Охорона праці та пожежна безпека в Україні

П`ятниця, 15.11.2024
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 3.144.42.61· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Література з питань охорони праці [337]
Література з питань пожежної безпеки [169]
Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( [295]
Література з ЦО, ЦЗ, БЖД [153]
РЕКЛАМА

Останні коментарі
Где найти актуальную ссылку?

Доброго дня. 
Прошу пояснити, потрібно видавати наказ/розпорядження чи просто затвердити пере




спасибо за труд, спасибо за сайт )) Сколько лет прошло ... Пришла за инструкцией

у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год

Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
Головна » Файли » Підручники та інша література » Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки (

Облік людського чинника у профілактиці професійних ризиків
[ ] 30.11.2013, 17:39

Облік людського чинника у профілактиці професійних ризиків

Численні дослідження показують, що при виробництві робіт підвищеної небезпеки причиною приблизно 7 0 -8 0 % всіх нещасних випадків, в результаті яких отримують травми самі виконавці робіт або оточуючі їх люди, є помилкові дії людини.
Проте в даний час в рамках управління професійними ризиками визнаються виключно зовнішні впливи - шум, вібрація, запиленість і т. д. Також у якості чинника, що впливає на рівень ризику, оцінюється травмонебезпечиість робочого місця, під якою розуміється відповідність використовуваного обладнання та інструментів нормативним вимогам охорони праці.
Тим часом в досяжному майбутньому навряд чи вдасться створити повністю травмобезпечну виробничу середу, тому в ряді професій істотним, а іноді і ключовим моментом, що визначає рівень професійного ризику, виступає так званий людський чинник у формі небезпечної поведінки працівника, що приводить до травм.
У кожній травмонебезпечній дії можна виділити три компоненти:
• мотиваційний - працівник порушує правила техніки безпеки, оскільки не хоче їх виконувати (наприклад, дотримання правил техніки безпеки може знижувати продуктивність праці, що сприймається як негативна обставина при  відрядній оплаті);
• інформаційний - працівник не знає, як слід вести себе в небезпечній ситуації (наприклад. він погано навчений правилам техніки безпеки);
• виконавчий - працівник не може виконувати правила техніки безпеки за своїх індивідуальних особливостей (наприклад, він професійно непридатний для виконання небезпечних робіт).
А які мотиви спонукають людину працювати безпечно? Тільки боязнь покарання або отримання травми. Але перша мотивація дуже слабка, оскільки покарання (наприклад, за невикористання працівником засобів індивідуального захисту) застосовуються рідко. Що ж до страху отримати травму, то він теж мало кого зупиняє.
Особливо цей позов не сприймають всерйоз ті, хто ніколи не травмувався.
Оскільки безпечне поводження в ряді випадків вступає в протиріччя з продуктивністю  праці, мотиваційний компонент травмонебезиечних дій працівників заслуговує найгіильнішої уваги з боку служб охорони праці.
Таким чином, мотиви негативного характеру, що змушують працівника дотримуватися правил безпеки (загроза покарання або травмування), нечисленні і не дуже очевидні. Водночас мотиви позитивного характеру, вплив яких зазвичай більш виражені, в даній області практично відсутні.
Аналіз та реагування в контексті управління професійними ризиками необхідні і по відношенню до інформаційного компоненту травмо-небезпечних дій. Тобто потрібно встановити, наскільки добре працівник навчений правилам безпеки, і у випадку, якщо рівень його підготовки виявиться недостатнім, вжити відповідних за ходів.
Крім того, необхідно проаналізувати доступність інформації в сфері охорони праці для сприйняття пе рсоїіалу.
Працівникам часто доводиться вивчати велику кількість інструкцій з охорони праці, при цьому правила викладу інформації, що істотно підвищують її сприйняття, не використовуються, тексти рясніють повторами, їх мова важка для розуміння.
У ході проведеного автором статті дослідження інструкцій з техніки безпеки різних підприємств було виявлено документ, в якому  була фраза, що складається з 105 слів і містить близько 20 пунктів правил з охорони праці.
Виконавчий комтіонент травмонебезпечних дій, як вже зазначалося вище, пов’язаний з професійною непридатністю працівника до виконання тієї чи іншої роботи підвищеної небезпеки.
Травмонебезпечна поведінка може бути властивою навіть добре навченому і вмотивованому до безпечної праці працівнику в разі, якщо його індивідуальні особливості не відповідають вимогам, обумовленим відповідною потенційно небезпечною роботою.
При наявності небезпечних обставин працівник повинен:
1. Розпізнати небезпечні обставини (сприйняття небезпеки):
2. Оцінити небезпечні обставини (усвідомити ступінь небезпеки);
3. Прийняти рішення про необхідність дій з метою уникнення небезпеки;
4. Бути здатним виконати зазначені дії.
На кожному етапі розвитку травмонебезпечної ситуації важливу роль відіграє рівень ряду особистих психофізіологічних якостей людини, необхідних для безпечного виконання роботи, таких як:
• властивості уваги;
• м’язова швидкість реагування;
• емоційна стабільність;
• самоконтроль;
• нормативність поведінки;
• біомеханічні дані;
• спритність рухів та ін.
Таким чином, професійний відбір надзвичайно ефективний як засіб підвищення безпеки праці.
Існують також чинники, що знижують рівень захищеності працівників від травм навіть у разі їх професійної придатності. У першу чергу, це  стомлення, яке негативно впливає на функціональний стан і професійно важливі психофізіологічні якості людини. Особливу небезпеку становить
вплив алкоголю, наркотиків і деяких лікарських засобів. Проте на підприємствах, чия діяльність пов’язана з виконанням працівниками небезпечних робіт, до цих пір практично не застосовується у такий ефективний засіб, як контроль передробочого стану організму.
Важливе значення має і реабілітація працівників травмонебезпечиих професій після травм і хвороб.
Особливий інтерес в рамках розглянутої теми становлять соціально-психологічні характеристики первинних трудових колективів. Коли проаналізували з в ’язок міжособистісних відносин у групі з рівнем травматизму в бригадах верстатників, виявилося, що на ймовірність травмування працівників впливають:
• рівень групової згуртованості;
• задоволеність умовами, організацією праці та взаєминами в первинних виробничих колективах;
• ступінь авторитету безпосередніх керівників;
• соціальний статус працюючих без травм.
Так, рівень травматизму був істотно вище в тих бригадах, в яких:
1. Відзначався низький рівень групової згуртованості, колектив був розбитий (неформально) на безліч мікрогруп, що складаються з двох-трьох чоловік;
2. Бригадири мали низький авторитетний статус, тобто будучи формальними лідерами, вони насправді такими не були. При цьому робочі характеризували їх як людей грубих, невитриманих, нетактовних і несамокритичних. Зрозуміло, що такі керівники не можуть створювати благополучний психологічний клімат в колективі і позитивно впливати на створення колективної мотивації до безпечної праці.
Зазначена концепція має передбачати:
• збір інформації від працівників про стан охорони праці на їх робочих місцях на основі спеціально розроблених форм та її аналіз в службах охорони праці за участю персоналу;
• аналіз звертання працівників за першою медичною допомогою з метою реєстрації так званих майже нещасних випадків;
• вдосконалення навчання охороні праці (в т. ч. навчального матеріалу), порядку проведення інструктажу, підготовки і текстів інструкцій та ін.;
• систему заходів, стимулюючих позитивну мотивацію до безпечної роботи;
• контроль передробочого функціонального стану організму працівників, задіяних на травмонебезпечних роботах;
• підбір майстрів і бригадирів не тільки з урахуванням професійних, а й особистісних якостей, що забезпечують їх здатність бути лідерами і позитивно впливати на колектив;
• моніторинг соціально-психологічного клімату в колективі і ступеня задоволеності працівників різними аспектами трудової діяльності;
• психофізіологічний відбір працівників для виконання травмонебезпечиих видів робіт;
• психологічну і фізіологічну реабілітацію працівників травмонебезпечиих професій після травм і хвороб;
• навчання керівників підприємства всіх рівнів основам психології безпеки.

Іван Бондарев


Людський чинник, як джерело ризику Володимир ГНАТОВСЬКИЙ, спеціаліст з охорони праці, к. т. н.





Категорія: Статті з питань охорони праці та пожежної безпеки ( | Додав: ohranatruda | Теги: Человеческий фактор, людський чинник
Переглядів: 894 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar




Copyright otipb.at.ua © 2024
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Чи потрібен на сайті розділ із студентськими роботами?
Всього відповідей: 899

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
журнал акт протокол правила Анимешник S2014 графік Будівлі закон инструктаж положение водители навчання первая помощь скачать безопасность жизнедеятельности скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга підручник инструкции по охране труда мультфильм видеоприкол Видео анекдоты Инструкция Кран робота Должностная инструкция грейфер такелажники АМОРТИЗАТОР веревка Канат юмор Прикол Дрель Дерева автотранспорт шиномонтаж Порядок трубопровод баня видео урок Автомобили грузовики Торговля БЕЗКОШТОВНО бесплатно Лекции плакаты агитация приказ скачати Кодекс науково-практичний коментар лекції Метро авария автомобиль Пожар Книги травматизм звіт издательства Лифт электроустановки Гост відео Опс ост горение киностудия Кіно кино Пособие Банк програма тестування тестирование программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство Цивільний захист плакат постер Цивільна безпека дтп бжд литература Водитель цирк сиз спецодежда зоопарк Реєстрація погрузка выгрузка Автослесарь животные грузчика дворника азс аптечка скринсейвер коментар Комментарий взрыв Презентация связь ртуть холодильники медицина Здравоохранение ppt Художник воздух шум СН Документальний фільм Архивы Эвакуация Тренировка заземление ожоги памятка угарный газ Питание харчування игра Гра склад офис электрооборудование ПУЭ офіс презентація сельское хозяйство розрахунок Пожарная безопасность безопасность Дробление сварка вывоз мусора Бомбы должностные инструкции СП общежитие психология ограждения образование Машиностроение снип сборник вопросы и ответы Молот окраска Первая медицинская помощь iso бухгалтер артисты библиотекарь библиограф газ инсульт Пчеловодство Театр авіація Справочник детское кресло электросварка Видеоурок PowerPoint стрес пляж Аптека Газонокосилка жкх вибрация ДСП Глаза НПК ринок Автодор біологія Легкая промышленность кон спирт атп Радиация излучение школи ультразвук спорт аудит Делопроизводство и секретарское дел відпочинок Средства защиты эргономика опасные грузы интимный словарь смотреть онлайн бе методика гн учебное пособие рабочее место статистика стенд ЗОШ Тара Інформатика та комп'ютерна техніка Информатика очки железная дорога фільм Туризм респиратор флот вентиляция контроль компьютер бассейн трактор больницы виноградарство Фізична культура история Історія вагон вокзал буй трамвай авиастроение Пропаганда Діти лифты Respirator дк титан цинк пожаротушение журнали Обж чрезвычайные ситуации ДНЗ Школа заряд выставки землетрясение тваринництво судна дозиметр ожог концепт Лесное хозяйство Методичний посібник детский сад дизайн роз'яснення завдання гидротехнические сооружения ПТМ НС билеты вопросы автоклав дискомфорт гармонизация Законодательство авиапредприятие аеропорт ведро станки Бункер вебинар байк басейн en кровотечение настанова допуск грипп заходи Відеоурок асбест библиотека музей Дворник бронхит крани Bulldog Kärcher зерно
РЕКЛАМА

Кнопка сайту




Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.