Чи можна охороннику чергувати добу через дві? Яким нормативним документом регламентується чергування?
Чергування — перебування працівника на підприємстві (на роботі) за письмовим наказом (розпорядженням) керівника підприємства (уповноваженої ним особи) до початку або після закінчення робочого дня (тобто у вечірній і нічний час), у вихідні або святкові (неробочі) дні для оперативного розв'язання невідкладних завдань, що не належать до кола його посадових обов'язків за трудовим договором.
Базовим нормативним документом щодо залучення працівників до чергувань є постанова секретаріату ВЦСПС «Про чергування на підприємствах та в установах» від 02.04.1954 та Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій, затверджені постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань від 20.07.1984 № 213.
Залучення працівників до чергування допускається за погодженням із головою первинної профспілкової організації підприємства, в іншому випадку його порядок визначають у колективному договорі (Правилах внутрішнього трудового розпорядку) підприємства. Умови праці на робочому місці, у тому числі під час чергування, мають відповідати вимогам нормативних актів про охорону праці (ст. 13, 58,153 Кодексу Законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII; КЗпП). Відповідно до статті 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-ХІІ у колективному договорі встановлюють взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, зокрема, режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку.
Чергування охоронника є основною формою роботи. Під час таких чергувань працівники виконують свої трудові обов'язки з оплатою праці за загальними підставами. Оскільки за умовами виробництва (роботи) для цієї категорії працівників можливе недотримання встановленої щоденної або тижневої тривалості робочого часу, то для них запроваджують підсумований облік робочого часу.
Тривалість чергування може бути від 7 до 24 год. (цілодобове чергування). Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 год. на тиждень (ст. 50 КЗпП), а згідно зі статтею 70 КЗпП тривалість щотижневого безперервного відпочинку має бути не меншою за 42 год. При змінних роботах працівники чергуються у змінах рівномірно в порядку, встановленому Правилами внутрішнього трудового розпорядку (ст. 58 КЗпП), а тривалість перерви в роботі між змінами має бути не меншою за подвійну тривалість часу роботи в попередній зміні (включно із часом перерви на обід). Отже, чергування охоронника в режимі «доба через дві доби» відповідає вимогам КЗпП.
Режим роботи належить до чинників, що характеризують напруженість праці. Нормативним документом, що регламентує напруженість праці, є Державні санітарні норми і правила «Пгієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.04.2014 № 248 {далі — Пгієнічна класифікація праці). Відповідно до пункту 5 розділу III Гігієнічної класифікації праці роботи з тривалістю зміни більше 8 або 9 год. належать до складних випадків, тому передбачене проведення гігієнічної оцінки умов праці працівників із урахуванням показників професійної захворюваності, функціонального стану організму та захворюваності за даними облікової медичної документації працівника.
Правомірність вибору суб'єктом господарювання режиму праці залежить від специфіки його виробничої діяльності. Такий режим потрібно погодити з виборним органом первинної профспілкової організації підприємства та визначити в установленому порядку в колективному (трудовому) договорі. Чинне законодавство відносить роботу з тривалістю зміни понад 8 год. до особливої форми організації робіт.
|