Словник-довідник розкриває зміст основних
найпоширенійших понять і
термінів, які даються в законах, міжнародних і державних стандартах,
нормативно-правових документах та науковій літературі.
Для
студентів вузів, викладачів, науковців, а також керівників і фахівців
народного господарства.
ВСТУП
Безпека життєдіяльності (БЖД) — це талузь науково-практичної діяльності, спрямована на вивчення загальних закономірностей виникнення небезпек, їх властивостей, наслідків впливу на організм людини, основ захисту здоров'я та життя людини і середовища її проживання від небезпек, а також на розробку і реалізацію відповідних засобів та заходів щодо створення і підтримки здорових та безпечних умов життя і діяльності людини.
Забезпечення безпеки діяльності — завдання першорядного пріоритету для особи, суспільства, держави. Абсолютної безпеки не буває. Завжди існує деякий залишковий ризик. Під безпекою розуміють такий рівень небезпеки, з яким на даному етапі науково-технічного розвитку можна змиритися. Безпека — це прийнятний ризик. Для досягнення цієї мети найперший та найголовніший спосіб полягає в освіті народу.
Реалізуючись у просторі та часі, небезпеки спричиняють шкоду здоров'ю людини, яка виявляється у нервових струсах, травмах, хворобах, інвалідних та летальних наслідках тощо. Отже, небезпеки — це те, шо загрожує не тільки людині, а й суспільству та державі в цілому. Тому профілактика та захист від них — актуальна гуманна та соціально-економічна проблема, у вирішенні якої держава не може не бути зацікавлена.
Небезпеки за своєю природою потенційні (тобто приховані), перманентні (тобто постійні, безперервні) й тотальні (тобто всезагальні, всеосяжні). Отже, нема на Землі людини, якій не загрожують небезпеки. Але багато людей про це не підозрюють. їх свідомість працює у режимі, далекому від реального життя.
Для вироблення ідеології безпеки, формування безпечного мислення та поведінки і була запропонована нова навчальна дисципліна — "Безпека життєдіяльності", завдання якої забезпечити загальну грамотність в галузі безпеки.
БЖД є науково-методичним фундаментом для всіх без виключення спеціальних дисциплін безпеки. Вона вирішує три групи навчальних завдань: а) ідентифікація (розпізнавання) небезпек: види небезпек, просторові та часові координати, розмір, можлива шкода, імовірність тощо; б) профілактика ідентифікованих небезпек на основі зіставлення видатків та вигод; в) дія в умовах надзвичайних ситуацій. Відповідно до згаданої концепції залишкового ризику частина ідентифікованих завдань може з певною імовірністю реалізуватися.
За походженням усі небезпеки, шо вивчаються у БЖД, діляться на 6 груп: природні, техногенні, антропогенні, біологічні, екологічні, соціальні.
Нормативна навчальна дисципліна "Безпека життєдіяльності" — це інтегрована дисципліна гуманітарно-технічного спрямування, яка узагальнює дані відповідної науково-практичної діяльності, формує поняттєво-категорійний, теоретичний і методологічний апарат, необхідний для вивчення у подальшому охорони праці, захисту навколишнього середовиша, цивільної оборони та інших дисциплін, які вивчають конкретні небезпеки і способи захисту від них.
Тому у словнику-довіднику розкрито зміст основних найпоширеніших понять і термінів з економічної, екологічної, енергетичної, продовольчої, суспільної, соціальної, інформаційної, техногенної безпек. Наведено їх визначення, які даються в законах, міжнародних, міждержавних і державних стандартах, нормативно-правових документах та науковій літературі
При підготовці довідника використана Програма підготовки студентів вищих навчальних закладів з дисципліни ки Безпека життєдіяльності", затверджена Міністерством освіти України.