Аварійно-рятувальна машина-амфібія Аrktos для роботи у важких арктичних умовах
Морські води навколо Аляски є одним з найбільш негостинних місць на планеті. Вони непривітні, холодні і скуті льодом на протязі 8 місяців на рік. Щоб працювати в таких екстремальних умовах необхідна незвичайна машина. Машина, здатна їздити по суші, плавати по воді і повзти по льоду. І така машина існує - це Аrktos, техніка, унікальна в своїй конструкції і наділена особливими здібностями.
У 1980-х роках 20-го сторіччя, великі компанії Канади, що займаються розробкою нафтових і газових родовищ Арктики, зрозуміли, що вони потребують машин, здатних провести евакуацію екіпажу у випадках аварійних ситуацій, наприклад, з штучних островів або плавучих платформ. Ці споруди знаходяться посеред моря, і являють собою острівці життя, оточені багатьма милями води. У разі вибуху або пожежі на буровій платформі, стандартні рятувальні плоти будуть дуже малими, мало функціональними і не можуть допомогти людям швидко евакуюватися. А вертольоти через клуби диму не в змозі підлетіти до платформи. Саме тому і виникла ідея створити Аrktos - єдину в своєму роді амфібію нового типу, яка може бути не тільки всюдихідною, а й здатною створити людині захист від холоду при температурі навколишнього середовища до -50 °, і водночас не дасть загинути в високих температурах нафтових пожеж.
Для цих цілей Аrktos - унікальну аварійно-рятувальну машину будували за подобою термоса, взявши за основу для його корпусу термостійкий склопластик і кевлар-гібридний композит, порожній усередині. Щоб підтвердити свою термостійкість, в процесі випробувань машину близько 20 хвилин тестували в басейні, повному палаючої нафти. У той час як зовні температура досягала декількох сотень градусів за Цельсієм, всередині вона зросла лише на один градус. Крім того, композитний корпус захищає техніку від пошкоджень при їзді по щебеню, великих каменях і льоду.
Також, при переміщенні по пересіченій місцевості, Аrktos успішно демонструє всюдипрохідність і стійкість танка і бульдозера, але при цьому салон машини, на відміну від зазначеної техніки, може вміщати в себе 52 людини, є просторим і навіть затишним. Така місткість була досягнута за рахунок особливої будови гусениць амфібії, в яких відсутня система підвісок і коліс.
У ній гумова стрічка траків приводиться в рух виключно за рахунок великих і потужних провідних зірочок, а амортизація відбувається за допомогою гнучкості шарнірно-зчленованого корпусу техніки, оснащеного гідроприводом. Саме він і дозволяє спецтехніки викручуватися з найважчих положень. Крім того, гусенична стрічка забезпечена особливими, шипастими грунтозацепамі, оптимальними за формою і кутом вигину, щоб допомагати машині виходити з льодових пасток і підніматися по крутих 35-градусних схилах. Звичайна покришка або гусениця забуксувала б на слизькому льоду і загрузла в снігу, а грунтозачепи Аrktos як би вгризаються в них, немов черевики альпініста в сніговий схил, і намертво чіпляючись, підтягують машину за собою.
Як видно зі схеми, Аrktos складається ніби з двох незалежних частин корпусу, які називають ланками. Кожна ланка приводиться в рух своїм незалежним 260-сильним дизельним двигуном Cummins. На суші, ці двигуни дозволяють 15-метровій 32-тонній махині розвивати швидкість до 16 км / год, а при пересуванні по воді гусениці відключаються і включаються водомети, які водним струменем виштовхують машину зі швидкістю до 5,5 вузлів на годину (10 км / годину). Ця машина, по суті, демонструє якості звіра, в честь якого їй і дали ім'я, бо АРКТОС стародавні греки називали полярних ведмедів, істот сильних, спритних і здатних виживати в найсуворіших умовах.
Також, як і білий ведмідь, Аrktos здатний пробиватися крізь тверді льоди, повзти по торосами, плисти в бурхливому морі, як справжній корабель, але ще здатний і витримувати відкрите полум'я, використовуючи для охолодження свого корпусу водяні форсунки. Саме завдяки його конструкції він може заповзти на мокру, слизьку височенну крижину, проїхати по ній і опуститися знову в воду, не застрягши.
В даний час побудовано 25 таких машин, і всі вони працюють в найвіддаленіших і суворих куточках нашої планети. В основному вони грають роль рятувального транспорту, але деякі з них завдяки додатковому оснащенню водними і пінними водометами, зараз працюють і як техніка для пожежогасіння. Однак, на замовлення компанія-виробник «ARKTOS Developments Ltd.» може оснастити цю техніку ще і кранами-маніпуляторами і додатковими понтонами.
|