Автор: Віктор Єрофеєв, начальник служби охорони праці
Т0В «Промислові засоби індивідуального
захисту»
Захисні каски —
найбільш розповсюджені засоби захисту працівників від травмування
голови. Дізнайтеся, на що слід звертати увагу під час придбання захисних
касок, який строк їх експлуатації та як перевіряють придатність
захисних касок.
Захисні каски: що треба знати спеціалісту з
охорони праціДля запобігання чи зменшення наслідків дії на голову працівника небезпечних і шкідливих факторів (механічного впливу, електричного струму, води або агресивних речовин) працівники повинні використовувати захисні каски, які мають відповідати вимогам державних стандартів та нормативно-технічної документації на конкретний вид касок Так, загальні технічні вимоги до захисних касок наведено у ГОСТ 12А128-83, вимоги до будівельних касок — ГОСТ 12.4.087-84, до шахтарських касок — ГОСТ 12.4.091-80, захисних протиударних та промислових касок — ДСТУ ЕN 397-2001, ДСТУ ЕN 812:2005, пожежних касок — ДСТУ ЕN 443:2006. Нормативні вимоги щодо експлуатації захисних касок містяться у різних нормативних документах, зокрема, у Правилах експлуатації електрозахисних засобів, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 5 червня 2001 р. № 253, Правилах охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджених наказом Держгірпромнагляду від 27 березня 2007 р. № 62, тощо.
Під час придбання захисних касок слід звернути увагу на наявність супроводжувальної документації (керівництво з експлуатації, паспорт сертифікат або декларація), а також на відсутність пошкоджень касок, наявність маркування та їх укомплектованість.
Захисні каски повинні мати впресоване або влите маркування на корпусі (внутрішньому оснащенні) та інформаційні дані, що визначені у технічних умовах виробника та державних стандартах: назва або ідентифікаційна позначка виробника; рік, квартал (місяць) випуску; розмір або діапазон розмірів; номер стандарту (наприклад, ЕМ 397) та тип каски (як правило, на касках закордонного виробництва).
Нормативними документами не передбачено нанесення на захисні каски інвентарних номерів.
Каски мають зберігати свої захисні властивості протягом установленого строку експлуатації, який визначено документами з експлуатації виробника на конкретний тип каски. Корпус каски не повинен деформуватися та змінювати свою міцність внаслідок дії на нього хімічно агресивних речовин та води.
Згідно з ГОСТ 12.4.128-83 гарантійний строк експлуатації захисних касок становить не менше 2 років з дня виготовлення, якщо споживач дотримувався встановлених у документації умов транспортування, зберігання та експлуатації Строк придатності касок із поліетилену низького тиску від дня їх виготовлення до вилучення з експлуатації має бути не більше ніж: З роки — на відкритому повітрі в умовах холодного та спекотного клімату; 3,5 роки — на відкритому повітрі в умовах помірного клімату; 4 роки — у гарячих цехах металургійного виробництва. Строк придатності касок зі склопластику в опалюваних приміщеннях металургійного виробництва —- не більше 3 років.
Захисні каски не піддають періодичним експлуатаційним випробуванням, але їх придатність перевіряють перед кожним застосуванням шляхом візуального огляду.
Візуальний огляд захисних касок проводять з метою виявлення дефектів, а також для контролю їх стану протягом усього строку експлуатації відповідно до вимог документів з експлуатації, встановлених виробником.
Придатна до використання каска має суцільний корпус з козирком або полями і внутрішнє оснащення (амортизатор і несучу стрічку). Внутрішнє оснащення і підборідний пасок — з'ємні, мають пристрій для кріплення до корпусу каски. Підборідний пасок регулюється по довжині, а спосіб його кріплення забезпечує можливість його швидкого роз'єднання. Конструкція каски дозволяє максимальне регулювання внутрішнього оснащення всередині корпусу каски та не перешкоджає носінню інших 313, наприклад, захисних окулярів.
Не допускається застосовувати пошкоджені захисні каски, що мають тріщини і вм'ятини на корпусі, порушення цілісності внутрішнього оснащення. Каски з пошкодженнями заміняють на нові, оскільки вони не підлягають ремонту.
За необхідності протягом експлуатації захисних касок можна проводити їхнє санітарне оброблення, зануривши у 3-5%-вий розчин хлораміну або 3%-вий розчин хлорного вапна на 30-60 хвилин, а потім промити у холодній воді та висушити природним способом.
Залежно від умов експлуатації захисні каски укомплектовують утеплювальним підшоломником, водозахисною пелериною, протишумними навушниками, захисним щитком, світильником.