Чи можливий допуск до роботи працівника без інструктажу з охорони праці?
Лист Держпраці України від 22.02.2017 р. №2078/4.3/4.4-ДП-17
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
ДЕПАРТАМЕНТ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
ЛИСТ
від 22.02.2017 р. N 2078/4.3/4.4-ДП-17
Державна служба України з питань праці розглянула звернення [...] та повідомляє.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їхнього життя і здоров'я у процесі трудової діяльності на належні, безпечні та здорові умови праці визначено Законом України "Про охорону праці" (далі - Закон).
Відповідно до вимог ст. 18 Закону працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.
Разом із тим трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, регулюються законодавством про працю.
До початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони (стаття 29 Кодексу законів про працю України).
Процедуру та порядок проведення інструктажів з питань охорони праці регламентовано Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 N 15, зареєстрованого в Мін'юсті 15.02.2005 за N 231/10511 (далі - Типове положення).
Вимоги щодо організації проведення інструктажів з питань охорони праці визначені в розділі 6 Типового положення. Пунктом 6.1 Типового положення регламентовано, що працівники під час прийняття на роботу та періодично мають проходити на підприємстві інструктажі з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також з правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих.
Відповідно до пункту 6.3 Типового положення вступний інструктаж проводиться з усіма працівниками, які приймаються на постійну або тимчасову роботу, незалежно від освіти, стажу роботи та посади.
У свою чергу, первинний інструктаж проводиться до початку роботи безпосередньо на робочому місці з новоприйнятим (постійно чи тимчасово) на підприємство працівником або до фізичної особи, яка використовує найману працю (пункт 6.4 Типового положення).
Враховуючи зазначене, норми Закону та Типового положення не дозволяють допустити новоприйнятого працівника до виконання робіт без проведення вступного та первинного інструктажів з охорони праці.
Додатково повідомляємо, що листи центральних органів виконавчої влади мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм.
Заступник директора департаменту І. Дегнера
|