Редакції друкованих та електронних ЗМІ періодично наповнюють свої видання тривожною інформацією про пожежі з груповою загибеллю людей. При цьому змінюється регіон, об'єкт, час і причина виникнення пожежі, але в багатьох випадках незмінним залишається одна обставина, що призвела до загибелі людей. Це - металеві грати на вікнах.
В залежності від способу кріплення віконні решітки можна розділити на 2 види: стаціонарні і і такі що відкриваються.
Стаціонарні кріпляться «наглухо» до стіни і вважаються найбільш надійними тому що практично на 100% забезпечують захист від проникнення в приміщення через вікно. Правда, у стаціонарних решіток є один недолік: при пожежі, коли основний евакуаційний вихід виявляється відрізаним вогнем і стіною диму, вони стають перешкодою для порятунку людей і є непрямою причиною їх загибелі. Тому за правилами пожежної безпеки встановлювати стаціонарні грати можливо лише в окремих випадках (п. 4.2.14. Правил пожежної безпеки в України визначає, що "у разі необхідності встановлення на вікнах приміщень, де перебувають люди, ґрат, останні повинні розкриватися, розсуватися або зніматися. Під час перебування в цих приміщеннях людей ґрати мають бути відчинені (зняті). Установлювати глухі (незнімні) ґрати дозволяється у квартирах, банках, касах, складах, коморах, кімнатах для зберігання зброї і боєприпасів, на об'єктах торгівлі, розрахованих на одночасне перебування до 50 осіб, та в інших випадках, передбачених нормами і правилами, затвердженими в установленому порядку.".
Вирішити проблему необхідності встановлення грат у приміщеннях, що підпадають під дію п. 4.2.14. Правил пожежної безпеки в України та для господарів, які дбають не тільки про безпеку майна, а ще й про власну безпеку та безпеку оточуючих можливо шляхом встановлення грат, що відкриваються.
Такі грати бувають розпашні, розсувні, знімні.
Знімні грати можна демонтувати при необхідності, наприклад, при переїзді, так як кріпляться вони в міжвіконний проріз між рамами на гвинти або анкерні болти. Але поряд з достоїнствами вони не позбавлені і недоліків. Такі решітки простіше зламати, тому встановлювати їх слід, починаючи з 2-ого або ще краще з 3-його поверху будинку. До того ж вони складно демонтуються при повсякденному використанні.
Розпашні грати зазвичай роблять з однією або двома створками, у разі непередбаченої ситуації такі грати можна легко відкрити і вибратися із приміщення назовні. Це особливо стосується грат, оснащених запірно-орним пристроєм. Сам пристрій монтується в стіні будівлі, а важіль - виконавчий механізм - розміщується під підвіконням або збоку від вікна всередині будівлі. До речі, ключ для нього не потрібен, а доступ зовні до пристрою виключений. І ще одне вигідне відміну від накладних або навісних замків - на нього не впливають погодні умови. Такі розпашні грати можна назвати найкращими і до того ж пожежобезпечними.
Розсувні грати зручні тим, що дозволяють перекривати віконні прорізи там, де це необхідно. Виготовлені за типом розсувного шарнірного паралелограма, решітки можуть бути 2-х видів: з верхнім підвісом (тобто мають тільки верхню напрямну), з нижнім роликом.
У кожного з цих видів свої переваги. У решіток з верхнім підвісом надійний механізм і плавний хід, може бути, саме тому вони більш популярні у використанні. Зате решітки з нижнім роликом дешевше за ціною. Треба сказати, що в цілому розсувні грати не вимагають багато місця для відкривання і дуже зручні у застосуванні.
Металеві грати на вікнах, особливо в магазинах, офісах і інших установах можна замінити. В останнє десятиліття стали застосовуватися спеціальні захисні плівки для зміцнення скла. Використання спеціальних захисних плівок дозволяє віконному склу витримати вибух гранати. На жаль, в правилах питання про їх використання не висвітлюється. Але за логікою, якщо таке вікно розглядається як отвір для аварійної евакуації воно обов'язково повинно відкриватися.