Пожежні кораблі Палаючому кораблю потрібна допомога. Раніше її надавали звичайні буксири, рятувальники, криголами, озброєні додатковими пожежними насосами. Одно із перших пожежних суден було спущено на воду в 1900 році на суднобудівному заводі «Crescent Shipyard» в місті Elizabeth Port, штат Нью-Джерсі . Спочатку його назва була «William S. Grattan». У 1953 році пожежне судно було модернізовано і було присвоєно нове ім'я «Edward M. Cotter» на честь місцевого керівника Союзу пожежних.
Тепер «Edward M. Cotter» вважається самим найстаршим діючим пожежним судном у світі. Поряд з функціями пожежогасіння в зимовий час пожежне судно «Edward M. Cotter» використовується в якості криголама на річці Буффало. Рятувальне судно має п'ять брандспойтів, кожен з яких викидає до 15000 літрів води на годину. Пожежне судно «Edward M. Cotter» оснащено трьома насосними установками, які подають до 9000 літрів води на хвилину. З 1996 пожежного судну «Edward M. Cotter» було присвоєно статус «Національного надбання», незважаючи на це, судно активно бере участь у різних фестивалях і шоу.
Сучасні засоби пожежогасіння зазнали ряд змін, з'явилося нове обладнання, суднобудівники створили конструкції спеціальних судів. На них встановлені потужні пожежні насоси і піногенератори рідкої вуглекислоти, є засоби хімічного гасіння. В світі представлені кілька десятків типів пожежних суден, і їх кількість безперервно зростає. Одни з них - призначені для гасіння пожеж у відкритому морі, інші - розмірами трохи менше - боряться з вогнем в акваторіях портів. Зовні пожежні судна відрізняються від звичайних човнів та буксирів, мабуть, тільки наявністю високої рубки зі стволами - лафетами, які є своєрідними водометними або пінометнимими гарматами, що дозволяють «розстрілювати» вогонь з вигідної позиції. Оскільки борт палаючого судна (сучасного суховантажу або пасажирського лайнера) зазвичай вище однопалубного пожежного рятувальника, то частина лафетних стволів встановлюється на рубці, а іноді навіть на спеціальній платформі, обладнаній на щоглі. Існують й телескопічні підйомники, які підносять лафет з платформою - альтанкою на висоту понад 15 метрів і забезпечують поворот всього пристрою на 360°.
Однак ряд фахівців вважає, що майбутнє належить пожежним судам, створеним на базі катамаранів. Один з перших подібних пожежних кораблів вперше з'явився в Англії в 1960 році. Це катамаран «Файрмайстер» водотоннажністю 88 тонн. Дещо пізніше, в 1969 році, у Японії, з'явилося протипожежне судно - катамаран водотоннажністю 190 тонн (швидкість ходу близько 14 вузлів). Судно обладнане 15 - метровою вежею, лафетними стволами і висувними пожежними сходами. Одним із сучасних пожежних судів є «Warner L. Lawrence», яке належить пожежній охороні Лос-Анджелеса, штат Каліфорнія США. Судно було побудовано у 2000 році компанією «Robert Allan Ltd» у Вашингтоні, а потім 21 травня 2003 доставлено в порт Сан-Педро для несення варти.
Конструктори називають судно «Warner L. Lawrence» самим технологічно «просунутим» пожежним судном у світі. Його брандспойти покривають всі напрямки. Його два унікальних двигуни фірми «Voith Schneider» дозволяють прекрасно виконувати маневри в будь-яких напрямках з максимальним набором потужності на ходу. Насоси «Warner L. Lawrence» мають продуктивність до 380 000 літрів морської води на годину і здатні викинути її на відстань до 135 метрів. До особливостей судна можна віднести наявність каюти з повним медичним обладнанням, висувної пожежної драбини довжиною 15 метрів і дистанційної платформи вантажопідйомністю 270 кг. На кормі розташована занурювальна платформа, що опускається на глибину до 3 метрів для виконання водолазних спусків. Головним пожежним судном пожежного департаменту Канади є «William Lyon Mackenzie».
Спеціальний корабель побудований в 1964 році в місті Оуен-Саунд, штат Онтаріо на підприємстві «Russel Brothers Limited». У 2004 році пожежне судно «William Lyon Mackenzie» зазнало модернізацію, після якої буде експлуатуватися до 2037 року. Унікальність цього пожежного судна в тому, що воно працює цілий рік. Його основною зоною забезпечення пожежної безпеки є гавань міста Торонто і прилеглі води озера Онтаріо.
Представник пожежно-рятувальних суден Німеччини «Alfried Krupp». Порт приписки Bremerhaven.
Пожежне судно ВМС України «Борщов»
Пожежне судно проекту 14613 МАРС Являє собою серію багатофункціональних суден, призначених для: протипожежних служб морських портів; протипожежної охорони морських нафтових і газових промислів; гасіння палаючого на воді палива; короткочасної буксирування аварійних суден і плавзасобів; проведення аварійно-рятувальних надводних і підводних робіт; очищення поверхні моря від нафтопродуктів.
|