Бойові дії — поважна причина для вiдсутності працiвника на робочому мiсцi
Лист Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 29.01.2015 № 500/0/8-02/6/15
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА ГІРНИЧОГО НАГЛЯДУ ТА ПРОМИСЛОВОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
29 січня 2015 року № 500/0/8-02/6/15
Стаття 43 Конституцiї України гарантує кожному право на належнi, безпечнi i здоровi умови працi.
Вiдповiдно до ст. 153 Кодексу законiв про працю (далi — КЗпП), умови працi на робочому мiсцi, безпеки технологiчних процесiв, машин, механiзмiв, устаткування та iнших засобiв виробництва, стан засобiв колективного та iндивiдуального захисту, що використовуються працiвником, а також санiтарно-побутовi умови повиннi вiдповiдати вимогам нормативних актiв з охорони працi.
Власник або уповноважений ним орган не вправi вимагати вiд працiвника виконання роботи, поєднаної з явною небезпекою для життя, а також в умовах, що не вiдповiдають законодавству про охорону працi.
Працiвник має право вiдмовитися вiд дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуацiя, небезпечна для його життя чи здоров’я або людей, якi його оточують, i навколишнє середовище.
Частина друга ст. 6 Закону України «Про охорону працi» також гарантує працiвниковi право на вiдмову вiд дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуацiя, небезпечна для його життя чи здоров’я або для людей, якi його оточують, або для виробничого середовища чи довкiлля.
Джерелами (носiями) небезпеки можуть бути як природнi процеси та явища, елементи техногенного середовища, так i людськi дiї, що криють у собi загрозу небезпеки.
Факт наявностi такої ситуацiї за необхiдностi пiдтверджується спецiалiстами з охорони працi пiдприємства за участю представника профспiлки, членом якої вiн є, або уповноваженої працiвниками особи з питань охорони працi (якщо професiйна спiлка на пiдприємствi не створювалася), а також страхового експерта з охорони працi (частина 2 ст. 6 Закону України «Про охорону працi» ).
Конвенцiя № 155 про безпеку й гiгiєну працi та виробниче середовище (далi — Конвенцiя), яка застосовується до всiх працiвникiв охоплених галузей економiчної дiяльностi, вiдповiдно до ст. 13 гарантує працiвнику, який залишив робочу ситуацiю, яку вiн мав достатнi пiдстави вважати такою, що становить безпосередню й серйозну небезпеку для його життя або здоров’я, захист вiд неправомiрних наслiдкiв згiдно з нацiональними умовами та практикою.
Згiдно з пунктом «f» ст. 19 Конвенцiї працiвник без зволiкання повiдомляє своєму безпосередньому начальнику про будь-яку ситуацiю, яку вiн має достатнi пiдстави вважати такою, що становить безпосередню й серйозну небезпеку для його життя або здоров’я, доти, доки роботодавець не вжив заходiв для її усунення, якщо необхiдно, роботодавець не може вимагати, щоб працiвники повернулися до робочої ситуацiї у випадках, коли зберiгається пряма й серйозна небезпека для життя чи здоров’я.
Факт невиходу працiвника на роботу без дозволу роботодавця оформлюється як прогул, згiдно з вимогами п. 4 ст. 40 КЗпП, у разi прогулу (в тому числi й за вiдсутностi на роботi бiльше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин трудовий договiр iз працiвником може бути розiрвано.
Законодавство не визначає перелiку небезпечних для життя та здоров’я виробничих обставин, наявнiсть яких надає працiвнику право вiдмовитись вiд дорученої роботи, що в подальшому не призведе до застосування роботодавцем вимог п. 4 ст. 40 КЗпП.
Разом з тим судова практика визнає поважними причинами вiдсутнiсть працiвника на робочому мiсцi внаслiдок ведення бойових дiй у зонi проведення антитерористичної операцiї (ухвала апеляцiйного суду Запорiзької областi вiд 16 грудня 2014 р., рiшення Костянтинiвського мiськрайонного суду Донецької областi вiд 16 грудня 2014 р.).
У своєму листi вiд 08.07.2014 № 7302/3/14-14/13 Мiнiстерство соцiальної полiтики України зазначило про неможливiсть звiльнення працiвникiв за п. 4 частини першої ст. 40 Кодексу законiв про працю України на пiдставi «прогул», у разi невиходу на роботу працiвника у зв’язку з перемiщенням iз районiв антитерористичної операцiї, або тi, якi залишаються у таких районах пiд час проведення антитерористичної операцiї i не мають змоги виходити на роботу у зв’язку з небезпекою для життя та здоров’я.
Зазначене, вiдповiдно до листа, обумовлено необхiднiстю збереження життя i здоров’я таких працiвникiв та їх сiмей вважається як вiдсутнiсть на роботi з поважних причин.
Заступник Голови Держгiрпромнагляду С. Дунас
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
08 липня 2014 року № 7302/3/14-14/13
Про збереження місця роботи працівників, які переміщуються з районів проведення антитерористичної операції або залишаються у таких районах
З метою недопущення звiльнення власником або уповноваженим ним органом пiдприємства, установи, органiзацiї громадян, якi перемiщуються з районiв проведення антитерористичної операцiї або залишаються у таких районах, Мiнсоцполiтики звертає увагу на наступне.
Працiвники, якi не виходять на роботу у зв’язку з перемiщенням iз районiв проведення антитерористичної операцiї, або тi, якi залишаються у таких районах пiд час проведення антитерористичної операцiї i не мають змоги виходити на роботу у зв’язку з небезпекою для життя та здоров’я, не можуть бути звiльненi за пунктом 4 частини першої статтi 40 Кодексу законiв про працю України на пiдставi «прогул».
Зазначене обумовлено необхiднiстю збереження життя i здоров’я таких працiвникiв та їх сiмей i вважається як вiдсутнiсть на роботi з поважних причин. У такому випадку за працiвниками зберiгаються робоче мiсце та посада.
Разом з тим пропонуємо рекомендувати роботодавцям за необхiдностi надавати працiвникам на їх прохання оплачуванi вiдпустки, вiдпустки без збереження заробiтної плати, що надаються працiвникам в обов’язковому порядку, та вiдпустки без збереження заробiтної плати, якi надаються за угодою сторiн у порядку, визначеному законодавством.
Мiнiстр Л. Денiсова
|