Охорона праці та пожежна безпека в Україні

П`ятниця, 24.01.2025
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 3.128.205.137· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Література з питань охорони праці [337]
Література з питань пожежної безпеки [169]
Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( [295]
Література з ЦО, ЦЗ, БЖД [153]
РЕКЛАМА

Останні коментарі
Где найти актуальную ссылку?

Доброго дня. 
Прошу пояснити, потрібно видавати наказ/розпорядження чи просто затвердити пере




спасибо за труд, спасибо за сайт )) Сколько лет прошло ... Пришла за инструкцией

у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год

Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
Головна » Файли » Підручники та інша література » Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки (

Система управління охороною праці в сучасних умовах господарювання.
[ ] 19.06.2012, 18:52
ЧУДОВСКИЙ В. И. СИСТЕМА УПРАВЛЕНИЯ ОХРАНОЙ ТРУДА В СОВРЕМЕННЫХ УСЛОВИЯХ ХОЗЯЙСТВОВАНИЯ Проведен анализ научных концепций относительно определения систем управления охраной труда в современных условиях хозяйствования. CHUDOVSKY V. CONTROL SYSTEM OF LABOR PROTECTION IN MODERN CONDITIONS OF MANAGING The analysis of scientific conceptions of definition control system of labor protection in modern conditions of managing is made.
Система управління охороною праці в сучасних умовах господарювання.
Автор: Чудовський В.І.
Проведено аналіз наукових концепцій щодо визначення системи управління охороною праці в сучасних умовах господарювання.

 Загальновідомо, що економічне зростання держави автоматично не означає її збалансованого соціального розвитку. Тому, безперечно, однією з найважливіших цілей будь-якого суспільства є подальше поліпшення рівня і якості життя населення, створення країни, зручної для людей. Як зауважують у науковій літературі, «одним із засобів досягнення цієї мети є забезпечення сприятливих умов для інтелектуального, професійного та фізичного вдосконалення людини. Це багато в чому залежить від того, наскільки безпечними будуть умови нашого щоденного існування, наскільки шляхи розвитку економіки будуть погоджені з необхідністю забезпечення безпеки в усіх галузях техносфери: в створенні безпечних технологій та виробництв, забезпеченні безпеки небезпечних виробничих об'єктів, в охороні праці на кожному робочому місці та захисті навколишнього середовища» [1, с 434]. Відповідно спростовувати актуальність подальшого розвитку трудового права і безпосередньо його провідного соціального інституту - охорони праці на цей час було б необачно, тим більше, що, як доречно підкреслює І. Я. Кисельов, «традиційно трудове право характеризується як право охорони праці. В цьому вбачали та продовжують вбачати його головну соціальну функцію» [2, с 31]. Тому метою даної статті є дослідження системи управління охороною праці та її функцій в сучасних умовах господарювання на підставі існуючих теоретичних розробок провідних науковців трудового права, нормативної бази та існуючої практики.
В. І. Прокопенко зазначає: «Зміни, що відбуваються у структурі зайнятості й попиту на робочу силу, як і до становища працівника на робочому місці, умов його праці, ставлять підвищені вимоги до безпеки праці. Особливо потерпають від цього ті групи працюючих, що вже перебувають у невигідному становищі: жінки, працівники похилого віку і некваліфі-ковані працівники. Ні система освіти і підготовки, ні механізм регулювання ринку праці, ні навіть соціальні кошти не становлять ефективного способу допомоги працюючим при зіткненні їх з цими проблемами» [3, с 360]. Зазначимо, що досягнення стандартів безпеки праці, які б відповідали вимогам провідних світових держав, можливе тільки за допомогою результативної співпраці суб'єктів трудового права у сфері регулювання охорони праці, інакше кажучи, шляхом впровадження ефективної системи управління охороною праці.
Будь-яка система управління - це сукупність суб'єкта управління та об'єкта управління, що знаходяться в певному середовищі та інформативно пов'язані між собою. В суб'єкті управління можна виділити два органи - управляючий та виконавчий. Управління завжди здійснюється заради досягнення певної мети. Метою управління охороною праці є забезпечення безпеки, збереження здоров'я та працездатності людини в процесі трудової діяльності [4, с 96]. Під ним слід розуміти підготовку, прийняття та реалізацію рішень щодо здійснення організаційних, технічних, санітарно-гігієнічних та лікувально-профілактичних заходів, які спрямовані на збереження здоров'я та працездатності людини в процесі трудової діяльності [5, с 26].
М. С Петрова, С В. Петров та С. М. Вольхін під управлінням охороною праці розуміють процес організованого впливу на об'єкти управління з метою дотримання нормативних вимог безпеки. На думку вчених, головною метою управління охороною праці є вдосконалення організації роботи щодо забезпечення безпеки, зниження травматизму та аварійності шляхом вирішення комплексу завдань зі створення безпечних та нешкідливих умов праці, навчально-профілактичного та санітарно-побутового обслуговування працюючих [6, с 30-31]. Управління охороною праці чинить цілеспрямовану дію на систему «людина - виробництво», що являє собою всю сукупність елементів, з якими людина взаємодіє в процесі праці і які можуть чинити на неї відповідний вплив [7, с 30-31].
3. М. Яремко при цьому зазначає, що в сучасних умовах господарювання діяльність у галузі охорони праці передбачає взаємну від-повідальність держави, власника підприємства та працівника за створення і забезпечення здо-рових і безпечних умов праці, тому обґрунтованим є виділення трьох рівнів управління охороною праці: державне управління; управління власником підприємства; управління з боку працівників [5, с 26].
Є. В. Котов під державним управлінням охороною праці розуміє діяльність органів законодавчої, виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо забезпечення безпеки праці, збереження життя, здоров'я та працездатності людей на виробництві через формування та впровадження правових, соціально-економічних, організаційно-технічних та медико-профілактичних заходів, методів і засобів. Воно є підсистемою в системі державного соціально-економічного управління і передбачає розвиток чинної системи управління в державі, регі-онах, галузях, на виробництві, забезпечує їх взаємодію та сприяє сполученню та поєднанню їх інтересів у сфері охорони праці на підставі розширення повноважень і підвищення відповідальності за вирішення поточних та перспективних проблем охорони праці. Принципами державного управління охороною праці є: запобіжний характер управлінської діяльності щодо виникнення виробничих ризиків у трудо-вому процесі; орієнтація на можливий і реально досяжний рівень охорони праці; забезпечення реалізації законодавчо закріплених прав і гарантій у сфері охорони праці; комплексний соціальний захист працюючих; економічна заінтересованість у діяльності (поведінці) щодо забезпечення охорони праці; гласність та інформаційна відкритість у сфері охорони праці; чіткий розподіл відповідальності за незабезпечення (недодержання) вимог охорони праці між роботодавцем і працівником, невідворотність покарання; наукове забезпечення управління охороною праці [7, с 9].
Управління охороною праці на підприємстві, на думку В. М. Москальової, є сукупністю дій службовців, що здійснюються на підставі постійного аналізу інформації про стан охорони праці в структурних підрозділах. Управління охороною праці має на меті надати цій сфе-рі діяльності комплексного й планового характеру щодо поліпшення умов праці, запобігання     травматизму,     профзахворюванням,
пожежам, аваріям, ДТП та іншим негативним наслідкам. Управління охороною праці повинно мати такі основні елементи: орган управління; виконавчий орган; об'єкт, яким управляють; вхідну та вихідну інформацію, прямий та зворотний зв'язок [7, с 9]. М. С Петрова, С В. Петров та С. М. Вольхін зазначають, що в сучасних умовах можливий перехід на новітні принципи управління охороною праці в організаціях. Поступово розвиваються ринкові відносини, що передбачають необхідність формування нового переходу до управління охороною праці, який відрізнявся би від існуючого в централізованій економіці. Наприклад, деякими російськими компаніями впроваджуються принципи керування, притаманні світовій практиці. З'явилися розробки російських наукових та просвітницьких організацій (в тому числі Академії праці і соціальних відносин), що до-зволяють формувати елементи системи органі-зації праці, адекватні західним [6, с 30-31].
Система управління охороною праці організовується таким чином, щоб здійснювалось адекватне та постійне управління з урахуванням усіх факторів, що впливають на стан охорони праці, і орієнтується на проведення запобіжних дій, що унеможливлюють виникнення небезпечних ситуацій, але при цьому в разі їх виникнення вона повинна своєчасно реагувати на них та усувати їх. В організаційних заходах, що забезпечують функціонування системи, необхідно передбачати можливість впливу громадських об'єднань працівників підприємс-тва (комісії з питань охорони праці, уповнова-жених найманими працівниками, профспілок тощо) [9, с 525].
У свою чергу, існуюча державна система управління охороною праці не сповна відповідає вимогам часу, інтересам економічного роз-витку та потребам суспільства, бо орієнтована на збереження існуючого становища, в забез-печенні безпеки та здоров'я працівників, а точніше, на виконання діючого законодавства в галузі охорони праці [1, с 435]. Л. П. Керб доречно підкреслює: «В умовах переходу до ринку командні методи адміністративної системи управління охороною праці з боку вищих органів поступово замінюються на ринкові механізми. Основним чинником поліпшення стану охорони праці на сучасних приватних і державних підприємствах відповідно до вимог нормативних актів дедалі рішучіше виступає економічна зацікавленість самих підприємств. Наслідки нещасних випадків і порушень нормативних актів стали настільки відчутні, що підприємства самі зацікавлені в додержанні всіх вимог охорони праці» [10, с 131].
М. С Петрова, С В. Петров та С. М. Вольхін зазначають, що наприкінці 90-х років минулого сторіччя в країнах Заходу розпочав різко змінюватися підхід до політики безпеки праці на виробництві. З'явилася тенденція під час оцінювання рівня забезпечення безпеки праці робити акцент не на конструктивні особливості машин та механізмів (що саме по собі дуже важливо), а на таких факторах, як організаційна культура, зміна поведінки, підвищення відповідальності, спрямованість діяльності організації на досягнення певних цілей. Учені наголошують на необхідності переглянути сформоване та вже досить тривале ставлення до окремих процедур у галузі охорони праці, таких, як розслідування та облік (мікро)травм, інцидентів, ідентифікація небезпечних факторів та ризиків, оцінювання роботи керівників та спеціалістів, персоналу щодо запобігання аварійності, травматизму та професійним захворюванням, а також створення стимулів до позитивних результатів такої роботи [6, с 30-31].
Таким чином, в умовах сьогодення система управління охороною праці повинна базуватися не тільки на імперативах з боку держави, але й на заінтересованості суб'єктів трудових правовідносин у збереженні належного фізичного стану працівника, що нерозривно пов'язано з економічним благополуччям роботодавця. Так, на цей час не викликає сумніву позитивний вплив соціальних та психологічних факторів праці на подальше зростання виробничих потужностей. В. І. Прокопенко зазначає: «Безпека праці є такою сферою, в якій навіть найвищі досягнення ніколи не будуть вважатись достатніми, оскільки йдеться про здоров'я і життя людей. Будь-яка людська діяльність завжди становить собою певний ризик. Виробнича, трудова діяльність стосовно ризику не є винятком. Незважаючи на прогрес і масштаби виділення коштів на охорону праці, практичні поліпшення в охороні праці залишаються нижче очікуваного рівня» [3, с 363]. Вищезазначене підкреслює зростання актуальності розвитку управління охороною праці безпосередньо на виробництві.
Л. П. Керб зауважує, що управління охороною праці на підприємстві є складовою, підсистемою загальної системи управління підприємством, оскільки лише за умови високого рівня охорони праці може бути забезпечене ефективне виконання завдань, що постають перед підприємством, і досягнення найкращих
економічних результатів. Управління - це сукупність дій, спрямованих на підтримання та поліпшення функціонування об'єкта відповідно до існуючої програми чи мети функціонування. У процесі управління орган управління одержує певну інформацію про стан об'єкта управління та стан навколишнього середовища, в якому він перебуває. На основі цієї інформації виробляється рішення, за яким здійснюється вплив на об'єкт управління [10, с 131].
У роботі підприємств з охорони праці дедалі більшого значення набувають такі фактори: економічна заінтересованість власника (керівника) в одержанні максимального прибутку, зменшенні витрат на штрафні санкції, ремонт пошкодженого устаткування, відшкодування шкоди потерпілим; необхідність постійного підвищення якості й конкурентоспроможності продукції, що можливо лише за сприятливих і безпечних умов праці; моральна та юридична відповідальність власника за нещасні випадки і відшкодування збитків потерпілим та їх сім'ям; необхідність змінювати позиції підприємства на ринку серед вітчизняних і зарубіжних конкурентів; необхідність підвищувати продуктивність праці й віддачу кожної затраченої людино-години, збільшувати відсоток прибутку щодо вкладених інвестицій, підвищувати ефективність використання людських, матеріальних і фінансових ресурсів; забезпечення технологічної переваги підприємства над конкурентами; забезпечення досягнення перспективних цілей підприємства, що неможливо без підвищення рівня охорони праці. Названі фактори створюють певний моральний і матеріальний тиск на власника підприємства, що змушує його постійно і систематично вирішувати питання охорони праці. Однак цей тиск, як і приписи державних інспекцій та численні нормативні акти, сам по собі не дасть ефекту, якщо власник не буде озброєний механізмом зменшення рівня виробничого ризику, тобто науково обґрунтованою системою управління охороною праці на підприємстві [10, с 131-132].
Тому правове регулювання охорони праці охоплює розроблення і прийняття загальних норм охорони праці, правил техніки безпеки і виробничої санітарії; проведення профілактичних заходів, спрямованих на створення сприятливих умов праці, що запобігають виробничому травматизму та професійним захворюванням; створення сприятливих умов праці і забезпечення її охорони на діючих підприємствах у процесі виконання працівниками своїх трудових  обов'язків;  систематичне  поліпшення  й оздоровлення умов праці безпосередньо з участю самих трудових колективів; розроблення додаткових заходів щодо охорони праці окремих категорій працюючих: жінок, неповнолітніх, осіб зі зниженою працездатністю тощо [3, с 360]. Важливе значення має розподіл обов'язків у галузі охорони праці всіх посадових осіб, починаючи з керівника організації. Більш повне викладення функцій не тільки дозволяє краще організувати роботу підрозділів, але й підвищити ефективність контролю. Постійний профілактичний контроль стану охорони праці на робочих місцях як один із засобів запобігання виробничому травматизму і професійним захворюванням здійснюється шляхом оперативного виявлення відхилень від вимог охорони праці та вжиття необхідних заходів щодо їх усунення [6, с 30-31]. Впровадження та практичне виконання перелічених вище заходів на підприємстві в науці трудового права охоплюється єдиним узагальнюючим поняттям - система управління охороною праці.
Визначення системи управління охороною праці на нормативному рівні закріплене в Рекомендаціях щодо побудови, впровадження та удосконалення системи управління охороною праці [12], розроблених з метою сприяння суб'єкту господарювання щодо досягнення такого рівня охорони праці на виробництві, який відповідає мінімальним вимогам до забезпечення безпечних та здорових умов праці найманих працівників, які встановлені законодавчими та іншими нормативно-правовими актами з охорони праці.
Відповідно до зазначеного нормативного акта система управління охороною праці визначається як частина загальної системи управління організацією, що сприяє запобіганню нещасним випадкам та професійним захворюванням на виробництві, а також небезпеки для третіх осіб, що виникають у процесі господарювання, і включає в себе комплекс взаємопов'язаних заходів на виконання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці [11].
У науковій літературі під системою управління охороною праці розуміють сукупність суб'єкта та об'єкта управління, які на підставі комплексу нормативної документації проводять цілеспрямовану, сплановану, послідовну діяльність з метою забезпечення здорових, безпечних і високопродуктивних умов праці [4, с 96]. В. Ц. Жидецький, В. С. Джигирей, О. В. Мельников зазначають: «Система управління охороною праці - це сукупність органів
управління підприємством, які на підставі комплексу нормативної документації проводять цілеспрямовану, сплановану діяльність щодо здійснення завдань і функцій управління з метою забезпечення здорових, безпечних і високопродуктивних умов праці. Створення системи управління охороною праці здійснюється шляхом послідовного визначення мети і об'єкта управління, завдань і заходів щодо охорони праці, функцій і методів управління, побудови організаційної структури управління, складання нормативно-методичної документації. Головна мета управління охороною праці є створення здорових, безпечних і високопродуктивних умов праці, покращення виробничого побуту, запобігання травматизму і профзахворюванням» [12, с 96].
Система управління охороною праці створюється суб'єктом господарювання і має передбачати підготовку, прийняття та реалізацію завдань щодо здійснення організаційних, технічних, санітарно-гігієнічних та лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на збереження життя, здоров'я та працездатності найманих працівників у процесі їх трудової діяльності.
Суб'єктом управління в системі управління охороною праці підприємства є роботодавець, а в цехах, на виробничих дільницях і в службах -керівники відповідних структурних підрозділів і служб. Об'єктом управління в системі управління охороною праці підприємства є діяльність структурних підрозділів та служб підприємства щодо забезпечення безпечних і здорових умов праці на робочих місцях, виробничих дільницях, у цехах та на підприємстві в цілому. Типова система управління охороною праці підприємства функціонує наступним чином. Роботодавець (керівник, головний інженер) аналізує інформацію про стан охорони праці в структурних підрозділах підприємства та приймає рішення, спрямовані на підвищення рівня безпеки праці. Організаційно-методичну роботу з управління охороною праці, підготовку управлінських рішень і контроль за їх своєчасною реалізацією здійснює служба охорони праці підприємства (виконавчий орган системи управління охороною праці), що підпорядкована безпосередньо керівнику підприємства (управляючому органу). Зовнішнім чинником, що спонукає до проведення певних дій, для системи управління охороною праці на рівні підприємства є зміни технологічного процесу, обладнання, умов праці, нещасні випадки, травми, захворювання тощо [4, с 96].
Щоб створити в організації систему управління охороною праці необхідно: визначити закони та інші нормативні акти, що містять державні нормативні вимоги охорони праці, які поширюються на діяльність даної організації; виявити небезпечні та шкідливі виробничі фактори та ризики, що їм відповідають, пов'язані з існуючими або запланованими видами діяльності організації; визначити політику організації в галузі охорони праці; визначити цілі та завдання в галузі охорони праці, встановити пріоритети; розробити організаційну схему та програму для реалізації політики та досягнень її цілей, виконання поставлених завдань [1, с 436].
Власник зобов'язаний створити в кожному структурному підрозділі й на робочому місці умови праці з урахуванням рекомендацій нормативних актів, а також забезпечити додержання прав працівників, гарантованих законодавством про працю. З цією метою власник забезпечує функціонування системи управління охороною праці, для чого створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій; розробляє за участю профспілок і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів з охорони праці, впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань; організовує проведення атестації робочих місць на відповідність нормативним актам про охорону праці в порядку і строки, що встановлюються законодавством, вживає за їх підсумками заходи для усунення негативних чинників; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші нормативні акти про охорону праці, що діють у межах підприємства; здійснює постійний контроль за додержанням працівниками правил з техніки безпеки і виробничої санітарії [3, с 365-366].
Найважливішими функціями системи управління охороною праці, на думку Л. П. Керба, є:
-   організація та координація роботи в галузі охорони праці;
-   планування роботи й прогнозування виробничого ризику (ступеня небезпеки);
-   кадрове і професійне забезпечення;
-   проектно-конструкторське забезпечення;
-   технологічне забезпечення;
-   технічне забезпечення;
-   енергетичне забезпечення;
-   забезпечення безпечної експлуатації гідротехнічних та інженерних споруд;
-   матеріально-технічне забезпечення;
-   метрологічне забезпечення;
-   нормалізація санітарно-гігієнічних умов праці, лікувально-профілактичне й соціальне забезпечення;
-   правове забезпечення;
-   інформаційне, нормативно-медичне і методичне забезпечення;
-   економіко-цільове регулювання та мотивація безпечної роботи;
-   контроль за станом охорони праці;
-   облік, аналіз та оцінювання показників стану охорони праці та функціонування системи управління охороною праці [10, с 136];
Окремі науковці зазначають, що функціональна повнота системи управління охороною праці підприємства досягається реалізацією наступних видів забезпечення безпеки та охорони праці:
-   нормативно-методичного забезпечення, тобто створення на підприємстві нормативно-правової бази з охорони праці;
-  організаційного, що передбачає таку організацію процесу виробництва, контролю за дотриманням вимог нормативних документів з охорони праці, контролю за технічним станом та експлуатацією устаткування та інструментів, будівель, споруд, яка б виключала вплив на працівників небезпечних виробничих факторів, а також усувала або знижувала до допустимого рівня вплив на працівників шкідливих виробничих факторів;
-  технічного, що включає сукупність технічних засобів і технічних заходів, які б забезпечували безпечну експлуатацію устаткування й технологічних процесів, безпечні та нешкідливі умови праці;
-  санітарно-гігієнічного, тобто проведення аналізу впливу виробничих факторів на здоров'я працівників, визначення фактичних значень конкретних параметрів небезпечних і шкідливих виробничих факторів;
-  лікувально-профілактичного, що означає проведення періодичного контролю за станом здоров'я працівників, наданням медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків на виробництві, організацією лікувально-профілактичного харчування працівників;
-  соціально-економічного забезпечення, тобто дотримання прав і соціальних гарантій працюючих, надання пільг та компенсацій осо-бам, зайнятим на роботах зі шкідливими і небезпечними умовами праці, створення умов для економічної заінтересованості власника та працівників у поліпшенні умов і безпеки праці [13]. Проведений вище аналіз теоретичних розробок провідних науковців дозволяє надати наступне узагальнююче визначення системи управління охороною праці. Система управління охороною праці - це частина загальної системи управління, що створюється роботодавцем, з метою забезпечення здорових, безпечних і високопродуктивних умов праці, яка включає в себе комплекс взаємопов'язаних заходів на виконання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці.

Список використаної літератури

1. Девисилов В. А. Охрана труда : учебник / В. А. Девясилов. - 4-е изд., перераб. и доп. - М. : ФОРУМ, 2009. - 496 с.
2. Киселев И. Я. Сравнительное и международное трудовое право : учеб. для вузов / И. Я. Киселев. - М. : Дело, 1999. - 728 с.
3. Прокопенко В. І. Трудове право України : підручник / В. I. Прокопенко. - X. : Консум, 1998. - 480 с.
4. Основи охорони праці: підручник / К. Н. Ткачук, М. О. Халімовський, В. В. Запарний, Д. В. Зеркалов, Р. В. Сабарно, О. І. Полукаров, В. С Коз'яков, Л. О. Мітюк ; за ред. К. Н. Ткачука і М. О. Халімовського. -К. : Основи, 2006. - 448 с
5. Охорона праці: навч. посіб. / за ред. 3. М. Яремка. - Л. : Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2010. - 96 с
6. Петрова М. С. Охрана труда на производстве и в учебном процессе : учеб. пособие / М. С. Петрова, С. В. Петров, С. Н. Воль хин. - М. : ЭНАС, 2006. - 228 с.
7. Москальова В. М. Охорона праці: інтеракт. комплекс навч.-метод, забезп. / В. М. Москальова. - Рівне : НУВГП, 2009. - 247 с.
8. Котов С. В. Механізм формування та реалізації державного управління охороною праці : автореф. дис. на здобуття наук, ступеня канд. юрид. наук : спец. 08.02.03 «Організація управління, планування і регулювання економіки» / Котов Євген Валерійович. - Донецьк, 2002. - 20 с
9. Прилипко С. М. Трудове право України : підручник / С М. Прилипко, О. М. Ярошенко. - X. : Вапня-рчук Н. М., 2008. - 664 с
10. Керб Л. П. Основи охорони праці: навч. посіб. / Л. П. Керб. - К. : КНЕУ, 2003. - 215 с
11. Рекомендації щодо побудови, впровадження та удосконалення системи управління охороною праці [Електронний ресурс] : затв. Державним комітетом України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду 7 лют. 2008 p. - Режим доступу: http://www.dnop.kiev.ua/index.php?option=com_content&task= view&id=304 l&Itemid=48.
12. Жидецький В. Ц. Основи охорони праці / В. Ц. Жидецький, В. С Джигирей, О. В. Мельников. -Вид. 2-ге, стер. - Л. : Афіша, 2000. - 348 с
13. Чинков В. Концепція побудови системи управління охороною праці підприємства / В. Чинков, В. Розладов, В. Костанян // Охорона праці. - 2001. - № 3. - С 22-24.



Библиотека, в которой представлены самые популярные и востребованные электронные книги различных тематик и направлений бесплатно. Ресурс предоставляет возможность скачать книги бесплатно в таких популярных форматах как pdf, fb2, rtf, txt, djvu, epub, а также аудиокниги в mp3.






Категорія: Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( | Додав: ohranatruda | Теги: система управління охороною праці, СУОП
Переглядів: 6893 | Завантажень: 1 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar




Copyright otipb.at.ua © 2025
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 989

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
журнал акт протокол правила Анимешник S2014 графік Будівлі закон инструктаж положение водители навчання первая помощь скачать безопасность жизнедеятельности скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга підручник инструкции по охране труда мультфильм видеоприкол Видео анекдоты Инструкция Кран робота Должностная инструкция грейфер такелажники АМОРТИЗАТОР веревка Канат юмор Прикол Дрель Дерева автотранспорт шиномонтаж Порядок трубопровод баня видео урок Автомобили грузовики Торговля БЕЗКОШТОВНО бесплатно Лекции плакаты агитация приказ скачати Кодекс науково-практичний коментар лекції Метро авария автомобиль Пожар Книги травматизм звіт издательства Лифт электроустановки Гост відео Опс ост горение киностудия Кіно кино Пособие Банк програма тестування тестирование программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство Цивільний захист плакат постер Цивільна безпека дтп бжд литература Водитель цирк сиз спецодежда зоопарк Реєстрація погрузка выгрузка Автослесарь животные грузчика дворника азс аптечка скринсейвер коментар Комментарий взрыв Презентация связь ртуть холодильники медицина Здравоохранение ppt Художник воздух шум СН Документальний фільм Архивы Эвакуация Тренировка заземление ожоги памятка угарный газ Питание харчування игра Гра склад офис электрооборудование ПУЭ офіс презентація сельское хозяйство розрахунок Пожарная безопасность безопасность Дробление сварка вывоз мусора Бомбы должностные инструкции СП общежитие психология ограждения образование Машиностроение снип сборник вопросы и ответы Молот окраска Первая медицинская помощь iso бухгалтер артисты библиотекарь библиограф газ инсульт Пчеловодство Театр авіація Справочник детское кресло электросварка Видеоурок PowerPoint стрес пляж Аптека Газонокосилка жкх вибрация ДСП Глаза НПК ринок Автодор біологія Легкая промышленность кон спирт атп Радиация излучение школи ультразвук спорт аудит Делопроизводство и секретарское дел відпочинок Средства защиты эргономика опасные грузы интимный словарь смотреть онлайн бе методика гн учебное пособие рабочее место статистика стенд ЗОШ Тара Інформатика та комп'ютерна техніка Информатика очки железная дорога фільм Туризм респиратор флот вентиляция контроль компьютер бассейн трактор больницы виноградарство Фізична культура история Історія вагон вокзал буй трамвай авиастроение Пропаганда Діти лифты Respirator дк титан цинк пожаротушение журнали Обж чрезвычайные ситуации ДНЗ Школа заряд выставки землетрясение тваринництво судна дозиметр ожог концепт Лесное хозяйство Методичний посібник детский сад дизайн роз'яснення завдання гидротехнические сооружения ПТМ НС билеты вопросы автоклав дискомфорт гармонизация Законодательство авиапредприятие аеропорт ведро станки Бункер вебинар байк басейн en кровотечение настанова допуск грипп заходи Відеоурок асбест библиотека музей Дворник бронхит крани Bulldog Kärcher зерно
РЕКЛАМА

Кнопка сайту




Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.