Охорона праці та пожежна безпека в Україні

Вівторок, 21.05.2019
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 54.227.76.35· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Література з питань охорони праці [336]
Література з питань пожежної безпеки [169]
Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( [294]
Література з ЦО, ЦЗ, БЖД [153]
РЕКЛАМА
загрузка...
Останні коментарі
у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во...

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год


РЕКЛАМА
Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
загрузка...
Головна » Файли » Підручники та інша література » Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки (

Атестація робочих місць: кому це потрібно?
[ ] 18.09.2009, 13:19

Коли кадровик, бухгалтер або юрист уперше чує фразу «атестація робочих місць за умовами праці», у його уяві виникає купа нудної звітної документації, яку невідомо навіщо потрібно заповнювати.
Кому потрібна така атестація? І в яких випадках? Ці запитання виникають часто. Давайте подивимося, що ж це насправді: «бюрократизм» правових норм чи об'єктивна виробнича необхідність?

1. Навіщо потрібно проводити таку атестацію?

У кожного працівника повинно бути своє робоче місце — це раз.
На робочому місці повинні бути створені умови, необхідні для виконання конкретних службових завдань, це два.

Умови праці на робочому місці повинні бути нешкідливими і безпечними для працівника — це три.
І ось про це «раз-два-три» і повинен потурбуватися роботодавець (ст. 29 та 153 КЗпП).
Але не все залежить від керівника. Сама специфіка виробництва може бути пов'язана з факторами підвищеної небезпеки, шкідливості і т. д. У таких випадках роботодавець повинен компенсувати працівникові «шкідливість» його роботи, виходячи з норм чинного законодавства, наприклад:
•   надати йому додаткову відпустку (ст. 7 Закону № 504);
•   установити підвищену оплату праці (сг. 100 КЗпП);
*   забезпечити видачу спецодягу і засобів індивідуального захисту (ст. 163, 164 КЗпП);
*   видавати мило, знешкоджуючі засоби, а також молоко і лікувально-профілактичне харчування (ст. 165, 166 КЗпП);
•   організовувати обов'язкові медогляди (ст. 169 КЗпП).
Крім того, «шкідливість» робочого місця забороняє роботодавцеві залучати на таку роботу жінок (ст. 174 КЗпП) і неповнолітніх (ст. 190 КЗпП).
Що стосується інтересів працівників, то працівник може отримати пенсію за віком на пільгових умовах, якщо доведе, що певний період часу пропрацював у небезпечних і шкідливих умовах (ст. 13 Закону № 1788).
Як же виявити шкідливі і небезпечні (далі за текстом -ШіН) фактори виробництва, які служать підставою для виконання роботодавцем своїх обов'язків, а працівникам дозволяють претендувати на пільгову пенсію? Відповідь очевидна: проводити атестацію робочих місць за умовами праці (п. 2 Порядку № 442).
Отже, мета проведення атестації — оформити правові підстави надання на підприємстві передбачених законом гарантій і компенсацій для працівників із ШіН умовами праці.

2. Як на практиці визначити, чи потрібно підприємству проводити атестацію?


Роботодавець повинен організувати на своєму підприємстві атестацію робочих місць, якщо його виробництво (техпроцеси, обладнання, сировина, продукція) є потенційним джерелом ШіН факторів, які
можуть несприятливо впливати на здоров'я працівників (п. 1 Порядку № 442). Визначення шкідливих і небезпечних умов праці наведене в п. 4 Гігієнічної кла-
сифікації, затвердженої Наказом МОЗ № 528.
Правовою підставою для проведення таких атестацій служать нормативні акти з питань охорони і гігієни праці, а також списки виробництв, робіт, професій та посад із ШіН умовами праці (п. 1.2 Рекомендацій № 41).
Для того щоб з'ясувати, чи потрібно проводити атестацію, підприємство з небезпечним або шкідливим виробництвом вивчає норми охорони та гігієни праці щодо свого виробництва, а також:
•  списки виробництв, професій і посад, що дають право на пільги при отриманні пенсії за віком,
затверджені Постановою № 36;
•   переліки робіт, на яких установлюється підвищена оплата праці (наприклад, перелік таких робіт у будівництві затверджений Постановою № 576);
•   список виробництв, робіт, цехів, професій і посад, робота на яких дає право на додаткову відпустку
у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці, затверджений Постановою № 1290;
•   перелік професій, що передбачають обов'язковий медогляд, затверджений Наказом № 45;
•   Перелік № 4430-87, що містить назви хімічних речовин, при роботі з якими рекомендується видавати молоко.
Знайшовши в цих документах роботи, фактори, професії, які є на робочих місцях його підприємства, роботодавець проводить атестацію таких місць. Причому атестація повинна проводитися незалежно від того, є роботодавець юридичною особою чи приватним підприємцем.


3. Як проводиться атестація?

Основні нормативні документи, що регулюють процес проведення атестації на підприємстві, — Постанова № 442 та Рекомендації № 41.
Проведення атестації оформляється наказом керівника, у якому вказується склад атестаційної комісії, строки проведення атестації, порядок проведення
досліджень робочих місць і т. д. До складу комісії слід включати працівників кадрової служби, служби охорони праці підприємства, представників профспілкового комітету та| інших спеціалістів.
До речі, відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника.
Атестація робочих місць проводиться не рідше одного разу на 5 років. Частіше атестація може проводитися, якщо це прямо передбачено колективним договором підприємства. Позачергова атестація може бути проведена в тому випадку, якщо умови праці на підприємстві істотно змінилися.
Для санітарно-гігієнічних досліджень при атестації залучаються санітарні лабораторії, це можуть бути лабораторії місцевих санепідстанцій.
У процесі атестації комісія заповнює Карту умов праці (додаток 2 до Рекомендацій № 41) за кожним робочим місцем. Така карта підписується головою та членами атестаційної комісії.
У результаті атестації повинні бути оформлені такі документи:
1.  Перелік робочих місць, за якими підтверджено пільги і компенсації у зв'язку із ШіН умовами праці. Такий перелік підписується головою комісії та затверджується наказом керівника підприємства. На підприємстві він зберігається 50 років. Причому за кожним працівником, чия посада або робота внесені до цього переліку, підприємство повинне зробити витяг з наказу і додати до його трудової книжки.
2.  Перелік робочих місць з несприятливими умовами праці, на яких необхідно здійснити першочергові заходи щодо поліпшення.
3.  Якщо підприємство планує добровільно за свій рахунок виплачувати будь-які компенсації працівникам на умовах колективного договору або виплачувати за свій рахунок пенсію на умовах ч. З ст. 13 Закону № 504, — тоді за наслідками атестації складається перелік робочих місць таких працівників. Цей перелік і буде підставою для передбачених колдоговором виплат.


4. Якщо атестацію не проводити, які можуть бути наслідки?


По-перше, якщо атестація не проводилася, але підприємство несе затрати на виплату компенсацій і надання гарантій працівникам (додаткові відпустки, підвищена оплата праці, спецодяї і і. д.), при пе ревірці можуть виникнути питання з приводу правомірності таких виплат, а також проблеми з оподаткуванням таких виплат.
По-друге, якщо підприємство не проведе атестацію і не надаватиме належні працівникам гарантії та виплачуватиме компенсації, то кожний «шкідливий» працівник може звернутися до суду і вимагати відшкодування матеріального і морального збитку. У такому разі непрове-дення атестації не тільки не в|рятує роботодавця від відповідальності, але, навпаки, стане доказом його провини.
По-третє, непроведення атестації робочих місць є порушенням законодавства про охорону праці, зокрема Постанови № 442. Порушник — керівник підприємства може бути притягнений до адміністративної відповідальності у вигляді сплати штрафу від 2 до 5 НМДГ (ч. 2 ст. 41 КУпАП).


Перелік документів

1.  КЗпП - Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-Х/111.
2.  КУпАП - Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-Х.
3.  Закон № 504 - Закон України від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки».
4.  Закон № 1788 - Закон України від 05.11.91 р. № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення».
5.  Постанова № 36 - постанова КМУ від 16.01.03 р. № 36 «Про затвердження списків виробництв, робі|г, професій, посад і показників, зайнятість 8 яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах».
6.  Постанова № 442 - постанова КМУ від 01.08.91 р. № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці».
7.  Постанова № 576 - постанова КМУ від 12.07.05 р. № 576 «Про затвердження переліку робіт із важкими, шкідливими та особливо шкідливими умовами праці у будівництві, на яких встановлюється підвищена оплата праці».
8.  Постанова № 1290 - постанова КМУ від 17.11.97 р. № 1290 «Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників 8 яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці».
9.  Наказ № 45 - наказ Міністерства охорони здоров'я України від 31.03.94 р. № 45 «Про затвердження Положення про порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій».
10.  Наказ № 528 - наказ Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.01 р. № 528 «Про затвердження Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу».
11.  Перелік № 4430-87 - Перелік хімічних речовин, при роботі з якими у профілактичних цілях рекомендується вживання молока або інших рівноцінних харчових продуктів, затверджений Міністерством охорони здоров'я СРСР від 04.11.87 р. за № 4430-87.
12.  Рекомендації № 41 - Методичні рекомендації для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені постановою Міністерства праці України від 01.09.92 р. № 41.

Олег ЗІНЕНКО, юрист                                          БАЛАНС ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ТИЖНЕВИК №24(670), 11 ЧЕРВНЯ 2007р.


Категорія: Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( | Додав: ohranatruda | Теги: атестація робочих місць
Переглядів: 3841 | Завантажень: 1 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
avatar
Copyright otipb.at.ua © 2019
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Чи потрібен на сайті розділ із студентськими роботами?
Всього відповідей: 840

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
Закон про охорону праці Закон про охрану труда Закон України Про охорону праці Закон Украины Про охрану птруда ГПК Украины Гражданско-процессуальный кодекс Ук ДНАОП 0.05-8.04-92 Журнал журнал обліку електроінструментів електроприймач журнал учета Журнал учёта аварий и отказов в раб Акт акт огляду акт осмотра заземлители Наряд-допуск роботи в електроустановках вимірювання опору розтікання протокол протокол перевірки Правила пуе діюча електроустановка електроустановка ДПД ПТК служба охорони праці xtybt jhfyt nhelf? положение про об Адміністративно-громадський контрол положення інструкції з охорони праці Типове положення Перелік від 27 червня 2003 р. № 994 15.11.2005 N 606 безпека руху НПАОП інструкція графік будівлі споруди закон кабінет охорони праці инструктаж водії положение водители інструктаж медичні огляди Навчання 1 група електробезпеки медичний огляд первая помощь скачать скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга Виробів мультфильм Видеоприкол видео анекдоты инструкция кран робота такелажники автомобіль Веревка канат Працівник будівництво Електромонтажник юмор прикол дрель атестація дерева автотранспорт гуртожиток готель норми Порядок Освіта баня видео урок автомобили грузовики торговля баз деревообработка Бесплатно лекции плакаты Приказ Безпека Скачати кодекс лекції железнодорожный транспорт метро авария автомобиль пожар книги вправи лифт гост Відео правила пожарной безопасности Кино пособие банк програма тестирование Программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство розслідування гражданская оборона плакат Постер дтп БЖД литература водитель цирк зоопарк пневмоинструмент животные агропром АЗС аптечка огнетушители скринсейвер комментарий взрыв презентация связь Зв'язок Холодильники Освітлення медицина здравоохранение молниезащита ремни безопасности художник Воздух шум Архивы тренировка ОЖОГИ Памятка питание Харчування Игра Склад офис Электрооборудование ПУЭ офіс сельское хозяйство безопасность сварка аптеки Вывоз мусора бомбы общежитие психология ограждения Образование Машинобудування машиностроение КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ сборник автовышка Вопросы и ответы молот ОКРАСКА заборона ISO бухгалтер артисты газ инсульт пчеловодство авторемонт театр справочник видеоурок powerpoint Програми пляж Дозвіл аптека ЖКХ ДСП глаза очі НПК Ринок Промисловість лабаратория біологія легкая промышленность ВЫВИХ спирт радиация Випромінювання школи залізниця спорт аудит відпочинок средства защиты Довідник Методика ионизация учебное пособие статистика стенд плакаты ГО информатика очки железная дорога фільм туризм флот вентиляция Компьютер зберігання бассейн трактор больницы история історія Вагон Вокзал трамвай документи пропаганда діти титан Цинк бензол ОБЖ оплата праці ДНЗ ЗНЗ школа навчально-виховний процес Тиск выставки обморожение Землетрясение дозиметр концепт Звітність Лесное хозяйство Декларація детский сад Дизайн тележки знезараження билеты вопросы Карбамид автоклав законодательство агітація АЕРОПОРТ Повідомлення ведро Станки Бункер байк en Відповідність дрон катастрофи допуск СОУ Вимірювання енергія ГРИПП Концертный зал библиотека музей Вимога дворник БРОНХИТ
РЕКЛАМА

Кнопка сайту
Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.