Наскільки безпечні системи голосового управління в автомобілях?
На думку дослідників, навіть якщо водієві не доводиться відволікатися на дисплей бортового комп'ютера і фізичні кнопки, його увага все одно розсіюється при використанні засобів голосового управління.
Автомобільні засоби голосового управління допомагають водію не відривати погляд від дороги, а руки - від керма і важеля коробки передач. За допомогою голосових команд можна перемкнути радіостанцію, змінити режим роботи кліматичної установки і навіть відправити текстове повідомлення через стільникову мережу.
На жаль, нове дослідження говорить про те, що системи голосового управління можуть чинити на водія куди більший відволікаючий вплив, а ніж вважалося досі...
Досліжнення, що підтверджує цей тезіс проводилася співробітниками Массачусетського технологічного інституту (США) разом з фахівцями Центру вивчення загальної безпеки компанії Toyota.
Виявилося, що виконання простих дій на зразок перемикання аудіотреків і регулювання температури усередині салону за допомогою голосових команд дійсно допомагає водієві зосередитися на управлінні машиною. Однак більш складні операції (скажімо, настройка і занесення в пам'ять нової радіостанції) вимагають досить довгої послідовності голосових команд, що на практиці не дуже зручно: у цьому випадку кермувальнику доводиться постійно відволікатися на дисплей, щоб переконатися в тому, що комп'ютер правильно розпізнав команду. Більше того, ті ж дії вручну виконуються швидше.
Дослідження показало, иакож показало, що інтерфейси голосового управління, які використовуються автовиробниками в тій чи іншій мірі небезпечні. По суті, такі системи приховано відволікають водія, створюючи помилкове відчуття повного контролю над подіями на дорозі.
Засоби голосового управління дозволяють частково компенсувати все зростаючу складність і розширення функціоналу бортових інформаційно - розважальних комплексів. Але справа в тому, що, навіть якщо водієві не доводиться відволікатися на дисплей комп'ютера і фізичні кнопки, його увага все одно розсіюється через виконання мозком паралельного завдання їз формулювання та вимовлення команд.
Втім, фахівці визнають, що питання про те, наскільки сильний відволікаючий вплив мають голосові інтерфейси, вимагає подальшого вивчення. Зокрема, необхідно з'ясувати, як відбувається адаптація людини до подібних систем із ростом досвіду експлуатації транспортного засобу та інформаційної системи: адже протягом часу водій починає віддавати команди майже не машинально (на інстинктивному рівні).
Розуміння того, як автомобільні інтерфейси впливають на водія, потрібно і для координації роботи бортових систем автоматизації руху. Адже в критичній ситуації відвернувшись водій може бути не в змозі взяти на себе повний контроль над транспортним засобом.