План евакуації - методика розробки. Планування приміщень.
Здавалося б, розробити план евакуації - нескладно. Треба взяти поповерховий план, накреслити стрілки і знаки, і ось, будь ласка, план евакуації готовий. Однак, розробляючи план евакуації зустрічаєшся з різними проблемами і складнощами. У тому числі з проблемами невідповідності фактичному розташуванню приміщень, тих схем, надаються розробнику планів евакуації.
Такі випадки зустрічаються, при роботі над планами евакуації нових будівель так званого «вільного планування». Але особливо часто проблема невідповідності розташування приміщень поповерховим планам виникає коли розробляється план евакуації старих будівель, в яких постійно проходили якісь перепланування. Наприклад, розробляючи план евакуації одної з великих медичний установ в якості вихідного поверхового плану надали план БТІ, фрагмент якого наведено на рис.1.
Рис. 1 .. вихідне планування для розробки плану евакуації
Після огляду об'єкту, стало зрозуміло, що за представленою схемою не тільки не можемо зорієнтуватися, але і складно визначити, в якому напрямку рухатися. Про те, щоб план евакуації в даному випадку міг показати людям маршрут руху в разі пожежі, не могло бути й мови. Там, де був коридор, по якому повинні були б евакуюватися люди, виявилися стіни, а на місці стін виник коридор. Фантазія будівельників і керівників об'єкта, мабуть, дуже сильно розігралася при зміні об'ємно-планувальних рішень. Це зайвий раз переконує у тому, що розробнику плану евакуації обов’язково необхідно попередньо ознайомитися з об'єктом.
При перевірці відповідності вихідної схеми фактичному стану розташування приміщень буде корисно «прив'язатися», до конструктивних елементів будівлі, які не змінюються при різного роду ремонтах і реконструкціях, і зображення яких обов'язково містить план евакуації. Розробляючи план евакуації їх можна використовувати як точки відліку. Ліфтові шахти, сходові клітини, віконні та дверні прорізи в зовнішніх стінах - все це може служити орієнтиром, тому що зазвичай навіть при реконструкції будівель вони залишаються непорушними. Для складання планів евакуації найзручніше використовувати програму Visio, яка, крім зручності і легкості, дозволяє робити красиві креслення.
У розглянутому прикладі після порівняння поверхового плану з «фактом» було виявлено практично повну невідповідність планування, представленого на вихідному плані, з існуючою. Після переробки планування, яке надалі використовувалось щоб розробити план евакуації, воно виглядало наступним чином (рис 2):
Рис. 2. Фактичне планування для розробки плану евакуації
Наведений приклад наочно демонструє, що, розробник не простеживши за відповідністю вихідного поповерхового плану фактичній схемі розташування приміщень не виконає одну з основних задач - забезпечення «достовірності». А, отже, людина не зможе ні запам'ятати правильний маршрут, а головне якщо виникне пожежа, не зможе зорієнтуватися та вчасно евакуюватися. У такому випадку план евакуації може принести багато лиха.
|