Монстри вогнеборці (шість крутих пожежних машин)
Youngman
Цей китайський пожежний автомобіль хоч і середньо-габаритним, оснащений великою і потужною водяною гарматою для гасіння вогню. Пекінська компанія Xinxing Heavy Industries оснастила стандартний вантажний Youngman найпотужнішим водометом, сконструйованим з турбореактивного двигуна. За одну хвилину цей пристрій здатний вилити більше тонни води на відстань понад 120 метрів. Актуальність розробки виробник пояснює тим, що іноді пожежі доводиться гасити на збройових і хімічних заводах, складах горючих матеріалів - в місцях, наближатися до яких для людини небезпечно. Коштує така машина 5 мільйонів юанів (близько 800 тисяч доларів). Цікаво, що реактивний двигун запозичений у літака Shenyang J-6 - китайської копії МіГ-19. Китайці почали випускати їх в 1958 році, а в дев'яностих більше 3000 екземплярів виявилися списані - тому нестачі в комплектуючих Xinxing Heavy Industries поки не відчувають.
Big Wind
Пожежного монстра набагато більш потужнішого і ефективнішого ніж китайський Youngman створили угорські інженери на замовлення США. Для гасіння пожеж на нафтових родовищах Іраку була розроблена дійсно унікальна машина. Радянський танк Т-34 оснастили відразу двома водометами з реактивних двигунів МіГ-29. За одну секунду така машина здатна вилити на вогонь понад 830 літрів води, а за хвилину - більше 30 тонн. У рух машина приводиться 40-літровим дизельним V12 потужністю 580 кінських сил, а важить пожежний Т-34 близько 42 тонн. Максимальна швидкість була штучно обмежена до п'яти кілометрів на годину. Приблизна ціна однієї пожежної машини на базі Т-34 (з урахуванням вартості тренування екіпажу і додаткового устаткування на кшталт спеціальних захисних костюмів) склала близько трьох мільйонів доларів. Розробка активно застосовувалася під час війни в Перській затоці і допомогла уникнути багатьох глобальних фінансових і екологічних втрат.
МТ-Т
А це вже радянська розробка: гусенична пожежна машина на основі перевіреного тягача МТ-Т. За гасіння пожежі відповідають чотири немаленьких водомета (хоч і не турбореактивних). Задумка належить Харківському Конструкторському Бюро з машинобудування імені О.О. Морозова. При конструкції цієї машини було зроблено ставку на перевагу гусениць перед колесами - такий пожежний танк, трохи розігнавшись (максимальна швидкість тягача МТ-Т становить 65 км / год), може ударом розкидати палаючий об'єкт, гусеницями розчавити уламки і гасити вже палаючі уламки.
ГПМ-54
Цю пожежну машину на шасі танка Т-55 створили на Львівському бронетанковому-ремонтному заводі. Така бронемашина здатна гасити пожежі надзвичайної складності в самих екстремальних умовах за допомогою води (дальність струменя - до 60 метрів), піни і спеціального порошку. Цікаво, що згідно техзавданням ГПМ-54 призначався для гасіння лісових пожеж, проте сфера застосування цієї машини виявилася набагато ширшою. Зокрема, пару таких установок використовували на космодромі Байконур. Також нерідко ГПМ-54 застосовували при гасінні пожеж на артилерійських складах - завдяки броньованому корпусу, пожежний танк міг підібратися близько до вогнища, з мінімальним ризиком для життя екіпажу.
ГПМ-64
Ще одна розробка українських танкобудівників - пожежна машина, створена на базі танка Т-64 в цехах Харківського бронетанкового ремонтного заводу. Ця модель, представлена в 2010 році, набагато сучасніша свого попередника, ГПМ-54, що з'явився на світ у далекому 1977-му. Вік позначився на ефективності машини - тут вже більш потужний водомет, здатний «бити» з відстані в 100 метрів. 52-тонний пожежний танк з екіпажем в три людини приводиться в рух 700-сильним двигуном, що дозволяє розвивати швидкість до 30 кілометрів на годину. Згідно зі специфікацією, ГПМ-64 може використовуватися при гасінні складів з вибухівкою, а також в умовах зараження сильнодіючими отруйними речовинами.
«Імпульс-2М»
Розповідаючи про найкрутіших монстрів вогнеборців не можна обійти стороною і модель «Імпульс-2М». Цей боєць з вогнем був розроблений в Київському конструкторсько-технологічному центрі на шасі танка Т-62. Але «Імпульс-2М» цікавий не тільки цим. Головна «родзинка» моделі - це 50-ствольна установка залпового вогню, що дозволяє обстрілювати зону загоряння зарядами зі спеціальним вогнегасним порошком. Подібна особливість не дозволяє використовувати «Імпульс-2М» на «громадянці», але при гасінні нафтових пожеж або інших потужних джерел вогню, куди складно підібратися звичайною пожежною технікою, ця машина дуже ефективна.
|