Лекции для обучения работающего населения вопросам гражданской обороны и защиты от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
Опасности, возникающие при ведении военных действий или вследствие этих действий. Чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера.
Основные мероприятия гражданской обороны и защиты населения от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Действия работников организаций при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций природного характера.
Действия работников организаций в чрезвычайных ситуациях техногенного характера, а также при угрозе совершения террористических актов.
Действия работников при пожаре.
Безопасное поведение на водных объектах.
Действия работников организаций в условиях негативных и опасных факторов бытового характера.
Оказание первой медицинской помощи. Основы ухода за больными.
Краматорськ: ДДМА / Рік: 2007 / Кількість стор.: 280 / Формат: pdf
Наведено конспект лекцій з дисципліни «Цивільна оборона» з урахуванням вимог програми курсу і обсягу учбового часу. Посібник призначено для вивчення курсу «Цивільна оборона студентами ДДМА всіх форм навчання.
В учебном пособии рассмотрены вопросы техносферы и ее опасностей, основных понятий и определений в области техногенных опасностей; приведены общие подходы к анализу риска, а также методики прогнозирования чрезвычайных ситуаций (поражающих факторов и поражающих параметров) различных объектов техносферы.
Учебное пособие предназначено для студентов специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях".
Навчальний посібник з питань цивільного захисту для
слухачів навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки
життєдіяльності
Херсонської області
Автор-видавник: Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Херсонської області / Рік: 2007 / Кількість стор.: 129 / Формат:doc
У даному навчальному посібнику значна увага приділяється вивченню системи цивільної оборони України, організації її діяльності з виконання завдань, які поставлені законодавством та іншими нормативними документами і відображення досягнення теорії і практики цивільної оборони, що дає можливість слухачам отримати необхідні знання з певних розділів програми.
Даний навчальний посібник укладено у відповідності з законодавством України у сфері цивільного захисту та програми підготовки та перепідготовки керівних кадрів і фахівців з цивільної оборони.
Автор: Жук І. Т. / Рік: 1993 / Стор.: 24 / Формат:djvu / Мова: Українська / Вид-во: Веселка
Науково-пізнавальні розповіді про екологічну рівновагу в природі, а також про небезпеку забруднення радіонуклідами навколишнього середовища, про те, як уникнути зараження під час туристичних мандрівок та ігор на повітрі. Для середнього шкільного віку.
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды — 2-е изд., испр. и доп.
Автор: С. В. Белов. / Изд-во Юрайт / Год: 2011 / Кол-во стр.: 680
Изложены вопросы возникновения учений о безопасности жизнедеятельности человека и защите окружающей его среды. Рассмотрены теоретические основы учения о человеко- и природозащитной деятельности, описаны современный мир опасностей (естественных, антропогенных, техногенных и др.) и проблемы техносферной безопасности. Подробно раскрыты вопросы защиты человека и природы от различных видов опасностей. Рассмотрены мониторинг и контроль опасностей в глобальном масштабе, а также государственное управление БЖД и ЗОС.
В пособии рассмотрена концепция надежности технических систем и призводственной безопасности как составной части техногенной безопасности. Приведены основные термины и определения надежности технических систем, указаны основные опасности технических систем, обоснована актуальность проблемы безопасности с точки зрения ее социально-экономической значимости. Рассмотрены основные положения теории надежности технических систем и техногенного риска. Приведены математические формулировки, используемые при оценке и расчете основных свойств и параметров надежности технических объектов, рассмотрены элементы физики отказов, структурные схемы надежности технических систем и их расчет, сформулированы основные методы повышения надежности и примеры использования теории надежности для оценки безопасности систем.
Предназначено для студентов и магистрантов. обучающихся по направлениям 280700 "Техносферная безопасность" и "Инженерная защита окружающей среды", а также может быть использовано при подготовке студентов других инженерных специальностей.
Цивільна оборона і цивільний захист. Автор: Стеблюк М. І. / Вид-во: Знання / Рік: 2010 / Кількість стор.: 487
У підручнику розглядаються основні завдання та організаційна побудова
цивільного захисту в Україні відповідно до Законів України "Про Цивільну
оборону України", "Про правові засади цивільного захисту" та ін.
Наводяться класифікація і найважливіші характеристики надзвичайних
ситуацій природного та техногенного походження. Показується вплив
уражаючих факторів на людей, об'єкти народного господарства,
сільськогосподарських тварин, рослини, воду, продукти харчування.
Висвітлюються організація захисту населення, тварин, продуктів
харчування, основи планування заходів цивільного захисту, організації і
здійснення рятувальних та інших невідкладних робіт у надзвичайних
ситуаціях. За змістом підручник відповідає законодавчим документам, що
стосуються захисту населення і територій, та програмі навчальної
дисципліни "Цивільна оборона" для вищих навчальних закладів.
Для студентів і викладачів вищих навчальних закладів.
Автори: О. В. Бикова, О. Ч. Болієв, Д. М. Деревинський, В. Н. Єлісєєв, С. М. Миронець, С. І. Осипенко, Ю. О. Півень, В. І. Плетньов, Л. В. Попов, І. П. Соколовський; за заг. ред. канд. іст. наук М. В. Болотських / Видавник: МНС України, Ун-тет цивільного захисту України, Ін-тут держ. упр. у сфері цивільного захисту. / Рік: 2008 / Кількість сторінок: 223
У посібнику розглянуто основи цивільного захисту, як комплекс організаційних, інженерно-технічних, санітарно-гігієнічних, протиепідемічних та інших заходів, які здійснюються центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підпорядкованими їм силами і засобами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, добровільними рятувальними формуваннями, що забезпечують виконання цих заходів з метою запобігання виникненню та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які загрожують життю та здоров'ю людей, завдають матеріальних збитків у мирний та воєнний час.
Висвітлюються основні аспекти функціонування системи державного управління безпекою у сфері цивільного захисту, скорочена характеристика надзвичайних ситуацій природного, техногенного, соціально-політичного та воєнного характеру, заходи направлені на захист населення і територій та їх забезпечення у сфері цивільного захисту.
Посібник призначений для підвищення кваліфікації у сфері цивільного захисту керівного складу центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій.
Опис: У посібнику розглянуто основи цивільного захисту, як комплекс організаційних, інженерно-технічних, санітарно-гігієнічних, протиепідемічних та інших заходів, які здійснюються центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підпорядкованими їм силами і засобами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, добровільними рятувальними формуваннями, що забезпечують виконання цих заходів з метою запобігання виникненню та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які загрожують життю та здоров'ю людей, завдають матеріальних збитків у мирний та воєнний час. Висвітлюються основні аспекти функціонування системи державного управління безпекою у сфері цивільного захисту, скорочена характеристика надзвичайних ситуацій природного, техногенного, соціально-політичного та воєнного характеру, заходи направлені на захист населення і територій та їх забезпечення у сфері цивільного захисту. Посібник призначений для підвищення кваліфікації у сфері цивільного захисту керівного складу центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій.
Безпека життєдіяльності: навчальний посібник Автори: О.В. Березюк, М.С. Лемешев / Вид-во: Вінниця: ВНТУ / Рік: 2011 / Формат: pdf
В навчальному посібнику викладені загальні питання безпеки життєдіяльності. В ньому визначено предмет, мету і завдання дисципліни, викладено теоретичні основи БЖД. проведено її системний аналіз. Розглянуто основні питання стосовно аспектів взаємодії в системі "людина - життєве середовище" в цілому та в її підсистемах. Значна увага приділена ролі людського чинника у вирішенні питань БЖД. Подано сучасні дані з законодавства в галузі захисту населення та території від надзвичайних ситуацій. Для студентів вищих закладів освіти. Може бути корисним викладачам, спеціалістам з охорони праці та цивільної оборони.
Методичний посібник проведення "Дня безпеки на воді" у навчальному (оздоровчому) закладі
Автор: О. А. Кожухар / Джерело: Безпека життєдіяльності / Рік:2011 / № 6 / С. 20-32.
Літо - пора підвищеної небезпеки для дітей та юнацтва. Тут поєднуються
збільшення місць відпочинку, кожне з яких несе певні загрози для життя і
здоров'я (ліс, річка, гори) та збільшення вільного часу, який не завжди
може контролюватися батьками та дорослими. Тому профілактична робота,
навчання дітей правилам безпечної поведінки на природі набуває в цей
період особливого значення. Звичайно, в навчальних та оздоровчих
закладах проводяться бесіди, інструктажі школярів та вихованців,
доводяться правила поведінки. Але з метою підвищення ефективності
профілактичної роботи, надійного закріплення отриманої дітьми інформації
працівниками навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки
життєдіяльності Чернігівської області декілька років поспіль
проводяться «Дні безпеки на воді». По-перше, діти з більшою увагою
слухають незнайомих людей. По-друге, працівники Центру поєднують
теоретичні заняття з практичними, яким надають значну перевагу.
Залучення фахівців (представників рятувально-водолазної служби, медичних
працівників) робить захід різноплановим, яскравим та змістовним. Третя
важлива складова - різноманітне матеріальне забезпечення. В ході
проведення заходу використовуються водолазне спорядження, акваланги,
плавальні засоби, рятувальні засоби, засоби транспортування потерпілих,
мультимедійне обладнання, мультфільми, електронні презентації. Четверта
риса - залучення дітей до всіх практичних дій, що демонструються. Все це
дозволяє провести змістовний, корисний і цікавий для дітей та юнацтва
захід. На наш погляд, такі заходи доречно проводити у
загальноосвітніх навчальних закладах, пришкільних таборах відпочинку,
дитячих оздоровчих таборах та санаторіях. Викладений порядок
проведення «Дня безпеки на воді» є варіантом, який не виключає іншої
послідовності та змісту заходу. Важливо при цьому зберегти наочність,
ефективність, забезпечити повне виконання поставленої мети, залучити
дітей до активної участі в практичних діях і не допустити порушення
правил безпеки.
В книге дается методика определения вида фильтрующих средств защиты дыхания рабочих с учетом степени токсичности вредных веществ, содержащихся в атмосфере рабочей зоны. Методика разработана на основе большого статистического материала, полученного сотрудниками специализированного НИИ по разработке индивидуальных средств защиты дыхания (СИЗОД) для рабочих промышленности (ВНИГИУС, г. Пермь). Вид изделия определяется по номограмме. Методика и ее обоснование являются первыми в практике противогазового дела. В приложении книги дается и методика расчета допустимого времени применения поглощающих противогазных коробок. На основе анализа содержания основных защитных показателей СИЗОД, принятых в стандартах с 2003 года, раскрывается ошибочность их теоретических и технических основ. Раскрываются причины невозможности воспроизведения включенных в стандарты методов контроля, а следовательно, и невозможности сертификации СИЗОД по этим стандартам.
Особое внимание уделено описанию принципов биохимических прицессов жизни. Материал приводится в общедоступном виде с целью показать последствия воздействия вредных веществ на организм человека.
Книга написана на научном уровне, рассчитанном для изучения сотрудниками отделов охраны труда промышленных предприятий.
Материалы книги могут быть полезны специалистам сантехконтроля, для проведения проверки правильности выбора видов СИЗОД на предприятиях, а также дли специалистов системы МЧС, ГО.
Автори: Воробйов О.О., Романів Л.В. / Рік: 2008 / Кількість стор.: 160 / Доповнений, змінений та адаптований до ECTS
Навчальний посібник „Цивільний захист" є доповненим та зміненим, з урахуванням останніх керуючих документів та базового попереднього посібника „Цивільна оборона" (рекомендований ЦМК МОЗ України Протокол №1 від 11.01.2002 року), підготовленим у відповідності до Програми за №82/200 від 20 червня 1995 року, адаптованим ідеї Європейської кредитної трансферної системи (ЕСТ8) до системи вищої освіти України. Він посилює роль самостійної роботи студентів та можливості їхнього навчання за індивідуальним планом, розкриває загальні питання модуля 1, який призначений для студентів любих спеціальностей всіх факультетів.
Посібник підготували: завідувач кафедри медичної підготовки, к.мед.н., доцент, Академік Міжнародної академії безпеки життєдіяльності Воробйов О.О., к.мед.н., доцент Романів Л.В.