Безпечне виконання робіт на висоті з платформи самохідного електропідйомникаСамохідний механізований електропідйомник -
це вантажопідйомна машина, що працює від електричної акумуляторної
батареї і призначена для вертикального підйому і спуску людей і
матеріалів за допомогою робочого майданчика - платформи, шарнірно
встановленої на верхній частині базового шасі. 1 . Вимоги безпеки до конструкції підйомника
Конструкція підйомника повинна відповідати вимогам НПАОП 0.00-1.36-03 «Правила будови і безпечної експлуатації підйомників» та НПАОП 0.0-1.22-08 «Правила будови і безпечної експлуатації навантажувачів». Робочий майданчик - платформа не переміщається в просторі, а працює тільки на підйом і спуск, тому підйомник має обмежену зону обслуговування і застосовується для виконання робіт на висоті в складах, цехах та інших обмежених розмірами просторах.
При роботі вони спираються на колеса і бічні страхувальні упори, що дозволяє мати необхідний запас стійкості. Втрата стійкості є зазвичай результатом порушення правил безпечної експлуатації.
Підйомники відносяться до машин підвищеної небезпеки, так як вони пов'язані з підйомом людей і вантажів. Ці машини необхідно правильно встановлювати на робочому майданчику, що б вони зберігали стійкість. Перед установкою необхідно переконатися в тому , що ухил майданчика не перевищує допустимої норми.
1.1 . Конструктивна самохідний механізований електропідйомник складається з наступних чатин і механізмів:
1 - переднє тягове колесо 2 - робоча платформа підйомника 3 - висувна секція 4 - кишеня для документації 5 - пульт управління на робочій платформі (основний) 6 - поручні огородження платформи 7 - силова розетка 220 В (опція) 8 - сходи (або ступені) 9 - пульт управління на базовому шасі (аварійний) 10 - проушина кріплення підйомника при транспортуванні 11 - заднє колесо 12 - 15 - місця для установки захоплення вилки 13 - бічна кришка 14 - страхувальні упори 16 - базові шасі 17 - кришка 18 - пристосування фіксації акумуляторного відсіку 19 , 21 - вушка кріплення підйомника при транспортуванні 20 - висувний акумуляторний відсік.
1.2 . Вимоги безпеки робочої платформи підйомника:
- Конструкція робочої платформи має забезпечувати кріплення карабінів запобіжних поясів працівників і фалів для інструменту; - Робоча платформа повинна мати огородження висотою не менше 1000 мм з проміжним зв'язком по висоті 500 мм та суцільною зашитою по низу висотою 100 мм; - Для зручного доступу на робочу платформу, підйомник повинен бути обладнаний підніжками або сходами; при цьому висота від поверхні підлоги до підніжки (першої сходинки) не повинна перевищувати 400 мм; - Підніжки, щаблі й підлога робочої платформи повинні бути не слизьким; - Проріз для входу на робочу платформу має бути захищеним знімною огорожею або дверима, що виключає можливість самовільного відкриття.
2 . Загальні вимоги правил охорони праці під час виконання робіт з платформи підйомника
2.1 . Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджені наказом Держгірпромнагляду України 27 березня 2007 р. № 62 встановлюють вимоги безпеки і охорони праці під час виконання робіт на висоті 1,3 м і більше від рівня поверхні підлоги. 2.2 . При виконанні робіт на висоті з платформ підйомників основним фактором ризику є падіння працівника, інструменту, пристосувань або матеріалів. Супутніми можуть бути наступні фактори ризику: - Перебування людей у небезпечній зоні; - Виконання робіт з сортування, перенесенні або розкладці товарів (матеріалів) у торговому залі, складі; - Недостатня освітленість робочої зони; - Пожежна небезпека.
3 . Для створення безпечних умов роботи на висоті роботодавець зобов'язаний:
- Забезпечити технічну справність підйомників, укомплектувати їх необхідною документацією та технологічним оснащенням; - Забезпечити працівників необхідними ЗІЗ; - Забезпечити необхідну освітленість робочого місця і безпечні проходи, проїзди до нього; - Вжити заходів щодо усунення або зменшення впливу шкідливих або небезпечних факторів, враховувати стан здоров'я працівників, які виконують роботи на висоті; - Призначити відповідального за організацію та безпечне виконання робіт на висоті.
4 . Вимоги до персоналу, який виконує роботи на висоті з платформи підйомника.
4.1 . До виконання робіт на висоті допускаються особи, які відповідають таким вимогам: - Не молодше 18 років; - Які пройшли профвідбір; - Які пройшли медкомісію і визнані здоровими; - Які пройшли спеціальне навчання і перевірку знань з питань охорони праці при виконанні робіт на висоті з платформи підйомника; - Які пройшли вступний, первинний і цільовий інструктаж з охорони праці; - Отримали допуск до виконання робіт на висоті з платформи підйомника, оформлений наказом по підприємству.
4.2 . Роботодавець повинен застрахувати працівника від нещасних випадків і профзахворювань.
5 . Працівники, які виконують роботи на висоті з платформи підйомника, зобов'язані:
- Знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів та інструкцій з охорони праці, що відносяться до їх робіт за професіями; - Виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку підприємства; - Дбати про особисту безпеку, а також про безпеку оточуючих при виконанні робіт з платформи; - Виконувати роботи із застосуванням касок, запобіжних поясів та інших ЗІЗ; - Підготовляти робоче місце, огороджувати небезпечну зону, вивішувати попереджувальні знаки; - Для запобігання падінню інструменту, матеріалів тощо використовувати спеціальні сумки або пристрої для їх надійного утримання; - Вміти надавати першу медичну допомогу потерпілим від нещасних випадків.
6 . Вимоги безпеки до засобів захисту
6.1 . До засобів захисту від падіння з висоти належать: - Пояси запобіжні; - Каски захисні; - Огородження, захисні сітки, знаки безпеки тощо.
6.2. Засоби захисту від падіння з висоти повинні проходити оцінку відповідності згідно з Технічним регламентом ЗІЗ, а в період експлуатації - випробування 1 раз на 6 місяців статичним навантаженням 400 кг протягом 5 хвилин за методикою, наведеною в документах з експлуатації виробника.
6.3. Конструкція каски має дозволяти регулювання оснастки всередині її корпусу і заміну оснащення або підборідний ремень. Корпус каски не повинен деформуватися і знижувати свою міцність протягом всього встановленого терміну експлуатації.
6.4. Не дозволяється: - Самостійно ремонтувати пояса; - Використовувати їх не за призначенням; - Вносити будь-які зміни в конструкцію поясу;
- Застосовувати каски, що мають пошкодження корпусу або порушення цілісності внутрішньої оснастки, а також каски, які піддавалися удару. Каски не підлягають ремонту.
7 . Вимоги безпеки перед початком роботи
7.1 . Перед початком роботи працівник повинен: - Одягти спецодяг і перевірити стан ЗІЗ; - Одержати завдання у керівника робіт, у чиє розпорядження було виділено підйомник; - Ознайомитися з характером виконуваної роботи, місцем та умовами її виконання; - Перевірити технічний стан підйомника, зокрема, стан гідросистеми і відсутність витоку рідини в ній;
- Перевірити стан і цілісність електроз'єднань, стан акумуляторної батареї і рівень електроліту; - Перевірити справність пульта управління і пристосувань безпеки підйомника - кнопок аварійної зупинки (на обох пультах управління), спрацьовування звукового сигналу при ручній установці максимального кута нахилу робочої платформи; - Перевірити стан шин і відсутність у них порізів або наскрізних пробоїн, кріплення коліс і т. д.; - Перевірити наявність і справність запобіжників; - Перевірити стан гальмівної системи; - Перевірити стан бортової огорожі платформи, стан підлоги робочої платформи (він повинен бути чистим і не слизьким); - Перевірити захист входу на робочу платформу і стан сходів; - Виконати пробний підйом і опускання робочої платформи; - Перевірити стан робочого майданчика, де буде виконуватися робота, огородити небезпечну зону вивісити знаки безпеки. При виявленні несправностей технічного стану підйомника і його робочої платформи, відсутності або пошкодження каски або запобіжного пояса, відсутності огородження небезпечної зони приступати до роботи забороняється.
7.3. Результати огляду технічного стану підйомника записати в журнал оглядів.
8 . Вимоги безпеки під час роботи
8.1. Водій підйомника повинен виконувати роботи тільки технічно справною машиною в огородженій небезпечній зоні і за відсутності там людей .
8.2. При завантаження робочої платформи підйомника матеріалами відповідальний за безпечне виконання робіт зобов'язаний проконтролювати завантаження платформи. Загальна маса вантажу, інструменту та працівників не повинна перевищувати вантажопідйомності, зазначеній в паспорті підйомника і на бортовій табличці.
8.3. До підйому платформи працівник повинен надіти каску і запобіжний пояс. Вхід на платформу і вихід з неї слід здійснювати через її посадкову сторону і з поверхні підлоги. Підйом платформи виконується тільки після того, як працівник закріпив карабін запобіжного пояса за огорожу платформи або за інші призначені для цього скоби.
8.4. Виконувати роботи з підйомника необхідно стоячи на дні робочої платформи тільки після її зупинки. 8.5. Застосовувані в процесі виконання робіт пристосування і інструменти слід забезпечити засобами, що запобігають їх падінню з висоти. 8.6. Перехід працівника з робочої платформи підйомника на стелажі (споруди) і назад, дозволяється керівником робіт з використанням двостропного пояса, закріпленого за стелаж (або інше підготовлене місце).
8.7. Працівникові дозволяється спускатися з робочої платформи тільки після опускання її в вихідне положення. 8.8. Подавати попереджувальний звуковий сигнал перед початком руху, при поворотах, розвороті, зміні напрямку руху, підйомі або опусканні робочої платформи, якщо поблизу перебувають люди і в інших небезпечних ситуаціях. При поганій видимості або оглядовості залучати сигнальника. 8.9. Щоб уникнути перекидання повертати підйомник плавно і на зниженій швидкості, уповільнювати рух в місцях скупчення людей, в проходах, виїзді за кути або ряди штабелів, в інших небезпечних місцях. 8.10. Під час виконання робіт з платформи підйомника в зоні їх роботи не повинні проводитися інші роботи.
9 . Під час роботи забороняється:
- Виконувати роботи технічно несправним підйомником; - Залучати до виконання робіт ненавчений персонал;
- Виконувати роботи в робочих платформах без ЗІЗ і за відсутності відміток про проведення періодичних випробувань; - Робити переміщення підйомника з працівниками та вантажем (якщо інше не передбачено керівництвом з експлуатації) на висоті; - Сідати або ставати на елементи огорожі платформи, переважуватися через огорожу, встановлювати на платформу предмети для збільшення висоти і зони роботи; - Переходити з робочої платформи на стелажі або інші споруди без дозволу керівника робіт і застосування двостропного пояса; - Виконувати роботи без огородження небезпечної зони або в присутності в ній людей; - Виконувати роботи в зоні, де проходять шляхи ручного перенесення або перевезення товарів (вантажів); - Викидати з платформи тару, відходи матеріалів та інші предмети; - Використовувати підйомник не за призначенням; - Передавати управління підйомником ненавченим або стороннім особам; - Залишати (без потреби) підйомник включеним;
- Виконувати роботи з порушенням технологічних регламентів і правил охорони праці; - Працювати в втомленому, хворобливому і нетверезому стані, палити на робочому місці, слухати музику і т. д.
10. Вимоги безпеки після закінчення робіт:
- Очистити робочу платформу підйомника від сміття; - Поставити підйомник на постійне місце стоянки; - Здати ключ від підйомника на місце зберігання; Доповісти керівнику робіт про закінчення роботи і викласти свої зауваження щодо стану обладнання та міця проведеної роботи.
11. Відповідальність за порушення правил безпечного виконання робіт підйомниками
11.1 . За невиконання правил безпечної експлуатації підйомників і правил охорони праці під час виконання робіт на висоті з робочої платформи підйомника винні несуть дисциплінарну, матеріальну, адміністративну, кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством України .
|