Заміри опору ізоляції, петлі «фаза-нуль», заземлення Заміри опору ізоляції
Заміри опору ізоляції постійному струму електроустаткування і електричних ланцюгів є невід'ємною частиною електричних вимірювань, тому що є найважливішим і основним показником стану ізоляції. Якщо опір ізоляції менше, ніж встановлено в нормативній документації, то це може привести до плачевних наслідків - пожежі та електротравм.
Періодичність перевірки та норми опору ізоляції викладені в нормативних документах ПУЕ та ПТЕЕС.
Заміри опору ізоляції постійному струму проводиться спеціальним приладом під назвою - мегомметр. Мегомметри бувають: з ручним приводом (всередині приладу вбудований генератор) електронні (від акумулятора) Мегомметри зазвичай виготовляють на наступні межі напруг: 500 (В) 1000 (В) 2500 (В) 5000 (В) Замір опору ізоляції необхідно починати з огляду електропроводки: силових кабельних ліній і проводів, місць з'єднання проводів в розподільних і з'єднувальних коробках. Також необхідно обстежити місця з'єднання проводів з апаратами захисту та іншим електроустаткуванням. Якщо під час огляду помічено оплавлені ділянки, це означає що електропроводка під час експлуатації піддається нагріванню. Нагрівання виникає при слабкому з'єднанні проводів, несправному або неправильному виборі номінального струму автоматичного вимикача. До початку робіт з вимірювання опору ізоляції необхідно відключити все електрообладнання від джерел напруги. Замір опору ізоляції необхідно виконувати: між фаз (A - B; В - С; С - А) між фазою і нулем (А - N; B - N; C - N) між фазою і землею (А - РЕ; В - РЕ ; С - РЕ) між нулем і землею (N - PE) Допустиме значення опору ізоляції не повинно бути менше 0,5 (МОм). За результатами вимірювання електролабораторія видає протокол вимірювання опору ізоляції. Якщо показання нижче, ніж передбачено технічною літературою, то електрообладнання забороняється до подальшої експлуатації.
Вимірювання опору петлі «фаза-нуль»
Відповідно до ПТЕЕС для контролю чутливості захистів до однофазних замикань на землю в установках до 1000 В з глухозаземленою нейтраллю слід виконувати вимірювання опору петлі "фаза-нуль".
Вимірювання опору петлі "фаза-нуль" і струмів однофазних замикань проводиться з метою перевірки часових параметрів спрацювання пристроїв захисту електрообладнання від надструмів при замиканні фази на корпус.
За вимірами опору петлі "фаза-нуль" визначається струм однофазного короткого замикання. За отриманою при розрахунках величиною цього струму визначається час спрацьовування захисного апарату. При прямих вимірюваннях струмів однофазних замикань час спрацьовування захисного апарату визначається за вимірюваною величиною цього струму. Цей час має відповідати вимогам пункту 1.7.79 ПУЕ по захисту від ураження електричним струмом при непрямих дотиках шляхом автоматичного відключення живлення.
Вимірювання опору петлі "фаза-нуль" і струмів однофазних замикань проводяться: перед прийманням електрообладнання в експлуатацію; в терміни, визначені графіком планово-попереджувальних ремонтів;
після капітального ремонту електроустаткування.
Заміри опору заземлення
Вимірювання опору заземлення - проводиться з метою його перевірки на відповідність вимогам нормативних документів (ПУЕ гол. 1.8., ПТЕЕС пр. 3, 3.1). Перевірку й замір опору заземлення здійснюють за допомогою створення штучного ланцюга протікання струму через випробуваний заземлювач і проведення виміру падіння напруги на ньому Замір опору заземлення, як правило, виконується спільно з комплексом
інших випробувальних заходів, метою яких є повна перевірка всіх захисних
властивостей електросистеми.
|