Якість життя і охорона праці.
Хто-небудь коли-небудь замислювався над тим, як якість життя пов'язане з безпекою праці і як сильно перше впливає на друге?
Але ж все лежить на поверхні, і чим гірше у працівника якість життя, тим вища ймовірність отримання травми на роботі.
Адже що таке якість життя? Науковою мовою - це сукупність соціальних, економічних, політичних, екологічних, культурно-ідеологічних та інших факторів і життєвих умов існування людини в суспільстві. Сюди ж відноситься здоров'я, освіта, демографічні показники, а також умови життя і праці людини.
І ось якщо на особисту сферу життя співробітника роботодавець не в силах вплинути, то створити якісні умови праці - його прямий обов'язок.
Отже, що можна віднести до якісних умов праці?
- Дохід співробітників, що гарантує певний рівень їхнього добробуту,
- Стан робочих місць співробітників - хороший ремонт, зручне, надійне і безпечне обладнання та меблі, ергономічний робочий простір,
- Наявність всіх необхідних побутових приміщень. Як мінімум - належних за законом, як максимум - обладнані зони відпочинку,
- Санітарія і гігієна - чистота в зонах роздягалень, душових, туалетів, їдалень, медичних кабінетів, коридорів, кімнат відпочинку, місць для куріння і прилеглої території, стан інструментів, обладнання та спецодягу,
- Соціальний пакет - добровільне медичне страхування, корпоративний транспорт, компенсація за проїзд, мобільний зв'язок, фітнес, додаткова відпустка, стовідсотково оплачуваний лікарняний, оплата або надання обідів і багато іншого,
- Розвиток персоналу - навчання по професії і так звані soft skills тренінги з управління часом або стресом і т.п.,
- Комфортний психологічний клімат в колективі - проведення летючок, відкрите двостороннє спілкування зі співробітниками, опитування думки співробітників, нагородження кращих співробітників, проведення корпоративних заходів і свят.
І це лише мала частина того, що може зробити роботодавець для того, щоб співробітник із задоволенням ходив на роботу, щоб він отримував задоволення від самого процесу роботи і задоволення від її результату, і щоб він міг пишатися компанією, в якій він працює.
Не обов'язково вкладати мільйони, щоб зробити кімнату відпочинку - можна попросити співробітників принести непотрібні їм книги та облаштувати в коридорі куточок для читання або модного нині кроссбукінга. Не потрібно закочувати дорогі банкети і запрошувати на корпоратив зірок шоу-бізнесу - можна влаштувати велопробіг з пікніком в найближчому парку.
Влаштувати опитування, в тому числі анонімне, про задоволеність співробітників умовами праці, дізнатися про робочі стосунки в колективі, про думку співробітників в цілому про компанію, можна також не витративши ні копійки. Головне бажання!
Не можна економити тільки на одному - на безпеці співробітників. Їхнє робоче місце, обладнання і техніка повинні завжди бути справні, повірені і утримуватися за всією суворістю закону. А іноді навіть і більше!
Абсолютно точно можна сказати, що при дотриманні всіх або навіть деяких умов - якість умов праці істотно підвищиться. А кількість нещасних випадків та інцидентів на робочому місці в рази знизиться, тому як у випадку задоволення простих фізіологічних потреб у співробітників з'явиться час і, головне, бажання задовольняти потреби більш високого рівня, а саме - працювати на результат і якість, а не бути присутнім на роботі від дзвінка до дзвінка.
Більш того, з поліпшенням якості умов праці, крім скорочення кількості нещасних випадків, роботодавець може домогтися зменшення плинності персоналу, підвищення продуктивності, поліпшення якості вироблених товарів або послуг.
І ще дуже важливий момент: задоволений працівник піде додому в гарному настрої. А гарний настрій - один зі складових компонентів якості життя. Тобто роботодавець може вплинути не тільки безпосередньо на якість роботи, а й побічно на якість життя своїх співробітників!
Звичайно, ми не можемо виключати можливості помилки і, як наслідок, травми співробітника, що знаходиться в депресії через сварку в родині, в збудженому негативному стані після програшу улюбленої футбольної команди або вкраденого по дорозі на роботу гаманця. Але це зовсім не означає, що не можна звести травми до мінімуму.
Багато хто, напевно, не повірять, що полагоджений кран в туалеті, заміна постачальника спецодягу та почесна грамота краще співробітнику раз на місяць зможуть вирішити всі проблеми компанії. Але, як то кажуть, найдовший шлях починається з першого кроку!
Бережіть ваш персонал, це найкращий ресурс, який у вас є!
|