Що таке пожежа, розповідати нікому не треба. Наслідки від нього найчастіше бувають трагічними. Історії відомі випадки, коли через необережне поводження з вогнем згорали пам'ятки історії, громадські заклади, багато-мільйонні вілли. І людина в цій ситуації опинялася безсилою.
Однак сьогодні, щоб уберегти людські життя і майно від вогню, вченими розроблено досить значна кількість систем пожежогасіння.
Так, у ще XVII столітті для гасіння пожеж почали застосовувати скляні колби з водою. А перший вогнегасник був створений ще в XIX столітті англійським винахідником Джорджем Менбі. Це був металевий циліндр з водою, яка розбризкувалась під дією стисненого повітря. На початку XX століття з'явилися перші пінні і вуглекислотні вогнегасники. Потім довгий час, аж до наших днів, найпоширенішими вважалися порошкові і вуглекислотні вогнегасники. І якщо перші компактні і легкі, але при цьому малоефективні, то другі, незважаючи на те, що є найбільш сучасними, мають великі габарити і непідйомний вагу. Поряд з вогнегасниками людина почала використовувати складні електронні системи, при активації яких у разі пожежі зі стелі починає лити вода, як у душі. І якщо це рятує від однієї біди, то призводить до іншої - в непридатність приходять меблі, техніка, пошкоджуються документи.
І ось у 1953 році, після 15 років найскладніших наукових досліджень з використанням останніх ноу-хау японським ученим - професором в галузі хімії Джиро Ніізума, була синтезована органічна рідина (легка вода) з унікальними властивостями, здатна ліквідувати пожежу в будь-якій стадії загоряння, що отримала назву - BONPET. На даний винахід вченого підштовхнуло найсильніший землетрус в Токіо, що супроводжувався великою кількістю руйнувань і пожеж, які забрали десятки тисяч людських життів. Стандартні методи боротьби з вогнем не приносили бажаного результату. Від японського уряду в провідні науково-дослідні лабораторії надійшло замовлення на розробку новітнього засобу щодо захисту житлових і промислових приміщень від пожеж. Цей гіркий досвід підштовхнув професора Джиро Ніізума до винаходу нового високоефективного вогнегасника, яким може користуватися будь-яка людина і здатного локалізувати пожежу в початковій стадії. І вже в 1954 році був запатентований перший дослідний зразок пристрою пожежогасіння BONPET. В 1970 році в Японії були прийняті нові правила і стандарти з протипожежної безпеки і донині є найвищими в усьому світі. У 1972 році, після проведення успішних випробувань і сертифікації пристрій BONPET стає обов'язковим засобом протипожежного захисту приміщень в Японії. Протягом 50-річної історії пристроїв BONPET вдосконалювались матеріали з яких виготовлений пристрій та хімічний склад ампули. Сучасний варіант пристрою пожежогасіння BONPET демонструє значно вищу ступінь корисної дії в порівнянні з попередніми модифікаціями.
Пристрій пожежогасіння BONPET призначений для гасіння пожеж в якості автономного засобу замість переносних вогнегасників або додатково до них у замкнутих приміщеннях. Він являє собою герметичну скляну ампулу, виконану з травмобезпечного скла та заповнену спеціальною рідиною (вага ампули 1030 г, при розмірах 80 на 280 мм). За допомогою нехитрого кріплення її можна розмістити в будь-якому приміщенні квартири, заміського будинку, автомобіля, гаража, офісу або банку.
При виникненні пожежі, зростаюча температура у навколишньому середовищі, провокує хімічні процеси в ампулі BONPET. В результаті, всередині ампули зростає тиск. Коли температура рідини досягає 90°С, ампула руйнується і розпилює вміст над осередком пожежі. При цьому частина рідини переходить в газоподібну фазу. Вогнегасна рідина впливає на зону горіння комбінованим способом - створюється охолоджувальний ефект і витісняється кисень з осередку пожежі. На погашеній поверхні утворюється тонкий шар плівки, який перешкоджає повторному загорянню. Ця плівка легко видаляється за допомогою вологої ганчірки, але навіть якщо цього не зробити вона повністю розкладається через 24 години.
Пристрої пожежогасіння BONPET володіють низкою переваг:
Вони ефективні при гасінні загорянь різних речовин, у тому числі твердих, рідких і газоподібних, в електричних установках, що знаходяться під напругою (гасіння загорянь класів A, B, C, E).
Ліквідують пожежі практично всіх горючих речовин локальним, об'ємним способом.
Гасіння тліючих вогнищ (дерево, папір, тканина, гума, целюлоза, пластмаса).
Автономне спрацьовування без присутності людини.
Енергонезалежність (ампули спрацьовують без зовнішнього джерела живлення).
Висока ефективність при порівняно низькій вартості. Швидкий викид вогнегасної речовини (від 0,3 до 0,5 с) забезпечує ампулам високу ефективність пожежогасіння. Оригінальна конструкція і проста схема включення дозволяють створювати системи в 4 рази дешевше, ніж водяні і в 7-8 разів, ніж газові.
Швидке реагування і раннє придушення вогнища загоряння без участі людини. Пристрої BONPET і побудовані на їх основі автоматичні системи спрацьовують протягом короткого проміжку часу після виявлення осередку пожежі (інерційність не перевищує 40-45 сек. Після виникнення пожежі) і забезпечують надійне придушення пожежі в початковій стадії її розвитку. Завдяки цьому досягається значне зменшення матеріальних збитків від пожежі.
Простота монтажу і зниження експлуатаційних витрат. Монтаж пристроїв BONPET і систем на їх основі не вимагає спеціальної підготовки монтажників і здійснюється звичайним інструментом. Протягом всього терміну служби пристрою піддаються лише зовнішньому огляду ( 1 раз на рік). Крім того, при монтажі ампул не потрібна наявність окремого приміщення для розміщення обладнання та прокладання трубопроводів великої довжини, що подають вогнегасний склад.
Безпека зберігання і надійність спрацьовування. Пристрої BONPET в звичайному стані характеризуються відсутністю внутрішнього надмірного тиску. Тим самим усуваються так небажані фактори, як "травлення" або загроза вибуху при нагріванні, і збільшується відсоток безпомилкового спрацьовування.
Також, BONPET відрізняє широка зона покриття (при встановленні пристрою на висоті 2 м при його спрацюванні розчин розпорошується на відстань двох метрів від місця його установки).
І безсумнівною перевагою можна вважати можливість захищати практично будь-яке приміщення для ліквідації пожежі в початковій стадії.
Ще BONPET володіє унікальною властивістю. Якщо змішати вміст ампули з 10 літрами води, то отриманий склад при гасінні буде в 20(!) разів ефективніше в порівнянні із звичайною водою. І той вогонь, з яким Вам, було б неможливо впорається відром звичайної води, Ви без ускладнень заллєте 3-4 ковшиками отриманого складу.
До переваг пристрою BONPET варто додати його 10-річний гарантований термін дії.
Сьогодні самоспрацьовуючі пристрої пожежогасіння BONPET широко використовуються в країнах Європи та Азії. У своїх офісах їх встановили найбільші компанії, такі, як Bridgestone, Hitachi, Toshiba, Japan Tobacco, Cosmo Oil Company Ltd, Sanyo, Mitsui.
Крім того, ці системи користуються популярністю серед населення Європейських країн. Однією з причин такої популярності є наявність значних переваг перед звичайними вогнегасниками та системами попередження про пожежу. Навіть якщо ви отримаєте повідомлення на мобільний про те, що трапилося НС, до моменту приїзду пожежної команди найчастіше рятувати вже нічого.
Якщо полум'я вже розгорілося, звичайний вогнегасник навряд допоможе. Або інше питання. Чи всі реально зможуть скористатися вогнегасником?
Уявіть собі самотню стареньку - "божий одуванчик" або маленьку дитину: вони, швидше за все, не те що вогонь загасити, а навіть підняти балон не зможуть.
BONPET скористатися зможе будь-яка людина. Його можна використовувати замість звичайних вогнегасників, для цього досить зняти ампулу з кронштейна і кинути у вогнище. Якщо людина розгубилася або злякатися полум'я. У такому випадку послужить BONPET надійним захисником самостійно.
Варто зауважити, що вогнегасна рідина BONPET і гази, що утворюються при спрацьовуванні пристрою, не є небезпечними для людини і навколишнього середовища. Це підтверджено Віденським Інститутом Sichereitstechnische Prufstelle, та Державною санітарно -епідеміологічною службою Російської Федерації.
В даний час у державах СНД автономні системи пожежогасіння на основі ампул BONPET вже використовується для захисту автозаправних станцій, дизельних електростанцій, базових станцій мобільного зв'язку, силових установок різних транспортних засобів і спеціальної техніки.
Для застосування пристроїв пожежогасіння BONPET Академією ДПС МНС Росії був розроблений спеціальний документ «
Рекомендації щодо застосування та експлуатації устаткування пожежегасіння BONPET».
Незважаючи на зростаючу популярність у всьому світі фахівці компанії BONPET не збираються зупинятися на досягнутому. Вже сьогодні вони розробили систему пожежогасіння, яка буде не тільки гасити пожежу, але і завдяки датчикам диму і спеціальному пристрою повідомляти власникові квартири сигнал SOS на мобільний телефон.
В даний час в числі найбільш перспективних напрямків з протипожежного захисту об'єктів різного призначення є застосування модульних установок пожежогасіння (МУП) створених на основі принципу тонкого розпилу. Особливо актуальне застосування МУП на об'єктах, де потрібна висока ефективність гасіння, є обмеження з водопостачання та актуальна мінімізація збитків від гасіння водою.