Вимоги пожежної безпеки при експлуатації підприємства в зимовий період
З настанням зимового періоду значно посилюється небезпека виникнення пожеж. У цей період інтенсивно експлуатуються різноманітні опалювальні прилади, підвищується навантаження на електромережі, виникають труднощі із забезпеченням надійного водопостачання у випадку пожежі, при виїзді пожежної техніки по слизькій та не прибраній від снігу дорозі тощо.
Як показує статистика, протягом осені 2013 року та зими поточного року виникло більше 55% пожеж від загальної їх річної кількості, а загибель людей становить майже 70 % від загальної кількості жертв вогню.
Найбільш поширеною причиною таких надзвичайних ситуацій є необережне поводження з вогнем (60 % від усіх причин), кожна п'ята виникає через порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації електроустановок. Немало пожеж буває з причини порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та використанні печей.
Готуючи об’єкти господарювання до роботи в зимових умовах 2014-2015 років керівники всіх рівнів зобов’язані:
• Силами адміністрації, пожежно-технічних комісій, добровільних пожежних дружин і команд здійснити перевірку стану пожежної безпеки виробничих, складських та інших допоміжних приміщень, перевірити стан їх готовності до експлуатації; вилучити саморобні пожежонебезпечні та несправні електронагрівальні прилади; заборонити використання відкритого вогню для відігрівання водогінних та опалювальних систем.
• Наказами керівників об’єктів визначити відповідальних за дотримання протипожежного режиму та забезпечення справності приладів опалення, електроустановок, технологічного обладнання; налагодити регулярний огляд приміщень після завершення робіт.
• Провести протипожежні інструктажі з робітниками та службовцями, насамперед із тими, які зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою та відповідальними за експлуатацію опалювальних систем та електронагрівальних установок; для проведення протипожежної пропаганди використати всі наявні засоби масової інформації.
• Переглянути і поповнити склад бойового обслуговування добровільних пожежних дружин і команд; забезпечити справність пожежної та пристосованої до гасіння пожеж техніки, що перебуває в них на озброєнні; закріпити за членами ДПД дільниці, установки й приміщення для повсякденного нагляду за дотриманням у них протипожежного режиму.
• Здійснити перевірку технічного стану розміщених на об’єктах установок пожежної автоматики, внутрішнього і зовнішнього протипожежного водогону, інших джерел водопостачання та підготувати їх до безперебійної експлуатації взимку; перенести вогнегасники з відкритих місць у приміщення, що обігріваються; розмістити інформацію про місце їх установлення на пожежних щитах та стендах.
• У виробничих, складських, адміністративних та інших приміщеннях перевірити справність засобів виклику пожежної допомоги, за необхідності поновити або відремонтувати їх; передбачити можливість використання цих засобів для передачі повідомлень про пожежу будь-якої пори.
• Перевірити й, за необхідності, відремонтувати теплогенерувальні та калориферні установки, печі, інші опалювальні прилади; постійно контролювати правильність їх утримання та експлуатації, своєчасне та якісне виконання ремонтів; визначити режим і тривалість топлення печей.
Керівники дитячих дошкільних установ, навчальних, лікувальних, культурно-освітніх і видовищних закладів, готелів та інших об’єктів з масовим перебуванням людей зобов’язані практично відпрацювати з підлеглими дії згідно з планами евакуації людей у разі виникнення пожежі.
Цілком зрозуміло, що зимовий пожежонебезпечний період є особливо нелегким для сільської місцевості.
З реформуванням аграрного сектора економіки ситуація в ньому докорінно змінилася. На основі колективних сільськогосподарських підприємств утворилися приватні (приватно-орендні) підприємства, сільські (фермерські) господарські товариства, сільськогосподарські кооперативи та інші суб’єкти господарювання, засновані на приватній власності.
Питання, що колись вирішувалися централізовано, тепер кожен мусить вирішувати сам. На жаль, це не завжди збігається з вимогами пожежної безпеки. Значну' загрозу сьогодні становить зберігання пайовиками (власниками) грубих кормів (сіна, соломи) у дворах та на горищах житлових будинків, замість скирт, що розміщувались у полі. Значно погіршився протипожежний стан фермерських приміщень. На порозі зима, а певна кількість будівель стоїть без вікон та без дверей. У разі пожежі, за певних проблем із водопостачанням та браку' протипожежного обладнання, гасити їх буде надзвичайно складно.
Особливу увагу необхідно звернути на різноманітні обігрівальні прилади. Поміж електротехнічних виробів ця продукція має найвищі показники ризиків для безпеки здоров’я та життя громадян. Нині ринок електричних приладів насичений різноманітними електрообігрівачами, доступними, мабуть, кожному пересічному громадянинові. їх широко використовують для обігрівання дач, осель, офісів та виробничих приміщень. Але не менше стало саморобних електроприладів та приладів сумнівної якості, які продають на стихійних ринках. Зазвичай вони не відповідають вимогам пожежної безпеки, а наслідки їхньої експлуатації -опіки, каліцтва та травми. Вибираючи обігрівач, поцікавлюся у продавця, чи є в нього підтвердження того, що ця продукція сертифікована в Україні. Сертифікат є доказом, що прилад дозволено експлуатували.
Загоряння можуть виникнути і тоді, коли працюють безпечні, з першого погляду' електронагрівальні прилади. Таке буває в разі порушення правил експлуатації або коли прилади використовують не за призначенням. На робочому - стані електромережі негативно позначається й додаткове навантаження. Електричне замикання в мережі, начебто не дуже й небезпечно, сигналізує про ймовірну загрозу пошкодження електропроводів. Зазвичай коротке замикання й виникає саме через пошкодження ізоляції. Якщо його не усунути, невдовзі може статися лихо.
Як відомо, донедавна пожежі у віддалених селах гасили команди пожежно-сторожової охорони колективних сільськогосподарських підприємств. Останніми роками боєздатність підрозділів пожежної охорони на селі відчутно знизилася. Ця проблема щороку загострюється з настанням зими.
За останні роки кількість підрозділів пожежної охорони, що цілодобово чергують у сільській місцевості значно зменшилася, зменшилась кількість пожежних депо, забезпечення їх телефонним зв’язком.
Із настанням холодної пори слід ужити заходів щодо утеплення пожежних депо та пожежних гідрантів, установлення відповідних покажчиків водойм тощо. Необхідно, насамперед, потурбуватися і про приведення у належний стан пожежної та пристосованої дія пожежогасіння техніки, зважаючи на умови її експлуатації взимку.
Крім того, слід широко розгорнути роз’яснювальну роботу з населенням щодо запобігання пожежам. Особливо це стосується сільської місцевості, де поширене пічне опалення.
Бажано провести додатковий протипожежний інструктаж з особами, які працюють на тепло генерувальних приладах.
Члени ДПД і ПТК мають активно сприяли адміністрації підприємств у наведенні належного порядку на територіях об’єктів, підготовці проїздів та під'їздів до джерел протипожежного водопостачання та обладнання. Важливо також нагадані про небезпеку відігрівання замерзлих водогінних труб відкритим вогнем.
Валентин Стоецький, начальник відділу пожежно - профілактичної роботи ДПТ України
|