Охорона праці та пожежна безпека в Україні

П`ятниця, 26.04.2024
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 3.144.12.205· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Література з питань охорони праці [337]
Література з питань пожежної безпеки [169]
Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( [295]
Література з ЦО, ЦЗ, БЖД [153]
РЕКЛАМА

Останні коментарі
Доброго дня. 
Прошу пояснити, потрібно видавати наказ/розпорядження чи просто затвердити пере




спасибо за труд, спасибо за сайт )) Сколько лет прошло ... Пришла за инструкцией

у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год


Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
Головна » Файли » Підручники та інша література » Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки (

Особливості безпечного виконання робіт у діючих електроустановках під робочою напругою
[ · Викачати видалено (оф.сайт авторів) ] 12.02.2012, 16:14

Особливості безпечного виконання робіт у діючих електроустановках під робочою напругою
Автори: Сабарно Р.В., канд.техн.наук, доц. (каф. ОПП і ЦБ НТУУ "КПІ”), Сабарно Л.Р., канд.техн.наук, с.н.с.; Севастюк І.М., пров. інж. (ІЕД НАНУ), Губеня З.С., Стадник В.Г.,   студ. (ФЕА   НТУУ "КПІ”) / Джерело: Збірник матеріалів п'ятої науково-методичної конференції ПРОБЛЕМИ ОХОРОНИ  ПРАЦІ, ПРОМИСЛОВОЇ ТА ЦИВІЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" / Рік: 2012


Вступ.

Небезпека експлуатації електроустановки (ЕУ) зумовлюється:
-    можливістю прямого дотику до струмовідних частин під напругою;
-    можливістю непрямого дотику до металевих корпусів ЕУ;
-    можливістю ураження напругою кроку. Експлуатації ЕУ притаманні такі відмінні особливості:
-    значна кількість можливих схем включення людини в електричне коло;
-    багатогранність наслідків ураження людини електричним струмом;
-    неможливість дистанційного (без дотику) визначення небезпеки.
З метою убезпечення експлуатації застосовуються конструктивні і схемні заходи захисту і використовуються електрозахисні засоби, або саме відповідна організація робіт в ЕУ має первинне значення. [4]
Експлуатація діючих ЕУ підрозділяється на оперативне обслуговування та виконання робіт.
Оперативне обслуговування включає наступні технологічні операції: ведення необхідного режиму роботи ЕУ; проведення перемикань та оглядів обладнання; підготовка до проведення ремонту; технологічне обслуговування окремого обладнання, передбачене виробничими інструкціями.
Виконання робіт передбачає такі технологічні операції:
-    ремонтні роботи – комплекс робіт з відновлення справності та працездатності обладнання;
-    технічне обслуговування – комплекс робіт з підтримки працездатності обладнання у період його використання. [1, 2]
Категорії робіт в ЕУ щодо заходів безпеки. Роботи в ЕУ щодо заходів безпеки підрозділяються на три категорії:
-    зі зняттям напруги – що проводяться в ЕУ чи її частині, в якій зі струмовідних частин знято напругу, та доступ в ЕУ чи її частини, що знаходяться під напругою, унеможливлено;
-    без зняття напруги на струмовідних частинах та поблизу них – що проводяться безпосередньо на струмовідних частинах або на відстанях від цих частин, менших припустимих (рис. 1);
-    без зняття напруги віддалік від струмовідних частин, що перебувають під напругою – під час якої є неможливим випадкове наближення працівників та інструменту до струмовідних частин на відстань меншу припустимої. [1, 2]
Зазвичай найбільш небезпечними і такими, що вимагають застосувань серйозних заходів безпеки, є роботи без зняття напруги на струмовідних частинах та поблизу них.

Рис.  1.   Припустимі   відстані   від   людини   (L)   та   інструментів  до  струмовідних частин у залежності від номінальної напруги ЕУ (U)
Примітка: на рис. прийняті позначення роду струму: ~ змінного і = постійного

Загальні положення щодо безпеки виконання робіт на струмовідних частинах під напругою. При виконанні робіт під напругою (ВРПН) на повітряних лініях електропередавання (ПЛ) небезпечними факторами є: розміщення робочих місць на достатньо великій висоті і електрична напруга, а шкідливими – електричне і магнітне поля промислової частоти (ЕППЧ і МППЧ).
При ВРПН працівники можуть знаходитись на ―потенціалі землі‖ і доторкуватися до струмовідних частин під напругою за допомогою ізолювальних пристроїв або бути ―ізольованими від землі‖ і доторкуватись до проводів безпосередньо тілом чи неізольованими пристосуваннями або наближатись до частин під напругою на відстань менше припустимої.
За класом напруги ВРПН умовно підрозділяються на роботи в ЕУ напругою 1 кВ включно, середнього класу напруги (понад 1 кВ і до 35 кВ включно) і високої напруги (понад 35 кВ).
За способом ведення робіт ВРПН підрозділяються на роботи, що виконуються по одній з наступних схем:
1)  ―земля – людина – ізоляція – струмовідні частини;
2)  ―земля – ізоляція – людина – струмовідні частини.
У випадку ВРПН за 1-ю схемою працівник може знаходитись на опорі або наближуватись до проводу під напругою за допомогою підйомника, не ізольованого від землі, і при цьому між працівником і проводом повинна бути ізоляція, опір якої визначається величиною номінальної напруги ПЛ. При цьому за напруги до 1 кВ і середнього класу понад 1 кВ у якості ізоляції можуть використовуватись діелектричні рукавички, захисні короби і накладки. За високої напруги слід використовувати ізолювальні штанги та інші спеціальні пристрої, розраховані на відповідну напругу.
У випадку ВРПН за 2-ю схемою ізоляція людини від землі забезпечується за допомогою ізолювальних драбин чи підйомників з ізолювальною вставкою. Необхідний опір ізоляції забезпечується за рахунок обмеження відстані наближення працівника до струмовідних частин під напругою при роботі з ―землі‖ до ―землі‖ (заземлених частин) при роботі безпосередньо на струмовідних частинах або із застосуванням ізолювальних пристроїв чи інструментів.
Припустима відстань наближення до струмовідних частин - це відстань, ближче якої електромонтер, що знаходиться ―на потенціалі землі‖, разом з використовуваними неізольованими частинами обладнання і інструменту не має права наближатись до частин під напругою; а електромонтер, котрий знаходиться ―на потенціалі струмовідної частини‖, не має права наближатись до заземлених конструкцій або до струмовідних частин, що знаходяться ―під потенціалом суміжних фаз‖ (рис. 1).
Визначення припустимої відстані наближення до проводу ПЛ під напругою. Ця відстань відіграє найважливішу роль у безпеці ВРПН. Зараз прийнято, що ця відстань по повітрю на опорах ПЛ визначається внутрішніми перенапругами. Таке перекриття повітряного проміжку має ймовірнісний характер, і для оцінки неможливості перекриття слід приймати надто малу його ймовірність, наприклад, 1 раз за 100 чи більше років. Такий розрахунок повинен враховувати, що одна з n бригад при ВРПН 1 раз у 100 (чи більше) років буде працювати на тій опорі ПЛ, на якій 1 раз у 100 років відбудеться перекриття проміжку безпеки під дією перенапруги. Ця ймовірність визначається наступною залежністю:

де fn - функція нормального розподілу розрядних напруг з аргументом t = (Uком-U05)/(cU05);
Uком - комутаційна перенапруга;
U0>5 - п’ятидесятипроцентна розрядна напруга проміжку. На рис. 2 представлено залежність розрядної напруги Uр від довжини
проміжку провід-опора Ln. [5]
Засоби захисту для ВРПН. При ВРПН слід застосовувати електрозахисні засоби, призначені для звичайних умов, а також спеціальні засоби, необхідність застосування яких визначає конкретний технологічний процес. Спеціальні засоби захисту для ВРПН наступні: діелектричні ковпаки і накладки, діелектричні листи-пластини і наконечники, комплект ізолювального слюсарно-монтажного інструменту, штанги-маніпулятори (оперативні, універсальні, з гаком і штанги-ключі), ізолювальні штанги та штанги-тяги, діелектричні короби, ізолятори полімерні та гнучкі, драбини складальні ізолювальні та гнучкі ізолювальні, ізолювальні вставки автопідйомників та ізолювальні навіси і опорні конструкції та ін. [4]

Рис. 2. Залежність розрядної напруги Uр від  довжини проміжку провід-опора (Ln )


Захист від ЕППЧ та МППЧ. Для зменшення напруженості ЕППЧ та МППЧ на робочих місцях у першу чергу слід виконувати режимні заходи, а саме: зменшення робочих напруг і завантаження ПЛ до мінімально можливих величин. Якщо на робочих місцях напруженості цих полів перевищують допустимі, слід застосовувати ―захист часом‖ і екранувальні пристрої. [3]
Організаційні і технічні заходи щодо безпеки ВРПН – вимоги до працівників, організація роботи у залежності від її виду, порядок допуску бригади до роботи та інші положення докладно розглянуті у ДНАОП [1, 2].
Висновок. Тільки суворе виконання захисних заходів і застосування засобів захисту дозволить проводити ВРПН без загрози для життя і здоров’я працівників.

Список літератури

1.     ДНАОП 1.1.10-1.01 – 97. Правила безпечної експлуатації електроустановок. – Харків: Форт, 2000. – 160 с.
2.     ДНАОП     0.00-1.21     –     98.     Правила     безпечної     експлуатації електроустановок споживачів. –К.: Основа, 1998. – 380 с.
3.  ДСН 198. Державні санітарні норми і правила при виконанні робіт в невимкнених електроустановках напругою до 750 кВ включно. –К.: МОЗ України, 1997.
4.  Охорона праці та промислова безпека / К.Н.Ткачук, В.В.Зацарний, Р.В.Сабарно та ін. –К.: Лібра, 2010. – 560 с.
5.    Сабарно Р.В., Севастюк И.М., Ходымчук М.А. Расчеты по безопасности при выполнении работ под напряжением на воздушных линиях электропередачи     /     Сб.     материалов     II     Всероссийской     студенческой конференции (с международным участием) ―Безопасность жизнедеятельности глазами молодежи‖. –Челябинск: Южно-Уральский гос. ун-т, 2011. – С. 246-249.






Категорія: Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( | Додав: ohranatruda
Переглядів: 2458 | Завантажень: 482 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar




Copyright otipb.at.ua © 2024
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Чи потрібен на сайті розділ із студентськими роботами?
Всього відповідей: 894

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
журнал акт протокол правила Анимешник S2014 графік Будівлі закон инструктаж положение водители навчання первая помощь скачать безопасность жизнедеятельности скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга підручник инструкции по охране труда мультфильм видеоприкол Видео анекдоты Инструкция Кран робота Должностная инструкция грейфер такелажники АМОРТИЗАТОР веревка Канат юмор Прикол Дрель Дерева автотранспорт шиномонтаж Порядок трубопровод баня видео урок Автомобили грузовики Торговля БЕЗКОШТОВНО бесплатно Лекции плакаты агитация приказ скачати Кодекс науково-практичний коментар лекції Метро авария автомобиль Пожар Книги травматизм звіт издательства Лифт электроустановки Гост відео Опс ост горение киностудия Кіно кино Пособие Банк програма тестування тестирование программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство Цивільний захист плакат постер Цивільна безпека дтп бжд литература Водитель цирк сиз спецодежда зоопарк Реєстрація погрузка выгрузка Автослесарь животные грузчика дворника азс аптечка скринсейвер коментар Комментарий взрыв Презентация связь ртуть холодильники медицина Здравоохранение ppt Художник воздух шум СН Документальний фільм Архивы Эвакуация Тренировка заземление ожоги памятка угарный газ Питание харчування игра Гра склад офис электрооборудование ПУЭ офіс презентація сельское хозяйство розрахунок Пожарная безопасность безопасность Дробление сварка вывоз мусора Бомбы должностные инструкции СП общежитие психология ограждения образование Машиностроение снип сборник вопросы и ответы Молот окраска Первая медицинская помощь iso бухгалтер артисты библиотекарь библиограф газ инсульт Пчеловодство Театр авіація Справочник детское кресло электросварка Видеоурок PowerPoint стрес пляж Аптека Газонокосилка жкх вибрация ДСП Глаза НПК ринок Автодор біологія Легкая промышленность кон спирт атп Радиация излучение школи ультразвук спорт аудит Делопроизводство и секретарское дел відпочинок Средства защиты эргономика опасные грузы интимный словарь смотреть онлайн бе методика гн учебное пособие рабочее место статистика стенд ЗОШ Тара Інформатика та комп'ютерна техніка Информатика очки железная дорога фільм Туризм респиратор флот вентиляция контроль компьютер бассейн трактор больницы виноградарство Фізична культура история Історія вагон вокзал буй трамвай авиастроение Пропаганда Діти лифты Respirator дк титан цинк пожаротушение журнали Обж чрезвычайные ситуации ДНЗ Школа заряд выставки землетрясение тваринництво судна дозиметр ожог концепт Лесное хозяйство Методичний посібник детский сад дизайн роз'яснення завдання гидротехнические сооружения ПТМ НС билеты вопросы автоклав дискомфорт гармонизация Законодательство авиапредприятие аеропорт ведро станки Бункер вебинар байк басейн en кровотечение настанова допуск грипп заходи Відеоурок асбест библиотека музей Дворник бронхит крани Bulldog Kärcher зерно
РЕКЛАМА

Кнопка сайту




Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.