Собаки на службі пожежних і рятувальників
Надзвичайні ситуації, до яких належать не тільки природні катаклізми, а й різного ступеня пожежні є найбільш поширеною причиною загибелі великої кількості людей . У таких ситуаціях вкрай важливим є швидкий пошук і надання допомоги постраждалим. Людські можливості сильно обмежені, і тому на допомогу у порятунку людей не рідко приходять собаки.
Кінологічні відділи в системі оперативно-рятувальних служб існують практично в кожному регіоні планети. Часто це спеціалізовані військові частини, які зайняті саме пошуком людей за допомогою собак.
Основні задачі та підрозділи в кінологічних службах:
Пошук тіл загиблих
Мінно-розшукової відділ
Служба розшуку в гірничо-лавинної місцевості
Пошуково-рятувальний загін
Розшук постраждалих по запаху
Служба порятунку на водах
Найчастіше на службі в в таких підрозділах перебувають певні породи собак, які в більшій мірі підходять для роботи в екстремальних ситуаціях.
лабрадори ретривери
Німецька вівчарка
російські спанієлі
тер'єри
лайки
ротвейлери
різеншнауцери
Ріджбекі
фокстер'єри
Такси і шпіци
Найбільш поширеною за кордоном службовим собакою є бордер коллі. Ціна цуценят цієї породи досить висока, тому в нашій країні представників цієї породи на службі не багато.
Вимоги до собакам пошуково-рятувальної служби
Пошукові собаки повинні володіти набором певних якостей і пройти відповідне навчання, перш ніж їх допустять до польової роботи. Собаки повинні бути здорові фізично, доброзичливо ставиться до людей, добре адаптуватися до різних не сприятливих зовнішніх умов, добре орієнтуватися на великий і не знайомій території, мати високу працездатність і бути витривалими, легко піддаватися дресируванню і навчанню.
Такі якості собаки визначаються в ранньому віці (до 3 місяців) за допомогою спеціальних кінологічних тестів.
Деякі якості можна прищепити або розвинути собакам під час тренувань з професійним кінологом: слухняність, психологічну стійкість, фізичну витривалість, товариськість.
Особливою вимогою до таких собак також є їх соціалізованість тобто ні за яких подразників собака не повинна проявляти агресію до оточуючих. Велике значення має природний відмінний нюх і чуття.
Службові собаки, зайняті в пошуку і порятунку людей також мають спеціальні навички. Це пошук по залишеному запаху або сліду, правильне позначення знайденого об'єкта (подача голосу або певна стійка), розкопування постраждалого.
Особливу значущість і важливість мають пожежні собаки. Породи їх повинні бути більш спритні і дрібні, адже велика собака в метушні і сильному задимленні може перешкоджати роботі ратувальників. Ці породи собак привчаються ретельно нюхати поверхню, і через тріщини і обвали виловлювати запах людини.
Що повинні вміти добре навчені собаки.
1. Здійснювати пошук і впевнено позначати місце знаходження абсолютно незнайомих людей, без попереднього обнюхування речі цієї людини. Тому до тренувань часто залучаються статисти-перехожі.
2. Не відволікатися на різноманітні зовнішні подразники, в тому числі гучні звуки, вибухи. Рівень працездатності та активності не повинен залежати від часу доби, температури, погодних явищ (дощ, вітер, сніг).
3. Впевнено і чітко працювати на незнайомій території. Для цього місця тренувань собак постійно змінюють.
4. Добре переносити часті перельоти і переїзди.
Собака, яка володіє недостатнім нюхом, проявляє страх при пострілах, і втрачається при задимленнях, має слабку активність, боягузлива - не може стати пожежною собакою навіть при посилених тренуваннях. Кожна собака після закінчення тривалого навчання здає атестаційний іспит. За результатами атестації собака визначається в ту чи іншу рятувальну службу.
|