Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю;
Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.
Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 295 "Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”
Документом запроваджено нові підходи у відносинах держави та бізнесу, згідно з якими головними пріоритетами інспекторів визначені профілактична робота та консультування роботодавців. Порядком передбачено, що роботодавці можуть ініціювати проведення державними інспекторами регулярних інформаційно-роз'яснювальних кампаній щодо найбільш ефективних способів дотримання норм законодавства про працю, захисту і поновлення трудових прав працівників. Запроваджується також можливість проведення за бажанням роботодавця так званого "аудиту" трудового законодавства, а заходи впливу пропонується застосувати лише у випадку, якщо роботодавець відмовляється усувати порушення законодавства про працю. Разом з тим, порядок визначає механізм виявлення неоформлених працівників.
Генеральна угода про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні
Генеральну угоду укладено відповідно до законів України „Про колективні договори і угоди”, „Про соціальний діалог в Україні” між всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців в особі Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні, всеукраїнськими об’єднаннями професійних спілок в особі Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні та Кабінетом Міністрів України, що надалі іменуються Сторонами.
Генеральну Угоду укладено на 2016–2017 роки.
Положення Угоди є обов’язковими для врахування суб'єктами, що перебувають у сфері дії Сторін, у тому числі під час розроблення та укладення галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів.
Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення
Затверджаний постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 р. № 509, із змінами
внесеними згідно з Постановою КМ № 55 від 03.02.2016
Цей Порядок визначає механізм накладення на суб’єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України “Про зайнятість населення”
На офіційному веб-порталі Федерації профспілок України з 10 серпня по 7 вересня 2015 року проводиться електронне ПРОФСПІЛКОВЕ ГОЛОСУВАННЯ щодо розміру мінімальної заробітної плати на 2016 рік
Методичні рекомендації щодо порядку вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) з метою захисту прав працівників
Документ містить: варіанти протестних дій: публічні виступи, листи протесту чи підтримки, гасла, карикатури і символи, прапори, плакати і наочні засоби, сидіння, стояння, невихід із транспорту, ходіння на місці, блокування шляхів, невихід після закінчення роботи і т.п., зразки документів, які оформляються при вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів).
Українські компанії продовжують жити за КЗпП зразка 1971 року. Причому «радянське походження» характерно не тільки для основного акта в трудовому законодавстві України. І багатьох правил та рішень, якими зараз користується бизнес, що нині динамічно розвивається, для українського трудового законодавства просто не існує.
Саме такою майже невидимкою є віддалена (дистанційна) робота. Найближче поняття до віддаленої роботи в нашому законодавстві – це «робота вдома». Про неї йдеться в Положенні про умови праці надомників, затвердженому ще в далекому 1981 році.
Якщо ви все ж зважилися ввести практику «роботи з дому» для своїх співробітників, важливо виконати ті декілька норм, які зафіксовані в Положенні про працю надомників.
Про табелювання працівника, який через загрозу для життя не ходить на роботу
Лист Міністерства соціальної політики України від 02.03.2015 № 51/06/186-15
Міністерство соціальної політики України роз’яснило, що законодавство про працю не містить норм, відповідно до яких роботодавець має право звільнити за власною ініціативою працівника, який не поінформований в установленому порядку про майбутнє звільнення.
Працівникам, які не виходять на роботу у зв’язку з небезпекою для життя та здоров'я, в табелі обліку використання робочого часу доцільно такі неявки відзначати умовним позначенням «НЗ» - неявки з нез'ясованих причин. Заробітна плата за цей період не нараховується.
Щодо можливості відмови від дорученої небезпечної роботи, зокрема від відрядження
Лист Міністерства соціальної політики України від 14.02.2015 р № 1911/0/14-15/06
Працівник має право відмовитися від дорученої роботи, зокрема від відрядження, небезпечної для його життя і здоров'я, якщо роботодавець не в змозі прийняти відповідні заходи з охорони праці.