Ручна електрична дриль є підкласом електричних інструментів, і тому при роботі з нею потрібно дотримуватися всіх тих правил, які стосуються категорії
електроінструментів в цілому. Крім того, можна виділити ряд вимог, які відрізняються своєю специфікою, властивою електродрилі. Правил техніки безпеки потрібно дотримуватися протягом усього циклу роботи з дрилом, які складаються з кількох етапів:
Підготовка до роботи
Виконання роботи
Завершальний етап
1. Підготовка до роботи з дрилем.Як ви яхту назвете - так вона і попливе! Всі пам'ятають цю мультяшну фразу, так що перефразуємо її в нашому контексті: чим більшу увагу Ви приділите підготовці до роботи з дрилем, тим безпечніше вона буде (робота або дриль - вибирайте самі:)).
1.1. Перш ніж взятися за інструмент, необхідно розібратися з робочою поверхнею. Якщо це деталь, в якій потрібно просвердлити декілька отворів або обробити спеціальною насадкою, то таку деталь потрібно уважно вивчити на предмет наявності поруч з місцем свердління цвяхів, металевих скоб і т.п. Чим вони небезпечні? Уявіть, що Ви свердлите отвір у дерев'яному бруску пір'яним свердлом. Якщо свердло зустріне на своєму шляху цвях, то його неодмінно заклинить з усіма витікаючими звідси наслідками - сильним ривком інструменту, можливим пошкодженням електродвигуна дрилі, не кажучи вже про емоційної реакції працівника.
1.2. Переконавшись, що на робочій поверхні, а також в її надрах усе «чисто», надійно закріпіть деталь в лещатах або струбцинами, і ні в якому разі не тримайте під час роботи оброблювану деталь в руках - вона може завдати Вам травми різного ступеня тяжкості.
1.3. Якщо передбачається свердлити стіну, стелю або подібні поверхні, то тут можуть бути свої «підводні камені» у вигляді прихованої проводки. Прихована проводка - дуже небезпечна штука. Коли металеве свердло, вклинюючись в кладочний матеріал перебиває електричний кабель, яких знаходиться під напругою, між нулем і фазою такого кабелю через свердло або бур відбувається коротке замикання. Наслідки короткого замикання можуть бути самими різними - від пошкодження оснащення дрилі до виходу з ладу обладнання, яке було запитане на перебиту ліню електромережі. Трагікомічних випадків теж вистачає. Наприклад, коротке замикання супроводжується гучним хлопком і яскравим спалахом, від яких навіть самі досвідчені професіонали можуть звалитися, скажімо з драбини або «козлика».
Якщо навіть короткого замикання і не відбудеться, а дриль переб'є тільки один з проводів, то у випадку з «фазою» є велика небезпека ураження електричним струмом працівника, який свердлитьь, особливо якщо дриль оснащена металевим корпусом редуктора. Якщо в цей час людина буде ще й торкається до заземлених предметів - тоді справа може скінчитися зовсім плачевно.
Висновок - перед свердлінням поверхонь, де хоча б з найменшої часткою ймовірності може знаходитись прихована проводка або інші небезпечні комунікації, необхідно переконатися в їх відсутності за допомогою спеціальних приладів.
1.4. Перед тим, як натиснути на вмикач і почати роботу, переконайтеся що оснащення в патроні закріплене досить надійно. Не надійно закріплене свердло при високих обертах дрилі може вилетіти з патрона, що дуже травмобезпечно.
1.5. Щасливі власники моделей електричних дрилей, оснащених швидкозажимним патроном, можуть цей пункт пропустити. Він стосується зубчата-венчатих патронів і особливо ключів до них. Можливо, це правило звучить дещо комічно, але тим не менше - після установки оснащення не забудьте зняти з патрона ключ затиску свердла. Мало задоволення, коли в момент пуску двигуна з досить високою швидкістю в вас або оточуючих летить досить важкий шматок металу.
2. Виконання роботи.2.1. При роботі з твердими поверхнями і в'язкими матеріалами тримаєте дриль двома руками, особливо використовуючи потужні моделі. У разі заклинювання оснащення в матеріалі дриль і оснащення «поміняються місцями» і крутитися почне сам інструмент. Зазвичай, це відбувається несподівано для людини і сильний ривок дрилі може стати причиною вивиху. У цьому випадку велика потужність дрилі замість того, щоб бути помічником стане небезпечним супротивником майстра.
2.2. Не перевантажуйте дриль сильним натиском - це підвищує ймовірність заклинювання оснащення в матеріалі.
2.3. Будьте вкрай обережні при використанні додаткових насадок. Якщо насадки для шліфування й полірування більш-менш безпечні, то застосування дрилі з дисками від циркулярних або дискових пил - дуже небезпечне заняття, причому, не тільки для здоров'я, але і для ЖИТТЯ.
2.4. При свердлінні над головою в обов'язковому порядку використовувати захисні окуляри або маску, щоб уникнути попадання стружки або бетонного шламу в очі. Адже крім того, що в очі може потрапити абразивна пил, втративши рівновагу, працівник може впасти з драбини, сходень і т.п.
2.5. Якщо ваш інструмент обладнаний кнопкою фіксації вимикача, то потрібно уважно поставитися до цього зручного функціоналу. Якщо при включеній дрилі та натиснутій кнопці фіксатора виникла необхідність пересунути опору, на якій стоїть майстер, або по іншому закріпити в лещатах деталь, то візьміть собі за правило виключати інструмент. Ні в якому разі не кладіть його включеним на будь-яку поверхню, навіть якщо це здається цілком безпечним. Дриль має досить високі обороти, і від двигуна йдуть сильні потоки повітря, які на слизькій або похилій поверхні можуть призвести до руху дрилі. Як буде себе вести працюючий інструмент після падіння, коли його оснащення стикнеться з підлогою та іншими елементами приміщення? Він буде хаотично стрибати по кімнаті, і в цьому випадку дриль ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ ловити руками - потрібно знеструмити і дочекатися повної зупинки двигуна.
3. Завершення роботи.3.1. При знятті руки з курка вимикача двигун дрилі не зупиняється миттєво, а продовжує, нехай навіть із зменшен
ням швидкості, обертатися. У такому стані інструмент не можна класти на будь-які поверхні з причин, викладених в п. 2.5.
3.2. Навіть після остаточної зупинки двигуна не слід деякий час торкатися до оснащення - можливі опіки. При свердлінні твердих порід деревини або металу виникають великі сили тертя, що сприяють нагріванню оснащення до високої температури.