Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Завданнями цивільного судочинства
є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ
з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів
фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Кодекс законів про працю України
визначає правові засади і гарантії здійснення громадянами України права
розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці.
Цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників. До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Адміністративний процесуальний кодекс України встановлює повноваження адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства. Справами адміністративної юрисдикції (далі - адміністративні справи) є публічно-правові спори, у яких однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, або інший суб‘єкт, який здійснює владні управлінські функції відповідно до законодавства або на виконання делегованих повноважень.
ПРОЕКТ Вносився народними депутатами України В. Мусіякою, В. Онопенком, Т. Стецьківим, В. Стретовичем