Рятуйся хто може!
Оскільки над нами знову постала загроза ядерної війни, у ймовірності якої вже мало хто сумнівається, в США знову почалося масове будівництво протиатомних сховищ. По всій країні спішно зводяться як індивідуальні бункери в розрахунку на одну - дві сім'ї, так і великі підземні комплекси для тривалого перебування сотень людей. І хоча придбання такого бункера або окремого житлового відсіку в колективному притулку - задоволення дуже не дешеве, у будівельних компаній немає нестачі в клієнтах. Одна лише каліфорнійська фірма Vivos Group, що спеціалізується на зведенні комфортабельних бомбосховищ, вже отримала більше 30 тисяч замовлень, а вона в штатах далеко не єдина. Днями ця фірма вийшла і на європейський ринок, почавши переобладнання колишнього радянського протиатомного бункера біля Берліна в елітне підземне містечко, в якому ціна розкішних сімейних апартаментів доходить до 25 мільйонів доларів.
Так, на думку американців, виглядає карта США з зазначеними на ній точками наведення російських і китайських балістичних ракет.
Суворий мінімалізм п'ятдесятих. У таких залізних бочках ціною всього 150 доларів пропонувалося пересидіти ядерний удар американцям на початку "холодної війни". Нині сховища виглядають зовсім інакше. Подивимося, що пропонують своїй клієнтурі американські фірми. Почнемо з індивідуально-сімейних укриттів.
1) Залізобетонний бункер для чотирьох чоловік від Vivos Group зі зручностями і міні-кухнею. При бажанні замовників кілька таких бункерів можуть об'єднуватися в "ланцюжок". Не зовсім зрозуміло, чому на малюнках не відображено фільтровентиляційна система.
2) Триповерхове сховище тієї ж фірми на трьох осіб. Тут не видно навіть вентиляційних труб, втім, можливо, це пояснюється умовністю і схематичністю малюнків.
Незавершене сховище САТ-15 фірми Radius Engineering ціною 300 тисяч доларів.
Перейдемо до колективних сховищ. Самий бюджетний варіант - підземні виробки і шахти з горизонтальним в'їздом, в які заганяються звичайні житлові причепи. Зрозуміло, в'їзди обладнані гермодверима з шлюзовими камерами, а системи вентиляції оснащені фільтрами від радіоактивного пилу. На знімках - одна з таких шахт-притулків в штаті Канзас. На нижньому фото - зал дизель-генераторів.
Нарешті, найцікавіше - великі колективні сховища спеціальні будівлі. Зараз вони будуються за різними компоновочним схемами. Однією з найбільш сучасних вважається "зіркоподібна", в якій від центрального залу або залів променями розходяться індивідуальні житлові блоки. На малюнку - "двозіркові" сховища, в яких між житловими сегментами знаходиться зал з системами життєзабезпечення.
Подібні бункери можуть бути багатоповерховими. На малюнку внизу показаний проектний розріз житлового поверху.
Оголовок входу в одне зі сховищ в штаті Індіана, який одночасно є вентиляційним кіоском.
Сходова шахта
Вхідний тунель
Житловий блок "економ-класу" на чотири чотиримісних купе з двома санвузлами.
Більш компактний і комфортабельний блок на одну сім'ю з ванною і кухнею.
Центральна зала
Медичний відсік
Нарешті, для найбагатших пропонуються протиатомні сховища екстра-класу з садами, пляжами, басейнами і величезними панорамними екранами, що імітують засклені стіни.
Ці підземні апартаменти обійдуться (або вже обійшлися) їх власнику в 11,5 мільйонів доларів. У ціну входить вартість річного перебування в притулок після "години Х".
|