Причини загорянь в електротехнічних пристроях
Електротехнічні пристрої можна об'єднати в групи по найбільш істотним ознакам: конструктивному виконанню, електричним характеристикам, функціональному призначенню. Шість основних груп електроустановок охоплюють практично все різноманіття застосовуваних на практиці електротехнічних пристроїв. Це дроти та кабелі, електродвигуни, генератори і трансформатори, освітлювальна апаратура, розподільні пристрої, електричні апарати пуску, перемикання, управління, захисту, електронагрівальні прилади, апарати, установки, електронна апаратура, ЕОМ. Причини загорянь проводів та кабелів 1. Перегрів від короткого замикання в результаті: - пробою ізоляції підвищеною напругою, в тому числі від грозових перенапруг; - пробою ізоляції в місці утворення мікротріщин як заводського дефекту; - пробою ізоляції в місці механічного пошкодження при експлуатації; - пробою ізоляції від старіння; - пробою ізоляції в місці локального зовнішнього або внутрішнього перегріву; - пробою ізоляції в місці локального підвищення вологості чи агресивності середовища; - випадкового з'єднання струмопровідних жил кабелів і проводів між собою або з'єднання струмопровідних жил на землю; - навмисного з'єднання струмопровідних жил кабелю і провідників між собою або з'єднання їх на землю. 2. Перегрів від струмового перевантаження в результаті: - підключення споживача з завищеною потужністю; - появи значних струмів витоку між струмоведучими проводами, струмоведучими проводами і землею (корпусом), в тому числі на розподільчих пристроях за рахунок зниження величини електроізоляції; - збільшення навколишньої температури на ділянці або в одному місці, погіршення тепловідведення, вентиляції. 3. Перегрів місць перехідних з’єднань в результаті: - ослаблення контактного тиску в місці існуючого з'єднання двох або більше струмопровідних жил, що приводить до значного збільшення перехідного опору; - окислення в місці існуючого з'єднання двох і більше провідників, що приводить до значного збільшення перехідного опору.
Аналіз цих причин показує, що, наприклад, коротке замикання в електромережі не є першопричиною загорянь, тим більше пожеж. Воно є наслідком не менше восьми первинних фізичних явищ, що призводять до миттєвого зниження опору ізоляції між струмопровідними жилами різних потенціалів. Саме ці явища слід вважати первинними причинами пожежі, дослідження яких становить науковий і практичний інтерес. Нижче наводиться класифікація причин загорянь в інших електротехнічних пристроях.
Причини загорянь електродвигунів, генераторів і трансформаторів 1. Перегрів від коротких замикань в обмотках в результаті міжвиткового пробою електроізоляції: - в одній обмотці підвищеною напругою; - в місці утворення мікротріщин як заводського дефекту; - від старіння; - від впливу вологи або агресивного середовища; - від впливу локального зовнішнього або внутрішнього перегріву; - від механічного пошкодження; 2. Перегрів від коротких замикань на корпус в результаті пробою електроізоляції обмоток: - підвищеною напругою; - від старіння електроізоляції; - пробою електроізоляції обмоток на корпус від механічного пошкодження електроізоляції; - від впливу вологи або агресивного середовища; - від зовнішнього чи внутрішнього перегріву. 3. Перегрів від струмового перевантаження обмоток можливий в результаті: - завищення механічного навантаження на валу; - роботи трифазного двигуна на двох фазах; - гальмування ротора в підшипниках від механічного зносу і відсутності мастила; - підвищеної напруги живлення; - тривалої безперервної роботи під максимальним навантаженням; - порушення вентиляції (охолодження); - завищеною частоти включення під навантаження і виключення; - завищеною частоти реверсування електродвигунів; - порушення режиму пуску (відсутність пускових гасять опорів). 4. Перегрів від іскріння в контактних кільцях і колекторі в результаті: - зносу контактних кілець, колектора і щіток, що приводить до ослаблення контактного тиску; - забруднення, окислення контактних кілець, колектора; - механічного пошкодження контактних кілець, колектора і щіток; - порушення місць установки струмознімальних елементів на колекторі; - перевантаження на валу (для електродвигунів); - струмового перевантаження в ланцюзі генератора; - замикання пластин колектора через утворення струмопровідних містків на вугільній і мідної пилу.
Причини загорянь в розподільчих пристроях, електричних апаратах пуску, перемикання, управління, захисту 1. Перегрів обмотки електромагніту від міжвиткового замикання в результаті пробою ізоляції: - підвищеним напругою; - в місці утворення мікротріщин як заводського дефекту; - в місці механічного пошкодження при експлуатації; - від старіння; - в місці локального зовнішнього перегріву від іскристих контактів; - при умовах високої вологості або агресивності середовища. 2. Перегрів від струмового перевантаження в обмотці електромагніту в результаті: - підвищеної напруги живлення обмотки електромагніту; - тривалого разомкнутого стану магнітної системи при включенні під напругою обмотки; - періодичного недотягування рухомої частини сердечника до замикання магнітної системи при механічних пошкодженнях конструктивних елементів пристроїв; - підвищеної частоти ( кількості) включень - виключень. 3. Перегрів конструктивних елементів в результаті: - ослаблення контактного тиску в місцях підключення струмопровідних провідників, що приводить до значного збільшення перехідного опору; - окислення в місцях приєднання струмопровідних провідників та елементів, що призводить до значного збільшення перехідного опору; - іскріння робочих контактів при зносі контактних поверхонь, що приводить до збільшення контактного перехідного опору; - іскріння робочих контактів при окисленні контактних поверхонь і збільшення перехідного контактного опору; - іскріння робочих контактів при перекосах контактних поверхонь, що призводять до збільшення контактного опору в місцях контактування; - сильного іскріння нормальних робочих контактів при видаленні іскрогасниках або дугогасних пристроїв ; - іскріння при електричному пробої проводів на корпус, зниженні електроізоляційних якостей конструктивних елементів від локального впливу вологи, забруднень, старіння. 4. Загоряння від запобіжників в результаті: - нагрівання в місцях робочих контактів від зниження контактного тиску і зростання перехідного опору; - нагрівання в місцях робочих контактів від окислення контактних поверхонь і зростання перехідного опору; - розльоту частинок розплавленого металу плавкою вставки при руйнуванні корпуса запобіжника, викликаного застосуванням нестандартних плавких вставок («жучків»); - розльоту частинок розплавленого металу нестандартних відкритих плавких вставок.
Причини загорянь в електронагрівальних приладах, апаратах, установках 1. Перегрів приладів, апаратів, установок від замикання електронагрівальних елементів в результаті: - руйнування електроізоляції конструктивних елементів від старіння; - руйнування електроізоляційних елементів від зовнішнього механічного впливу; - нашарування струмопровідного забруднення між струмоведучими конструктивними елементами; - випадкового потрапляння струмопровідних предметів і замикання струмоведучих електронагрівальних елементів; - ослаблення контактного тиску в місцях підключення струмопровідних провідників, елементів, що призводить до значного збільшення перехідного опору; - окислення в місцях приєднання струмопровідних провідників елементів, що призводить до значного збільшення перехідного опору; - пробою електроізоляції конструктивних елементів підвищеним напругою живлення; - википання води, що нагрівається (рідини ), що приводить до деформації конструктивних елементів, електричного замикання і руйнування конструкції нагрівача в цілому. 2. Загоряння від електронагрівальних приладів, апаратів, установок в результаті: - зіткнення горючих матеріалів (предметів) з нагрівальними поверхнями електронагрівальних приладів, апаратів, установок; - теплового опромінення горючих матеріалів (предметів) від електронагрівальних приладів, апаратів, установок.
Причини загорянь комплектуючих елементів Перегрів від коротких замикань в результаті: - електричного пробою діелектрика в конструкції комплектуючого елемента, що призводить до перевантаження по струму; - зниження електроізоляційних властивостей конструкційних матеріалів від старіння; - погіршення тепловідведення при неправильній установці і (або) експлуатації; - підвищеного розсіювання потужності через зміни електричного режиму при відмові «прилеглих» комплектуючих елементів; - освіти електричних ланцюгів, не передбачених конструкцією.
|