Метою пожежно-технічного мінімуму є підвищення загальних пожежно-технічних знань працівників, навчання їх правил пожежної безпеки з урахуванням пожежонебезпечних особливостей виробництва, глибше ознайомлення з протипожежними заходами та діями в разі пожежі, напрацювання навичок використання наявних засобів пожежогасіння.
Згідно З п. 3.1.
НАПБ Б. 02.005-2003, пожежно-технічний мінімум проходять особи, яких приймають на роботу з підвищеною пожежною небезпекою, а саме:
- електрогазозварювальники;
- особи, які мають брати безпосередню участь у виробничому процесі в приміщеннях категорій А, Б і В за вибухопожежною та пожежною небезпекою;
- особи, які мають виконувати роботи на устаткуванні, обладнанні, апаратах, де перебувають в обігу легкозаймисті матеріали, здатні вибухати або горіти внаслідок взаємодії з водою, киснем повітря та один із одним;
- працівники складів для зберігання пожежонебезпечних матеріалів і речовин;
- електрики, які працюють із електроустановками у вибухо- та пожежонебезпечних зонах;
- інші категорії працівників, діяльність яких потребує глибших знань із питань пожежної безпеки та навичок у разі пожежі.
Особи, які організовують навчання з пожежно-технічного мінімуму, повинні підготувати наказ керівника підприємства про порядок, форму, місце його проведення, а також конкретний перелік робіт та спеціальностей, з яких проводять заняття. При цьому слід враховувати специфіку виробництва, характер та вид робіт, вимоги міжгалузевих і галузевих нормативних актів.
На підприємстві належить розробити програму проведення пожежно-технічного мінімуму, яку має затвердити керівник. Бажано ознайомитися з програмою занять, наведеною в додатку 3 до «Типового положення про інструктажі, спеціальне навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємства, в установах та організаціях України».
Додаток 3
до Типового положення про
інструктажі, спеціальне
навчання та перевірку знань
з питань пожежної безпеки
на підприємствах, в
установах та організаціях
України
РЕКОМЕНДОВАНА ПРОГРАМА
проведення занять з пожежно-технічного мінімуму
Під час розробки конкретних програм з пожежно-технічного мінімуму необхідно враховувати специфіку виробництва, пожежну небезпеку речовин і матеріалів, що застосовуються, та інші чинники, які впливають на стан пожежної безпеки підприємства.
Вивчаючи теми пожежно-технічного мінімуму, слід інформувати тих, хто навчається, про найбільш характерні випадки пожеж, що мали місце на підприємстві.
Для кращого засвоєння матеріалу бажано використовувати з навчальною метою різні навчальні експонати, фотознімки, плакати, макети, технічні засоби навчання тощо.
ТЕМА 1 (2-4 години)
Заходи пожежної безпеки на об'єкті
Стисла характеристика виробництва (об'єкта) та його пожежної небезпеки. Основні положення Закону України "Про пожежну безпеку". Загальнооб'єктові правила, інструкції, положення та накази з питань пожежної безпеки. Відповідальність за порушення правил пожежної безпеки.
Основні причини пожеж: несправність обладнання, іскри електрогазозварювальних робіт та необережне поводження з вогнем, несправність електроустановок, порушення правил користування інструментами і електронагрівальними приладами тощо.
Вимоги щодо утримання території, протипожежних розривів, джерел протипожежного водопостачання.
Дії робітників і фахівців у разі виявлення порушень правил пожежної безпеки. Місцезнаходження та порядок виклику об'єктової пожежної охорони, а в разі її відсутності - найближчої пожежної частини. Порядок організації, мета та завдання добровільної пожежної дружини.
ТЕМА 2 (2-4 години)
Заходи пожежної безпеки на робочому місці
Характеристика пожежної небезпеки агрегатів та установок, що розміщені у приміщенні (споруді). Дії персоналу у випадку порушень режиму роботи установок, машин і агрегатів. Протипожежний режим на робочому місці. Правила пожежної безпеки, встановлені для працівників даного приміщення, дільниці або споруди.
Можливі причини виникнення пожеж. Дії персоналу в разі загрози виникнення пожежі, аварії чи вибуху; правила вимкнення установок та агрегатів, порядок зняття напруги з електроустановок, виклику аварійної допомоги тощо.
Заходи пожежної безпеки, яких необхідно дотримуватися, стаючи до роботи, у процесі роботи та після її закінчення з метою запобігання виникненню пожеж.
ТЕМА 3 (1 година)
Сповіщення про пожежу та виклик пожежної охорони
Установлений на підприємстві порядок (система) сповіщення людей про пожежу.
Засоби зв'язку, сигналізації, які є на об'єкті та на робочому місці, розміщення найближчих апаратів телефонного зв'язку, сповіщувачів пожежної сигналізації, пристроїв для подання звукових сигналів пожежної тривоги, систем сповіщення та керування евакуацією людей. Порядок використання цих засобів у разі виникнення пожежі.
ТЕМА 4 (2 години)
Засоби пожежогасіння, протипожежне устаткування та інвентар, порядок їх використання під час пожежі
Призначення та місцезнаходження існуючих на об'єкті засобів пожежогасіння, протипожежного устаткування та інвентарю (вогнегасники, внутрішні пожежні крани, діжки з водою, ящики з піском, стаціонарні установки пожежогасіння тощо).
Загальні поняття про пожежну сигналізацію, спринклерне і дренчерне обладнання та інші остановки пожежогасіння (вуглекислотні, пінні, порошкові тощо).
Порядок утримання існуючих на об'єкті засобів пожежогасіння (у літніх та зимових умовах). Правила використання вогнегасних засобів, протипожежного інвентарю та обладнання.
ТЕМА 5 (2 години)
Дії під час пожежі
Дії в разі виявлення на робочому місці або на території об'єкта задимлення чи пожежі. Порядок повідомлення про пожежу аварійно-рятувальних і пожежних підрозділів та інших аварійних служб. Організація зустрічі аварійно-рятувальних та пожежних підрозділів. Відключення у разі необхідності устаткування, комунікацій, електроустановок та вентиляції.
Гасіння пожежі існуючими на об'єкті засобами пожежогасіння; порядок включення стаціонарних установок пожежогасіння, евакуації людей та матеріальних цінностей.
Дії після прибуття аварійно-рятувальних та пожежних підрозділів (надання допомоги у прокладанні рукавних ліній, участь в евакуації матеріальних цінностей та виконанні інших робіт за розпорядженням керівника пожежогасіння).
Обов'язки членів добровільної пожежної дружини за табелем бойової обслуги.
ДОДАТКОВА ТЕМА 6 (1-2 години)
Заходи пожежної безпеки в побуті
Основні причини виникнення пожеж у житлових будинках:
необережне поводження з вогнем, використання факелів та паяльних ламп для відігрівання замерзлих труб центрального опалення, водопостачання чи каналізації. Несправності та неправильна експлуатація приладів газопостачання, опалення та побутових споживачів електроенергії.
Пожежна небезпека хімічних речовин, предметів побутової хімії та аерозольних препаратів.
Запобігання пожежам від основних причин. Порядок утримання житлових і підсобних приміщень, індивідуальних гаражів.
Виклик пожежної охорони і поведінка громадян у разі виникнення пожежі.
Тема 6 є додатковою до програми пожежно-технічного мінімуму і вивчається у зв'язку з тим, що основна кількість пожеж із загибеллю людей відбувається в побуті.
Необхідно зазначити, що програми спеціального навчання з пожежно-технічного мінімуму обов'язково погоджуються із органами ДПН.
Заняття зазвичай проводять груповим методом з урахуванням фаху працівників. Для цього адміністрація може запрошувати (на договірній основі) професіоналів з інших підприємств, установ та організацій.
Якщо неможливо провести заняття з пожежно-технічного мінімуму безпосередньо на підприємстві, можна використати задля цього споріднені за технологією підприємства (на договірних умовах).
Спеціальні навчання з пожежно-технічного мінімуму також проводять у навчальних закладах, на підприємствах та в організаціях з відповідною матеріальною базою та фахівцями за погодженням з центральним органом державного пожежного нагляду. Результати спеціального навчання фіксують на підприємстві (у навчальному закладі), де їх проводили.
Після закінчення спеціального навчання комісія, створена за наказом керівника, яку очолює його заступник (головний інженер), приймає заліки. Результати оформляють протоколом. Особам, які успішно засвоїли дисципліни, видають посвідчення. Ті, хто проходив спеціальне навчання на інших підприємствах (у навчальних закладах), складають заліки за місцем навчання.
Від спеціального навчання з пожежно-технічного мінімуму можуть буди звільнені:
За п. 3.10. НАПБ Б.02.005-2003, особи, які за попереднім місцем роботи вже проходили таке навчання (відповідно до спеціальності або виду роботи, на яку їх приймають) і мають відповідне посвідчення. При цьому строк останньої перевірки їхніх знань не повинен перевищувати рік.
Працівники, які проходять попереднє спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) на підприємстві, можуть бути звільнені від вступного та первинного протипожежних інструктажів. Тих же, кого з цією метою направляють до інших підприємств або навчальних закладів, від таких інструктажів не звільняють.