік № 4430-87, що містить назви хімічних речовин, при роботі з якими рекомендується видавати молоко.
Знайшовши в цих документах роботи, фактори, професії, які є на робочих місцях його підприємства, роботодавець проводить атестацію таких місць. Причому атестація повинна проводитися незалежно від того, є роботодавець юридичною особою чи приватним підприємцем.


3. Як проводиться атестація?

Основні нормативні документи, що регулюють процес проведення атестації на підприємстві, — Постанова № 442 та Рекомендації № 41.
Проведення атестації оформляється наказом керівника, у якому вказується склад атестаційної комісії, строки проведення атестації, порядок проведення
досліджень робочих місць і т. д. До складу комісії слід включати працівників кадрової служби, служби охорони праці підприємства, представників профспілкового комітету та| інших спеціалістів.
До речі, відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника.
Атестація робочих місць проводиться не рідше одного разу на 5 років. Частіше атестація може проводитися, якщо це прямо передбачено колективним договором підприємства. Позачергова атестація може бути проведена в тому випадку, якщо умови праці на підприємстві істотно змінилися.
Для санітарно-гігієнічних досліджень при атестації залучаються санітарні лабораторії, це можуть бути лабораторії місцевих санепідстанцій.
У процесі атестації комісія заповнює Карту умов праці (додаток 2 до Рекомендацій № 41) за кожним робочим місцем. Така карта підписується головою та членами атестаційної комісії.
У результаті атестації повинні бути оформлені такі документи:
1.  Перелік робочих місць, за якими підтверджено пільги і компенсації у зв'язку із ШіН умовами праці. Такий перелік підписується головою комісії та затверджується наказом керівника підприємства. На підприємстві він зберігається 50 років. Причому за кожним працівником, чия посада або робота внесені до цього переліку, підприємство повинне зробити витяг з наказу і додати до його трудової книжки.
2.  Перелік робочих місць з несприятливими умовами праці, на яких необхідно здійснити першочергові заходи щодо поліпшення.
3.  Якщо підприємство планує добровільно за свій рахунок виплачувати будь-які компенсації працівникам на умовах колективного договору або виплачувати за свій рахунок пенсію на умовах ч. З ст. 13 Закону № 504, — тоді за наслідками атестації складається перелік робочих місць таких працівників. Цей перелік і буде підставою для передбачених колдоговором виплат.


4. Якщо атестацію не проводити, які можуть бути наслідки?


По-перше, якщо атестація не проводилася, але підприємство несе затрати на виплату компенсацій і надання гарантій працівникам (додаткові відпустки, підвищена оплата праці, спецодяї і і. д.), при пе ревірці можуть виникнути питання з приводу правомірності таких виплат, а також проблеми з оподаткуванням таких виплат.
По-друге, якщо підприємство не проведе атестацію і не надаватиме належні працівникам гарантії та виплачуватиме компенсації, то кожний «шкідливий» працівник може звернутися до суду і вимагати відшкодування матеріального і морального збитку. У такому разі непрове-дення атестації не тільки не в|рятує роботодавця від відповідальності, але, навпаки, стане доказом його провини.
По-третє, непроведення атестації робочих місць є порушенням законодавства про охорону праці, зокрема Постанови № 442. Порушник — керівник підприємства може бути притягнений до адміністративної відповідальності у вигляді сплати штрафу від 2 до 5 НМДГ (ч. 2 ст. 41 КУпАП).


Перелік документів

1.  КЗпП - Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-Х/111.
2.  КУпАП - Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-Х.
3.  Закон № 504 - Закон України від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки».
4.  Закон № 1788 - Закон України від 05.11.91 р. № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення».
5.  Постанова № 36 - постанова КМУ від 16.01.03 р. № 36 «Про затвердження списків виробництв, робі|г, професій, посад і показників, зайнятість 8 яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах».
6.  Постанова № 442 - постанова КМУ від 01.08.91 р. № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці».
7.  Постанова № 576 - постанова КМУ від 12.07.05 р. № 576 «Про затвердження переліку робіт із важкими, шкідливими та особливо шкідливими умовами праці у будівництві, на яких встановлюється підвищена оплата праці».
8.  Постанова № 1290 - постанова КМУ від 17.11.97 р. № 1290 «Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників 8 яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці».
9.  Наказ № 45 - наказ Міністерства охорони здоров'я України від 31.03.94 р. № 45 «Про затвердження Положення про порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій».
10.  Наказ № 528 - наказ Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.01 р. № 528 «Про затвердження Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу».
11.  Перелік № 4430-87 - Перелік хімічних речовин, при роботі з якими у профілактичних цілях рекомендується вживання молока або інших рівноцінних харчових продуктів, затверджений Міністерством охорони здоров'я СРСР від 04.11.87 р. за № 4430-87.
12.  Рекомендації № 41 - Методичні рекомендації для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені постановою Міністерства праці України від 01.09.92 р. № 41.

Олег ЗІНЕНКО, юрист                                          БАЛАНС ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ТИЖНЕВИК №24(670), 11 ЧЕРВНЯ 2007р.






Категорія: Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( | Додав: ohranatruda | Теги: атестація робочих місць
Переглядів: 4534 | Завантажень: 1 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar




Copyright otipb.at.ua © 2024
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Чи потрібен на сайті розділ із студентськими роботами?
Всього відповідей: 899

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
журнал акт протокол правила Анимешник S2014 графік Будівлі закон инструктаж положение водители навчання первая помощь скачать безопасность жизнедеятельности скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга підручник инструкции по охране труда мультфильм видеоприкол Видео анекдоты Инструкция Кран робота Должностная инструкция грейфер такелажники АМОРТИЗАТОР веревка Канат юмор Прикол Дрель Дерева автотранспорт шиномонтаж Порядок трубопровод баня видео урок Автомобили грузовики Торговля БЕЗКОШТОВНО бесплатно Лекции плакаты агитация приказ скачати Кодекс науково-практичний коментар лекції Метро авария автомобиль Пожар Книги травматизм звіт издательства Лифт электроустановки Гост відео Опс ост горение киностудия Кіно кино Пособие Банк програма тестування тестирование программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство Цивільний захист плакат постер Цивільна безпека дтп бжд литература Водитель цирк сиз спецодежда зоопарк Реєстрація погрузка выгрузка Автослесарь животные грузчика дворника азс аптечка скринсейвер коментар Комментарий взрыв Презентация связь ртуть холодильники медицина Здравоохранение ppt Художник воздух шум СН Документальний фільм Архивы Эвакуация Тренировка заземление ожоги памятка угарный газ Питание харчування игра Гра склад офис электрооборудование ПУЭ офіс презентація сельское хозяйство розрахунок Пожарная безопасность безопасность Дробление сварка вывоз мусора Бомбы должностные инструкции СП общежитие психология ограждения образование Машиностроение снип сборник вопросы и ответы Молот окраска Первая медицинская помощь iso бухгалтер артисты библиотекарь библиограф газ инсульт Пчеловодство Театр авіація Справочник детское кресло электросварка Видеоурок PowerPoint стрес пляж Аптека Газонокосилка жкх вибрация ДСП Глаза НПК ринок Автодор біологія Легкая промышленность кон спирт атп Радиация излучение школи ультразвук спорт аудит Делопроизводство и секретарское дел відпочинок Средства защиты эргономика опасные грузы интимный словарь смотреть онлайн бе методика гн учебное пособие рабочее место статистика стенд ЗОШ Тара Інформатика та комп'ютерна техніка Информатика очки железная дорога фільм Туризм респиратор флот вентиляция контроль компьютер бассейн трактор больницы виноградарство Фізична культура история Історія вагон вокзал буй трамвай авиастроение Пропаганда Діти лифты Respirator дк титан цинк пожаротушение журнали Обж чрезвычайные ситуации ДНЗ Школа заряд выставки землетрясение тваринництво судна дозиметр ожог концепт Лесное хозяйство Методичний посібник детский сад дизайн роз'яснення завдання гидротехнические сооружения ПТМ НС билеты вопросы автоклав дискомфорт гармонизация Законодательство авиапредприятие аеропорт ведро станки Бункер вебинар байк басейн en кровотечение настанова допуск грипп заходи Відеоурок асбест библиотека музей Дворник бронхит крани Bulldog Kärcher зерно
РЕКЛАМА

Кнопка сайту




Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.