Охорона праці та пожежна безпека в Україні

Четвер, 25.04.2024
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 18.221.239.148· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Література з питань охорони праці [337]
Література з питань пожежної безпеки [169]
Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( [295]
Література з ЦО, ЦЗ, БЖД [153]
РЕКЛАМА

Останні коментарі
Доброго дня. 
Прошу пояснити, потрібно видавати наказ/розпорядження чи просто затвердити пере




спасибо за труд, спасибо за сайт )) Сколько лет прошло ... Пришла за инструкцией

у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год


Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 8
Гостей: 8
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
Головна » Файли » Підручники та інша література » Література з питань охорони праці

Охорона праці в галузі: Загальні вимоги. Навчальний посібник.
[ · Викачати видалено (4.16 МБ) ] 06.03.2012, 21:12

Охорона праці в галузі: Загальні вимоги. Навчальний посібник.
Автор:  Зеркалов Д.В.  / Вид-во: К.: «Основа» / Рік 2011 / Стор.: 551 / Формат: doc, pdf
Викладено основні положення міжнародних і державних норм щодо ефективного управління охороною праці відповідно до типової навчальної програми однойменної нормативної дисципліни.
Навчальний посібник містить загальні вимоги з усіх питань охорони праці підприємства в різних видах промислової та економічної діяльності.
Для викладачів і студентів вищих навчальних закладів всіх спеціальностей фахівців. Може бути використаний слухачами курсів підвищення кваліфікації, а також державними службовцями і працівниками підприємств.


В С Т У П

«Гідна робота – це безпечна робота»
Хуан Сомавія / Juan Somavia
Генеральний директор МОП


Однією з найнебезпечніших галузей людської діяльності була і, на жаль, залишається в багатьох країнах, у тому числі й в Україні, гірнича справа (останнє трагічне свідчення цьому – загибель і травмування гірників на шахті ім. Засятько Донецької області у 2007 р.). Тому вже з часів Середньовіччя вчені надавали великого значення дослідженню умов праці у гірничій галузі.
Вчені з давніх часів вивчають умови праці та безпеки людини. Ось короткий перелік деяких вчених із давніх часів до наших днів.
Розглядали умови праці Арістпотель (384-322 до н.е.), Гіппократ (460-377 до н.е.), Агрікола (1494-1555). Небезпеку, пов'язану з гірничою справою, вивчав Парацельс (1493-1541). Йому належить вислів: «Все є отрута, і все є ліки. Тільки одна доза робить речовину отрутою або ліками». (Ідея принципу нормування!). Заклав основи професійної гігієни, написав книгу «Про хвороби ремісників» – Рамацціні (1633-1714 ).
Георгій Агрикола (1494-1555 рр.) першим зробив запис у 1545 р. про випадок виділення та вибуху рудникового газу. Значний внесок у справу розвитку безпеки праці зробив М.В. Ломоносов (1711-1764 рр.), який у 1742 р. у своїй науковій праці з основ металургії та рудних справ проаналізував умови праці гірників, розглянув різні питання гігієни, безпеки та організації їх праці, відпочинку, обґрунтував режими і принципи вентиляції шахт, розробив пристрої кріплень гірничих виробок, видалення води з шахт та ін.
К. Маркс (1818-1883) та Ф. Енгельс (1820-1895) досліджували умови праці та безпеки людини як фактор соціально-економічного розвитку капіталізму. «Економічні епохи розрізняються не тим, що виробляється, а тим як виробляється». Значний внесок у розвиток теорії безпеки внесли видатні вчені: В. Л. Кирпичев (1845-1913), А. А. Пресе (1857-1930), Д. П. Нікольський (1855-1918), В. А. Левицький (1867-1936), А. А. Скочинський (1874-1960), С. І. Каплун (1897-1943) та ін.
В. І. Ленін (1870-1924) вивчав умови праці як фактор росту революційного настрою мас. У таких творах як «Развитие капитализма в России», «Научная система вижимання пота», «Закон о вознаграждения рабочих от несчастных случаев» та інших містяться основоположні ідеї, покладені в основу радянської системи охорони праці та безпеки. Наприклад, «Труд должен быть организован без всякого вреда для рабочего человека».
Інтенсивний розвиток вчення про охорону праці збігається з початком розвитку машинного виробництва, яке разом із підвищенням продуктивності праці, її полегшенням несло небезпеку для життя і здоров’я працюючих.
Протягом усієї історії людство прагне зробити життя зручним, облегшити працю та одночасно підвищити її ефективність і безпечність. Проте в людському прагненні до пізнання дуже часто засоби витісняють мету, людина стає додатком до створеного нею, а її власні творіння становлять загрозу для неї самої.
Завдяки набутим знанням з розвитком цивілізації рівень безпеки людей поступово зростає. Людство подолало епідемії тифу, холери, віспи, чуми, поліомієліту. Середня тривалість життя у розвинутих країнах світу вже наближається до 80-ти років, і це не межа. Цих результатів досягнуто завдяки зростанню економіки, культури, медицини. Остання сягає своїми коренями часів Гіппократа (460-370 рр. до н.е.), який здійснив реформу античної медицини, та Аристотеля (384-322 рр. до н.е.), який вже в ті далекі часи вивчав фізіологію, психологію та умови праці.
З початку ХІХ ст., внаслідок зростання на виробництві травматизму, професійних захворювань, кількості аварій, з’явились публікації вчених з різних питань охорони праці. Так, у 1847 р. О.М. Нікітін (1793-1858) видав книгу «Хвороби робітників із зазначенням попереджувальних заходів», в якій вперше було описано близько 120 професійних захворювань і запропоновано заходи, що мали попереджувати професійні захворювання, травматизм та аварії.
Проблемі безпеки промислового обладнання присвятив свої праці перший ректор Харківського технологічного та Київського політехнічного інститутів В.Л. Кірпичов (1845-1913). Академік А.А. Скочинський (1874-1960) зробив значний внесок у розвиток техніки безпеки на вугільних шахтах, сконструювавши прилад для контролю вмісту шкідливих речовин у повітрі.
Значних здобутків у розвитку охорони праці досягла група вчених Московського університету під керівництвом Ф.Ф. Ерисмана (1842-1915), вивчаючи умови праці і побуту робітників. Класичним твором у галузі гігієни праці стала книга Ф.Ф. Ерисмана «Професійна гігієна, або гігієна фізичної та розумової праці», видана у 1887 р.
Видатний вчений-фізіолог І.М. Сєченов у своїй книзі «Нариси рухів людини під час роботи» (1901) теоретично обґрунтував необхідність 8-годинного робочого дня, запропонував метод активного відпочинку.
Витрати енергії в процесі роботи і дію на організм людини промислових отрут дослідив учений-гігієніст Г.В. Хлопін (1863-1929); витрати енергії на скорочення м’язів визначив фізіолог В.Я. Данилевський (1852-1939); вивченню виробничого травматизму та характеристиці заходів з профілактики професійних захворювань присвятив свою діяльність лікар Д.П. Нікольський (1855-1918).
 У 1915 р. академіком М.Д. Зелінським (1861-1953) був створений протигаз, що став одним з найбільш відомих засобів індивідуального захисту, котрим належить суттєва роль у забезпеченні безпеки праці.
Бурхливий розвиток промисловості у XX ст. сприяв ще більшому підвищенню уваги до питань охорони праці. Значну увагу цій проблемі приділили такі вчені, як С.І. Вавілов, Б.О. Патон, Л.І. Медвідь, В.О. Левицький, С.В. Бєлов, К.Н. Ткачук, Є.М. Гряник, Г.М. Крикунов, Г.Г. Гогіташвілі, А.С. Бєліков, А.М. Бандурко, М.І. Ануфрієв, Я.Ю.Кондартьєв, В.Ц. Жидецький та ін.

Зміст

Вступ
Предмет і зміст дисципліни «Охорона праці в галузі», її зв'язок з іншими дисциплінами
Типова навчальна програма «Охорона праці в галузі»
Список скорочень

Міжнародні норми і законодавство україни в галузі охорони праці

Стан безпеки праці в світі
Соціальний діалог в Європейському Союзі й Україна
Міжнародний стандарт SA 8000 «Соціальна відповідальність»
Міжнародний стандарт ISO 26000 «Настанова по соціальній відповідальності»
Основні принципи та впровадження соціальної відповідальності
Законодавство Євросоюзу з охорони праці
Міжнародна Організація Праці (МОТ)
Європейський Союз (ЄС)
Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ)
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ)
Співдружність Незалежних Держав (СНД)
Основні Конвенції МОП в галузі охорони праці
Міжнародне співробітництво в галузі охорони праці
Соціальний діалог в Україні
Безпека праці в Україні
Основні законодавчі та нормативно-правові акти про охорону праці

Система управління охороною праці в організації

Основні вимоги до побудови і функціонування системи управління охороною праці (СУОП)
Настанова з систем управління охороною праці. МОП-СУОП 2001. ILO-OSH 2001
Система менеджменту охорони праці та промислової безпеки
Розробка системи управління охороною праці (СУОП)
Запровадження галузевої Системи управління охороною праці на підприємствах
Системи менеджменту гігієни і безпеки праці. OHSAS 18001: 2007
Політика в галузі охорони праці
Ефективність функціональної структури СУОП
Плани локалізації і ліквідації аварійних ситуацій й аварій
Функціональні обов’язкі з охорони праці керівників, посадових осіб і фахівців підприємства
Оцінка стану безпеки праці в організації
Стимулювання за досягнуті результати
Порядок заохочення працюючих за дотримання вимог охорони праці
Проведення внутрішнього аудиту
Опрацювання програми поліпшення стану умов і безпеки праці
Служби охорони праці місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування
Підготовка документів для визначення та обліку шкідливих і небезпечних виробничих факторів
Підготовка документів для оцінки ступеня професійного ризику виробництва

Травматизм та професійні захворювання в галузі. розслідування нещасних випадків

Класифікація нещасних випадків і взяття їх на облік
Розслідування та облік нещасних випадків
Огляд місця, де стався нещасний випадок
Опитування потерпілого, свідків та посадових осіб
Визначення причин нещасного випадку
Методи дослідження виробничого травматизму
Шляхи попередження травматизму
Засоби захисту, що застосовуються для попередження нещасних випадків на виробництві
Спеціальні розділи охорони праці в галузі професійної діяльності, актуальні проблеми в наукових дослідженнях

Аналіз умов праці у галузі за показниками шкідливості та небезпечності чинників виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу

Загальні вимоги безпеки в галузі до виробничого обладнання та технологічних процесів
Проведення медичних оглядів працівників певних категорій
Вимоги безпеки до місць виконання робіт
Безпека праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин (Витяг з НПАОП 0.00-1.31-99)
Нормування шкідливих речовин в повітрі робочої зони
Організація безпечної роботи електроустановок
Особливості заходів електробезпеки на підприємствах
Вимоги безпеки до виробничих і допоміжних приміщень
Утримання території підприємств
Особливості безпеки праці під час вантажно-розвантажувальних робіт
Вимоги безпеки праці під час експлуатації систем опалення, вентиляції і кондиціювання повітря
Санітарно-гігієнічні вимоги до умов праці
Загальні заходи та засоби нормалізації мікроклімату та теплозахисту
Важкість праці: Динамічні, статичні навантаження. Напруженість праці. Увага, напруженість аналізаторних функцій, емоційна та інтелектуальна напруженість, монотонність праці

Актуальні проблеми охорони праці

Основні положення Загальнодержавної цільовий програмі поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2012-2016 роки
Національна Стратегія поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища (Пропозиція ФПУ Кабінету Міністрів України)

Основні заходи пожежної профілактики об’єктах

Категорії приміщень і будівель за вибухопожежною і пожежною небезпекою
Класифікація вибухо- і пожежонебезпечних зон
Класифікація будівель і споруд за ступенем вогнестійкості
Протипожежні перешкоди
Основні причини винекнення горючого середовища і загорання в електричному устаткуванні
Утримання евакуаційних шляхів і виходів
Експертиза проектної документації на пожежну безпеку
Державний пожежний нагляд
Первинні засоби гасіння пожеж
Пожежна техніка
Оснащення об’єктів первинними засобами пожежогасіння
Протипожежне водопостачання
Системи протидимного захисту
Система пожежної сигналізації
Системи оповіщення про пожежу, засоби зв’язку
Забезпечення безпечної евакуації персоналу
Попередження пожеж та вибухів
Загальні вимоги пожежної безпеки

Державний нагляд і громадський контроль за станом охорони нраці. соціальне страхування від нещасного випадку та професійного захворювання на виробництві

Органи державного нагляду за охороною праці. Основні принципи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності
Контроль стану умов праці
Методика контролю стану умов праці
Підготовка підприємства до комплексної перевірки стану охорони праці.
Перелік питань для перевірки стану охорони праці на робочих місцях
Завдання страхування від нещасного випадку. Принципи та види страхування
Суб’єкти та об’єкти страхування. Види страхування. Страховий ризик
і страховий випадок
Фонд соціального страхування від нещасних випадків. Правління
Фонду. Виконавча дирекція Фонду
Страхові експерти з охорони праці, їх функції і повноваження
Фінансування страхових виплат, соціальних послуг та профілактичних заходів. Джерела фінансування Фонду
Страхові тарифи. Страхові виплати. Обов’язки та права суб’єктів страхування від нещасних випадків
Обов’язки Фонду. Права та обов’язки застрахованої особи. Права та обов’язки роботодавця як страхувальника
Профілактика нещасних випадків
Кримінальна відповідальність за порушення законодавства про охорону праці

Додатки

Основні терміни та їх визначення
Короткий перелік необхідної документації з питань охорони праці, яка повинна бути прийнята і затверджена на кожному підприємстві, організації, установі
Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України)
Рекомендації Федерації профспілок України щодо змісту розділу «Охорона праці» у коллективному договорі
Розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві НПАОП 0.00-6.02-04 (витяг)
Акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом (Форма Н-1)
Акт (спеціального) розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася) (Форма Н-5)
Акт про нещасний випадок на підприємстві, не пов'язаний з виробництвом (Форма НПВ)
Карта обліку професійного захворювання (отруєння) (Форма П-5)
Типова навчальна програма «Охорона праці в галузі»
Література
Багато вчених своїми розробками у різних галузях науки сприяли розвитку охорони праці: зокрема, академік С.І. Вавілов (1891-1951) відкрив люмінесцентне освітлення, яке будучи за своїм спектром близьким до природного дало можливість краще з меншими затратами енергії нормувати освітлення приміщень; вченим-гігієністом Л.І. Медведєм розроблені методи зниження небезпечної дії пестицидів та інших хімічних речовин на людей і тварин; вчені інституту електрозварювання ім. Патона НАН України розробили і впровадили у виробництво різні способи електрозварювання з використанням промислових роботів та автоматизованиhttp://otipb.at.ua/load/0-0-0-0-1х пристроїв. Створенню роботів на виробництві надається велике значення, оскільки вони замінюють людей в особливо небезпечних умовах праці: космосі, під водою тощо.
На сьогодні у виробництві з метою запобігання травматизму, про-фесійних захворювань, аварій широко використовують технічні засоби безпеки праці, розроблені як вітчизняними, так і зарубіжними вченими.
Фундаментальні та прикладні наукові дослідження з охорони праці проводяться у Національному науково-дослідному інституті охорони праці Національної академії наук України, галузевих науково-дослідних інститутах та навчальних закладах.
В Україні створений навчальний та науково-інформаційний центр з охорони праці. Видавництво «Основа» започаткувало тиражування нормативних актів, посібників, навчальної та іншої літератури з охорони праці. Розроблені та реалізуються національна, галузеві, регіональні та інші програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища. Створюються комп’ютерні мережі, опрацьовуються та впроваджуються автоматизовані інформаційні системи з ряду найважливіших питань охорони праці з перспективою їх подальшого об’єднання в єдину автоматизовану інформаційну систему Держгірпромнагляду.
Працями багатьох вчених створені наукові передумови для розробки засобів та методів захисту від небезпеки. Комплексною науковою дисципліною, що вивчає небезпеку та захист від неї людини, є охорона праці.

Джерело: zerkalov.org





Категорія: Література з питань охорони праці | Додав: ohranatruda
Переглядів: 11829 | Завантажень: 1424 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar




Copyright otipb.at.ua © 2024
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Чи потрібен на сайті розділ із студентськими роботами?
Всього відповідей: 894

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
журнал акт протокол правила Анимешник S2014 графік Будівлі закон инструктаж положение водители навчання первая помощь скачать безопасность жизнедеятельности скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга підручник инструкции по охране труда мультфильм видеоприкол Видео анекдоты Инструкция Кран робота Должностная инструкция грейфер такелажники АМОРТИЗАТОР веревка Канат юмор Прикол Дрель Дерева автотранспорт шиномонтаж Порядок трубопровод баня видео урок Автомобили грузовики Торговля БЕЗКОШТОВНО бесплатно Лекции плакаты агитация приказ скачати Кодекс науково-практичний коментар лекції Метро авария автомобиль Пожар Книги травматизм звіт издательства Лифт электроустановки Гост відео Опс ост горение киностудия Кіно кино Пособие Банк програма тестування тестирование программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство Цивільний захист плакат постер Цивільна безпека дтп бжд литература Водитель цирк сиз спецодежда зоопарк Реєстрація погрузка выгрузка Автослесарь животные грузчика дворника азс аптечка скринсейвер коментар Комментарий взрыв Презентация связь ртуть холодильники медицина Здравоохранение ppt Художник воздух шум СН Документальний фільм Архивы Эвакуация Тренировка заземление ожоги памятка угарный газ Питание харчування игра Гра склад офис электрооборудование ПУЭ офіс презентація сельское хозяйство розрахунок Пожарная безопасность безопасность Дробление сварка вывоз мусора Бомбы должностные инструкции СП общежитие психология ограждения образование Машиностроение снип сборник вопросы и ответы Молот окраска Первая медицинская помощь iso бухгалтер артисты библиотекарь библиограф газ инсульт Пчеловодство Театр авіація Справочник детское кресло электросварка Видеоурок PowerPoint стрес пляж Аптека Газонокосилка жкх вибрация ДСП Глаза НПК ринок Автодор біологія Легкая промышленность кон спирт атп Радиация излучение школи ультразвук спорт аудит Делопроизводство и секретарское дел відпочинок Средства защиты эргономика опасные грузы интимный словарь смотреть онлайн бе методика гн учебное пособие рабочее место статистика стенд ЗОШ Тара Інформатика та комп'ютерна техніка Информатика очки железная дорога фільм Туризм респиратор флот вентиляция контроль компьютер бассейн трактор больницы виноградарство Фізична культура история Історія вагон вокзал буй трамвай авиастроение Пропаганда Діти лифты Respirator дк титан цинк пожаротушение журнали Обж чрезвычайные ситуации ДНЗ Школа заряд выставки землетрясение тваринництво судна дозиметр ожог концепт Лесное хозяйство Методичний посібник детский сад дизайн роз'яснення завдання гидротехнические сооружения ПТМ НС билеты вопросы автоклав дискомфорт гармонизация Законодательство авиапредприятие аеропорт ведро станки Бункер вебинар байк басейн en кровотечение настанова допуск грипп заходи Відеоурок асбест библиотека музей Дворник бронхит крани Bulldog Kärcher зерно
РЕКЛАМА

Кнопка сайту




Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.