Охорона праці та пожежна безпека в Україні

Середа, 21.08.2019
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 34.204.179.0· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Література з питань охорони праці [336]
Література з питань пожежної безпеки [169]
Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( [295]
Література з ЦО, ЦЗ, БЖД [153]
РЕКЛАМА
загрузка...
Останні коментарі
у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во...

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год


РЕКЛАМА
Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
загрузка...
Головна » Файли » Підручники та інша література » Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки (

Облік людського чинника у профілактиці професійних ризиків
[ ] 30.11.2013, 17:39

Облік людського чинника у профілактиці професійних ризиків

Численні дослідження показують, що при виробництві робіт підвищеної небезпеки причиною приблизно 7 0 -8 0 % всіх нещасних випадків, в результаті яких отримують травми самі виконавці робіт або оточуючі їх люди, є помилкові дії людини.
Проте в даний час в рамках управління професійними ризиками визнаються виключно зовнішні впливи - шум, вібрація, запиленість і т. д. Також у якості чинника, що впливає на рівень ризику, оцінюється травмонебезпечиість робочого місця, під якою розуміється відповідність використовуваного обладнання та інструментів нормативним вимогам охорони праці.
Тим часом в досяжному майбутньому навряд чи вдасться створити повністю травмобезпечну виробничу середу, тому в ряді професій істотним, а іноді і ключовим моментом, що визначає рівень професійного ризику, виступає так званий людський чинник у формі небезпечної поведінки працівника, що приводить до травм.
У кожній травмонебезпечній дії можна виділити три компоненти:
• мотиваційний - працівник порушує правила техніки безпеки, оскільки не хоче їх виконувати (наприклад, дотримання правил техніки безпеки може знижувати продуктивність праці, що сприймається як негативна обставина при  відрядній оплаті);
• інформаційний - працівник не знає, як слід вести себе в небезпечній ситуації (наприклад. він погано навчений правилам техніки безпеки);
• виконавчий - працівник не може виконувати правила техніки безпеки за своїх індивідуальних особливостей (наприклад, він професійно непридатний для виконання небезпечних робіт).
А які мотиви спонукають людину працювати безпечно? Тільки боязнь покарання або отримання травми. Але перша мотивація дуже слабка, оскільки покарання (наприклад, за невикористання працівником засобів індивідуального захисту) застосовуються рідко. Що ж до страху отримати травму, то він теж мало кого зупиняє.
Особливо цей позов не сприймають всерйоз ті, хто ніколи не травмувався.
Оскільки безпечне поводження в ряді випадків вступає в протиріччя з продуктивністю  праці, мотиваційний компонент травмонебезиечних дій працівників заслуговує найгіильнішої уваги з боку служб охорони праці.
Таким чином, мотиви негативного характеру, що змушують працівника дотримуватися правил безпеки (загроза покарання або травмування), нечисленні і не дуже очевидні. Водночас мотиви позитивного характеру, вплив яких зазвичай більш виражені, в даній області практично відсутні.
Аналіз та реагування в контексті управління професійними ризиками необхідні і по відношенню до інформаційного компоненту травмо-небезпечних дій. Тобто потрібно встановити, наскільки добре працівник навчений правилам безпеки, і у випадку, якщо рівень його підготовки виявиться недостатнім, вжити відповідних за ходів.
Крім того, необхідно проаналізувати доступність інформації в сфері охорони праці для сприйняття пе рсоїіалу.
Працівникам часто доводиться вивчати велику кількість інструкцій з охорони праці, при цьому правила викладу інформації, що істотно підвищують її сприйняття, не використовуються, тексти рясніють повторами, їх мова важка для розуміння.
У ході проведеного автором статті дослідження інструкцій з техніки безпеки різних підприємств було виявлено документ, в якому  була фраза, що складається з 105 слів і містить близько 20 пунктів правил з охорони праці.
Виконавчий комтіонент травмонебезпечних дій, як вже зазначалося вище, пов’язаний з професійною непридатністю працівника до виконання тієї чи іншої роботи підвищеної небезпеки.
Травмонебезпечна поведінка може бути властивою навіть добре навченому і вмотивованому до безпечної праці працівнику в разі, якщо його індивідуальні особливості не відповідають вимогам, обумовленим відповідною потенційно небезпечною роботою.
При наявності небезпечних обставин працівник повинен:
1. Розпізнати небезпечні обставини (сприйняття небезпеки):
2. Оцінити небезпечні обставини (усвідомити ступінь небезпеки);
3. Прийняти рішення про необхідність дій з метою уникнення небезпеки;
4. Бути здатним виконати зазначені дії.
На кожному етапі розвитку травмонебезпечної ситуації важливу роль відіграє рівень ряду особистих психофізіологічних якостей людини, необхідних для безпечного виконання роботи, таких як:
• властивості уваги;
• м’язова швидкість реагування;
• емоційна стабільність;
• самоконтроль;
• нормативність поведінки;
• біомеханічні дані;
• спритність рухів та ін.
Таким чином, професійний відбір надзвичайно ефективний як засіб підвищення безпеки праці.
Існують також чинники, що знижують рівень захищеності працівників від травм навіть у разі їх професійної придатності. У першу чергу, це  стомлення, яке негативно впливає на функціональний стан і професійно важливі психофізіологічні якості людини. Особливу небезпеку становить
вплив алкоголю, наркотиків і деяких лікарських засобів. Проте на підприємствах, чия діяльність пов’язана з виконанням працівниками небезпечних робіт, до цих пір практично не застосовується у такий ефективний засіб, як контроль передробочого стану організму.
Важливе значення має і реабілітація працівників травмонебезпечиих професій після травм і хвороб.
Особливий інтерес в рамках розглянутої теми становлять соціально-психологічні характеристики первинних трудових колективів. Коли проаналізували з в ’язок міжособистісних відносин у групі з рівнем травматизму в бригадах верстатників, виявилося, що на ймовірність травмування працівників впливають:
• рівень групової згуртованості;
• задоволеність умовами, організацією праці та взаєминами в первинних виробничих колективах;
• ступінь авторитету безпосередніх керівників;
• соціальний статус працюючих без травм.
Так, рівень травматизму був істотно вище в тих бригадах, в яких:
1. Відзначався низький рівень групової згуртованості, колектив був розбитий (неформально) на безліч мікрогруп, що складаються з двох-трьох чоловік;
2. Бригадири мали низький авторитетний статус, тобто будучи формальними лідерами, вони насправді такими не були. При цьому робочі характеризували їх як людей грубих, невитриманих, нетактовних і несамокритичних. Зрозуміло, що такі керівники не можуть створювати благополучний психологічний клімат в колективі і позитивно впливати на створення колективної мотивації до безпечної праці.
Зазначена концепція має передбачати:
• збір інформації від працівників про стан охорони праці на їх робочих місцях на основі спеціально розроблених форм та її аналіз в службах охорони праці за участю персоналу;
• аналіз звертання працівників за першою медичною допомогою з метою реєстрації так званих майже нещасних випадків;
• вдосконалення навчання охороні праці (в т. ч. навчального матеріалу), порядку проведення інструктажу, підготовки і текстів інструкцій та ін.;
• систему заходів, стимулюючих позитивну мотивацію до безпечної роботи;
• контроль передробочого функціонального стану організму працівників, задіяних на травмонебезпечних роботах;
• підбір майстрів і бригадирів не тільки з урахуванням професійних, а й особистісних якостей, що забезпечують їх здатність бути лідерами і позитивно впливати на колектив;
• моніторинг соціально-психологічного клімату в колективі і ступеня задоволеності працівників різними аспектами трудової діяльності;
• психофізіологічний відбір працівників для виконання травмонебезпечиих видів робіт;
• психологічну і фізіологічну реабілітацію працівників травмонебезпечиих професій після травм і хвороб;
• навчання керівників підприємства всіх рівнів основам психології безпеки.

Іван Бондарев


Людський чинник, як джерело ризику Володимир ГНАТОВСЬКИЙ, спеціаліст з охорони праці, к. т. н.

Категорія: Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( | Додав: ohranatruda | Теги: Человеческий фактор, людський чинник
Переглядів: 599 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
avatar
Copyright otipb.at.ua © 2019
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 922

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
Закон про охорону праці Закон про охрану труда Закон України Про охорону праці Закон Украины Про охрану птруда ГПК Украины Гражданско-процессуальный кодекс Ук ДНАОП 0.05-8.04-92 Журнал журнал обліку електроінструментів електроприймач журнал учета Журнал учёта аварий и отказов в раб Акт акт огляду акт осмотра заземлители Наряд-допуск роботи в електроустановках вимірювання опору розтікання протокол протокол перевірки Правила пуе діюча електроустановка електроустановка ДПД ПТК служба охорони праці xtybt jhfyt nhelf? положение про об Адміністративно-громадський контрол положення інструкції з охорони праці Типове положення Перелік від 27 червня 2003 р. № 994 15.11.2005 N 606 безпека руху НПАОП інструкція графік будівлі споруди закон кабінет охорони праці инструктаж водії положение водители інструктаж медичні огляди Навчання 1 група електробезпеки медичний огляд первая помощь скачать скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга Виробів мультфильм Видеоприкол видео анекдоты инструкция кран робота такелажники автомобіль Веревка канат Працівник будівництво Електромонтажник юмор прикол дрель атестація дерева автотранспорт гуртожиток готель норми Порядок Освіта баня видео урок автомобили грузовики торговля баз деревообработка Бесплатно лекции плакаты Приказ Безпека Скачати кодекс лекції железнодорожный транспорт метро авария автомобиль пожар книги вправи лифт гост Відео правила пожарной безопасности Кино пособие банк програма тестирование Программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство розслідування гражданская оборона плакат Постер дтп БЖД литература водитель цирк зоопарк пневмоинструмент животные агропром АЗС аптечка огнетушители скринсейвер комментарий взрыв презентация связь Зв'язок Холодильники Освітлення медицина здравоохранение молниезащита ремни безопасности художник Воздух шум Архивы тренировка ОЖОГИ Памятка питание Харчування Игра Склад офис Электрооборудование ПУЭ офіс сельское хозяйство безопасность сварка аптеки Вывоз мусора бомбы общежитие психология ограждения Образование Машинобудування машиностроение КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ сборник автовышка Вопросы и ответы молот ОКРАСКА заборона ISO бухгалтер артисты газ инсульт пчеловодство авторемонт театр справочник видеоурок powerpoint Програми пляж Дозвіл аптека ЖКХ ДСП глаза очі НПК Ринок Промисловість лабаратория біологія легкая промышленность ВЫВИХ спирт радиация Випромінювання школи залізниця спорт аудит відпочинок средства защиты Довідник Методика ионизация учебное пособие статистика стенд плакаты ГО информатика очки железная дорога фільм туризм флот вентиляция Компьютер зберігання бассейн трактор больницы история історія Вагон Вокзал трамвай документи пропаганда діти титан Цинк бензол ОБЖ оплата праці ДНЗ ЗНЗ школа навчально-виховний процес Тиск выставки обморожение Землетрясение дозиметр концепт Звітність Лесное хозяйство Декларація детский сад Дизайн тележки знезараження билеты вопросы Карбамид автоклав законодательство агітація АЕРОПОРТ Повідомлення ведро Станки Бункер байк en Відповідність дрон катастрофи допуск СОУ Вимірювання енергія ГРИПП Концертный зал библиотека музей Вимога дворник БРОНХИТ
РЕКЛАМА

Кнопка сайту
Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.