Нічна зміна значно впливає на здоров'я
Деякі виробництва просто не уявляють свого функціонування без нічної зміни, просто так склалася технологія і порушувати її в жодному разі не можна. Нічну зміну вводять роботодавці також, щоб збільшити свою прибутковість. Як би там не було, а робота в нічну зміну була, є і буде, і нічого з цим не поробиш.
Однак, вчені які досліджували здоров'я людей, що протягом більш, ніж 10 років працювали в нічну зміну. Змінна робота порушує внутрішній годинник організму, змінюючи його біоритми, що призводить до проблем з фізичним здоров'ям людини, наприклад, серцево-судинним захворюванням і навіть деяким видам раку. Виявилося, що у «нічних» працівників, порівняно з рештою масою працівників, набагато гірше функціонує пам'ять та інші когнітивні функції (увага, орієнтація в просторі, координація та мислення). Але достатніх даних з цього приводу не було досі.
Щоб з'ясувати чи є зв'язок між когнітивними порушеннями і змінною роботою, вчені обстежили понад три тисячі пенсіонерів, які до цих пір зайняті на роботі в трьох регіонах на півдні Франції, усі вони щороку проходили медичний огляд протягом 10 років і як мінімум 50 днів на рік працювали в нічну зміну. Учені випробували пам'ять і швидкість обробки інформації. Як і варто було припустити, у людей, які хронічно були зайняті в нічну зміну, було виявлено різке зниження пам'яті та швидкості обробки інформації і ще деякі когнітивні порушення, порівняно з тими, хто ніколи або майже ніколи не працював в нічну зміну. Порушення додавали додаткові 6,5 років до віку кожного учасника.
Проте, не все так погано. Лікарі вважають, що відновитися після тривалої роботи в нічну зміну можна, але вам буде потрібно не менше 5 років звичайного поденного робочого дня і ніяких нічних змін.
Крім порушень пізнавальних функцій і пам'яті, змінники стикаються з проблемами безсоння в денний час. Щоб зрозуміти, що таке змінна робота, уявіть, що ви постійно перебуваєте в такому стані, як ніби зійшли з борту літака після тривалого перельоту. Все це відбувається через дисонансу між тим, щоб хотів зробити ваш біологічний годинник і тим, що ви насправді робите. Адже сон призначений, в першу чергу, для того, щоб позбавити організм від метаболічного «сміття», в тому числі і мозкового, а якщо людина не спить, то виникає схильність до розвитку нейродегенеративних захворювань, наприклад, хвороба Альцгеймера або Паркінсона. Невесела перспектива?
Як би просто все не здавалося, взяти і змінити роботу, але у багатьох з нас просто немає вибору де і ким працювати, життєва ситуація така, що нам доводиться миритися з нічними змінами або ненормованим робочим днем, щоб забезпечити собі потрібний рівень доходу. Але експерти вважають, що і нічна змінна робота може стати кілька «м'якше» для нашого організму, якщо виконувати певні умови:
графік роботи слід передбачити таким чином, щоб нічні зміни не йшли одна за одною, і щоб у працівника було як мінімум дві денні або вечірні зміни поспіль, які передбачали б, щоб працівник в нічний час міг повноцінно виспатися;
обдурити біологічний годинник можна, якщо спати в темному приміщенні, тут на допомогу прийдуть щільні штори, тканина яких не пропускає сонячне світло;
поважайте самі і привчите поважати час сну своїх близьких, вимикайте телефон і просить, щоб вас не турбували.
Не дарма робота в нічний час оплачується за підвищеним тарифом. Якщо у вас немає можливості поміняти своє місце роботи, то намагайтеся по можливості дотримуватися наведених рекомендацій та будьте здорові.
|