Як і чим гасити літієві акумулятори: причини займань
Літій-іонні (Li-ion) акумулятори зовні нагадують звичні пальчикові батарейки, проте мають величезну перевагу над ними в силі струму і ємності. Їм знайшлося застосування в сучасних побутових приладах: від смартфонів до відеокамер.
Слід пам'ятати, що як і будь-яка інша батарейка, літій-іонний акумулятор несе в собі деякі ризики. Незважаючи на те, що така батарейка має відносно невеликий розмір, наслідки її вибуху можуть бути дуже сумними. Неправильна експлуатація та утилізація можуть стати причиною опіку, отруєння і забруднення навколишнього середовища.
Але, мабуть, найстрашніше, що може трапитися в квартирі - це пожежа. А значить, кожен зобов'язаний бути в курсі того, що робити, якщо причиною загоряння стала літій-іонна батарея.
Перш за все слід зазначити, що загоряння батарейки цього типу - вкрай рідкіса справа. Батарейка швидше вздується, і з неї витече електроліт, але тим не менше в новинах щороку описують випадки вибуху акумуляторів у смартфонів та інших пристроїв.
Які причини вибуху Li-ion акумулятора?
Найчастіше вибухають батарейки, чий термін служби давно закінчився. Після 4-5 років корпус і нутрощі батарейки зазнають змін внаслідок дії електроліту, і тому акумулятор стає украй уразливий до перепаду температур, вібрації, короткого замикання і механічних пошкоджень. Через замикання хімічні речовини, що міститься всередині акумулятора, вступають в реакцію і утворюють гази. Батарейка починає грітися і здувається.
Зрозуміло, акумулятор має захист: це спеціальний клапан, який відкривається під певним тиском і дозволяє газам вийти назовні. Але іноді швидкість реакції всередині настільки велика, що відбувається справжній вибух батарейки, при якому ми бачимо потоки іскор. Так спалахують гази при контакті з киснем з атмосфери.
Як гасити таку пожежу?
Якщо пристрій було підключено до мережі, в першу чергу потрібно висмикнути шнур з розетки. Горіння батарейки від цього не припиниться, але так ви убезпечите себе і свою квартиру від великих пошкоджень. Постарайтеся вийняти акумулятор із пристрою і віднести його в вогнетривке місце, наприклад, в ванну або кухонну раковину. Якщо є можливість, дайте йому просто вигоріти і охолонути, а потім викидайте.
Порошковий вогнегасник - найдієвіший засіб боротьби з палаючим літій-іонним акумулятором. Але в критичній ситуації підійдуть будь-які стандартні протипожежні заходи: гасіння водою, піском, щільною тканиною.
Слід нагадати, що ми говоримо про акумулятор маленького розміру. Гасіння водою великих Li-ion батарей, якими оснащені електромобілі, вкрай небезпечно через бурхливість реакції літію з водою.
Самозаймання літієвого Li-ion акумулятора
|