Дещо про створення засобів захисту органів дихання Необхідність застосування засобів захисту органів дихання виникла на самих ранніх етапах розвитку людства. Так ще в Стародавньому Римі висловлювалися припущення про необхідність застосування пристроїв для захисту від пилу. Адже вся тодішня культура римлян була нерозривно пов'язана з виконанням великих обсягів робіт з видобутку пильного гіпсу, вапна, будівельного каменю, отруйного свинцю.
У ранній літературі є відомості про те, що давньоримський учений Пліній, який жив у I столітті н. е., писав про пристосування у вигляді кульок з пергаменту, які обв'язуються навколо рота для захисту горла при роботі з кіновар'ю і сіркою.
В епоху середньовіччя видатний мислитель і лікар Георг Агрікола, який жив у період 1494-1555 рр. у своїх рукописах рекомендував застосовувати засоби індивідуального захисту для профілактики різного роду захворювань у працівників ферм і шахт. У своїй науковій праці датованій 1556 роком, Агрікола зазначив, що працючі в сухих рудниках « ... повинні носити вуаль перед обличчям. У цьому випадку пил не буде ні затягуватися в дихальне горло і легені, ні пошкоджувати очі. Щось схоже на це використали римські виробники ртуті проти вдихання її пилу».
Пізніше подібні рекомендації висловлював італійський лікар Бернардіно Рамацціні, який жив у 1633-1714 рр.. З годом його стали називати основоположником гігієни праці. У своїй книзі «Про хвороби ремісників. Міркування» , італієць розповів про виявлені професійні хвороби більш ніж у 52 професій. В цій же науковій праці Рамацціні пропонував кілька варіантів респіраторів.
Під час розпалу індустріалізації людство остаточно прийшло до думки, що органи дихання працівників потребують надійного захисту. І тоді почалася розробка перших протигазів. Так в 1847 році був створений респіратор Хеслетта, а трохи пізніше в 1850-х шотландець за національністю і хімік за покликанням Джон Стенхаус відкрив чудодійну силу фільтрації деревного вугілля. Він створив першу маску з пудри деревного вугілля. На цьому відкритті досі засновані сучасні респіратори.
Перший респіратор на основі деревного вугілля розроблений Дж. Стенхаусом
Англійський димовий шолом Siebe Gorman
Німецький дихальний апарат Драгер зразка 1903 року