Об'єкти Будівництва характеризуються підвищеним ризиком ураження електричним струмом під час використання електротехнічних пристроїв. Більшість таких пристроїв застосовують на тимчасових місцях, у відкритому середовищі, не захищеному від вологи. Обслуговуючий персонал, як правило, не має достатньої кваліфікації. Крім того, застосування переносних кабелів, які прокладаються безпосередньо на землі, зумовлює високу ймовірність порушення механічної цілісності їх ізоляції.
Як уберегтись від нещасних випадків під час використання електроінструменту?
Основною причиною наведених та інших подібних нещасних випадків є порушення вимог безпечної експлуатації кабелю живлення ручного електро-інструменту (невжиття заходів щодо унеможливлення механічного пошкодження захисної ізоляції).
З метою запобігання подібним нещасним випадкам та підвищення рівня електробезпеки необхідно здійснювати організаційно-технічні заходи, спрямовані на поліпшення стану електробезпеки на об'єктах будівництва:
1. Для запобігання ураженню електричним струмом у нормальному режимі можуть застосовуватись окремо або в поєднанні такі заходи захисту від прямого дотику (п. 1.7.55 Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 28.08.2006 р. № 305, далі — ПУЕ): улаштування ізоляції струмопровідних частин; встановлення огорож, оболонок, бар'єрів; розміщення подовжувачів поза зоною досяжності.
2. Зовнішні тимчасові електрокабелі необхідно улаштовувати (підвішувати) на висоті від рівня землі (підлоги) на робочих місцях не менше ніж 2,5 м, в проходах — 3,5 м (п. 2.10 ГОСТ 12.1.013 «Электробезопасность. Обшие требования»). Не допускати прокладання електрокабелів по землі, підлозі або настилу на робочих місцях та в місцях проходу до них. Забезпечувати захист кабелю живлення від випадкових пошкоджень, у тому числі перетину з гарячими, вологими та масляними поверхнями, тросами, кабелями та рукавами для газозварювання. Не допускати натягування, перекручування, перегинання кабелю, що живить електроінструмент.
3. Конструкція розподільного електрощита повинна унеможливлювати самовільний (несанкціонований) доступ неелектротехнічних працівників до його струмопровідних частин (за рахунок запірного пристрою та наявності відповідних зовнішніх приєднувальних пристроїв — розеток). Розподільний електрощит необхідно улаштовувати в місцях відсутності впливу навколишнього середовища (вологи), поза місцями проходу на робочі місця з вжиттям заходів щодо запобігання падінню електрощита.
4. Роботи з використанням ручного електроінструменту в приміщеннях підвищеної небезпеки (наприклад, вологих приміщеннях) проводити за нарядом-допуском та з використанням безпечної напруги (до 42 В).
5. На об'єкті будівництва доцільно використовувати ручний електроінструмент II та III класів безпеки. У разі використання електроінструменту класу І необхідно застосовувати трипроводову схему електроживлення (з використанням робочого (N1 і нульового (РЕ) провідника), що передбачено п. 5.2.6 Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями (
НПАОП 0.00-1.30-01). Не допускати експлуатацію технічно несправного або саморобного ручного електроінструменту.
6. У проектно-технологічній документації (проекті виконання робіт, технологічній карті) передбачати конкретні вимоги щодо безпечної організації робочих місць з використанням електроустановок під час виконання робіт підвищеної небезпеки. Об'єкт будівництва повинен забезпечуватись заземлювальним пристроєм та силовими електрокабелями, параметри яких мають відповідати нормативним встановленим вимогам.
7. Під час проведення навчання з питань охорони праці приділяти особливу увагу правилам безпечної експлуатації технологічних електротехнічних пристроїв та не допускати працівників до виконання робіт без перевірки знань правил безпечного поводження з ними.
8. Забезпечити постійний контроль за додержанням працівниками технологічних процесів, правил поводження з ручним електроінструментом, додержанням вимог інструкцій з охорони праці та проектно-технологічної документації. Порушників трудової і виробничої дисципліни відстороняти ВІД роботи із засобами виробництва підвищеної небезпеки.
Необхідно зазначити, що одним з ефективних заходів для захисту електротехнічних пристроїв від можливого витоку електричної енергії внаслідок пошкодження ізоляції та ураження електричним струмом у випадку попадання людини під напругу, викликаного несправністю електромережі, є використання пристрою захисного вимкнення (далі — ПЗВ).
У Росії на тимчасові установки, що використовуються під час проведення будівельних робіт, поширюється ГОСТ Р 50571.23-2000 «Электроустановки зданий. Требования к специальным электроустановкам. Электроустановки строительных площадок» (МЗК 60364-7-704-89). Згідно з цим документом, така подача живлення електроприймачів здійснюється від розподільного пристрою, кожен з яких містить: прилад захисту від надструмів; прилади, що забезпечують захист людей від побічних (непрямих) контактів; штепсельні розетки, захищені шляхом використання ПЗВ із струмом уставки не більше ніж ЗО мА або подачею наднизької напруги, підключення до електрично незалежної мережі, що живиться від розподільного трансформатора.
В Україні не існує нормативного документа, що прямо регламентує порядок використання ПЗВ на об'єктах будівництва. Вимоги щодо ПЗВ визначає розділ 1.7 ПУЕ (
Заземлення і захисні заходи електробезпеки (Глава 1.7 ПУЕ:2006) Посібник з вивчення і використання ), в тому числі додатковий захист від прямих і непрямих дотиків у колах штепсельних розеток шляхом використання ПЗВ вимагає н. 1.7.164 ПУЕ.
(Правила устройства электроустановок (Правила улаштування електроустановок. ПУЕ-2009) Проте ПЗВ має деякі особливості у використанні:
1. ПЗВ не рекомендується застосовувати в електроустановках із системою ТЬІ-С (для переходу на системи ТМ-С5 або ТЇМ-3 ПЗВ необхідне прокладання додаткового проводу від електрощита (ТГМ-С5) або від окремого контуру (ТІМ-8), при цьому нульовий провідник (РЕ) та робочий провідник (N1 повинні підключатись на різні затискачі). Не допускається застосовувати ПЗВ у колах, раптове вимикання яких може призвести за технологічних причин до виникнення ситуацій, небезпечних для користувача і обслуговуючого персоналу, відключення пожежної або охоронної сигналізації (п. 1.7.81 ПУЕ).
2. ПЗВ повинен бути захищений автоматичним вимикачем (автоматом), оскільки він не призначений для відключення струмів високої напруги (ПЗВ може їх відключити, але невідомо, скільки пропрацює). Номінальний струм ПЗВ повинен бути вищий, ніж у автомата, для того, щоб перевантаження мережі відключало автомат, а не ПЗВ.
3. ПЗВ повинен перевірятись на спрацювання під час введення в експлуатацію і періодично — в терміни, встановлені Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 № 258 (далі - ПТЕ ЕС). Перевірка справності ПЗВ проводиться шляхом натискання на кнопку «Т» (тест) не рідше ніж 1 раз на квартал, а також у випадках неправильної її дії або відмови (п. 7, табл. 27 додатка 1 ПТЕ ЕС; п. 7.3.9 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів,
НПАОП 40.1-1.21-98). У разі нерозмикання електромережі під час натискання цієї кнопки ПЗВ вважається несправним.