Як зайва вага може впливати на безпеку праці
Сучасна робоча сила стає все важчою і важчою в прямому сенсі цього слова. Виною всьому і наш спосіб життя, і їжа, багата вуглеводами і жирами, яку ми споживаємо, мала фізична активність. Є і деяка генетична схильність до повноти, порушення обміну речовин організму. Причин виникнення випадків ожиріння дуже багато, а боротися з ними складно, але необхідно. Значна частина населення страждає ожирінням, причому кіількість таких людей зростає з кожними роком, для прикладу, в Америці ожирінням страждає кожен третій чоловік. Як же розмір талії і стегон може впливати на безпеку праці?
Фахівці з охорони праці спільно з медиками виділяють кілька передумов, які можуть мати значний вплив на безпеку праці огрядних працівників. По-перше, це так званий тепловий стрес. У людей із збільшеною масою тіла з'являється ризик порушення відводу тепла з організму, в результаті чого збільшується навантаження на серцево-судинну систему і підвищується кров'яний тиск, виникає ризик розвитку діабету, інсульту та інфаркту. Таке навантаження на організм призводить до збільшення ризику настання летального результату в 3,5 рази в порівнянні з людьми з нормальною масою тіла.
При збільшенні маси тіла значно змінюється і хода, і координація рухів, і мобільність людини, зміщується центр ваги, що збільшує ризик падінь, причому буквально на рівному місці. Страждаючі ожирінням люди падають в два рази частіше, ніж люди з нормальною вагою, причому наслідки таких падінь часто сумні. Крім того, деякі захисні пристрої бувають просто не розраховані на повних людей.
Так само як складно підібрати одяг великих розмірів, складно знайти засоби індивідуального захисту, часто їх доводиться шити на замовлення, а це додатковий час і кошти. Можливі навіть випадки, коли ЗІЗ не забезпечуватиме належного захисту з причини поганого кріплення, а в деяких випадках і зовсім представляти додаткову загрозу безпеці.
Також серед повних людей існує додаткова схильність до апное сну - властивості організму припиняти дихальну функцію під час сну до кількох хвилин. Найчастіше, такі розлади сну проявляються у вигляді посиленою сонливості вдень. Тому і тут нова небезпека, особливо якщо співробітник зайнятий на роботах з обслуговування машин і механізмів, виконує висотні роботи та інше.
Не варто забувати і про ергономіку. Дуже часто роботу доводиться виконувати в обмеженому просторі на технологічних майданчиках. Щоб виконати поставлене завдання, працівникові із зайвою вагою потрібно більше енергії, внаслідок чого втома настає раніше звичайного, що також може призвести до травми.
Все це зовсім не означає, що роботодавець повинен дискримінувати працівників із зайвою вагою, навпаки, слід направити персонал в потрібне русло, адже роботодавець повинен бути зацікавлений у здоров'ї своїх працівників. Виходити насамперед варто з того, що викликає проблеми із зайвою вагою. Якщо це малорухливість роботи, то передбачити оплату тренажерного залу, басейну, хоча б часткову компенсацію послуг. Якщо підприємство велике, то можна облаштувати особисту спортмайданчик. Навіть мале підприємництво не понесе серйозних витрат на те, щоб раз на тиждень зняти шкільний спортивний зал для групових спортивних ігор, наприклад, волейбол.
Якщо проблема в їжі або режимі її прийому, то організувати здорове і повноцінне харчування, щоб у працівників не було бажання перекушувати по ходу роботи, тут же і економія часу. Хтось скаже, що дорого, може бути. Однак зараз стільки фірм, що пропонують доставку комплексних обідів прямо на роботу, що вибрати відповідну і за прийнятною ціною не складе труднощів, причому можна компенсувати хоча б частину витрат персоналу. Деякі йдуть на такий крок, що включають вартість гарячих обідів в розмір заробітної плати, в такому випадку є гарантія, що працівник точно поїсть.
Різні навчальні семінари щодо здорового способу життя можна проводити прямо на роботі, непогано б було підключити дієтолога і профпатолога. Регулярні медичні огляди, звичайно якщо вони проводяться не фіктивно, також дозволяють оцінити здоров'я працівника, в тому числі і його індекс маси тіла (ІМТ).
У кожному разі, ніхто не подбає про наше здоров'я краще, ніж ви самі і тільки якщо ви самі цього по-справжньому захочете. Є приказка, що хорошої людини має бути багато, проте не варто забувати, що великою може бути й душа, а не тільки тіло! Не забувайте про безпеку праці і про своє здоров'я!
|