Методика проведення обстежень стану охорони праці в навчальному закладі, на підприємстві Служба охорони праці відповідно до покладених на неї обов'язків постійно контролює дотримання працівниками вимог нормативно - правових актів по охороні праці, в т.ч. і під час проведення адміністративно-суспільного контролю у складі відповідної комісії.
Мета контролю — оцінка відповідності стану охорони праці структурного підрозділу вимогам нормативно-правових актів по охороні праці і підготовка управлінських рішень, направлених на створення здорових і безпечних умов праці.
Контроль (перевірка) повинен проводитися у присутності керівника структурного підрозділу, а під час перевірки об'єктів машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки — і у присутності майстра виробничого навчання,завідуючого лабораторією, майстернею, що відповідає за їх технічний стан. Як підготуватися до перевірки і на що звертати увагу під час перевірки?
Перед відвідинами того або іншого структурного підрозділу необхіднийо: -визначити перелік нормативно-правих актів, дотримання яких повинно бути забезпечене в цьому підрозділі і виписати їх основні вимоги безпеки з вказівкою пунктів цих вимог. З'ясувати, скільки і яких інструкцій по охороні праці повинно діяти в цьому структурному підрозділі; -перевірити по протоколах дотримання термінів проведення перевірки знань по питаннях охорони праці працівників і учнів, що виконують роботи підвищеної небезпеки; -за наслідками атестації робочих місць за умовами праці (параметрам шкідливих виробничих чинників) визначити робочі місця, на яких перевищуються гранично допустимі рівні шкідливих виробничих чинників (випромінювання, шум, вібрація і т. п.) і гранично допустімих концентрацій шкідливих речовин в повітрі робочої зони (запилена, загазованість і тому подібне); -зробити вибірку по кількості працівників, що підлягають періодичним медичним оглядам і перевірити своєчасність їх проведення; -у службі енергонадзору перевірити наявність протоколів вимірювання заземлення, опору ізоляції і петлі фаза-нуль, паспортів на системи припливно-витяжної вентиляції і дотримання термінів чергового вимірювання, випробувань і оглядів; -у службі старшого майстра (механіка, якщо такий є) перевірити дотримання термінів проведення планово-запобіжних ремонтів (ППР) устаткування; ознайомитися з паспортом на будівлю, в якій знаходиться цей структурний підрозділ.
У самому структурному підрозділі необхідно перевірити: -наявність схеми розташування технологічного устаткування і відповідність його розташування схемі; -наявність журналу реєстрації інструктажів по питаннях охорони праці і його відповідність типовому, дотримання термінів проведення інструктажів; -матеріали (протоколи, акти обстеження, журнали реєстрації і т. п.) системи контролю за станом умов і безпеки праці, що діє в структурному підрозділі; -наявність на робочих місцях інструкцій, плакатів і попереджувальних написів по охороні праці, знаків безпеки, технологічних карт з основними вимогами безпеки під час виконання тієї або іншої операції; -наявність переліку об'єктів, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, графіка їх періодичного огляду і його виконання; -наявність засобів колективного захисту: -захисних пристосувань; -запобіжних пристосувань для запобігання аваріям і руйнуванням окремих частин устаткування; -гальмівних пристроїв для швидкої зупинки устаткування і окремих його елементів; -сигналізуючих пристроїв (светоцветової і звуковій сигналізації, покажчиків рівня, тиску, температури); -пристроїв дістанційного управління виробничим устаткуванням, технологічними процесами, пов'язаними з виробництвом і використанням вибухових, токсичних, легкозаймистих речовин і радіоактивних матеріалів; -стан умов і безпеки праці. Зокрема: -наявність і стан первинних засобів пожежогасіння; -наявність і роботу загально обмінною припливно-витяжної і місцевої вентиляції; -дотримання термінів навчання працівників по охороні праці; -знання у працюючих вимог інструкцій по охороні праці і їх дотримання; -виконання заходів щодо охорони праці, передбачених колективним договором та наказів керівника навчального закладу і т.д. -виконання доведеного плану планово-предупредітельних ремонтів (ППР) устаткування, механізмів, машин, вентиляційних установок; -забезпечення працівників засобами індивідуального захисту і правильність їх використання; -наявність і укомплектованість аптечок першої до лікарської допомоги; -організацію робочих місць і відповідність їх вимогам норм і правил охорони праці, дотримання габаритів безпеки; -дотримання регламентів технологічних процесів; -стан санітарно-побутових приміщень і пристроїв, проходів, проїздів, місць евакуації людей і т.д.
Під час оформлення результатів перевірки інженер по охороні праці повинен видати доповідну записку керівнику навчального закладу з посиланням на конкретний пункт порушених правил. Тільки у такому разі його вимоги не викликатимуть негативної реакції у керівництва структурного підрозділу.
|